Reklama

Niedziela Lubelska

Złoty jubileusz kapłaństwa o. Mariana Puty OFM Cap.

Pragnę dalej służyć i przynosić duchowy pożytek - mówi o. Marian Puta OFM Cap., złoty jubilat w kapłaństwie.

2021-02-15 09:32

Tomasz Kamiński

Kapucyn z klasztoru przy Krakowskim Przedmieściu w Lublinie 31 stycznia w kościele pw. św. Piotra i Pawła obchodził jubileusz 50-lecia kapłaństwa. Wśród uczestników liturgii były siostry zakonne, przyjaciele jubilata i sympatycy zakonu kapucynów oraz członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, którymi o. Marian opiekuje się od 2008 r. Wspólnota z okazji jubileuszu ofiarowała trzy ornaty o tematyce franciszkańskiej.

Niezatarta pieczęć

Reklama

- Kapłan to człowiek podobny do Pana Jezusa, wręcz drugi Chrystus. O takim polski lud zwykł mówić: Ten ksiądz nieba nam przychylił. To pochwała godna kapłana według miary Ewangelii. Właśnie tak chcemy uczcić ciebie, dostojny jubilacie. Chcemy zobaczyć w tobie i w podejmowanym przez ciebie duszpasterstwie obecność Chrystusa i systematyczny, gorliwy oraz nieustanny wysiłek prowadzenia ludzi do Niego - powiedział o. Henryk Cieniuch OFM Cap., gwardian klasztoru przy Krakowskim Przedmieściu.

Podczas jubileuszowej liturgii homilię o istocie kapłańskiego powołania wygłosił o. prof. dr hab. Roland Prejs OFM Cap. - Gest włożenia rąk sprawia, że na duszy przyjmującego święcenia zostaje wyciśnięte niezatarte znamię. Używając języka teologicznego, mówimy że jest to charakter sakramentalny, taka swoista pieczęć od Boga, której nikt i nic zatrzeć i zniszczyć nie może. Ten charyzmat sakramentalny pozostaje aż do skończenia świata, a nawet i dłużej, na wieczność - powiedział kaznodzieja.

Prorok i szafarz

Reklama

Ojciec Marian Puta był jednym z siedmiu kapucynów, którzy 50 lat temu wraz z siedmioma alumnami diecezjalnymi otrzymali święcenia kapłańskie 30 stycznia 1971 r. w katedrze łomżyńskiej. Bp Mikołaj Sasinowski zdecydował o przyspieszeniu święceń ze względu na bardzo trudną sytuację kadrową. Mimo że czas był niesprzyjający dla Polski, zaraz po grudniowej masakrze robotników Wybrzeża, dla kapucynów taki znaczący „zastrzyk personalny” umożliwił zaradzenie najpilniejszym potrzebom w klasztorach, a nawet wysłanie kilku ojców na misje do Gwatemali. Ojciec Marian podjął studia teologiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Potem, jako wicerektor seminarium, zajmował się wychowywaniem kandydatów do życia zakonnego i do kapłaństwa. Przemierzył też diecezją opolską, koszalińską i inne regiony Polski, głosząc rekolekcje powołaniowe. Był gwardianem w Lubartowie, w Nowym Mieście, w Warszawie.

- Po drodze był jeszcze pobyt w Zakroczymiu i Olsztynie. Nie to jest jednak istotne, jakie funkcje pełnił, istotne jest, że wszędzie tam był prorokiem głoszącym słowo Boże i szafarzem Chrystusowych sakramentów, przez które idą ludzie do Boga. Niech charyzmat, dany przez włożenie rąk biskupa, nadal wzrasta, rozpala się i umacnia, byś nadal mógł służyć Kościołowi, Bogu i ludowi Bożemu z taką gorliwością, z jaką 50 lat temu stawałeś przy ołtarzu. A kiedy przyjdzie dzień, że Pan powoła cię do siebie, żebyś mógł za św. Pawłem powtórzyć: W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem. Na ostatek odłożono dla mnie wieniec sprawiedliwości - powiedział o. Roland Prejs.

- Dziękuję, że mogłem przez te lata służyć Panu Bogu i wiernym, którzy chcieli skorzystać z mojej posługi kapłańskiej. Jeżeli Pan pozwoli i da zdrowie, pragnę dalej służyć i przynosić duchowy pożytek. Dziękuję za modlitwę, za wsparcie i życzliwość. Niech wam wszystkim Bóg błogosławi - powiedział o. Marian Puta pod koniec Mszy św., dziękując za powołanie do zakonu i za jubileusz 50-lecia kapłaństwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikWielkopostny: Rozważanie słowa Bożego

2021-03-04 22:00

[ TEMATY ]

Wielki Post

#NiezbędnikWielkopostny

Red.

Bądź wierny, idź. O tę wierność należy walczyć każdego dnia - wierność Jezusowi, ale i drugiemu człowiekowi.

Ewangelia (Mt 21, 33-43. 45-46)

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Irak: papież otworzył w Bagdadzie Szkołę Sportu dla Pokoju

2021-03-06 12:28

[ TEMATY ]

szkoła

Irak

Franciszek w Iraku

Vatican Media

W pierwszym dniu swego pobytu w Iraku 5 marca Franciszek przyjął w nuncjaturze apostolskiej w Bagdadzie przedstawicieli międzynarodowego programu wychowawczego Scholas Ocurrentes wraz z grupą zaangażowanych w niego młodych Irakijczyków.

Na zakończenie spotkania papież udzielił błogosławieństwa jego uczestnikom, co oznaczało także oficjalne rozpoczęcie działalności Szkoły Sportu dla Pokoju. Będzie ona działała w tym kraju przy poparciu miejscowego Ministerstwa Młodzieży i Sportu oraz Zawodowej Ligi Piłki Nożnej Hiszpanii i ma sprzyjać rozwojowi tego sportu na szczeblu podstawowym w Iraku.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję