26 września kapłani i wierni złożyli J. E. Arcybiskupowi Wacławowi Depo, metropolicie częstochowskiemu najpiękniejszy dar z okazji imienin oraz urodzin, ofiarując w intencji solenizanta Mszę św, która odprawiona została w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Eucharystia zgromadziła wielu kapłanów diecezjalnych i zakonnych, siostry zakonne i wiernych świeckich. Była to modlitwa Kościoła częstochowskiego w intencji Arcybiskupa, który jest jego Ojcem i Pasterzem.
Już na początku Eucharystii abp Depo podziękował licznie zgromadzonym, którzy stanęli do wspólnej modlitwy, aby dziękować Bogu za dar życia i za Łaskę powołania. – Podobnie jak papież Benedykt chcę powiedzieć „stoję przed Bogiem jak żebrak, ażeby przedstawiać mu swoje dziękczynienie, prośby i przeproszenie”.
Arcybiskup Depo w minionym czasie zachorował na gardło. Infekcja w dużym stopniu uniemożliwiała i nadal nie pozwala do końca metropolicie częstochowskiemu posługiwać się głosem. – Mija zaledwie trzeci dzień od pomocy Bosko-ludzkiej zabiegu szpitalnego. Ciesze się, że jestem z wami i dla was – mówił abp Depo.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Homilię podczas Mszy św., przybliżającą postać czeskiego władcy, męczennika i świętego Kościoła Katolickiego św. Wacława, wygłosił bp Antoni Długosz. – W historii ludzkości rozbłyskują gwiazdy radia, telewizji, sportu. Są to aktorzy kompozytorzy, sportowcy. Także w historii Kościoła rozbłyskują gwiazdy, ale te nigdy nie gasną ponieważ są głęboko zakorzenione w Chrystusie, a Chrystus nigdy nie przemija. W szczególny sposób owe gwiazdy Kościoła czerpią swoją moc i siłę z Eucharystii by w zjednoczeniu z Chrystusem dawać o Nim świadectwo swoimi słowami i czynami. Taką gwiazdą u początku X w. jest patron naszego Księdza Arcybiskupa św. Wacław – zaznaczył bp Długosz.
- Jawi nam się dziś święty, który ma odwagę przedłożyć królestwo niebieskie przed atrakcyjnością władzy ziemskiej – mówił bp Antoni – św. Wacław nigdy nie odrywał swojego spojrzenia od Chrystusa. Czeski książę zawsze był wierny naukom ewangelicznym. Podążając za nimi zabiegał o propagowanie wiary chrześcijańskiej, troszczył się o kapłanów i budował kościoły. Nie zapominał również o ubogich, przyodziewał nagich, karmił głodnych , przyjmował pielgrzymów. Potrafił przebaczyć nawet bratu, który nastawał na jego życie. Słusznie zatem nazywa się go „dziedzicem swojego narodu”. – kontynuował biskup pomocniczy naszej archidiecezji.
Na zakończenie homilii bp Długosz stwierdził, że „św. Wacław uczy nas posłuszeństwa Bogu, prawdziwej troski o kościół, pobożności, zgody, pokojowego współżycia z innymi ludźmi oraz miłości do wszystkich ludzi nawet tych, którzy nas nienawidzą”. – Szczególnie nas kapłanów uczy zjednoczenia z Chrystusem w Eucharystii abyśmy tak jak uczniowie z Emaus, ciągle odkrywali Chrystusa przy łamaniu chleba – zakończył bp Antoni Długosz.
- Dziękuję Bogu dziś, że nas zjednoczyć chciał. W modlitwie mojej radość brzmi. Dlatego z serca wam błogosławię. Niech to błogosławieństwo będzie wyrazem Bożej troski nad nami wszystkimi – powiedział na koniec Mszy św. abp Depo.Na zakończenie Eucharystii, kapłani, siostry zakonne oraz grupy wiernych złożyły abp Wacławowi Depo życzenia. Arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski obchodził będzie jutro (27 września) 60. urodziny, a dzień później (28 września) imieniny. Abp Depo metropolitą częstochowskim mianowany został 29 grudnia 2011 roku przez papieża Benedykta XVI. Nie pozostaje życzyć mu nic innego, jak dalszej owocnej posługi biskupiej oraz powrotu do pełni zdrowia.