Reklama

Niedziela Lubelska

W bibliotece jak w ogrodzie

Bioteka to nowe miejsce na kulturalnej mapie Lublina.

2021-01-11 13:37

MBP

Niewątpliwym atutem tej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie jest jej architektura, łącząca industrialna miejską stylistykę z zielonym oddechem ogrodu. Piękne wnętrza, bogaty księgozbiór i profesjonalna obsługa sprawią, że z pewnością nie zabraknie tu czytelników. Tym bardziej, że to właśnie mieszkańcy naszego miasta mają stać się gospodarzami tego miejsca, które ma służyć ich potrzebom, pasjom i zainteresowaniom. Będą mogli nie tylko skorzystać z bogatej oferty przygotowanej przez bibliotekarzy, ale również ją kreować i realizować korzystając z przyjaznych przestrzeni Bioteki i pomocy jej pracowników.

Nowa siedziba dwóch filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie mieści się w dawnej Karczmie Słupskiej. Zgodnie z założeniami jej twórców, jest przestrzenią nawiązującą do terenów zrewitalizowanego Ogrodu Saskiego. W swojej industrialnej stylistyce łączy tętniącą życiem tkankę miejską z zielonym, dającym wytchnienie ogrodem. Mając na uwadze pragmatyczny wymiar kultury, w kierunku którego coraz częściej zwracają się zarówno twórcy, jak i organizatorzy instytucji, Bioteka będzie doskonałą przestrzenią do wspierania wielowymiarowego rozwoju mieszkańców.

Reklama

Wnętrze zostało zaprojektowane w najdrobniejszych detalach. Wszystko jest doskonale przemyślane i nie ma tutaj miejsca na przypadkowość. Połączenie surowych materiałów, takich jak beton czy szkło z elementami drewnianymi oraz wszechobecną zielenią tworzy harmonijną całość. Niezwykle istotny jest fakt, że Bioteka jest miejscem dostępnym dla wszystkich użytkowników, również tych z niepełnosprawnościami.

Na przestrzeni ponad 400 m kw. znalazły swoje miejsce zbiory Filii nr 6, która przez dziesięciolecia mieściła się przy ul. Poniatowskiego. Bogaty księgozbiór dopełniły multimedia Filii nr 27 przeniesionej z dzielnicy Czechów. W rezultacie Bioteka posiada ponad 35 tys. egzemplarzy książek drukowanych, audiobooków, filmów i muzyki. Część zbiorów Filii dedykowana jest osobom z dysfunkcjami wzroku. Są to m. in. książki pisane alfabetem Braille’a i możliwość nagrania materiałów na specjalne urządzenia, tzw. czytaki.

Przekraczając próg biblioteki wchodzimy do galerii, w której będą prezentowane wystawy czasowe. Już w tym miejscu widoczne są dominujące w całej przestrzeni betonowe ściany oraz chrobotek – zielony porost, który przełamuje surowość wnętrza. Całości dopełnia podłoga z mikrocementu, którą zdobią ręcznie malowane grafiki. Kolejne pomieszczenia, przygotowane z myślą o użytkownikach, to przestrzenie do prowadzenia warsztatów, pokój gier i sala komputerowa. Otwierają one drogę do prowadzenia bogatej działalności, która zostanie oparta na czterech głównych filarach: DZIEDZICTWIE, ANIMACJI, EDUKACJI I ROZWOJU. Punktem wyjściowym, łączącym przedstawione wartości będzie literatura. Jednym z nadrzędnych celów będzie promowanie czytelnictwa wśród różnych grup wiekowych i społecznych.

Reklama

Sieć biblioteczna Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego liczy 40 filii (34 placówki ogólne, 4 szpitalne, 1 ze zbiorami fonicznymi oraz mediatekę) zlokalizowanych na terenie całego miasta.

BIOTEKA

Aleje Racławickie 22; tel. 81 710-38-73

Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek 9.00 – 19.00

Ze względu na sytuację epidemiczną filia działa w reżimie sanitarnym.


Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biblia Nawarska – jedyna taka Biblia w Polsce

2021-01-22 17:33

[ TEMATY ]

Biblia

Apostolicum

„Biblia Nawarska. Pismo Święte Nowego Testamentu z komentarzem duchowym” to nowość dla katolików w Polsce. Jest to wybitne dzieło hiszpańskich biblistów z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Nawarskiego przetłumaczone na język polski. Głównym zamysłem autorów było, aby Słowo Boże dotarło do każdego człowieka. Biblia Nawarska jest uważana przez wielu za najlepszy dostępny współcześnie katolicki komentarz do Pisma Świętego. W Polsce ukazała się nakładem Wydawnictwa Księży Pallotynów APOSTOLICUM.

Liczne teksty wprowadzające, komentarze i ilustracje pomagają zrozumieć sens poszczególnych ksiąg w kontekście, w którym zostały napisane, a także w odniesieniu do całego Pisma Świętego. Fenomenem Biblii Nawarskiej jest ukazanie integralności Słowa Bożego z nauczaniem Kościoła katolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Jacek Wawrzyniak w stanie krytycznym

2021-01-18 15:00

Maciej Rajfur/Gość Wrocławski

Ks. Jacek Wawrzyniak

Ks. Jacek Wawrzyniak

Wspólnota salwatoriańska, trwa na modlitwie i prosi o nią w intencji ks. Jacka Wawrzyniaka SDS, proboszcza parafii pw. św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego w Obornikach Śląskich.

Według informacji, którą otrzymała nasza redakcja “stan ks. Jacka jest krytyczny i decydujące będą najbliższe godziny. Lekarze, robią wszystko, co mogą, aby uratować życie ks. Jacka. 

CZYTAJ DALEJ

Wielki przyjaciel Husiatynia

2021-01-22 21:57

Fot. Bożena Magnowska

19 stycznia zmarł ks. Jacek Wawrzyniak, salwatorianin, proboszcz parafii pw. św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego w Obornikach Śląskich. To był wielki cios, szczególnie dla wspólnoty parafialnej, której duszpasterzem był zmarły kapłan.

Zapraszamy naszych czytelników na cykl wspomnień o ks. Jacku, opowiedzianych przez osoby, które dobrze znały tego kapłana, które z nim współpracowały przy wielu wydarzeniach i dla których był po prostu ojcem duchowym. Swoimi wspomnieniami dzieli się Bożena Magnowska:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję