Reklama

Konsekracja kościoła na Widzewie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świątynia jest miejscem szczególnym - podkreślił abp Władysław Ziółek podczas Mszy św. konsekracyjnej w kościele Matki Boskiej Jasnogórskiej w Łodzi sprawowanej 30 października br. - szkołą, w której formuje się ludzka i chrześcijańska postawa, duch miłości, solidarności i patriotyzmu - dodał. Gdyby nie było wiary ludzi, każdego z nas, nikt 30 lat temu nie myślałby o budowaniu kościoła na nowo powstającym osiedlu - on powstał z miłości do Boga, z troski o własne zbawienie. Metropolita Łódzki przewodniczył Eucharystii i dokonał aktu konsekracji świątyni. W uroczystości uczestniczyli: bp Antoni Długosz z Częstochowy, bp Adam Lepa, bp Ireneusz Pękalski, ks. inf. Józef Fijałkowski oraz ponad 60 kapłanów z terenu archidiecezji łódzkiej, tych pochodzących z parafii, ale także spoza niej, m.in. delegaci ojców paulinów z Jasnej Góry - o. Dariusz Cicho i o. Mieczysław Polak. Obecni byli także przedstawiciele władz miasta i województwa, parlamentarzyści i radni, poczty sztandarowe, licznie reprezentowana liturgiczna służba ołtarza oraz duża rzesza wiernych. Uroczystość, która odbyła się w 30. rocznicę powstania parafii - wotum dziękczynnego za 600-lecie Jasnej Góry, transmitowało Radio Niepokalanów.

Obrzęd konsekracji

Reklama

- Dla wspólnoty to szczególny dzień, dzień radości - mówił proboszcz parafii ks. prał. Grzegorz Jędraszek. - Bogu cześć i uwielbienie za dzień, który następuje po 28 latach trudu wznoszenia świątyni całkowicie w systemie gospodarczym - podkreślił. Powitał wszystkich przybyłych - biskupów, kapłanów i siostry zakonne oraz osoby świeckie.
Przewodniczącego Eucharystii przywitali także przedstawiciele budowniczych kościoła i ofiarowali obraz przedstawiający widzewską świątynię Matki Boskiej Jasnogórskiej. Następnie odczytano specjalne błogosławieństwo papieża Benedykta XVI. W trakcie Mszy św. abp Władysław Ziółek dokonał aktu poświęcenia, namaszczenia i okadzenia ołtarza, a współkoncelebransi - bp Antoni Długosz, bp Adam Lepa, bp Ireneusz Pękalski i ks. inf. Józef Fijałkowski namaścili ściany kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wielka wiara parafian

Reklama

W homilii Ksiądz Arcybiskup mówił o sile liturgii i obrzędzie konsekracji, który porównał do chrztu św. W jednym i drugim przypadku fundament - jedyny, jaki istnieje - to Jezus Chrystus. Podkreślił, iż świątynia nie jest tylko dziełem materialnym - tu materia staje się świętym znakiem, bo cel nadaje materialnej budowli wewnętrzną wartość, tu zbawienie przybliża się do każdego z nas - mówił. Przypomniał, z jak wielką determinacją ponad 30 lat temu mieszkańcy Widzewa-Wschodu - osiedla, które dopiero się tworzyło - walczyli o pozwolenie na budowę kościoła. Wspomniał pierwszego proboszcza - śp. ks. Zdzisława Wujaka, który przez 15 lat trudził się, by wraz z parafianami budować nie tylko kościół duchowy, ale i ten materialny, i tu złożył ofiarę ze swego kapłańskiego życia - podkreślił. Podziękował obecnemu proboszczowi i parafianom, którzy nie szczędząc sił i ofiarności oraz wielkiego zaangażowania - materialnego, ale przede wszystkim duchowego, wspólnie wznosili dedykowaną Bogu świątynię. - Konsekracja odbywa się w czasie szczególnym, gdy człowiek usiłuje odwracać się od Boga, atakuje Kościół za to, co robi i mówi - podkreślał abp Władysław Ziółek - nie ma lepszej obrony przed tymi atakami niż nasze nieustanne nawracanie się. Dlatego niech nowo poświęcona świątynia będzie potwierdzeniem, że tylko Bóg jest najważniejszy, i że wszystko, co trwałe, trzeba budować na skale, którą jest Chrystus - podkreślił.

Podziękowania

Po poświęceniu ołtarza i namaszczeniu ścian nastąpiło rozświetlenie świątyni. Uroczystości towarzyszył śpiew chórów - parafialnego i młodzieżowego ze Szkoły Muzycznej im. H. Wieniawskiego. W trakcie uroczystości wielokrotnie wspominano pierwszego proboszcza i budowniczego świątyni ks. Zdzisława Wujaka oraz przewodniczącego społecznego komitetu budowy i założyciela parafialnej Caritas - Wojciecha Skupińskiego. Na zakończenie Mszy św. ks. prał. Grzegorz Jędraszek podziękował abp. Władysławowi Ziółkowi za akt konsekracji i pozostałym biskupom i kapłanom za uczestnictwo w Eucharystii. Po błogosławieństwie wszyscy wierni otrzymali pamiątkowe obrazki przedstawiające świątynię i chlebki ofiarowane przez miejscowych piekarzy. Do uroczystości konsekracji wierni przygotowywali się na specjalnych misjach prowadzonych przez bp. Antoniego Długosza.

* * *

Historia parafii Matki Boskiej Jasnogórskiej w Łodzi-Widzewie

Parafia Matki Boskiej Jasnogórskiej była pierwszą powstałą w Łodzi po II wojnie światowej. Gdy w 1974 r. rozpoczęto budowę osiedla na Widzewie-Wschodzie, nie zaplanowano budowy świątyni. Staranie o budowę kościoła rozpoczęło się w 1978 r., gdy mieszkańcy osiedla zebrali ponad 8.500 podpisów do władz miasta. Później były liczne wizyty w urzędach lokalnych i centralnych, które kończyły się niczym. Dopiero po Sierpniu 1980 r., władze ustąpiły, gdy łodzianie zawiązali Społeczny Komitet Budowy Kościoła. W listopadzie wydano pozwolenie na budowę, a 18 grudnia bp Józef Rozwadowski erygował parafię, która otrzymała wezwanie Matki Boskiej Jasnogórskiej. Pierwszym proboszczem parafii został ks. Zdzisław Wujak, a pierwszymi wikariuszami byli: ks. Władysław Łojan i ks. Franciszek Chaber. Pierwsza uroczystość w nowej parafii odbyła się w Niedzielę Palmową 1981 r., gdy bp Józef Rozwadowski poświęcił krzyż, ustawiony w miejscu, w którym miał stanąć kościół. W uroczystości wzięło udział ok. 30 tys. osób. Wkrótce rozpoczęła się budowa, najpierw kaplicy (1981 r.), a następnie kościoła (1983 r.), w której znaczny udział mieli sami parafianie. 2 listopada 1996 r kościół poświęcił abp Władysław Ziółek. 3 maja 1981 r. delegacja parafialna udała się na Jasną Górę, by poświęcić obraz Matki Boskiej Jasnogórskiej, patronki parafii. Poświęcenia obrazu dokonał metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski. Obraz po poświęceniu został przywieziony do parafii. Przy wjeździe do osiedla została ustawiona brama powitalna z napisem „Witaj Królowo”. Obraz został ukoronowany 26 sierpnia 2005 r. Korony zostały poświęcone przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas Mszy św. sprawowanej na Lublinku w czasie jego wizyty w Łodzi w 1987 r.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski kardynał będzie obecny przy zamknięciu trumny Franciszka

2025-04-25 19:22

[ TEMATY ]

kard. Konrad Krajewski

śmierć Franciszka

pogrzeb papieża

Karol Porwich/Niedziela

Polski kardynał Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, będzie obecny przy zamknięciu trumny Franciszka. Ceremonia została zaplanowana na dziś wieczór, o godzinie 20.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie.

Przewodniczyć jej będzie kard. Kevin Farrel, kamerling Kościoła Rzymskiego. Obecni będą również: dziekan Kolegium Kardynalskiego, najstarsi nominacją kardynał prezbiter i kardynał diakon, archiprezbiter bazyliki św. Piotra, dotychczasowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, wikariusz generalny diecezji rzymskiej, substytut Sekretariatu Stanu, wicekamerling Kościoła Rzymskiego, regent Domu Papieskiego, kanonicy Kapituły Watykańskiej, penitencjarze bazyliki św. Piotra, sekretarze zmarłego papieża i inne osoby dopuszczone do ceremonii przez mistrza ceremonii papieskich.
CZYTAJ DALEJ

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny

2025-04-24 08:39

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

commons.wikimedia.org

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny. Pierwsza z nich ukazuje Chrystusa, który udziela apostołom daru Ducha Świętego i wraz z nim władzę odpuszczania grzechów. Mówi im: Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane. Druga z kolei scena koncentruje się na niedowiarstwie Tomasza, jednego z apostołów.

Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane». Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: «Widzieliśmy Pana!» Ale on rzekł do nich: «Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i ręki mojej nie włożę w bok Jego, nie uwierzę». A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł, choć drzwi były zamknięte, stanął pośrodku i rzekł: «Pokój wam!» Następnie rzekł do Tomasza: «Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż w mój bok, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym». Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: «Pan mój i Bóg mój!» Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli». I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.
CZYTAJ DALEJ

Czechy: Marsz dla Życia w Pradze został zablokowany przez zwolenników aborcji

2025-04-26 22:11

[ TEMATY ]

Czechy

aborcja

Adobe Stock

Marsz dla Życia, wspierający rodziny i kobiety w ciąży oraz wyrażający sprzeciw wobec aborcji, został w sobotę zablokowany w Pradze przez zwolenników przerywania ciąży. Marsz został rozwiązany przez organizatorów, gdy przeciwnicy usiedli na ziemi i nie pozwalali na kontynuowanie manifestacji.

Marsz dla Życia wyruszył z Placu Zamkowego w Pradze po porannej mszy w katedrze św. Wita, odprawionej w intencji nienarodzonych dzieci. Uczestnicy marszu mieli dojść na Plac Wacława po drugiej stronie Wełtawy. Według organizatorów celem było okazanie wsparcia dla ciężarnych kobiet oraz pomoc dla nich w przypadku niespodziewanej ciąży.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję