Reklama

Jubileusz VI ŚDM

Rozmowy niedokończone o VI Światowym Dniu Młodzieży

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W nocnej audycji dla młodzieży "Czas wzrastania", nadanej w piątek 29 czerwca br. w Radiu Maryja, udział wzięli goście z Częstochowy - ks. Andrzej Przybylski, duszpasterz młodzieży, o. Kamil Szustak, paulin, oraz młodzi: Monika, Asia i Piotrek. Audycja w całości poświęcona była wspomnieniom o VI Światowym Dniu Młodzieży w Częstochowie oraz prezentacji programu obchodów jubileuszu 10-lecia tego ważnego wydarzenia. Najważniejszą chyba jej część stanowiły świadectwa radiosłuchaczy. Warto do nich nawiązać.

Częstochowa to nie tylko przełom dla Kościoła, to również przełom mojego życia

Reklama

"VI Światowy Dzień Młodzieży w Częstochowie to był czas mojego głębokiego nawrócenia" - mówiła na falach radiowych Wanda z Płocka, przypominając sobie bardzo wyraźnie sierpniowe dni sprzed dziesięciu lat. "Wtedy najbardziej uderzyły mnie słowa Ojca Świętego, który nam, młodym, mówił o tym, że nie wolno nam być przeciętnymi. Bardzo mocno wzięłam sobie te słowa do serca. Zrozumiałam wtedy, że szczególnie w wierze nic człowiekowi nie daje przeciętność i trzeba zaufać Bogu całkowicie" - zwierzała się w rozmowie telefonicznej Dorota z Poznania, która w czasie
VI ŚDM należała do grupy muzycznej i była niemal w samym środku tamtych wydarzeń. Wiele osób dzwoniło do radia, potwierdzając prawdę, że Światowe Spotkanie Młodzieży obok wymiaru powszechnego miało wielkie znaczenie w osobistym życiu każdego młodego uczestnika. " Częstochowa w roku 1991 stała się miejscem mojego nawrócenia - zwierzał się Janusz z Gdańska. - Byłem wtedy na Jasnej Górze pierwszy raz w życiu i spotkałem tam dwie największe miłości mojego życia - Pana Boga i moją żonę". Anna z Dąbrowy Górniczej dała świadectwo o tym, że częstochowskie Spotkanie Młodych było dla niej "wielkim zstąpieniem Ducha Świętego". "Nigdy nie zapomnę VI Światowego Dnia Młodzieży. Papież mówił, że to są nowe Zielone Świątki, a ja wreszcie mogłam zrozumieć, na czym polega ta niesamowita moc Ducha Świętego" - stwierdziła.

Lednica zrodziła się w Częstochowie i powinna w niej zaistnieć w znaku lednickiej Biblii

Ważnym gościem programu był o. Jan Góra, dominikanin. Jego osoba bardzo mocno wpisała się w historię VI Światowego Dnia Młodzieży. Ojciec Jan jest bowiem autorem słów hymnu Abba, Ojcze! i jednym z animatorów muzycznych tamtego spotkania. W rozmowie dla radia o. Jan Góra z wielkim wzruszeniem mówił o VI ŚDM. "To był cud Ducha Świętego. To było pierwsze spotkanie młodych Francuzów z Rosjanami od czasów wojen napoleońskich. Promieniowanie tego dnia jest nieustanne. VI Światowy Dzień Młodzieży w Częstochowie - to punkt odniesienia dla naszej kultury. Z tamtego spotkania narodziło się wiele innych, niesłychanie ważnych momentów dla Kościoła. Nie ukrywam, że z Częstochowy zrodziła się Lednica. Duch Święty od tamtego momentu prowadzi nas za rękę" - wspominał o. Jan Góra. Na koniec o. Jan potwierdził zgodę na to, aby w Częstochowie podczas obchodów Jubileuszu VI ŚDM lednicka Biblia mogła być adorowana przez młodzież i poniesiona Alejami Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę.

Wszyscy podziękujmy Bogu za dar wolności!

Podczas tego ważnego wieczoru wspomnień nie mogło zabraknąć głosu bp. Henryka Tomasika, krajowego opiekuna duszpasterstwa młodych. Ksiądz Biskup przypomniał, że nikt w Polsce nie powinien zapomnieć o VI Światowym Dniu Młodzieży w Częstochowie. "Dzisiejsi młodzi ludzie może już nie pamiętają tamtych wydarzeń, ale właśnie w sierpniu tego roku będą mieli okazję przeżyć to raz jeszcze" - stwierdził Ksiądz Biskup, zapraszając jednocześnie młodzież z całej Polski na Jubileusz VI Światowego Dnia Młodzieży 14 i 15 sierpnia 2001 roku do Częstochowy. " Tak jak napisał w zaproszeniu do młodzieży Ksiądz Prymas, przyjedźcie, by podziękować Bogu za dar wolności dzieci Bożych, za dar Światowych Dni Młodzieży, za dobro, które wydarzyło się w Polsce podczas
VI Światowego Dnia Młodzieży" - powiedział bp. H. Tomasik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi, że nie wystarcza sama chęć pomagania

2025-07-10 21:29

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Czytamy następnie, że Samarytanin: „Podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem”. To również ważne przesłanie, które płynie do nas z dzisiejszej Ewangelii. Mówi ono, że nie wystarcza tylko sama chęć pomagania. Ważne jest, aby pomagać mądrze, aby pomoc, którą chcemy nieść, była dostosowana do warunków, sytuacji i potrzeb osoby pokrzywdzonej.

Powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Jezusa na próbę, zapytał: «Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?» Jezus mu odpowiedział: «Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?» On rzekł: «Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego». Jezus rzekł do niego: «Dobrze odpowiedziałeś. To czyń, a będziesz żył». Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?» Jezus, nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jeruzalem do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, wędrując, przyszedł również na to miejsce. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: „Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”. Kto z tych trzech okazał się według ciebie bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?» On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź i ty czyń podobnie!»
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

[ TEMATY ]

nowenna

szkaplerz

Matka Boża Szkaplerzna

Karol Porwich/Niedziela

Od 7 lipca trwa nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej.

O najwspanialsza Królowo nieba i ziemi! Orędowniczko Szkaplerza świętego, Matko Boga! Oto ja, Twoje dziecko, wznoszę do Ciebie błagalnie ręce i z głębi serca wołam do Ciebie: Królowo Szkaplerza świętego, ratuj mnie, bo w Tobie cała moja nadzieja.
CZYTAJ DALEJ

Rozmowa z Ojcem: XV Niedziela Zwykła

2025-07-12 10:00

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję