Reklama

Niedziela Lubelska

Życie wypełnione dobrem. Śp. Marek Kamiński

U Chrystusa czerpiemy nadzieję, że śmierć nie jest ostatecznym końcem życia, ale początkiem zupełnie nowego etapu w wieczności.

2020-11-12 14:54

Paweł Wysoki

Nadzwyczajny szafarz Komunii św. spoczął nieopodal cmentarnej kaplicy przy ul. Unickiej w Lublinie

Nadzwyczajny szafarz Komunii św. spoczął nieopodal cmentarnej kaplicy przy ul. Unickiej w Lublinie

Rodzina i przyjaciele śp. Marka Kamińskiego wyruszyli z nim w ostatnią drogę. Bliscy nadzwyczajnego szafarza Komunii św. zgromadzili się 23 października na mszy św. pogrzebowej w kościele parafialnym św. Michała Archanioła w Lublinie, a następnie na cmentarzu przy ul. Unickiej. Żałobnej liturgii przewodniczył proboszcz ks. Arkadiusz Paśnik. - Każdy widzi rozpromienioną twarz pana Marka, wzruszoną do łez ludzkim cierpieniem i radością. Był wyjątkowym człowiekiem, który bronił człowieka w człowieku. Uczynił wiele dobra dla świata - powiedział proboszcz.

Mąż, ojciec, przyjaciel

Reklama

Marek Kamiński zmarł 12 października. Przegrał walkę z covidem, ale wygrał życie. To doczesne, zapisując księgę życia znakami nieustannej służby rodzinie, przyjaciołom i Kościołowi; i wieczne. Jak w homilii podkreślił ks. prał. Tadeusz Pajurek, śp. Marek żył dla rodziny i dla ludzi, których Bóg postawił na jego drodze. Przyszedł na świat w 1945 r. w Chełmie. Po ukończeniu szkoły geodezyjnej rozeznawał powołanie w Towarzystwie Chrystusowym, ale ostatecznie postanowił realizować się w życiu świeckim. Pozostała serdeczna przyjaźń z kapłanami i pragnienie studiowania teologii, które spełnił dopiero w wieku 60 lat. W 1966 r. poślubił Annę, z którą doczekali się trójki dzieci. Złoty jubileusz małżeństwa, obchodzony przez nich przed kilku laty, był świętem rodziny, parafii i licznych przyjaciół, w gronie których znajdują się kapłani i biskupi, m.in. bp Stanisław Stefanek i bp Artur Miziński. Przez większość zawodowego życia pan Marek pracował w firmach drogowych, ale też spełnił marzenie i katechizował młodzież. Ponad 20 lat służył nauczycielom religii w Wydziale ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie, a także pracował w Metropolitalnym Seminarium Duchownym. - Śp. Marek Kamiński z zaufaniem przyjmował wszystko, co przygotował dla niego Bóg. Wierny Ewangelii, jako mąż, ojciec i przyjaciel całym życiem świadczył o wielkiej miłości Boga do człowieka. Ufamy, że Matka Boża podała mu dłoń i zaprowadziła do domu Ojca - podkreślił ks. Pajurek.

Serdecznie dobry człowiek

W odczytanym przez kaznodzieję świadectwie, jeden z synów wyznał: - „Tato nauczył nas pracowitości, odwagi, uczciwości, miłości, otwarcia na innych. Był społecznikiem kochającym życie i ludzi, nie oczekiwał nic w zamian. Zanurzony w modlitwie, zawsze gotowy służyć Bogu i Kościołowi, ukształtował nasz kręgosłup moralny i przekazał nam wiarę. Odszedł od nas, ale jest z Tym, którego kochał i któremu ufał”. W kondolencjach przesłanych przez bp. A. Mizińskiego została nakreślona postać kochającego męża i ojca zatroskanego o katolickie wychowanie dzieci, człowieka przejętego losem potrzebujących, zwłaszcza chorych i cierpiących. „Zawsze pogodny i pełen optymizmu, nawet doświadczony chorobami nie tracił ducha i chrześcijańskiej nadziei” - napisał ksiądz biskup. Ks. prof. Piotr Goliszek namalował portret przyjaciela za pomocą czterech obrazów człowieka, który ufał Bogu, kochał Kościół i rodzinę, szanował bliźniego oraz „miał duszę do pracy”. - Przez całe życie robił to, co uważał za najcenniejsze: dawał innym Boga - podkreślił kapłan. Bogusław Telecki, nadzwyczajny szafarz Komunii św., zaświadczył, że śp. Marek Kamiński przez ofiarną posługę niesienia chorym Chrystusa wielu z nich wprowadził na drogę trwałej przyjaźni z Bogiem. W ostatnich latach życia pisał wspomnienia, które po publikacji będą nie tylko rodzinną pamiątką, ale cennym głosem prowadzącym każdego czytelnika po drogach życia naznaczonego miłością Boga i bliźniego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Jacek Grzybowski biskupem pomocniczym diecezji warszawsko-praskiej

2020-11-26 12:08

[ TEMATY ]

diecezja warszawsko‑praska

BP KEP

Ks. Jacek Grzybowski, diecezjalny duszpasterz akademicki diecezji warszawsko-praskiej, został mianowany biskupem pomocniczym tejże diecezji. Decyzję Ojca Świętego Franciszka ogłosiła dziś w południe Stolica Apostolska.

Ks. Jacek Grzybowski urodził się 11 sierpnia 1973 r. w Wołominie.

Od lat młodzieńczych związany z formacyjnym Ruchem Światło-Życie (Oaza).

W latach 1992-1998 odbywał formację filozoficzno-teologiczną w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Inkardynowany do diecezji warszawsko-praskiej. Święcenia kapłańskie przyjął 30 maja 1998 r. w Warszawie.

W latach 1998-2000 pracował jako wikariusz w parafii św. Jana Chrzciciela i św. Stanisława w Stanisławowie.

W latach 2000-2003 był wikariuszem parafii św. Trójcy w Ząbkach.

W latach 2003-2004 był kapelanem w Zgromadzeniu Sióstr Dominikanek Misjonarek Jezusa i Maryi w Zielonce.

Podjął też studia specjalistyczne na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego, gdzie w 2004 r. uzyskał tytuł doktora filozofii.

W latach 2004-2013 był prefektem w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji warszawsko-praskiej w Warszawie-Tarchominie i dyrektorem Biblioteki Seminaryjnej.

W 2013 r. uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dziedzinie filozofii, a od 2014 r. jest profesorem nadzwyczajnym UKSW.

W latach 2013-2017 był rezydentem w parafii św. Łukasza Ewangelisty na warszawskim Tarchominie.

Od 2017 r. jest członkiem zespołu ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. bioetycznych, a od 2018 r. członkiem Rady Kapłańskiej diecezji warszawsko-praskiej.

Od 2017 r. jest diecezjalnym duszpasterzem akademickim i dyrektorem Domu Słowa Bożego Arka na Grochowie w Warszawie.

Zna język angielski.

BP KEP

CZYTAJ DALEJ

Wizyta duszpasterska w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

2020-11-26 21:42

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko ‑ gorzowska

Archiwum Aspektów

Wizyta duszpasterska w roku 2020/21

Ze względu na stan pandemii tegoroczną wizytę duszpasterską zwaną „kolędową” należy zorganizować w następujący sposób:

A. Zamiast odwiedzin duszpasterzy w domach należy zaprosić wiernych w mniejszych grupach (mieszkańców poszczególnych ulic lub rejonów parafii) na spotkanie kolędowe przy żłóbku po wieczornej Mszy św. z zachowaniem przepisów sanitarnych.

B. Spotkanie kolędowe będzie obejmować następujące elementy: śpiew kolęd, czytanie Ewangelii, słowo duszpasterza (homilia i informacje o życiu parafii), modlitwa powszechna, błogosławieństwo wody, błogosławieństwo wiernych z rozdaniem pamiątkowych obrazków, zachęta uczestników do wspólnej modlitwy po powrocie do domu i pokropienia mieszkania wodą święcona zabraną z kościoła. Podczas spotkania wierni będą mogli także złożyć ofiarę na utrzymanie parafii. Propozycja scenariusza zostanie nadesłana w późniejszym czasie.

C. Nowa forma kolędy zostanie zapowiedziana wiernym w liście biskupa diecezjalnego na IV Niedzielę Adwentu.

D. Proboszcz może również zaproponować parafianom, że w szczególnych przypadkach, takich jak błogosławieństwo nowego mieszkania czy odwiedziny osoby chorej, niepełnosprawnej, istnieje możliwość krótkiej indywidualnej wizyty duszpasterskiej na wyraźne zaproszenie przez wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję