Reklama

Niedziela Lubelska

Dąbrowica. Najważniejsza cząstka Kościoła

Każdy proboszcz powołany jest do uczestnictwa w pasterskiej trosce Chrystusa.

2021-02-15 09:30

Paweł Wysoki

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dąbrowicy 31 stycznia oficjalnie powitała nowego proboszcza ks. Waldemara Głuśca, który objął urząd w obecności abp. Stanisława Budzika, dziekana konopnickiego ks. Jana Domańskiego oraz duchowieństwa, osób życia konsekrowanego i wiernych. - Kościół powierza mu nowe zadanie: troskę pasterską o parafię, najmniejszą ale najważniejszą cząstkę Kościoła - podkreślił metropolita.

Drzwi do niebieskich skarbów

Reklama

Przedstawiciele podlubelskiej parafii, w ostatnim czasie boleśnie dotkniętej przedwczesną śmiercią proboszcza ks. Jerzego Poręby, z nadzieją powitali nowego duszpasterza. - Nasza parafia rozpoczyna kolejny rozdział w swojej 70-letniej historii. Zapewniamy, że proboszcz to ważna osoba w tej społeczności, przewodnik duchowy, który kształtuje nasze wiedzenie świata i nieustannie wychowuje. Jesteśmy przekonani, że w pasterskiej trosce skierowałeś do nas kapłana, któremu Bóg wyznaczył zadanie przewodniczenia tej wspólnocie. We wszystkim, co pochodzi od Boga, kryje się Jego miłość - powiedzieli przedstawiciele parafii w powitaniu księdza arcybiskupa. - Otwieraj drzwi do niebieskich skarbów; umacniaj w nas wiarę, nadzieję i miłość; bądź przewodnikiem na drodze do lepszego poznania Chrystusowej Ewangelii i pełnego zjednoczenia z Bogiem - powiedzieli do nowego proboszcza wierni. Mieszkańcy Dąbrowicy wyrazili też serdeczne podziękowanie ks. Andrzejowi Kowalczykowi za opiekę nad parafią w trudnym czasie choroby i śmierci poprzedniego proboszcza.

Doświadczony kapłan

Nowy duszpasterz w maryjnej wspólnocie, wzorem swoich poprzedników, jest głosicielem słowa Bożego, szafarzem sakramentów i przewodnikiem na drodze do zbawienia. Kontynuuje dzieło m.in. ks. Zygmunta Lipskiego, który w Dąbrowicy wybudował kościół, ks. Andrzeja Sternika i śp. ks. Jerzego Poręby. Przedstawiając nowego proboszcza, abp Budzik podkreślił, że ma on za sobą bogate doświadczenie pracy w Kościele. Ks. dr Waldemar Głusiec przyszedł na świat 45 lat temu w Poniatowej; 20 lat temu przyjął święcenia kapłańskie. Jako wikariusz pracował w lubelskich parafiach Matki Bożej Różańcowej i Nawrócenia św. Pawła oraz w archikatedrze. Studia z teologii moralnej zwieńczył doktoratem na papieskim uniwersytecie w Rzymie, specjalizując się w zagadnieniach bioetyki. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Jako prefekt przez ostatnie 5 lat wychowywał i formował alumnów Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Wcześniej przez 3 lata był sekretarzem metropolity. - Osobiście dziękuję za ofiarną posługę w domu biskupim, za solidną pracę w sekretariacie, za budowanie duchowej wspólnoty, za dyskretne załatwienie dużych i małych spraw, za przykład własnego życia. Umacniaj wiarę w serach ludzi, czuwaj nad całością życia parafialnego, gromadź wiernych na świętej wieczerzy wokół Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, żyjącego w Kościele - powiedział ksiądz arcybiskup.

Reklama

Dla was jestem proboszczem

- Podejmuję to odpowiedzialne zadanie pełen obaw, ale z sercem przepełnionym wdzięcznością wobec dobrego Boga za dary życia i kapłańskiego powołania oraz wobec moich rodziców. Jestem wdzięczy za ogromne dziedzictwo duchowe i materialne, które tutaj zastaję. Obejmując urząd proboszcza, dźwięczą w moich uszach słowa św. Augustyna: „Choć lękam się tego, kim jestem dla was, pociesza mnie to, kim jestem z wami. Dla was jestem biskupem, z wami jestem chrześcijaninem”. Jestem proboszczem dla was, a nie na odwrót. Tak jak wy jestem chrześcijaninem, który chce w tej wspólnocie uświęcać swoje życie. Obiecuję codziennie przez wstawiennictwo Patronki parafii wypraszać dla was błogosławieństwo Boże w modlitwie różańcowej. W zamian proszę o dar modlitwy za mnie, o jedno Zdrowaś Maryjo, abym stał się użyteczną częścią naszej wspólnoty - powiedział ks. Waldemar Głusiec.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obraz, który uratował dziecko

2021-03-03 10:38

[ TEMATY ]

konkurs

pro‑life

Mat.prasowy

Prawie 25 tysięcy prac nadesłano do tej pory na młodzieżowy konkurs pro-life. Wśród nich obraz dwojga nastolatków, który ocalił prawdziwe dziecko. Czym tym razem zaskoczą nas młodzi pro-lajferzy? Organizatorzy XVII edycji Konkursu im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” czekają na prace do 25 marca 2021 r.

– Maria i Nataniel namalowali kobietę w ciąży i wysłali obraz na nasz konkurs. Tata Marysi spotykał w czasie spacerów z psem dziewczynę, której ojciec jest alkoholikiem, a matka jest współuzależniona od niego. Zaczął z nią rozmawiać. Okazało się, że związała się ona z chłopakiem podobnym do swojego ojca. Była w ciąży. Miała depresję i inne problemy. Rozważała aborcję. Nie chciała, żeby dziecko miało niezaangażowanego, nieczułego ojca. Nie chciała też, żeby nie było ono dowodem jej porażki życiowej – opowiada Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor projektów edukacyjnych Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. – Tata Marysi wysłał dziewczynie esemesem obraz swojej córki i jej kolegi. „Podaj mi choć jeden powód, dlaczego mam je urodzić” – powiedziała dziewczyna. Nikt na ziemi nie będzie cię kochać tak jak to dziecko” – odpowiedział tata. Kilka miesięcy później urodził się maluszek – kończy swą opowieść organizatorka konkursu. To nie pierwsza taka historia. Kilka lat temu pod wpływem amatorskiego filmu uczestników konkursu inna mama zrezygnowała z aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Raport „Kościół w Polsce”

2021-03-05 10:36

[ TEMATY ]

Kościół

Karol Porwich/Niedziela

Zaprezentowany dziś Raport „Kościół w Polsce” - przygotowany przez Katolicką Agencję Informacyjną – ukazuje, że niezależnie od silnych prądów sekularyzacyjnych, polskie społeczeństwo cechuje wciąż mocne przywiązanie do wiary, a Kościół posiada tu olbrzymi potencjał apostolski, nieporównywalny do wielu innych krajów. Wśród największych problemów wymienia się spadek zaufania do Kościoła i zmniejszającą się religijność młodzieży.

Raport „Kościół w Polsce” prezentuje w syntetycznej formie zarówno dynamikę życia religijnego Polaków, jak i działalność Kościoła w sferze duszpasterskiej i społecznej: na polu charytatywnym, na rzecz kultury, edukacji, nauki, mediów, pomocy rodzinie czy osobom niepełnosprawnym. Towarzyszą temu analizy dotyczące życia zakonnego, powołań oraz zaangażowania wiernych świeckich. Nie brak informacji o dialogu ekumenicznym. Raport obejmuje też dodatkowe działania Kościoła podjęte w wyjątkowym czasie pandemii.

CZYTAJ DALEJ

Irak: szyiccy pielgrzymi pozdrawiają braci chrześcijan (reportaż)

2021-03-06 13:36

[ TEMATY ]

Irak

chrześcijanie

pielgrzymi

Adobe.Stock

„Pielgrzymka papieża zbiegła się z naszym świętem ku czci imama Musy al-Kadhima. My też teraz pielgrzymujemy do jego mauzoleum tu w Bagdadzie” – mówi Hasan. „Wiemy, że papież przyjeżdża z przesłaniem pokoju i miłości dla narodu irackiego i dlatego witamy go z otwartymi ramionami” – dodaje.

Tak reaguje większość mieszkańców Bagdadu na wizytę papieża Franciszka w Iraku, która zakończy się 8 marca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję