Reklama

Niedziela Lubelska

Kolędnicy misyjni

Kolędnicy misyjni nie zapukali do drzwi naszych domów, ale nie zapomnieli o ubogich rówieśnikach z dalekich krajów.

2021-01-08 12:13

Paweł Wysoki

Mimo pandemii, w okresie bożonarodzeniowym w wielu parafiach działali kolędnicy misyjni. By dzielić się z bliźnimi Dobrą Nowiną o przyjściu na świat Chrystusa, dzieci i opiekunowie wykorzystali nowe technologie. Tym razem prosili o modlitwę i finansowe wsparcie młodych Masajów zamieszkujących pogranicze Kenii i Tanzanii. Dzieciom z Polski zależy na tym, by ich afrykańscy rówieśnicy mieli dostęp do czystej wody, szkoły i lekarza.

Reklama

W parafii św. Jana Pawła II w Lublinie kolędnicy misyjni zagościli już po raz drugi. Misyjny ogień rozpala ks. Tadeusz Fac. Jego siostra jest misjonarką, duchową córką Matki Teresy z Kalkuty. - To kolejna parafia, w której szerzę ideę kolędników misyjnych. W ubiegłym roku chodziliśmy po domach, w tym jest to niemożliwe, ale postanowiliśmy wykorzystać inne możliwości - opowiada wikary. Zmotywowany przez jedną z rodzin, zdecydował się na przeniesienie akcji kolędników misyjnych na ekran. W przygotowanie misyjnej scenki włączyło się kilkanaście osób, dzieci i dorośli. Każdy otrzymał swoją rolę, miał też za zadanie wykonać odpowiedni strój dla odgrywanej postaci. Kolejnym etapem były nagrania, które powstały w reżimie sanitarnym. Każdy z kolędników przychodził na nagrania osobno, wyjątek stanowiły rodziny i anielski chórek. Wśród aktorów znalazła się Barbara Osak wraz z synem Lubomirem. - Jeśli chcę, by syn angażował się w różne inicjatywy, sama muszę dać mu dobry przykład - mówi pani Barbara. - Sprawy misji są bliskie naszej rodzinie; mieliśmy już troje dzieci w misyjnej adopcji - dopowiada. - W przygotowanie filmowej scenki włączyło się 9 dzieci oraz kilka osób dorosłych. Misyjne rekwizyty otrzymaliśmy od sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi. Premiera filmu miała miejsce w naszym kościele po mszach św. w niedzielę 3 stycznia. Wtedy zbieraliśmy ofiary na misje - mówi ks. T. Fac.

Film został umieszczony na stronie https://www.youtube.com/watch?v=npdxuyVFBNA Jest piękną opowieścią o przyjściu na świat Bożej Dzieciny i zachętą do misyjnej troski.


Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Jacek Wawrzyniak SDS

2021-01-19 10:28

FB parafii

Dziś, w godzinach porannych, w szpitalu we Wrocławiu zmarł ks. Jacek Wawrzyniak, salwatorianin, proboszcz parafii pw. św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego w Obornikach Śląskich.

Ks. Jacek urodził się 30 lipca 1971 roku w Poznaniu i wraz z rodzicami mieszkał w Stęszewie. Tam też przyjął pierwsze sakramenty.  W 1992 roku rozpoczął nowicjat w zgromadzeniu salwatorianów w Bagnie. 8 września 1993 r. złożył pierwszą profesję zakonną, a 8 września 1997 - wieczystą. Święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1999 roku w Trzebini, z rąk bpa Tadeusza Pieronka. Następnie został wikariuszem w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Obornikach Śląskich. Następnie podjął studia doktoranckie z homiletyki na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i studia z retoryki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W kolejnych latach pełnił funkcje dyrektora Referatu Misji i Rekolekcji Parafialnych, superiora wspólnoty i wicerektora WSD Salwatorianów w Bagnie. Proboszczem parafii pw. św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego w Obornikach Śląskich był od 2010 roku. Ks. Jacek Wawrzyniak trafił do szpitala pod koniec Adwentu. Wykryto u niego COVID-19.

CZYTAJ DALEJ

USA: Joe Biden przysięgał na swoją rodzinną Biblię

2021-01-22 15:16

PAP/EPA/Al Drago / POOL

W czasie zaprzysiężenia na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych 20 stycznia Joe Biden – podobnie jak większość jego poprzedników – położył ręce na Piśmie Świętym i dodał, choć nie wymaga tego konstytucja amerykańska, słowa: "Tak mi dopomóż Bóg”. Do przysięgi tej Biden użył dużej „masywnej” Biblii grubości 12,5 cm z wielkim celtyckim krzyżem na okładce. Należy ona do rodziny Bidenów od 1893 r.

Z księgi tej nowy prezydent korzystał za każdym razem już wcześniej, gdy składał przysięgę, obejmując jakiś urząd, np. w 1973, gdy rozpoczynał karierę w Senacie oraz w latach 2009 i 2013, gdy został mianowany wiceprezydentem. Na tę samą Biblię przysięgał też jego zmarły syn Beau w 2007, obejmując urząd prokuratora generalnego stanu Delaware.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy Chrystusem a Kościołem

„Kolegium dwunastu apostołów jest gwarancją, że nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy Chrystusem a Kościołem” – mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 22 stycznia przewodniczył Mszy św. w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie. Eucharystia, na której byli obecni przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich była centralnym wydarzeniem częstochowskich obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

– Jako chrześcijanie pielgrzymujemy razem. Również razem się modlimy i w ten sposób się poznajemy. W dzisiejszych czasach nie wystarczy już tylko wzajemna akceptacja między Kościołami. Jezus oczekuje od nas czytelnego znaku jedności. Tym czytelnym znakiem jest nasze wspólne świadectwo, szczególnie wobec wzmagającej się ateizacji, obojętności, a właściwie walki z chrześcijaństwem – mówił na początku Mszy św. ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela” i kierownik Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi kurii metropolitalnej w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję