Reklama

Kościół

Watykan: Papieska Akademia Życia: zbyt wiele antagonizmu i rywalizacji w dystrybucji szczepionek

Papieska Akademia Życia ostrzegła w piątek, że jest "zbyt wiele antagonizmu i rywalizacji oraz ryzyko wielkiej niesprawiedliwości" w dystrybucji szczepionek przeciwko koronawirusowi. Zaapelowała o przezwyciężenie logiki "nacjonalizmu szczepionkowego".

[ TEMATY ]

oświadczenie

Włodzimierz Rędzioch

27 grudnia 2020 r.

27 grudnia 2020 r.

W przekazanym przez Watykan oświadczeniu podkreślono: "W obliczu bardzo poważnych problemów związanych z produkcją i dystrybucją szczepionek przeciwko Covid-19 Papieska Akademia Życia powtarza z mocą potrzebę wypracowania odpowiednich systemów przejrzystości i współpracy".

Przypomniane zostały słowa papieża Franciszka, który w Boże Narodzenie apelował do rządzących państwami oraz do firm i instytucji międzynarodowych o krzewienie "współpracy, a nie konkurencji" oraz o zapewnienie wszystkim dostępu do szczepionek, a zwłaszcza najsłabszym i najbardziej potrzebującym na całym świecie.

Reklama

"Te słowa - jak głosi komunikat Watykanu - wymagają odpowiedzialnego wysłuchania przez wszystkich: wspólnotę chrześcijańską, wierzących, wszystkich mężczyzn i kobiet dobrej woli".

Ponadto Papieska Akademia Życia zwróciła uwagę, że 29 grudnia wraz z watykańską dykasterią do spraw integralnego rozwoju człowieka wydały dokument na temat znaczenia szczepionek oraz sposobu zapewnienia tego, by były one "dobrem wspólnym wszystkich" poprzez przezwyciężenie "logiki nacjonalizmu szczepionkowego" i wyścigu różnych państw po te preparaty.

"Należy krzewić i wspierać międzynarodowe porozumienia w sprawie zarządzania patentami w taki sposób, by sprzyjać dostępowi wszystkich do produktu" i "zachować także cenę urzędową w przyszłości" - dodała Akademia kierowana przez arcybiskupa Vincenzo Paglię.

Reklama

Jak zaznaczono, "produkcja przemysłowa szczepionki powinna stać się owocem operacji współpracy między państwami, firmami farmaceutycznymi i innymi organizacjami w taki sposób, by była jednocześnie realizowana w różnych częściach świata".

"To nadzwyczajna okazja na nową, bardziej solidarną przyszłość. Było to możliwe - przynajmniej częściowo - w kwestii badań. W tym samym duchu należy uruchomić pozytywną synergię wzmacniając urządzenia produkcyjne i dystrybucję na różnych obszarach, na których szczepionki będą podawane, zgodnie z zasadą pomocniczości" - głosi deklaracja watykańskiej instytucji.

Według niej należy uniknąć sytuacji, w której niektóre państwa otrzymają szczepionkę z dużym opóźnieniem z powodu redukcji jej dostępności w wyniku wcześniejszego zakupu znacznych jej ilości przez bogatsze państwa.

W oświadczeniu powtórzono apel o osiągnięcie celu powszechnej dostępności szczepionki.

Akademia podkreśliła, że to wezwanie skierowane do rządów państw i do organizacji Unii Europejskiej oraz Światowej Organizacji Zdrowia, by działały w tym kierunku, "jest coraz silniejsze i pilniejsze".

2021-01-22 18:26

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup pelpliński upomniał ks. Charamsę

[ TEMATY ]

oświadczenie

www.diecezja.gda.pl

Bp Ryszard Kasyna

Bp Ryszard Kasyna

Biskup pelpliński Ryszard Kasyna 3 października upomniał ks. Krzysztofa Charamsę, „aby wrócił na drogę Chrystusowego Kapłaństwa” - czytamy w oświadczeniu rzecznika diecezji pelplińskiej. Biskup prosi również o modlitwę w intencji kapłana, który wypowiada się w sprzeczności z Pismem św. i Nauczaniem Kościoła.

Publikujemy treść przesłanego KAI oświadczenia:

CZYTAJ DALEJ

Raport „Kościół w Polsce”

2021-03-05 10:36

[ TEMATY ]

Kościół

Karol Porwich/Niedziela

Zaprezentowany dziś Raport „Kościół w Polsce” - przygotowany przez Katolicką Agencję Informacyjną – ukazuje, że niezależnie od silnych prądów sekularyzacyjnych, polskie społeczeństwo cechuje wciąż mocne przywiązanie do wiary, a Kościół posiada tu olbrzymi potencjał apostolski, nieporównywalny do wielu innych krajów. Wśród największych problemów wymienia się spadek zaufania do Kościoła i zmniejszającą się religijność młodzieży.

Raport „Kościół w Polsce” prezentuje w syntetycznej formie zarówno dynamikę życia religijnego Polaków, jak i działalność Kościoła w sferze duszpasterskiej i społecznej: na polu charytatywnym, na rzecz kultury, edukacji, nauki, mediów, pomocy rodzinie czy osobom niepełnosprawnym. Towarzyszą temu analizy dotyczące życia zakonnego, powołań oraz zaangażowania wiernych świeckich. Nie brak informacji o dialogu ekumenicznym. Raport obejmuje też dodatkowe działania Kościoła podjęte w wyjątkowym czasie pandemii.

CZYTAJ DALEJ

Lekkoatletyczne HME - Polacy protestowali ws. złota dla Ingebrigtsena, ale apelację odrzucono

2021-03-06 12:07

[ TEMATY ]

sport

Toruń

lekkoatletyka

PAP

Polacy protestowali po nocnej decyzji ws. cofnięcia dyskwalifikacji dla Norwega Jakoba Ingebrigtsena. Sędziowie odrzucili jednak protest. Ostatecznie złoto halowych lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Toruniu w biegu na 1500 dla Ingebrigtsena, a srebro dla Marcina Lewandowskiego.

"Po proteście Norwegów ostatecznie Jakob Ingebrigtsen halowym mistrzem Europy w biegu na 1500 m" - podał PZLA po północy na Twitterze. Oznacza to, że sędziowie przywrócili kolejność z mety piątkowego finału w Toruniu. Marcin Lewandowski ostatecznie srebrnym medalistą. Tak wyglądał stan rzeczy przed godziną 1.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję