Reklama

Beztrosko ale bezpiecznie

Dolnośląska Policja radzi, jak przeżyć wakacje, by pozostały po nich wyłącznie miłe wspomnienia

Niedziela wrocławska 29/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczęły się wakacje, na które tak bardzo wszyscy czekaliśmy. W tym okresie wysyłamy nasze pociechy na kolonie i obozy lub wyjeżdżamy z nimi na urlop. Spędzając czas nad wodą, w górach lub wycieczkach, warto więc pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie zapewni nam komfort i bezpieczeństwo.

Samochodem

Planując wyjazd, musimy wziąć pod uwagę wzmożony ruch na drogach. Nie należy wyruszać w drogę, gdy czujemy się zmęczeni lub niewyspani. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a nawet może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, ponieważ spożycie ich w najmniejszych nawet ilościach zaburza koncentrację oraz ocenę rzeczywistości i własnych zachowań. Kierując samochodem, należy bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego, w szczególności stosować się do ograniczeń prędkości oraz zakazów wyprzedzania. Kierowca jak i pasażerowie mają obowiązek stosowania pasów bezpieczeństwa, natomiast dzieci w wieku do lat 12 o wzroście poniżej 150 cm muszą być przewożone w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Transport publiczny

Nie zawsze jednak jako środek transportu wybieramy samochód, czasami decydujemy się na środki transportu publicznego, takie jak samolot, pociąg czy autobus. Aby podróż była bezpieczna starajmy się przebywać w towarzystwie znajomych, unikajmy pustych przedziałów lub tych, w których znajdują się osoby nietrzeźwe, podejrzanie wyglądające. Jeżeli zdarzy się, że podróżujemy sami, to w autobusie najlepiej usiąść jak najbliżej kierowcy, w pociągu natomiast najlepiej zająć miejsce w przedziale, w którym znajduje się rodzina z dziećmi lub osoby w starszym wieku. Podczas wsiadania i wysiadania ze środków komunikacji zbiorowej należy zachować szczególną czujność, ponieważ w tłoku łatwo stać się ofiarą złodziei kieszonkowych.

Reklama

Zabezpiecz mieszkanie

Wakacje to czas odpoczynku i relaksu, ale żeby tak było, musimy zadbać o bezpieczeństwo swojego mienia. Zarówno tego pozostawionego w miejscu zamieszkania, jak również zabranego ze sobą. Przed wyjazdem nie opowiadajmy wszystkim kiedy, gdzie i na jak długo wyjeżdżamy. Nie pozostawiajmy widocznych śladów swojej nieobecności. Poprośmy sąsiada lub kogoś z rodziny o opróżnianie skrzynki pocztowej, wietrzenie mieszkania, włączanie wieczorem na chwilę światła. Okna i drzwi należy zamknąć, ale nie powinno się zasuwać rolet czy żaluzji, ponieważ jest to znak dla złodzieja, że nikogo nie ma w domu. Klucze do mieszkania przekażmy zaufanej osobie, nigdy nie zostawiajmy ich pod wycieraczką lub w umówionych miejscach, ponieważ mogą zostać wykorzystane przez nieuprawnione osoby. Podczas podróży bagaże powinny znajdować się w schowkach lub bagażniku, pozostawienie ich na widoku, bez nadzoru będzie zachętą dla złodziei. Rzeczy najcenniejsze nośmy zawsze przy sobie, najlepiej jeśli pieniądze, karty płatnicze i dokumenty schowamy głęboko, w wewnętrznych częściach garderoby, trudniej będzie je ukraść.

Kolonie

Wysyłając dziecko na kolonię lub obóz, powinniśmy sprawdzić, czy będzie ono miało dobrze zaplanowany i zorganizowany czas. Powinno być ono przygotowane nie tylko na dobrą zabawę, ale także na grożące mu niebezpieczeństwa. Trzeba sprawdzić, kto będzie opiekunem naszej pociechy, ustalić, jakie ta osoba ma przygotowanie i doświadczenie zawodowe oraz opinie na jej temat. Ponadto musimy znać adres przebywania dziecka, warunki socjalne oraz opiekę medyczną. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stanu technicznego autokaru, którym dziecko będzie podróżować, powinniśmy powiadomić policję drogową lub najbliższą jednostkę policji. Przed wyjazdem powinniśmy porozmawiać z dzieckiem o zasadach bezpieczeństwa, wytłumaczyć, że nie wolno oddalać się od grupy podczas wycieczek i wędrówek, rozpalać ogniska na terenach leśnych, kąpać się w miejscach niedozwolonych, korzystać z propozycji poczęstunku od obcych osób. Zwróćmy uwagę, aby pilnowało swoich rzeczy osobistych i słuchało poleceń opiekuna. Należy przestrzec przed skutkami picia alkoholu, używania narkotyków oraz palenia papierosów pamiętając, że wakacje sprzyjają pierwszym kontaktom z nimi. Dobrym pomysłem jest wyposażenie naszej pociechy w kartkę z najważniejszymi informacjami, takimi jak telefony kontaktowe rodziców i opiekunów oraz adres zamieszkania. Powinno również wiedzieć, jak się zachować i do kogo zwrócić w wypadku odłączenia od grupy i opiekuna.

Reklama

Cicha woda…

Doskonałym sposobem spędzania czasu wolnego jest pływanie, sporty i zabawy wodne. Musimy jednak pamiętać, że woda to żywioł, który niesie wiele niebezpieczeństw. Wybierajmy zatem miejsca strzeżone przez ratowników WOPR, stosujmy się do ich poleceń oraz zawsze przestrzegajmy regulaminu kąpieliska. Nie powinno korzystać się z dzikich akwenów a także skakać do wody w miejscach nieznanych, o niezbadanym dnie. W celu uniknięcia wstrząsu termicznego należy stopniowo zanurzać się w wodzie, nigdy nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Dzieci nie mogę kąpać się same, zawsze powinny być pod opieką osoby dorosłej. Przedmioty wartościowe, pieniądze i dokumenty lepiej zostawić w domu, bo pozostawione bez nadzoru na brzegu będą pokusa dla złodzieja. Korzystając ze sprzętu pływającego, trzeba zawsze sprawdzić jego sprawność i pamiętać o ubraniu kamizelki ratunkowej. Pływając łódką, kajakiem, rowerem wodnym lub motorówką, nie wolno podpływać zbyt blisko kąpiących się. Planując wakacje nad wodą, warto zapisać w telefonie komórkowym numer alarmowy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego 601 100 100.

Górskie wędrówki

Wakacje spędzone w górach są zdrowym, aktywnym sposobem na letni odpoczynek. Trzeba jednak pamiętać, że turystyka górska wiąże się z wieloma zagrożeniami. Przed wyruszeniem w góry dobrze jest zaplanować trasę przy pomocy przewodników i map turystycznych, mogą się one również przydać na szlaku. Należy trzymać się wytyczonych szlaków, zejście z oznakowanej ścieżki może skończyć się wypadkiem lub spotkaniem z niebezpiecznym zwierzęciem. W wyposażeniu podręcznym powinien znaleźć się podstawowy sprzęt pierwszej pomocy, latarka, gwizdek do sygnalizacji miejsca pobytu i telefon komórkowy. Ubiór i obuwie trzeba dostosować do warunków pogodowych, w przypadku zbliżającej się burzy należy opuścić jak najszybciej szczytowe partie gór. Planując wypoczynek w górach, warto zapisać w telefonie komórkowym numer alarmowy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego 601 100 300.

Reklama

Wakacje w mieście

Wiele dzieci nie wyjedzie jednak na wakacje. Pozostaną one w domach, spędzając większość czasu same. W tym przypadku warto przeprowadzać z dzieckiem rozmowy profilaktyczne na temat zagrożeń, z którymi może się spotkać (zaczepki nieznajomych, propozycja przejażdżki samochodem, itp.), nauczyć je, aby pod nieobecność rodziców w domu nikomu nie otwierały drzwi. Należy zapewnić dziecku bezpieczną zabawę w domu - ważne jest odpowiednie zabezpieczenie instalacji gazowej i elektrycznej oraz urządzeń, które są do nich podłączone. Można poprosić sąsiadów, aby zwracali uwagę na obcych a samemu zadzwonić o różnych porach i porozmawiać z dzieckiem. W domu, obok telefonu, powinna znajdować się kartka z odnotowanymi numerami telefonów do pracy: mamy, taty lub bliskich członków rodziny. Warto również wskazać numery do: Policji, Pogotowia Ratunkowego, Straży Pożarnej.

Podstawowe wskazówki

Korzystając z dużej ilości wolnego czasu dzieci często spędzają go bawiąc się na przydomowych podwórkach. W związku z tym, że rodzice nie zawsze mają możliwość stałego nadzorowania swoich pociech, dlatego tak ważne jest aby przekazać dzieciom wiedzę, która ochroni je przed różnymi niebezpieczeństwami. Przede wszystkim nie powinny rozmawiać z obcymi, zwłaszcza podawać jakichkolwiek danych dotyczących własnej osoby oraz swoich bliskich. Jeśli nieznajome osoby w samochodzie pytają o drogę, to nie wolno podchodzić zbyt blisko ani wsiadać do pojazdu. Klucze od mieszkania powinny być schowane w zapinanej na zamek kieszeni, a nie tak jak często bywa na tasiemce na szyi. Dzieci powinny zwracać uwagę na nieznajomych pojawiających się stale w pobliżu miejsca zamieszkania, zapamiętać ich wygląd i powiedzieć o tym rodzicom. Należy im także uświadomić, że zabawy w pobliżu zbiorników wodnych, placów budowy i ruchliwych zagrażają ich bezpieczeństwu. Rodzice powinni ustalić i sprawdzić pod kątem bezpieczeństwa miejsce zabawy dziecka, dowiedzieć się gdzie i z kim dziecko przebywa, ustalić adresy i numery telefonów jego kolegów i koleżanek. Dziecko musi również znać zasady poruszania się po drodze pieszo czy rowerem.
Niestety nie ma idealnego środka, który zapewni dziecku maksimum bezpieczeństwa, jednakże korzystanie z opisanych rad z pewnością przyczyni się do zredukowania stopnia ryzyka i zapewni naszym pociechom jak i nam samym bezpieczeństwo.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Duch Święty dopełnia naszą historię

2024-05-20 19:28

Elżbieta Wroczyńska

Msza św. wigilijna uroczystości Zesłania Ducha Świętego

Msza św. wigilijna uroczystości Zesłania Ducha Świętego

W wigilię Zesłania Ducha Świętego Mszy św. w parafii Ducha Świętego we Wrocławiu przewodniczył i homilię wygłosił ks. Dariusz Amrogowicz.

Dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej podkreślał, że Duch Święty jest miłością Ojca i Syna. A ta wzajemna miłość nie jest tylko jakością, choćby nieskończoną, jest Osobą, Bogiem prawdziwym, równym Im.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę.

2024-05-21 16:21

s. Ewa Kata CSMM

Wzięło w niej udział ok. 2300 kobiet z całej Polski. Diecezję legnicką reprezentowało 60 pań z różnych stron diecezji.

Przybyły one w ramach pielgrzymki autokarowej, zorganizowanej przez Diecezjalne Duszpasterstwo Kobiet Diecezji Legnickiej im. św. Rity. Mottem spotkania były słowa św. s. Faustyny: „Pójdę ufna za Tobą”. Dzień pielgrzymowania przypadał w niedzielę Zesłania Ducha Świętego, dlatego podczas drogi autokarem, jak i na Jasnej Górze, rozlegało się modlitewne wołanie o dary Ducha Świętego. Grupę pielgrzymów prowadzili duchowo: ks. Krzysztof Wiśniewski i s. Ewa Kata ze Zgromadzenia Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty. Uczestniczyła też w pielgrzymowaniu s. Olga Soroka z tegoż zgromadzenia. Współorganizatorką była Jolanta Urbańska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję