Reklama

Niedziela Lubelska

Jezus jest Panem życia. Orszak Trzech Króli w Chełmie

Po raz jedenasty w Chełmie odbył się Orszak Trzech Króli. Towarzyszyły mu słowa: „Panu dzięki oddajmy”.

2021-01-12 05:18

Tadeusz Boniecki

Orszak miał inną niż dotychczas formułę. Przede wszystkim nie było przemarszu ulicami Chełma i barwnego korowodu. Nie było też pięknych jasełek odgrywanych przez aktorów w czasie przemarszu. Całość uroczystości odbyła się w sanktuarium Matki Boskiej Chełmskiej, przy zachowaniu wszystkich rygorów i wymogów sanitarnych. Głównym organizatorem był ks. kan. Jacek Lewicki, duszpasterz akademicki z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie i zarazem koordynator duszpasterstwa młodzieży. W przygotowania Orszaku aktywnie zaangażowała się też parafia Narodzenia NMP oraz młodzież z II LO i studenci.

Orszak rozpoczęła Msza św. odprawiona w sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej przez ks. Jacka Lewickiego. Świątynię wypełniły rodziny w koronach na głowie. Przybyli także Trzej Królowie, Święta Rodzina i aniołki. Przebieg całej uroczystości można było śledzić online. Dzięki temu mogli w niej też uczestniczyć Chełmianie zamieszkujący różne państwa na świecie. Wszystkich przybyłych powitał gospodarz parafii ks. kan. Andrzej Sternik. – Przyszliśmy do naszej chełmskiej stajenki betlejemskiej, aby oddać pokłon całym naszym życiem Panu Bogu. Ten pokłon inaczej wygląda niż przez 10 poprzednich lat, ale dziękujemy Bogu, że jesteśmy, że możemy w ten sposób świętować Jego objawienie, że możemy zapraszać Go do naszych środowisk. Chcemy się modlić za wszystkich mieszkańców Chełma, wypraszając im potrzebne łaski - mówił ks. Sternik.

Reklama

Niezwykłą w swojej wymowie homilię wygłosił ks. Marcin, student biblistyki na KUL i kapłan z diecezji sandomierskiej. Przypomniał znaczenie święta Objawienia Pańskiego czyli Trzech Króli. – Boży Syn objawia się wszystkim nam, szczególnie tym nie do końca wierzącym. Dobrze, że jesteście w tej świątyni, pięknie wyglądacie w koronach. To świadczy, że podkreślamy swoją manifestację wiary. Młodsi są świadkami wiary dla starszych, starsi są świadkami wiary dla młodszych. Wszyscy tworzymy jedna wspólnotę liturgiczna i parafialną. Wszyscy zmierzamy do stajenki betlejemskiej, a od niej już blisko do ołtarza i Jezusa. To tutaj podczas liturgii objawia się prawdziwy Bóg i człowiek. Jednak czy wiemy jaka była rola Mędrców? - pytał. - Zadziwiam się wiedzą, ale i wiarą tych Mędrców. Byli wówczas ludźmi dobrze wykształconymi. Lata studiowania ksiąg doprowadziły ich do wiary. Uwierzyli, że to wszystko co jest w księgach, pozwoli im poznać istotę rzeczy. Zostawili wszystko w swoich królestwach, wzięli to co mieli najcenniejszego i przeszli wiele kilometrów do Bożego Dzieciątka, aby oddać mu pokłon w małej mieścinie ukrytej na końcu świata, w Betlejem. Kaznodzieja przypomniał, że przez dary przyniesione Panu Jezusowi Mędrcy ze Wschodu pomagają współczesnym czytelnikom Ewangelii rozpoznać właściwe symbole tych darów orz to, kim jest Jezus. – Skoro Mędrzec składa Jezusowi złoto, mówi nam że jest On wyjątkowym królem. Gdy składa Chrystusowi kadzidło w darze, mówi że to jest Bóg. Mędrzec, który przynosi mirrę, mówi czytelnikom Ewangelii, że Bóg Człowiek kiedyś umrze za moje i twoje grzechy. W tych darach upatrujemy prawdziwą godność Chrystusa i tajemnicę, która ma się dokonać dla naszego Zbawienia. Kapłan przypomniał, że ważna jest też postawa Mędrców. Oni zanim oddadzą pokłon maleńkiemu Jezusowi, najpierw padają przed nim na twarz. Taka postawa wiele może nam pokazać i nauczyć, że Chrystus jest Panem naszego życia. Może też pokazać, że wszelka wiedza i studiowanie zawsze muszą prowadzić do poznania Boga.

Bezpośrednio po zakończeniu Liturgii we wnętrzu bazyliki młodzież z II LO oraz studenci z PWSZ w Chełmie i osoby dorosłe wykonali jasełka. Była scena ze Świętą Rodziną. Maryję zagrała Sylwia Walęcik, zaś św. Józefa Patryk Wawer. Świętej Rodzinie towarzyszyły wszechobecne anioły: Ola Tomasik, Wiktoria Kopacz i Sandra Zienkiewicz. W tym roku nie było diabełków, które kusiły do popełniania zła. Role Trzech Króli oddających hołd małemu Jezuskowi zagrali: Ryszard Janowicz – Kacper, Konrad Dubicki - Melchior i Tomasz Szczepanek - Baltazar. – Dziś przed Królem świata klękamy w pokorze. To jest Pan nad Pany. Niechaj odtąd przez wszystkich będzie miłowany. Przybyłeś Panie by nas zbawić i dać nam nadzieję. Teraz światło prawdziwego Boga w naszych sercach jaśnieje - mówili Mędrcy. - Składamy Ci pasterskie, skromniuteńkie dary, trochę chleba, ser, mleko i z serca ofiary - mówili pasterze (Rafał Musiatowicz i Daniel Błaziak). Po tej scenie hołd i dary nowonarodzonemu Jezusowi złożyli przedstawiciele chełmskiego grodu. Jako pierwsze uczyniły to dzieci (Jarek Owsianik i Weronika Rybak). - Do Betlejem prosto z Chełma przyszły dzieci Panie, by Ci oddać cześć i uszanowanie. Nasze serca w darze Ci składamy, bo innych nie mamy - mówiły. Następnie swoje dary złożyli przedstawiciele młodzieży: Kinga Gawęda i Kamil Przybylski. Jako ostatnia grupa hołd nowonarodzonemu Jezusowi złożyli przedstawiciele rodzin Agnieszka i Paweł Kruszewscy z dziećmi. – Z pokorą w stajence przed żłobkiem stajemy. Przybyliśmy z ogromna nadzieją, bo wiemy, że wielkie rzeczy się tu dzieją. Zabierzemy Cię z sobą z tej stajni ubogiej, bo otwarte przed Tobą są naszych domów progi. Każda nasza rodzina drzwi Tobie otworzy, niech z nami zamieszka z Tobą pokój Boży - podsumowali. Całość jasełek reżyserował ks. Jacek Lewicki przy pomocy Marioli Szynal, nauczycielki z II LO w Chełmie. Jasełkom towarzyszyło wspólne śpiewanie kolęd.

Pod koniec głos zabrała Agnieszka Kamińska z KSM, która poinformowała uczestników o inicjatywach podejmowanych przez młodych. – Pomimo pandemii duszpasterstwo „Chełm młodzi z Jezusem” nie ustaje w swojej posłudze i działaniu. Przenieśliśmy się do portali społecznościowych. Obecnie mamy trzy akcje: przygotowujemy graffiti ze Słowem Bożym na każdą niedzielę, poznajemy świętych i błogosławionych Kościoła oraz dajemy różne propozycje rozrywki dla młodych. Promujemy wartościowe duchowo książki, filmy i muzykę. Zapraszamy do odwiedzania naszych stron. Znajdziecie tam różne niespodzianki - zachęcała Agnieszka. Oprócz ks. Jacka Lewickiego w duszpasterstwo młodzieży chełmskiej szczególnie są zaangażowani ks. Karol Mazur z parafii Świętej Rodziny i ks. Mariusz Kruk z parafii Miłosierdzia Bożego.

Reklama

Fotogaleria na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172


Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biblia Nawarska – jedyna taka Biblia w Polsce

2021-01-22 17:33

[ TEMATY ]

Biblia

Apostolicum

„Biblia Nawarska. Pismo Święte Nowego Testamentu z komentarzem duchowym” to nowość dla katolików w Polsce. Jest to wybitne dzieło hiszpańskich biblistów z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Nawarskiego przetłumaczone na język polski. Głównym zamysłem autorów było, aby Słowo Boże dotarło do każdego człowieka. Biblia Nawarska jest uważana przez wielu za najlepszy dostępny współcześnie katolicki komentarz do Pisma Świętego. W Polsce ukazała się nakładem Wydawnictwa Księży Pallotynów APOSTOLICUM.

Liczne teksty wprowadzające, komentarze i ilustracje pomagają zrozumieć sens poszczególnych ksiąg w kontekście, w którym zostały napisane, a także w odniesieniu do całego Pisma Świętego. Fenomenem Biblii Nawarskiej jest ukazanie integralności Słowa Bożego z nauczaniem Kościoła katolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Był wyjątkowym biskupem

2021-01-22 10:35

[ TEMATY ]

bp Wilhelm Pluta

Archiwum Aspektów/Niedziela

bp Wilhelm Pluta

bp Wilhelm Pluta

Arcybiskup Józef Michalik w 2001 r. w Gorzowie powiedział: „Kościół w Polsce miał w historii wielu wybitnych biskupów. Biskup Wilhelm Pluta należy do najwybitniejszych. Mogę spokojnie powiedzieć, że niewielu takich pasterzy miała w naszych czasach Europa”.

Dziś 35 rocznica śmierci bp. Pluty. Wspominamy jego osobę i posługę dla Ludu Bożego na Ziemiach Zachodnich. Jego rolę trafnie podkreślił ks. kan. dr Dariusz Gronowski, postulator procesu beatyfikacyjnego: Biskup Wilhelm naprawdę był postacią wyjątkową przez to, jak wyróżniał się w tamtym okresie w spełnianiu swojego powołania. Niektórzy starsi księża opowiadali, że kiedy pracowali w diecezji kierowanej przez bp. Plutę, mnóstwo rzeczy wydawało im się oczywistych, jak np. to, że biskup z taką łatwością cytuje aktualnych teologów i prowadzi wszystkie konferencje duchowne dla kleryków w seminarium. Myśleli, że tak po prostu jest do momentu, kiedy jadąc do innych diecezji, zorientowali się, że tak nie jest. Wtedy dopiero zdawali sobie sprawę, jak bardzo mogą doceniać wyjątkowość tej postaci.

CZYTAJ DALEJ

Biblia Nawarska – jedyna taka Biblia w Polsce

2021-01-22 17:33

[ TEMATY ]

Biblia

Apostolicum

„Biblia Nawarska. Pismo Święte Nowego Testamentu z komentarzem duchowym” to nowość dla katolików w Polsce. Jest to wybitne dzieło hiszpańskich biblistów z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Nawarskiego przetłumaczone na język polski. Głównym zamysłem autorów było, aby Słowo Boże dotarło do każdego człowieka. Biblia Nawarska jest uważana przez wielu za najlepszy dostępny współcześnie katolicki komentarz do Pisma Świętego. W Polsce ukazała się nakładem Wydawnictwa Księży Pallotynów APOSTOLICUM.

Liczne teksty wprowadzające, komentarze i ilustracje pomagają zrozumieć sens poszczególnych ksiąg w kontekście, w którym zostały napisane, a także w odniesieniu do całego Pisma Świętego. Fenomenem Biblii Nawarskiej jest ukazanie integralności Słowa Bożego z nauczaniem Kościoła katolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję