Reklama

Kościół

Europejska Federacja ONE OF US: Polska dodaje nam sił do dalszej pracy ws. ochrony życia każdego człowieka

Polska dodaje nam siły do dalszej pracy na rzecz ochrony godności i życia każdego człowieka – napisał Jaime Mayor Oreja, prezydent Europejskiej Federacja dla Życia i Godności Człowieka ONE OF US w wydanym dziś oświadczeniu „Przywrócić nadzieję Europie!”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jaime Mayor Oreja, były minister spraw wewnętrznych rządu Hiszpanii i były europarlamentarzysta w wydanym dziś oświadczeniu w imieniu Europejskiej Federacji ONE OF US, na czele której stoi zwrócił uwagę, że w czasie, gdy kraje zachodniej Europy opowiadają się za cywilizacją śmierci, Polska „niedługo zdecyduje czy weźmie w obronę życie nienarodzonego dziecka jako JEDNEGO Z NAS – niezależnie od stanu jego zdrowia”. Oreja podkreśla, że oświadczenie Federacji, nie jest formą oczekiwania czy presji na polski Trybunał Konstytucyjny. – Tego nie możemy zrobić i uszanujemy każdą decyzję podjętą przez Trybunał. Chcemy naszym głosem jako Federacja, wyrazić jedynie radość, że Polska potrafi płynąć pod prąd cywilizacji śmierci, że nie jest tak, jak w naszych krajach, gdzie szuka się sposobów na dalszą liberalizację prawa – mówi prezydent Europejskiej Federacji ONE OF US.

– Jako Federacja ONE OF US chcemy podkreślić, że ochrona życia jest obowiązkiem nas wszystkich. Nadszedł czas, aby wzmocnić nadzieję na ochronę ludzkiego życia na każdym jego etapie i w każdych okolicznościach – czytamy w oświadczeniu zatytułowanym „Przywrócić nadzieję Europie!”. – Decyzja, że życie nienarodzonych dzieci, u których podejrzewa się chorobę lub niepełnosprawność jest chronione konstytucyjnie w Polsce byłaby dla nas w pewien sposób odzyskaniem nadziei i dodaniem otuchy do pracy w naszych krajach i organizacjach zrzeszonych w Federacji – komentuje Jaime Mayor Oreja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Polska – kolebka największych świadków świętości życia w Europie i na świecie, w tym świętego papieża Jana Pawła II – dodaje nam siły do dalszej pracy na rzecz ochrony godności i życia każdego człowieka. Jako Federacja ONE OF US mamy nadzieję, że propozycje społeczeństw europejskich, w tym polskiego, będą miały na celu przede wszystkim przywrócenie siły bezsilnym, ochronę bezbronnych oraz odzyskanie tak potrzebnego w Polsce i w Europie zaufania do naszej cywilizacji – napisano w oświadczeniu.

Podziel się cytatem

Reklama

Jakub Bałtroszewicz, Sekretarz Generalny Federacji ONE OF US mówi, że odkąd jego przyjaciele z Federacji usłyszeli o rozprawie przed Trybunałem, odebrał mnóstwo maili i telefonów z całej Europy. – Były głosy niedowierzania, radości, podziwu – mimo że to przecież nie nasza zasługa, a decyzja ciągle przed nami – zwraca uwagę Bałtroszewicz i dodaje, że w takich momentach czuje się dumny z bycia Polakiem. – Widzę, że te wszystkie organizacje z krajów takich jak Szwecja czy Francja, które czasem wręcz utraciły nadzieję na zmiany na lepsze, patrzą na nas i myślą: jednak nie wszystko jeszcze stracone: skoro Polska może, to może i mój kraj się kiedyś przebudzi z tego strasznego snu – komentuje Sekretarz Generalny Federacji ONE OF US i prezes polskiej Fundacji JEDEN Z NAS.

Reklama

Europejska Federacja dla Życia i Godności Człowieka ONE OF US powstała na gruncie Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej o tej samej nazwie, która zebrała 2 miliony głosów europejczyków pod postulatem zakończenia finansowania aborcji ze środków publicznych UE (szczególnie w krajach trzeciego świata) oraz eksperymentów na embrionach ludzkich. Jest największą tego typu organizacją w Europie, z ponad czterdziestoma członkami z ponad dwudziestu krajów UE. Należą do niej m.in. Fundacja JEDEN Z NAS oraz Polska Federacja Ruchów Obrony Życia i Rodziny.

Reklama

Poniżej pełna treść oświadczenia:

Reklama

Przywrócić nadzieję Europie!

Jako Europejska Federacja dla Życia i Godności Człowieka ONE OF US, która zrzesza kilkadziesiąt w większości europejskich organizacji chroniących życie, jesteśmy przekonani o konieczności ochrony życia każdego człowieka – jako JEDNEGO Z NAS – od poczęcia do naturalnej śmierci.

Kiedy inne kraje opowiadają się za cywilizacją śmierci: rozważają legalizację aborcji z jakiegokolwiek powodu aż do narodzin dziecka (Francja), umożliwiają przerwanie cięży osobom nieletnim bez wiedzy ich rodziców (Hiszpania), legalizują eutanazję dla dzieci (Holandia), Polska niedługo zdecyduje czy weźmie w obronę życie nienarodzonego dziecka jako JEDNEGO Z NAS – niezależnie od stanu jego zdrowia.

W tych trudnych czasach spowodowanych pandemią i w chwilach niepewności, państwa podejmują wszelkie starania, aby ratować życie swoich obywateli. Każdy z nas troszczy się nie tylko o siebie, ale także – a nawet zwłaszcza – o swoje dzieci, osoby starsze, sąsiadów czy nieznajomych podejmując wszelkie środki ostrożności, które zalecają nam władze i służba zdrowia. Jako Federacja ONE OF US chcemy podkreślić, że ochrona życia jest obowiązkiem nas wszystkich. Nadszedł czas, aby wzmocnić nadzieję na ochronę ludzkiego życia na każdym jego etapie i w każdych okolicznościach.

Polska – kolebka największych świadków świętości życia w Europie i na świecie, w tym świętego papieża Jana Pawła II – dodaje nam siły do dalszej pracy na rzecz ochrony godności i życia każdego człowieka.

Jako Federacja ONE OF US mamy nadzieję, że propozycje społeczeństw europejskich, w tym polskiego, będą miały na celu przede wszystkim przywrócenie siły bezsilnym, ochronę bezbronnych oraz odzyskanie tak potrzebnego w Polsce i w Europie zaufania do naszej cywilizacji.

Reklama

Federacja ONE OF US na rzecz Europy wiernej godności każdego człowieka.

Jaime Mayor Oreja

Prezydent Europejskiej Federacja dla Życia i Godności Człowieka ONE OF US

Jakub Bałtroszewicz

Sekretarz Generalny Europejskiej Federacja dla Życia i Godności Człowieka ONE OF US

2020-10-20 13:39

Ocena: +2 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ochrona człowieka

Niedziela Ogólnopolska 26/2016, str. 43

[ TEMATY ]

polityka

ochrona życia

Unia Europejska

Bożena Sztajner/Niedziela

Ciekawe, czy doczekamy chwili, gdy choć jedna z instytucji Unii Europejskiej stanie w obronie życia poczętego dziecka.

„Jasiu, nie bij Kasi, bo się spocisz” – wołała troskliwa opiekunka. To jeden z ciekawszych przykładów, jaki słyszałem 30 lat temu w trakcie wykładów z etyki. Podawany był on jednak w prześmiewczym kontekście selektywnej troski o człowieka. Bynajmniej nie obejmowała ona Kasi. Ale cóż, „tempus fugit”, obecnie znajdujemy się w nowej rzeczywistości. Niedawno Komitet Praw Człowieka ONZ stanął w obronie kobiety, która nie mogła dokonać aborcji we własnym kraju – Irlandii i musiała w tym celu wyjechać do Wielkiej Brytanii. Odczuła przy tym wszystkie niewygody podróży oraz zderzyła się z administracyjnym kieratem. Prawo w Irlandii nie zezwala bowiem na zabijanie dzieci nienarodzonych. Komitet Praw Człowieka ONZ, opierając się na artykułach „zakazujących okrutnego, nieludzkiego, poniżającego traktowania i dyskryminacji”, uznał, że „kryminalizacja aborcji, co widać było w tej sprawie, prowadzi do stygmatyzacji i atmosfery strachu...”. Aborcjoniści triumfują, także w Polsce. Twierdzą, że ONZ jest po ich stronie. Po wydaniu tej opinii podniosły się głosy, że Irlandia powinna dostosować swoje prawo do ONZ-owskich regulacji, a nawet zmienić konstytucję. Przeciwnicy nie kryją oburzenia, wychodzą z założenia, że komitet, mający w nazwie pięknie brzmiące „Prawa Człowieka”, powinien troszczyć się o każdego człowieka, także o dzieci, a szczególnie te chore i nienarodzone. Poglądy takie automatycznie klasyfikowane są jako wsteczne i narzucane przez Kościół katolicki. Tak zwani postępowcy swą nadzieję wiążą z – jak to ujmują – obniżaniem autorytetu moralnego Kościoła w Irlandii i na tym bazują. Liczą także na efekt fali, która rozlałaby się na inne kraje unijne, także Polskę. Prawodawstwo UE jest dość enigmatyczne. Najważniejsze zapisy Traktatu Lizbońskiego i Karty Praw Podstawowych mówią o poszanowaniu godności osoby ludzkiej oraz o tym, że każdy ma prawo do życia. Za dość specyficznie definiowaną godnością kobiety w Irlandii opowiedział się wspomniany Komitet Praw Człowieka ONZ. Wiele światowych i europejskich organizacji, włącznie z Parlamentem Europejskim, troszczy się o ochronę i dobre samopoczucie różnych zwierząt. Ciekawe, czy doczekamy chwili, gdy choć jedna z instytucji Unii Europejskiej stanie w obronie życia poczętego dziecka, nie zapominając o poszanowaniu jego godności?

CZYTAJ DALEJ

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II kanonizował siostrę Faustynę Kowalską 30 kwietnia 2000 roku.

Św. Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie. Rodzice Heleny, bo takie imię święta otrzymał na chrzcie, mieszkali we wsi Głogowiec. I z trudem utrzymywali rodzinę z 3 hektarów posiadanej ziemi. Dzieci musiały ciężko pracować, by pomóc w gospodarstwie. Dopiero w wieku 12 lat Helena poszła do szkoły, w której mogła, z powodu biedy, uczyć się tylko trzy lata. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę w mieście jako służąca. Jak ważne było dla niej życie duchowe pokazuje fakt, że w umowie zastrzegła sobie prawo odprawiania dorocznych rekolekcji, codzienne uczestnictwo we Mszy św. oraz możliwość odwiedzania chorych i potrzebujących pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Abp Crepaldi: obecny kształt projektu europejskiego niezgodny z wizją katolicką

2024-04-30 14:29

[ TEMATY ]

Unia Europejska

projekt

pixabay.com

Zielony Ład, ataki na własność prywatną, aborcja jako jedna z zasad podstawowych, ingerencja w wewnętrzne sprawy państw członkowskich, dążenie do przyspieszenia procesu centralizacji - są niezgodne z wizją katolicką - twierdzi w wywiadzie dla portalu „La Nuova Bussola Quotidiana” abp Giampaolo Crepaldi. Emerytowany biskup Triestu, który przez długi czas kierował komisją Caritas in veritate CCEE (Rady Konferencji Episkopatów Europy), w latach 1994-2001 był podsekretarzem, zaś 2001-2009 sekretarzem Papieskiej Rady Iustitia et Pax zdecydowanie krytykuje obecny kształt projektu europejskiego. Przestrzega też przed przekształceniem się europejskiego „marzenia” w ideologiczny europeizm.

Odnosząc się do zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego abp Crepaldi podkreśla ich wyjątkową ważność. „Unia Europejska nie sprawdziła się w ostatnim czasie. Wiele osób wskazywało na poważne wady Europejskiego Zielonego Ładu, ale nie zostały wysłuchane. Polityka klimatyczna i transformacji energetycznej była centralistyczna, kosztowna, nieskuteczna i iluzoryczna, wywołując reakcje odrzucenia. Niedawne głosowanie Parlamentu Europejskiego w sprawie aborcji jako prawa człowieka podkreśliło przejęcie kontroli nad parlamentem przez destrukcyjną i beznadziejną ideologię. Wtrącanie się instytucji UE w wybory parlamentarne w Polsce i forsowanie decyzji przez rząd Węgier, narodu często traktowanego jako «obcy» dla Unii, to tylko niektóre aspekty sytuacji wyraźnego kryzysu. Dodajmy do tego znaczącą porażkę w polityce zagranicznej” - stwierdził emerytowany biskup Triestu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję