Reklama

"Polsce i Ziemi Płockiej"

Niedziela płocka 23/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

26 maja polskie samorządy terytorialne obchodziły swoje święto. Dla powiatu płockiego było to święto podwójne, bowiem tego dnia biskup płocki prof. Stanisław Wielgus dokonał uroczystego poświęcenia nowej chorągwi powiatu. Purpurowy sztandar, ozdobił srebrno-czarny orzeł, na którego piersi widnieje litera P. W rogach chorągwi umieszczone są cztery historyczne daty: 1495, 1918, 1990 i 1999, natomiast jej lewą stronę zdobią słowa roty: "Polsce i Ziemi Płockiej".

Ten ważny dla płockiego samorządu terytorialnego moment zgromadził w bazylice katedralnej przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Płocku, Radę i Zarząd powiatu płockiego ze starostą płockim Michałem Boszko i przewodniczącym Rady Powiatu Sławomirem Wiśniewskim, przedstawicieli Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Parlamentu, reprezentantów Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Obrony Narodowej, Ministra Kultury, Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, Prezydenta Miasta Płocka, Wojewodę Mazowieckiego, Marszałka Województwa, przedstawicieli Rady Gmin Powiatu Płockiego, ludzi kultury, nauki i wojska.

Rozpoczynając swą homilię, Ksiądz Biskup nawiązał do dogmatu o Trójcy Osób Boskich - "największej tajemnicy chrześcijańskiej", bowiem 26 maja był także dniem uroczystości Trójcy Świętej. "Nie ma chrześcijaństwa bez przyjęcia tej prawdy, chociaż wymyka się ona ludzkiemu umysłowi, dotyczy bowiem wprost Natury samego Boga, którego istota jest dla ludzkiego ograniczonego umysłu niepojęta i może być przezeń ujmowana jedynie za pomocą niedoskonałych obrazów i przenośni - mówił Biskup Stanisław.

Św. Patryk usiłował tłumaczyć pogańskim Irlandczykom tajemnicę Trójcy Świętej za pomocą obrazu łodyżki koniczyny z trzema płatkami, inni teologowie porównywali Trójcę Świętą do trzech języków tego samego ognia.

Pragnęli w ten sposób podkreślić, że w Trójcy Świętej jest jeden i ten sam Bóg, jedna i ta sama Boża natura, istniejąca jednak i działająca w trzech Boskich Osobach - Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Objawiona przez Wszechwiedzącego i Nieomylnego Boga prawda wiary o Trójcy Świętej, chociaż przekracza poznawcze możliwości człowieka, nie kłóci się bynajmniej z ludzkim rozumem, który przecież nawet w sprawach całkiem naturalnych opiera się na wierze, przyjmując bez zastrzeżeń informacje podawane przez omylne ludzkie autorytety. Prawie całą naszą wiedzę o świecie uzyskaliśmy dzięki temu, że po prostu uwierzyliśmy kiedyś nauczycielom, profesorom, książkom i innym źródłom ludzkiej wiedzy. (...) O ile bardziej zatem wierzyć powinniśmy Bogu, który jest źródłem wszelkiej mądrości, który nigdy się nie myli, ani nie kłamie.

Wiara w prawdy objawione przez Boga nie upokarza ludzkiego umysłu, ona go wzbogaca i pozwala mu zapoznać się z rzeczywistością, przekraczającą jego skromne naturalne możliwości".

Ksiądz Biskup przypomniał również, jak wielką rolę pełnił Kościół szczególnie w okresie walki o niepodlegość naszej Ojczyzny. Pod Jego opiekę chronili się wówczas politycy, intelektualiści, artyści, bez względu na wyznanie i przekonania. "Niewiele lat minęło i oto okazało się, że wielu z tych, którzy ongiś chronili się w kościołach, wstydzi się imienia Bożego, neguje podstawowe przykazania dekalogu, odżegnuje się od wartości chrześcijańskich, na których zbudowana została cała cywlilizacja europejska - kontynuował Biskup Stanisław.

- Sprawiedliwość, uczciwość, deklarowany szacunek dla ludzkiej godności - te wszystkie piękne i konieczne dla zbudowania właściwego ładu społecznego ideały, zostały w wielu wypadkach tylko w programach wyborczych. Zaczęła rozkwitać korupcja, egoizm, koterie, cwaniactwo, wyprzedaż za bezcen polskiej gospodarki, przestępczość i rozkradanie majątku narodowego na niespotykaną skalę.

Stefan Kardynał Wyszyński Prymas Tysiąclecia, na krótko przed swoją śmiercią, przewidywał swoim genialnym umysłem taki obrót rzeczy. Dlatego już wtedy, w 1981 r., wzywał polski naród do autentycznego nawrócenia, do prawdziwej przemiany moralnej. Był przekonany, że kryzysy ekonomiczne, polityczne, społeczne, a nawet kryzysy w sferze nauki i kultury, mają zawsze u swoich podstaw kryzys etyczny. Jeżeli ludzie się nie nawrócą - mówił Prymas Wyszyński - jeżeli nie staną się uczciwi, prawdomówni i altruistyczni, jeśli nie opanują swojego egoizmu i swojej pychy, to nie będzie miało żadnego znaczenia jaka partia dojdzie do władzy i jaki wprowadzi się system społeczny czy polityczny. Nie będzie miało żadnego znaczenia jaką orientację polityczną prezentował będzie człowiek mający klucz do państwowej kasy, jeśli będzie to człowiek nieuczciwy. Nie pomoże tu żadna demokracja i żadna zmiana jednej partii rządzącej na drugą, jeśli klucz do państwowej kasy jeden nieuczciwy człowiek będzie przekazywał drugiemu, takiemu samemu człowiekowi. Najbogatsze państwo zostanie rozkradzine, jeśli rządzący nim ludzie będą nieuczciwi...

(...) Bez odpowiedniego, opartego na głębokich religijnych podstawach, wychowania moralnego - w rodzinie, w szkole i w całym życiu społecznym, nie da się zmienić ludzi. Człowiek nie jest w stanie nawrócić się i zbawić sam. Nie zbawi go też żaden psycholog, filozof, polityk i dziennikarz; żaden wódz, ani żaden przywódca. Może tego dokonać tylko Chrystus" - mówił Kaznodzieja.

Pod koniec uroczystej Liturgii starosta płocki Michał Boszko, prosząc Biskupa Stanisława Wielgusa o poświęcenie chorągwi powiatu, powiedział m.in: "Pragniemy wszyscy, aby ideały zawarte w słowach roty, stały się naszym katechizmem".

Pamiątką aktu poświęcenia sztandaru stała się tablica, wmurowana we wnętrzu katedry, obok kaplicy królewskiej. Jej odsłonięcia dokonał radny powiatu płockiego Ryszard Walczak oraz Katarzyna Karczewska - uczennica Zespołu Szkół im. S. Staszica w Gąbinie, laureatka wielu edycji Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym i historii Mazowsza. Biskup Płocki poświęcił także tablicę, a następnie wraz ze Starostą płockim, Przewodniczącym Rady Powiatu, przedstawicielem Prezydenta oraz Rządu RP, Marszałkiem Województwa Mazowieckiego Przewodniczącym Sejmiku i Przewodniczącym Porozumienia Organizacji Kombatanckich złożył kwiaty w kaplicy Królów i Książąt Mazowieckich.

Po uroczystej Mszy św. zebrani w bazylice katedralnej udali się przed Płytę Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie, jak przypomniał Starosta płocki, znajdują się grudki ziemi zebrane z pól bitewnych z Polski, Włoch i Rosji - tam bowiem walczyli i ginęli Polacy. "Wielki to dzień chorągwi prastarego Mazowsza Płockiego" - powiedział Michał Boszko. Wdzięczni za tę piękną historię, której jesteśmy spadkobiercami i kontynuatorami, jako wyraz pamięci, szacunku i miłości, w imieniu wszystkich tu zgromadzonych, złożymy kwiaty w tym uświęconym miejscu, jakim jest Grób Nieznanego Żołnierza".

Uroczystości przy Płycie uświetniła defilada Orkiestry Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Andrzej Bobola – Patron na trudne czasy

2024-05-09 10:11

[ TEMATY ]

święty

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Św. Andrzej Bobola to patron na trudne czasy, a teraz niestety przeżywamy trudne czasy - powiedział w rozmowie z KAI o. Waldemar Borzyszkowski - kustosz i proboszcz Narodowego Sanktuarium św. Andrzej Boboli, gdzie 16 maja odbędzie się Msza św. odpustowa z okazji uroczystości św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Anna Rasińska (KAI): Za tydzień, 16 maja, w Ojca parafii odbędzie się uroczystość św. Andrzeja Boboli-Patrona Polski. W których momentach najnowszej historii naszego kraju szczególnie widać jego wstawiennictwo?

CZYTAJ DALEJ

Twórca pierwszej reguły

Niedziela Ogólnopolska 19/2023, str. 20

[ TEMATY ]

Św. Pachomiusz Starszy

commons.wikimedia.org

Św. Pachomiusz Starszy

Św. Pachomiusz Starszy

Ojciec Pustyni, ojciec monastycyzmu.

Urodził się w Esneh, w Górnym Egipcie. Jego rodzice byli poganami. Kiedy miał 20 lat, został wzięty do wojska i musiał służyć w legionach rzymskich w pobliżu Teb. Z biegiem czasu zapoznał się jednak z nauką Chrystusa. Modlił się też do Boga chrześcijan, by go uwolnił od okrutnej służby. Po zwolnieniu ze służby wojskowej przyjął chrzest. Udał się na pustynię, gdzie podjął życie w surowej ascezie u św. Polemona. Potem w miejscowości Tabenna prowadził samotne życie, jednak zaczęli przyłączać się do niego uczniowie. Tak oto powstał duży klasztor. W następnych latach Pachomiusz założył jeszcze osiem podobnych monasterów. Po pewnym czasie zarząd nad klasztorem powierzył swojemu uczniowi św. Teodorowi, a sam przeniósł się do Phboou, skąd zarządzał wszystkimi klasztorami-eremami. Pachomiusz napisał pierwszą regułę zakonną, którą wprowadził zasady życia w klasztorach. Zobowiązywał mnichów do prowadzenia życia wspólnotowego i wykonywania prac ręcznych związanych z utrzymaniem zakonu. Każdy mnich mieszkał w oddzielnym szałasie, a zbierano się wspólnie jedynie na posiłek i pacierze. Reguła ta wywarła istotny wpływ na reguły zakonne w Europie, m.in. na regułę św. Benedykta. Regułę Pachomiusza św. Hieronim w 402 r. przełożył na język łaciński (Pachomiana latina). Koptyjski oryginał zachował się jedynie we fragmentach.

CZYTAJ DALEJ

Jazłowiecka Pani, módl się za nami

2024-05-09 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

pl.wikipedia.org

Około 40 kilometrów na zachód od Warszawy, niedaleko Niepokalanowa, w powiecie sochaczewskim położona jest wieś Szymanów. To tutaj, w Kaplicy Klasztornej Sióstr Niepokalanek znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej.

Rozważanie 10

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję