Reklama

Francja

Paryż: 400 dorosłych osób przygotowuje się do przyjęcia chrztu

Około 400 osób dorosłych przygotowuje się w archidiecezji paryskiej do przyjęcia podczas Wigilii Paschalnej, 3 kwietnia wieczorem sakramentu Chrztu świętego – poinformowano w stolicy Francji. Jednocześnie lokalny Kościół zaprosił wiernych do udziału w konferencjach wielkopostnych, których tradycja sięga 1835 roku.

[ TEMATY ]

chrzest

Francja

Paryż

Władysław Kościuch

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konferencje zatytułowane „Czy człowieka nie da się naprawić? Przywróć nam radość Twojego zbawienia” wygłosi ks. Guillaume de Menthière, proboszcz parafii w Paryżu i teolog. Będą one głoszone w kościele Saint-Germain l’Auxerrois i transmitowane na żywo o godz. 16.30 przez telewizję katolicką KTO a także przez rozgłośnię France-Culture (ogólnokrajowy program radiowy). Po konferencji przewidziano adorację eucharystyczną, nieszpory o 17.45 i Mszę św. o godz. 18.00. Pierwsza z nich zostanie wygłoszona w niedzielę 21 lutego a ostatnia z sześciu – 28 marca.

Inicjatorem tych rekolekcji, które tradycyjnie odbywały się katedrze Notre Dame, był bł. Fryderyk Ozanam, zaś konferencjonistą dominikanin Henri Lacordaire - wybitny kaznodzieja przyciągający tłumy. Konferencje Wielkopostne przyczyniły się w istotny sposób do religijnego odrodzenia Francuzów w XIX w.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2021-02-12 12:09

Oceń: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bazylika Sacré-Cœur na Montmartrze zabytkiem?

[ TEMATY ]

Bazylika

Francja

Paryż

zabytek

KAI/Pixabay.com

Bazylika Sacré-Cœur na Montmartrze.

Bazylika Sacré-Cœur na Montmartrze.

Rada Miejska Paryża poparła starania o przyznanie bazylice Sacré-Cœur na Montmartrze statusu zabytku. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do francuskiego ministerstwa kultury. Status zabytku uprawnia do otrzymywania subwencji ze strony państwa do 40 proc. kosztów prac remontowych.

Kierujący Stowarzyszeniem Ochrony Dziedzictwa i Zabytków Julien Lacaze tłumaczy, że zabytkowy charakter bazyliki jest oczywisty ze względu na jej architekturę i miejsce, jakie świątynia zajmuje w tożsamości Paryża.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV o pierwszej pielgrzymce: to podróż, którą chciał odbyć Franciszek

2025-10-07 19:11

[ TEMATY ]

pielgrzymka papieska

Leon XIV

Vatican Media

Wyjeżdżając ze swojej rezydencji w Castel Gandolfo, Papież odpowiedział na kilka pytań czekających na niego dziennikarzy. Odniósł się m.in. do trwającej wojny w Gazie a także do ogłoszonego dziś kierunku i daty jego pierwszej podróży apostolskiej do krajów, które - jak podkreślił - pragnął odwiedzić jego poprzednik.

Odnosząc się do rocznicy masakry, od której rozpoczęła się wojna w Gazie, Papież podkreślił, że potrzeba refleksji nad skalą nienawiści w świecie, „zaczynając od nas samych, od pytania: dlaczego ona istnieje i co my sami możemy zrobić”. Po raz kolejny zaznaczył, że należy powrócić do dialogu i szukania pokojowych rozwiązań. Podkreślił też, że zawsze należy odrzucać nienawiść i terroryzm. „Istnienie, a nawet samo pojawianie się antysemityzmu jest niepokojące - dodał, odpowiadając na pytania dziennikarzy - Zawsze trzeba głosić pokój i szacunek dla godności każdej osoby. To jest przesłanie Kościoła”. Przypomniał też o wezwaniu do modlitwy o pokój, jakie - zwłaszcza w październiku - Kościół kieruje do całego świata.
CZYTAJ DALEJ

Biblioteka Watykańska przygotowuje salę modlitewną dla muzułmanów

2025-10-08 21:04

[ TEMATY ]

Watykan

Vatican Media

Nawet w najważniejszej bibliotece świata chrześcijańskiego muzułmanie nie muszą rezygnować z modlitwy. „Niektórzy muzułmańscy uczeni prosili nas o salę z dywanem do modlitwy i im ją udostępniliśmy” - powiedział w rozmowie z dziennikiem „La Repubblica” ks. Giacomo Cardinali, wiceprefekt Biblioteki Apostolskiej Watykanu. Zwrócił uwagę, że Biblioteka Watykańska zawiera „niezwykle stare Korany” i dodał: „Jesteśmy biblioteką uniwersalną; znajdują się tam zbiory arabskie, żydowskie i etiopskie, a także unikatowe eksponaty chińskie”.

Zaledwie kilka lat temu odkryto, że znajduje się tam najstarsze poza Japonią średniowieczne archiwum japońskie. To zasługa salezjańskiego misjonarza, księdza Maregi, który przebywał tam w latach 20. XX wieku. „Legenda głosi, że dzieci z Oratorium bawiły się papierową kulką, a on zdał sobie sprawę, że to pogniecione stare dokumenty. Zaciekawiony, w ruinach zamku znalazł porzucone archiwum”. Przeniósł je, ratując je przed jedną z bomb atomowych zrzuconych później w 1945 roku. „Albo to był sensacyjny zbieg okoliczności, albo inspiracja z góry”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję