Reklama

Niedziela Lubelska

Śp. ks. Piotr Sikora. Dobrze nam było z Tobą

Do domu Ojca odszedł ks. Piotr Sikora, wikary z archikatedry lubelskiej. Straciliśmy kapłana - syna, brata, przyjaciela, kolegę na ziemi, ale zyskaliśmy orędownika w niebie.

2020-11-19 19:39

Ewa Kamińska

– Każde życie człowieka wierzącego jest wędrówką do Domu Ojca, do kraju, który nam przyobiecał Bóg, do miasta, które On sam dla nas wybudował. Ta wędrówka skończyła się dla śp. ks. Piotra. Pełni smutku i żalu gromadzimy się wokół ołtarza. Licząc po ludzku, jego życie trwało bardzo krótko, ale światło wiary mówi nam, że Bóg bierze nas do Siebie w tym momencie, który jest dla nas najlepszy dla naszego życia wiecznego – tymi słowami abp Stanisław Budzik rozpoczął 18 listopada w archikatedrze lubelskiej Mszę św. pogrzebową w intencji śp. ks. Piotra Sikory, w której Zmarły przez ostatnie 9 lat był wikariuszem. W koncelebrze był bp Ryszard Karpiński oraz licznie przybyli kapłani. Wśród zgromadzonych była rodzina, przyjaciele, siostry życia konsekrowanego, współpracownicy z parafii i Zespołu Szkół nr 1 w Lublinie, przedstawiciele lubelskiego środowiska prawników oraz poczty sztandarowe.

Metropolita mówił w homilii o modlitwie, która towarzyszyła ostatnim dniom choroby ks. Piotra i wielkim smutku, z jakim została przyjęta wiadomość o jego śmierci. – Nie musimy się wstydzić naszego smutku i żalu. Przecież sam Pan Jezus wzruszył się i zapłakał nad grobem swego przyjaciela Łazarza – powiedział. Wspomniał, że Jezus trzykrotnie użył swojej Boskiej mocy dla wskrzeszenia – Łazarza, córki Jaira i młodzieńca z Nain – ale przywracanie do życia nie było głównym celem tych cudów, gdyż wymienione postaci ostatecznie musiały się pożegnać ze swoim ziemskim życiem. Metropolita podkreślił, że choć ziemia nadal pozostała doliną łez, w której żywi opłakują swoich zmarłych, to przez łzy widać blask zmartwychwstania, który jest w stanie uciszyć ból. Przywołał słowa Jezusa do Marty, siostry Łazarza, które należą do najważniejszych słów naszej wiary i przywracają sens naszemu istnieniu: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem, kto we mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we mnie, nie umrze na wieki”. – Modlimy się […], aby te słowa spełniły się w odniesieniu do śp. ks. Piotra i były umocnieniem wiary i nadziei dla jego mamy, dla sióstr, dla rodziny, dla krewnych i przyjaciół – powiedział Arcypasterz. – Chcemy was zapewnić, że choć straciliście syna, brata, przyjaciela, kolegę na ziemi, zyskaliście go jako orędownika w niebie.

Reklama

Pod koniec Mszy św. ks. Marek Sawicki w imieniu księży z rocznika święceń podziękował Bogu za życie ks. Piotra, za rodzinę z której wyszedł, za lata wspólnej formacji i za pracę w kapłaństwie.

Beata Błotnik, sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie, w imieniu lubelskich prawników wspominała ze wzruszeniem ks. Piotra. Podkreślała sympatię i autorytet, jakim się cieszył, dobroć i szlachetność. – Nikogo nie nawracał. Po prostu zapraszał na spotkanie z Panem Bogiem i z ludźmi […]. Miał wyjątkowy dar zjednywania ludzi, zachęcania ich do działania razem, bez względu na przeszkody i dzielące nas różnice. […] Z każdym rozmawiał, dla każdego znajdował czas, każdemu pomagał. Był kapłanem na dobre i na złe czasy. […] Wysłuchiwał naszych trosk i zwierzeń, doradzał, przeżywał, z nami płakał i z nami się bawił. Chciał wiedzieć, jak żyjemy, jakie mamy problemy, aby móc lepiej wykonywać posługę kapłańską. Był bardzo dobrym i ciepłym człowiekiem. Zawsze taktowny, wrażliwy, szlachetny i skromny. Dbał o to, aby nikogo nie urazić, nie dotknąć, nie umniejszyć. Zapamiętamy jego słowa i jego uśmiech, jego otwarte dłonie w geście powitania, pojednania i błogosławieństwa, jego dobry humor, którym zarażał nas wszystkich, dziecięcy wprost zachwyt nad światem – powiedziała Beata Błotnik, podkreślając, że kochał ludzi, a oni odwzajemniali tę miłość.

Elżbieta Sękowska, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Lublinie, wspominała ks. Piotra jako wspaniałego pedagoga, uwielbianego przez młodzież, cudownego kolegę i przede wszystkim jako mądrego i dobrego człowieka. – Ks. Piotr był z nami i w dzień powszedni, i w dzień odświętny, w chwilach radosnych ale i bardzo trudnych. Nigdy nikomu nie odmówił pomocy, duchowego wsparcia i modlitwy – mówiła. Dodała, że dla wielu był opoką, szczególnie w chorobie i w obliczu śmierci bliskich. - Doświadczyłam tego osobiście, kiedy umierał mój mąż, a on przyjechał do niego w środku nocy. Kochał Boga i ludzi miłością bezwarunkową i wielką, ale i my jego kochaliśmy – podkreśliła.

Reklama

Monika Mroczek w imieniu rodziny dziękowała za miłość, jaką nazywany przez bliskich Piotruś, im okazywał. – Byłeś dla nas światłem, które nawet podczas krótkich spotkań rozjaśniało nasze serca. Zawsze mogliśmy liczyć na twoją bezinteresowną pomoc i mądre słowa, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

– Dziękuję ci za to, co wniosłeś do wspólnoty kapłańskiej, za twój uśmiech i radość tak często tu przywoływaną. Piotrze, dobrze nam było z tobą – powiedział ks. prałat Adam Lewandowski, proboszcz parafii archikatedralnej, żegnając Zmarłego kapłana.

Ks. Piotr Sikora został pochowany na cmentarzu parafialnym w Nieledwi koło Hrubieszowa.

Piotr Kazimierz Sikora urodził się 6 lutego 1976 r. w Lublinie, jednak dzieciństwo spędził w Nieledwi, a do liceum uczęszczał w niedalekim Hrubieszowie. Po maturze wstąpił do Seminarium Duchownego w Lublinie. Święcenia kapłańskie otrzymał 2 czerwca 2001 r. z rąk arcybiskupa Józefa Życińskiego i rozpoczął pracę w parafii pw. Świętego Ducha w Chełmie. Trzy lata później rozpoczął studia w Instytucie Prawa Kanonicznego w Wenecji. Po uzyskaniu licencjatu z prawa kanonicznego powrócił do Lublina i został wikariuszem w parafii pw. Nawrócenia św. Pawła. Został też archidiecezjalnym duszpasterzem prawników. W latach 2008-2017 był obrońcą węzła małżeńskiego w lubelskim Sądzie Metropolitalnym. W 2009 r. został wikariuszem w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lublinie, a w 2011 r. w parafii katedralnej pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Od 2017 r. był członkiem Rady Kapłańskiej, a w 2018 r. - wizytatorem dekanalnym nauki religii. Zmarł 15 listopada 2020 r. w szpitalu w Lublinie.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłość silniejsza niż strach

2020-11-18 11:35

Niedziela Ogólnopolska 47/2020, str. 24-25

[ TEMATY ]

pomoc

Arek Drygas

Siostra Tymoteusza i Mikołaj

Siostra Tymoteusza i Mikołaj

Czy Kościół broni jedynie życia nienarodzonego? A co z tym, które już przyszło na świat? Gdzie jest Kościół, kiedy rodzi się niepełnosprawne dziecko?

Rodzic niepełnosprawnego dziecka na początku przeżywa wielkie cierpienie. Musi się wypłakać, wykrzyczeć swój żal. Później przychodzi czas i przestrzeń na szukanie wsparcia. Pomoc oferuje wiele kościelnych instytucji. Caritas, zgromadzenia zakonne, domy opieki i wspólnoty, np. Wiara i Światło. Odpowiadają one na duchowe, emocjonalne i finansowe potrzeby rodzin.

56 historii

Dom w Broniszewicach to miejsce życia kilkudziesięciu ciężko niepełnosprawnych chłopców. Mieszkańcy mierzą się z różnymi przypadłościami – niektórzy nie widzą, inni nie słyszą, cierpią na autyzm lub porażenie mózgowe. To 56 historii dzieci, które mimo trudnych okoliczności poczęcia czy narodzin, ze wszystkich sił pragnęły żyć, i dzięki Bogu dano im tę szansę. Najmłodsi są 3-letni bliźniacy, Maciuś i Mikołaj, najstarszy, Józef, który mieszka w domu od niemowlęctwa, a dziś ma 68 lat.

Ośrodek prowadzą siostry dominikanki. Jak zapewniają, z radością wychowują 56 synów. Chłopcy zwracają się do zakonnic: „mamo”, „ciociu”, „przyjaciółko”, a one... w rzeczywistości nimi są. W domu pracuje także 40 świeckich opiekunów. Choć dni są do siebie podobne, wypełnione pielęgnacją leżących chłopców, rehabilitacjami i nauką, każdy dzień przynosi coś nowego. – Tworzymy dom i robimy wszystko, aby to miejsce nie przypominało zimnej instytucji – mówi s. Tymoteusza Gil. Jest czas na zabawę w jesiennych liściach, na kolorowanki i dużo przytulania – wystarczy spojrzeć na profil Domu Chłopaków na Facebooku (www.facebook.com/dpsbroniszewice).

Rozpoznać potrzeby

Wszystkie siostry mieszkające w Broniszewicach mają wykształcenie kierunkowe. Są siostry pielęgniarki, księgowe, opiekunki wspomagające personel świecki, siostry z wykształceniem pedagogicznym. – Najwięcej jednak nauczyła nas praktyka, np. 3 lata temu wprowadziliśmy szkołę komunikacji alternatywnej. Dzięki temu Kubuś, który nie podnosi się i nie mówi, jest w stanie „powiedzieć”, czego na daną chwilę potrzebuje. Poznajemy jego pasje, ulubione kolory... – tłumaczy s. Tymoteusza.

Dzieci są otoczone miłością, a każde z nich traktowane jest indywidualnie. – Bardzo nie lubię, gdy o niepełnosprawnych mówi się „roślinka”, no, chyba że porównujemy dziecko do najpiękniejszego kwiatu. Wspomniany Kubuś, gdy całuję go w czoło, uśmiecha się, a jak mówię, że obejrzymy mecz, wręcz promienieje! Już nauczyłyśmy się, jak sprawiać mu przyjemność – dodaje dominikanka.

Największa nagroda

Jak mówią siostry, Pan Bóg działa przez niepełnosprawne dzieci i wyraźnie pokazuje, że bardzo kocha człowieka. – Bóg mocno, wręcz namacalnie, daje mi przez chłopaków doświadczyć swojej miłości. Gdy jest trudno, proszę Pana, aby się ujawnił, i za chwilę podbiega do mnie Oskarek, i daje mi buziaka – dzieli się z uśmiechem zakonnica.

Siostra Tymoteusza kilka lat temu została obdarzona wielkim błogosławieństwem – jest pełnoprawnym opiekunem 15-letniego Jarka, czterokrotnie porzucanego przez rodziny adopcyjne i dom dziecka. – Jarek to fantastyczny rozrabiaka. Ma FAS i nadpobudliwość. Kiedy przyszedł do domu, już na schodach powiedział: ty będziesz moją mamą! I tak się stało – wyznaje dominikanka. Zaświadcza też, że chłopiec jest dziś w lepszej kondycji. Pierwszy przełom przyszedł po kilku miesiącach sprawowania nad nim opieki. Jarek z odwagą powiedział: kocham cię. – To niesamowite, że mamy klasztor obok domu, jesteśmy siostrami i... możemy doświadczać macierzyństwa. Być dla kogoś tą najważniejszą osobą w życiu – mówi z przejęciem dominikanka.

Miejsce to istnieje dzięki oddaniu i pracy członków zgromadzenia zakonnego, współpracowników, wolontariuszy, a także wielu ludzi dobrej woli od lat wspierających dom finansowo i modlitewnie.

Siostry w lutym br. ruszyły z kolejną inwestycją, która pozwoli chłopcom z autyzmem dorastać w miejscu przystosowanym do specyfiki ich przypadłości. – Dwunastu mieszkańców w maju będzie miało swój wymarzony dom. To oznacza też, że w głównym domu zwolni się 12 miejsc. To dobrze, bo będziemy mogli przyjąć nowe osoby – podsumowuje dominikanka.

Duchowa oaza

Wiara i Światło jest międzynarodowym ruchem skupiającym osoby niepełnosprawne intelektualnie, ich rodziny i przyjaciół. Tworzący wspólnotę są przekonani, że nawet najbardziej upośledzona osoba jest powołana do tego, by pogłębiać swoje życie w Jezusie i Kościele. Raz w miesiącu członkowie ruchu spotykają się na Mszy św., dzieleniu i świętowaniu. Na co dzień towarzyszą sobie w życiowych trudach i radościach.

– Jestem wieloletnim przyjacielem wspólnoty, zbliżam się do 30. rocznicy zaangażowania w Ruch Wiara i Światło. Bycie częścią tej wspólnoty ukształtowało mnie jako człowieka. Dołączyłam, żeby dać coś z siebie, a zyskałam o wiele więcej – mówi Urszula Czyrnecka, wicekoordynatorka międzynarodowa Wiary i Światła.

Wiele wspólnot zostało założonych w latach 80. i 90. ubiegłego wieku i ich członkowie są już w dojrzałym wieku. Powoli tworzą się nowe grupy z małymi dziećmi. Taką wspólnotę założyła w Warszawie pani Izabela, mama trzech synów, w tym jednego z niepełnosprawnością.

– Szukałam miejsca, w którym mój syn miałby sympatyczne towarzystwo, a ja wsparcie rodziców, ludzi wierzących. Gdy przyszłam na Mszę św. i zobaczyłam, z jaką radością niepełnosprawni chłopcy służą przy ołtarzu, jak dziewczynka z zespołem Downa jest wsłuchana w liturgię, ustąpił mój lęk, a pojawiła się nadzieja – wyznaje pani Iza.

Młoda mama utworzyła wspólnotę Wiara i Światło na warszawskim Ursusie. W comiesięcznych spotkaniach uczestniczą osoby zmagające się z upośledzeniem oraz ich rodziny, ale także tzw. przyjaciele i ich zdrowe dzieci. Kontakt z rodzicami pomaga spojrzeć z innej perspektywy i przygotować się na to, co może zaistnieć w przyszłości. To także przestrzeń wspólnej nauki i zabawy. – Mój synek, choć jest niepełnosprawny, potrafi nauczyć inne dzieci m.in. języka migowego. Pokazuje np. kotka, pieska, domek – mówi z uśmiechem pani Iza.

Grupa powstała we współpracy z księdzem proboszczem, który przystał na pomysł warszawianki. – Kościół to taka bezpieczna przestrzeń, mogę liczyć na otwartość, na to, że mi nie odmówią – dodaje młoda mama. Cieszy się też z informacji, którą pozyskała na spotkaniu innej grupy.

– Dowiedziałam się, że mój syn może przyjąć sakramenty w wierze rodziców. To dla nas ogromna radość! – wyznaje.

Urszula Czyrnecka podkreśla wartość więzi międzyludzkich zawiązujących się we wspólnocie: – Na koniec pozostawię słowa naszego księdza kapelana, który mówi, że więzi utworzone w Ruchu Wiara i Światło są często silniejsze niż te rodzinne.

Więcej informacji o ruchu można uzyskać na stronie www.wiaraiswiatlo.pl .

CZYTAJ DALEJ

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma swój herb

2020-11-26 22:09

[ TEMATY ]

herb

diecezja zielonogórsko ‑ gorzowska

Archiwum Kurii Biskupiej w Zielonej Górze

W tym roku mija 75. lat od utworzenia Administracji Apostolskiej Kamieńskiej, Lubuskiej i Prałatury Pilskiej z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim. Pandemia nie pozwoliła na zorganizowanie uroczystości upamiętniającej to wydarzenie. Z tej okazji został jednak ustanowiony herb diecezji. Dekret biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego wchodzi w życie w I Niedzielę Adwentu.

Dekret ustanowienia herbu Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Kościół na Środkowym Nadodrzu, którego życie religijne koncentruje się wokół takich ośrodków jak Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra i Głogów oraz wielu mniejszych miast i miejscowości, dawnych klasztorów i sanktuariów, sięga swoimi korzeniami początków misji chrystianizacyjnej pierwszych Piastów. Na dziedzictwo wiary tych ziem składają się życie i męczeńska śmierć Pierwszych Męczenników Polski w roku 1003 w okolicach Międzyrzecza, apostolska działalność duchownych, osób konsekrowanych i świeckich Diecezji Lubuskiej utworzonej w roku 1124, misje realizowane przez zakony rycerskie oraz cystersów, a także łaski i cuda zdziałane za wstawiennictwem Matki Bożej z jej obrazu w Rokitnie. Powojenna organizacja kościelna nad środkową Odrą i dolną Wartą wyrasta jednak bezpośrednio z powstałej w roku 1945 Administracji Apostolskiej Kamieńskiej, Lubuskiej i Prałatury Pilskiej, która nosiła następnie nazwę Ordynariatu Gorzowskiego, by w roku 1967 zostać podniesioną do rangi Administracji Apostolskiej Gorzowskiej „ad nutum Sanctae Sedis”. Dnia 28 czerwca 1972 r. na mocy bulli papieża Pawła VI Episcoporum Poloniae coetus powstała Diecezja Gorzowska, która 25 marca 1992 r. bullą Jana Pawła II Totus Tuus Poloniae populus została zreorganizowana i przemianowana na Zielonogórsko-Gorzowska. Od kilku lat pojawiały się głosy, aby dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej opracować własny herb, który nawiązując do historii Kościoła na Środkowym Nadodrzu, będzie znakiem wyrażającym jej tożsamość. W latach 2017-2020, po licznych konsultacjach, opracowano projekt herbu, który uzyskał pozytywne opinie. Po odpowiednim namyśle, niniejszym zatwierdzam herb dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej według podanego poniżej opisu, który stanowi wyłączną jej własność. Herbu należy używać na okrągłych pieczęciach tych instytucji diecezjalnych, które mają prawo nią się posługiwać. Można go także umieszczać na budynkach będących siedzibami instytucji diecezjalnych oraz stanowiących własność diecezji. Opis herbu Herb Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej utworzony został z herbu dawnego biskupstwa lubuskiego oraz patrocinium, czyli patronatu katedry w Gorzowie Wielkopolskim, która dedykowana została Najświętszej Maryi Pannie Wniebowziętej. Herb tworzy tarcza dzielona w słup. Na polu prawym barwy czerwonej, nawiązującym do herbu dawnego biskupstwa lubuskiego, znajdują się dwa skrzyżowane srebrne bosaki oraz powyżej sześciopromienna złota gwiazda. Na lewym polu barwy błękitnej znajduje się srebrna lilia heraldyczna. Tarcza położona jest na złoty krzyż oraz złoty pastorał krzywaśnią na zewnątrz, a u góry ozdobiona jest złotą infułą w dawnym stylu z opadającymi dwiema taśmami. U dołu znajduje się stylizowana srebrna wstęga o wywiniętych końcach, zawierająca dewizę zapisaną majuskułą: „Da pacem Domine in diebus nostris” (Daj, Panie, pokój dniom naszym).

Niniejszy dekret wchodzi w życie w I Niedzielę Adwentu – 29 listopada 2020 r. – w 75. rocznicę utworzenia Administracji Apostolskiej Kamieńskiej, Lubuskiej i Prałatury Pilskiej z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim.

+Tadeusz Lityński

Biskup Zielonogórsko-Gorzowski


CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję