Reklama

Niedziela Lubelska

Parafie w czasie pandemii

Czas pandemii to szczególne wyzwanie dla duszpasterzy i wiernych do troski o wspólnotę.

Justyna Orłowska

Wierni częściej przyjmują Komunię św. na rękę

Wierni częściej przyjmują Komunię św. na rękę

Informujemy z przykrością, że u księdza wikariusza naszej parafii stwierdzono pozytywny wynik na obecność koronawirusa. Pozostali księża przebywają na kwarantannie zaleconej przez sanepid i czują się dobrze. W związku z tym mogą wystąpić drobne utrudnienia w funkcjonowaniu parafii, dlatego prosimy o wyrozumiałość. Tego typu ogłoszenia to nowość w parafiach.

Szybka informacja

Reklama

Pandemia postawiła w nowej sytuacji całe życie społeczne, przyniosła także nowe wyzwania dla organizacji życia religijnego we wspólnotach parafialnych. Ponieważ na tym poziomie informacje roznoszą się tzw. pocztą pantoflową, księża proboszczowie w parafiach, gdzie występują podejrzenia o zakażenie, zdecydowali się na szybką i jawną informację.

Tak było niedawno w parafii św. Stanisława w Lublinie czy parafii Podwyższenia Krzyża w Niedrzwicy Dużej. Komunikaty mają charakter rzeczowy i informacyjny, pojawiają się na stronach internetowych i zapobiegają panice. Duszpasterzy przebywających na kwarantannie zastępują inni księża, nie dochodzi do zawieszania nabożeństw. Wierni odnoszą się ze zrozumieniem do nowych sytuacji, a zagrożenia mobilizują do solidarności i modlitwy. Do modlitwy różańcowej włączane są intencje za chorych, przebywających na kwarantannie i za służbę zdrowia.

Zmiany w kościołach

Reklama

W kościołach podczas liturgii niemal wszyscy uczestnicy używają maseczek. Ten rygor jest przestrzegany bardziej niż w innych miejscach publicznych, np. galeriach czy supermarketach. Sami parafianie dbają o to, żeby nie powtórzyła się sytuacja z początku pandemii, kiedy w nabożeństwach mogło brać udział maksymalnie pięć osób. Życzliwe zachęty do zachowywania odległości pomiędzy wiernymi sprawiają, że nie ma tłoku. Wzrosła liczba osób przyjmujących Komunię św. na rękę, np. w parafii Chrystusa Odkupiciela w Chełmie sakrament w ten sposób udzielany jest w osobnym miejscu.

Parafie szybko znalazły sposób na zmniejszenie możliwości zakażenia przy okazji uroczystości pierwszokomunijnych. Przeniesiono je z okresu wiosennego na następne miesiące, niekiedy odbywają się w małych grupach lub nawet indywidualnie. Okazuje się, że wrzesień jest także dobrym czasem dla Pierwszych Komunii Świętych, tak na przykład było w przypadku dzieci ze szkoły sióstr Urszulanek w parafii Nawrócenia św. Pawła w Lublinie. Zmiana formuły została dobrze przyjęta przez rodziców, którzy podkreślają, że mniejsze grupy wpływają na bardziej skupione i duchowe przeżywanie spotkania z Chrystusem.

Lepszy świat

Władze kościelne wychodzą naprzeciw potrzebom wiernych w czasie pandemii. Metropolita Lubelski abp Stanisław Budzik wydał w lipcu dekret o udzieleniu dyspensy od obowiązku zachowania charakteru pokutnego oraz od przepisów o wstrzemięźliwości dla par zawierających sakrament małżeństwa i urządzających wesela w piątki. W związku z koniecznością przekładania terminów ślubów taka możliwość ułatwia zorganizowanie uroczystości. Zezwolenie obowiązuje do końca czerwca przyszłego roku. Nie wiadomo jak będzie przeprowadzana tradycyjna kolęda. W diecezji katowickiej zrezygnowano z wizyt duszpasterskich w domach wiernych, księża będą odprawiać Msze św. w intencji mieszkańców poszczególnych ulic i przyjmować indywidualne zaproszenia od rodzin.

Kościół przechodził w swojej historii przez wiele trudnych doświadczeń. Ograniczenia w kulcie narzucane były w czasach okupacji i komunistycznych restrykcji. Czas pandemii to szczególne wyzwanie dla duszpasterzy i wiernych do troski o swoje wspólnoty. Papież Franciszek przekonuje, że „z pandemii wyjdziemy lepszymi, jeśli będziemy służyć wspólnemu dobru”.

2020-10-15 06:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja poznańska: Msze św. w intencji parafian zamiast tradycyjnej wizyty duszpasterskiej

2020-11-24 12:09

[ TEMATY ]

kolęda

W tym roku w archidiecezji poznańskiej nie będzie wizyty kolędowej w tradycyjnej formie. Wierni zostaną zachęceni do uczestnictwa we Mszach św. w mniejszych grupach oraz do odmówienia modlitwy i pokropienia swoich domów wodą święconą.

„Zamiast odwiedzin przez duszpasterzy w domach należy zaprosić mieszkańców do kościoła w mniejszych grupach na wieczorną Mszę św. Szczególną intencją tej Mszy św. winna być modlitwa za zaproszonych danego dnia parafian” – napisał abp Stanisław Gądecki w dekrecie o duszpasterstwie w czasach pandemii, wydanym 13 października.

Metropolita poznański zaapelował, by kapłani odmówili modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi w kościołach i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza nad chorymi.

Po liturgii wierni zostaną zaproszeni do wspólnego kolędowania. Otrzymają tekst modlitwy z zachętą do odmówienia jej w domach oraz książeczkę kolędową „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”, nawiązującą do hasła nowego roku duszpasterskiego, rozpoczętego w pierwszą niedzielę Adwentu.

„Święta Wieczerza, na którą jesteśmy zaproszeni jest darem nieskończonej miłości Chrystusa Zbawiciela do nas ludzi. Na tę miłość trzeba odpowiedzieć miłością. To znaczy trzeba wiernie uczestniczyć we Mszy Świętej w każdą niedzielę i każde święto, które łączy się z obowiązkiem udziału w Eucharystii. (…) Trzeba ten wielki dar, jakim jest Eucharystia, „przekładać” na życie codzienne, na świadczenie o Chrystusie i postępowanie według zasad Ewangelii” – napisał we wstępie do broszury kolędowej abp Stanisław Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

MSZ: Polska wysłała leki oraz środki dezynfekcyjne i ochrony osobistej do Kazachstanu i Uzbekistanu

W ramach akcji pomocowej drogą lotniczą Polska wysyłała do Kazachstanu płyn do dezynfekcji oraz leki o wartości ponad 200 tys. zł; do Uzbekistanu trafią zaś maseczki, termometry, leki i płyn do dezynfekcji o łącznej wartości ponad 800 tys. zł - poinformowało we wtorek MSZ.

Jak podało MSZ w przekazanym PAP komunikacie, pomoc ta została wysłana lotniczym konwojem humanitarnym, który we wtorek rano wyleciał do Kazachstanu i Uzbekistanu.

Według MSZ, w akcję organizacji pomocy dla Kazachstanu i Uzbekistanu oprócz instytucji administracji państwowej były zaangażowane m.in. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Polfa Tarchomin, Fundacja Lotos i Fundacja PKO.

"Dzięki efektywnej współpracy krajowych instytucji, w tym Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej, Fundacji Solidarności Międzynarodowej, a także spółek skarbu państwa oraz fundacji, pomimo utrzymujących się w naszym kraju wyzwań związanych z kryzysem pandemicznym, możemy solidarnie pomagać najbardziej potrzebującym poza granicami" – podkreślił cytowany w komunikacie wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Jak podkreśla ministerstwo, w ramach akcji pomocowej Polska drogą lotniczą wysyłała do Kazachstanu płyn do dezynfekcji oraz leki o wartości ponad 200 tys. zł, natomiast do Uzbekistanu - maseczki, termometry, leki i płyn do dezynfekcji o łącznej wartości ponad 800 tys. zł.

"Wysyłając pomoc rzeczową do Kazachstanu i Uzbekistanu, dzielimy się tym, co mamy z krajami będącymi w trudnej sytuacji w związku z pandemią COVID-19" - powiedział Jabłoński. Jak dodał, "Kazachstan wraz z Uzbekistanem są ważnymi partnerami Polski w Azji Centralnej, a Polska pomoc wynika z solidarności międzynarodowej". Wyraził też nadzieję, że gest polskiej strony "będzie kolejnym krokiem do zacieśniania polsko-kazachskiej i polsko-uzbeckiej przyjaźni".

"Polska akcja pomocowa adresowana do sąsiadów i przyjaciół na Wschodzie jest ważnym elementem polskiej polityki zagranicznej. Od wybuchu pandemii COVID-19 konwoje humanitarne zostały zorganizowane na rzecz Białorusi, Mołdawii, Ukrainy, Armenii, Gruzji i Azerbejdżanu. Do Kirgistanu i Tadżykistanu udały się zespoły polskich lekarzy, pielęgniarzy i ratowników medycznych Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej" - zaznaczył MSZ. (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek

wni/ par/

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję