Reklama

Niedziela Lubelska

Parafie w czasie pandemii

Czas pandemii to szczególne wyzwanie dla duszpasterzy i wiernych do troski o wspólnotę.

2020-10-15 06:12

Justyna Orłowska

Wierni częściej przyjmują Komunię św. na rękę

Wierni częściej przyjmują Komunię św. na rękę

Informujemy z przykrością, że u księdza wikariusza naszej parafii stwierdzono pozytywny wynik na obecność koronawirusa. Pozostali księża przebywają na kwarantannie zaleconej przez sanepid i czują się dobrze. W związku z tym mogą wystąpić drobne utrudnienia w funkcjonowaniu parafii, dlatego prosimy o wyrozumiałość. Tego typu ogłoszenia to nowość w parafiach.

Szybka informacja

Reklama

Pandemia postawiła w nowej sytuacji całe życie społeczne, przyniosła także nowe wyzwania dla organizacji życia religijnego we wspólnotach parafialnych. Ponieważ na tym poziomie informacje roznoszą się tzw. pocztą pantoflową, księża proboszczowie w parafiach, gdzie występują podejrzenia o zakażenie, zdecydowali się na szybką i jawną informację.

Tak było niedawno w parafii św. Stanisława w Lublinie czy parafii Podwyższenia Krzyża w Niedrzwicy Dużej. Komunikaty mają charakter rzeczowy i informacyjny, pojawiają się na stronach internetowych i zapobiegają panice. Duszpasterzy przebywających na kwarantannie zastępują inni księża, nie dochodzi do zawieszania nabożeństw. Wierni odnoszą się ze zrozumieniem do nowych sytuacji, a zagrożenia mobilizują do solidarności i modlitwy. Do modlitwy różańcowej włączane są intencje za chorych, przebywających na kwarantannie i za służbę zdrowia.

Zmiany w kościołach

Reklama

W kościołach podczas liturgii niemal wszyscy uczestnicy używają maseczek. Ten rygor jest przestrzegany bardziej niż w innych miejscach publicznych, np. galeriach czy supermarketach. Sami parafianie dbają o to, żeby nie powtórzyła się sytuacja z początku pandemii, kiedy w nabożeństwach mogło brać udział maksymalnie pięć osób. Życzliwe zachęty do zachowywania odległości pomiędzy wiernymi sprawiają, że nie ma tłoku. Wzrosła liczba osób przyjmujących Komunię św. na rękę, np. w parafii Chrystusa Odkupiciela w Chełmie sakrament w ten sposób udzielany jest w osobnym miejscu.

Parafie szybko znalazły sposób na zmniejszenie możliwości zakażenia przy okazji uroczystości pierwszokomunijnych. Przeniesiono je z okresu wiosennego na następne miesiące, niekiedy odbywają się w małych grupach lub nawet indywidualnie. Okazuje się, że wrzesień jest także dobrym czasem dla Pierwszych Komunii Świętych, tak na przykład było w przypadku dzieci ze szkoły sióstr Urszulanek w parafii Nawrócenia św. Pawła w Lublinie. Zmiana formuły została dobrze przyjęta przez rodziców, którzy podkreślają, że mniejsze grupy wpływają na bardziej skupione i duchowe przeżywanie spotkania z Chrystusem.

Lepszy świat

Władze kościelne wychodzą naprzeciw potrzebom wiernych w czasie pandemii. Metropolita Lubelski abp Stanisław Budzik wydał w lipcu dekret o udzieleniu dyspensy od obowiązku zachowania charakteru pokutnego oraz od przepisów o wstrzemięźliwości dla par zawierających sakrament małżeństwa i urządzających wesela w piątki. W związku z koniecznością przekładania terminów ślubów taka możliwość ułatwia zorganizowanie uroczystości. Zezwolenie obowiązuje do końca czerwca przyszłego roku. Nie wiadomo jak będzie przeprowadzana tradycyjna kolęda. W diecezji katowickiej zrezygnowano z wizyt duszpasterskich w domach wiernych, księża będą odprawiać Msze św. w intencji mieszkańców poszczególnych ulic i przyjmować indywidualne zaproszenia od rodzin.

Kościół przechodził w swojej historii przez wiele trudnych doświadczeń. Ograniczenia w kulcie narzucane były w czasach okupacji i komunistycznych restrykcji. Czas pandemii to szczególne wyzwanie dla duszpasterzy i wiernych do troski o swoje wspólnoty. Papież Franciszek przekonuje, że „z pandemii wyjdziemy lepszymi, jeśli będziemy służyć wspólnemu dobru”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa o pokój

2020-10-29 00:11

[ TEMATY ]

modlitwa

bp Tadeusz Lityński

ks. Adrian Put "/Niedziela"

 Z polecenia bp. Tadeusza Lityńskiego, w obecnym czasie niepokojów społecznych, należy odmawiać po Mszy św. w niedzielę i dni powszednie następującą modlitwę:

(na motywach Listu do Efezjan]

Panie Jezu Chryste,

Ty, który jesteś naszym pokojem,

Ty, który zburzyłeś rozdzielający ludzi mur – wrogość,

Ty, który ludzi dalekich czynisz bliskimi,

Ty, który w sobie zadałeś śmierć wrogości!

Prosimy, zadaj śmierć także jakiejkolwiek wrogości w nas! Daj nam światłe oczy serca, byśmy przestali widzieć w sobie wzajemnie przeciwników, a zobaczyli współdomowników – w Twoim Domu, a także w tym domu, który ma na imię Polska; Nawróć nasze wzajemne myślenie o sobie, i daj nam słowa i czyny na miarę tego nawrócenia. Włóż nam w usta – a jeszcze wcześniej w nasze myśli – słowa, które budują, nie rujnują; leczą, nie zadają rany; pocieszają, nie odbierają nadzieję; niosą pokój, nie wywołują agresję. Wskaż nam czyny konkretnej miłości i miłosierdzia, wokół których odbudujemy naszą wspólnotę. Zwłaszcza w tak trudnej, obecnej chwili pandemii poprowadź nas do osób chorych i starszych, tych, którzy przebywają na kwarantannie i tych, którzy opłakują swoich zmarłych. Pomnóż w nas ofiarność i współczucie. Uczyń każdego z nas „nowym człowiekiem”, a nastanie pokój!

Modlimy się za wszystkich!

O mądrość i pragnienie dobra wspólnego dla każdego, kto w obecnym sporze zabiera głos; Za polityków wszystkich opcji w parlamencie i poza nim. Za tych, którzy modlą się w kościołach, i za tych, którzy demonstrują. Za wierzących w Boga, i za tych, którzy wartości prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna wywodzą z „innych źródeł”; Również za tych, którzy w tej chwili wcale ich nie szukają. Ty – rozpoznany czy nierozpoznany – znajdź drogę do każdego z nas, wskaż nam właściwe drogi ku sobie nawzajem. I skutecznie nas po nich poprowadź. Amen.

CZYTAJ DALEJ

Papież po zamachu w Nicei: zareagujmy dobrem na zło

2020-10-29 13:43

[ TEMATY ]

Francja

zamach

papież Franciszek

vatican.va

O swojej solidarności i w współczuciu zapewnił Ojciec Święty wspólnotę katolicką Nicei za pośrednictwem komunikatora Twitter.

Papieski tweet ma po polsku następującą treść: „Zapewniam o mej bliskości wspólnotę katolicką w #Nicei, pogrążoną w żałobie po ataku, który zasiał śmierć w miejscu modlitwy i pocieszenia. Modlę się za ofiary, za ich rodziny i za umiłowany naród francuski, aby na zło zareagował dobrem”.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję