Inauguracja EKOMAIKI odbyła się podczas konferencji prasowej poświęconej kończącemu się rokowi „Laudato si” (20 V 2020 - 24 V 2021), który został ogłoszony z okazji piątej rocznicy tej ważnej encykliki papieskiej.
Jak mówił Bp Tadeusz Lityński - Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska, powstanie Ekologicznej Agencji Informacyjnej ma bardzo ważne znaczenie:
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- Jest to historyczna chwila, historyczne wydarzenie dla Kościoła, ale przede wszystkim całego społeczeństwa i myślę odpowiedź bardzo konkretna na to co uczynił swoim dokumentem papież Franciszek w trosce o wspólny dom, w trosce o środowisko – dokument Laudato Si (…) Mija 5 lat od tego dokumentu kiedy się ukazał, wzbudził wielkie zainteresowanie różnych środowisk, także katolickich. Zwrócił uwagę na kwestię spojrzenia na ziemię i środowisko jako miejsca, które powinno być przyjazne (…) Zachęcił do konkretnych działań i to dzisiejsze wpisuje się w ten konkret, żeby dać możliwość tej przestrzeni do nie tylko zaniechania tego co złe bo myślę, że taka świadomość już jest coraz bardziej powszechna, ale do szukania takich rozwiązań, które będą właśnie wychodziły naprzeciw szacunkowi czy szeroko pojętej miłości stworzenia. Do tego jesteśmy wezwani poprzez prawo miłości i dlatego też cieszę się, że ta inicjatywa z poparciem tak wielu środowisk wpisuje się w to dzieło.
Ireneusz Zyska - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii podkreślał także rolę Ministerstwa we wspieraniu tego typu dzieł:
– My jako Ministerstwo Klimatu i Środowiska włączamy się w te wszystkie inicjatywy również wspólnie ze środowiskiem Kościoła Katolickiego, ludzi wierzących, w tym wymiarze realizacji przesłania wspaniałej encykliki papieża Franciszka „Laudato Si”, aby zwiększyć możliwości polityki realizowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w wymiarze polityki klimatycznej, energetycznej , prośrodowiskowej, w zakresie zrównoważonego szacunku dla środowiska. Można powiedzieć miłości dla stworzenia, które nas otacza w wymiarze przyrody, zwierząt roślin, ale także drugiego człowieka, który wspólnie bądź indywidualnie korzysta z tego środowiska – stąd też dla nas są to absolutne priorytety!
Jak przypominał Abp Wacław Depo – Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, papieska encyklika „Laudato Si” ma bardzo uniwersalny charakter:
- Ważnym przypomnieniem, które może dzisiaj wiele raz być powtarzane w trakcie konferencji to sam adres encykliki Franciszka „Laudato Si”, mianowicie jest ona skierowana do wszystkich ludzi dobrej woli więc zarówno wyznawców innych religii ale i ludzi niewierzących.
Reklama
Ks. Zbigniew Kucharski, dyrektor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA, pomysłodawca Ekologicznej Agencji Informacyjnej mówił natomiast o potrzebie wydobywania na światło dzienne wielu nawet najbardziej lokalnych, acz ciekawych inicjatyw ekologicznych:
- Z satysfakcją obserwujemy coraz wyraźniejsze aktywizowanie się duchownych i świeckich na rzecz poszanowania naszego „wspólnego domu”, środowiska naturalnego. Również w tym obszarze dostrzegamy inicjatywy prowadzone przez stowarzyszenia, wspólnoty inspirowane poczuciem odpowiedzialności i wartości chrześcijańskich. Budowanie świadomości społecznej w duchu poszanowania środowiska naturalnego stworzonego przez Boga jest także wyzwaniem dla mediów, co stanowi swoistą misję.
- W ramach tego projektu planowane jest przedstawianie i promowanie licznych przykładów angażowania się konkretnych osób i środowisk w zakresie poszanowania środowiska. Bardzo ważnym elementem w kształtowaniu postaw jest upublicznienie dobrych przykładów mogących przyczynić się do tworzenia się i rozwoju „mody na ekologię” – dodawał ks. Kucharski.
Przy Ekologicznej Agencji Informacyjnej jest budowane i rozwijane środowisko osób angażujących się we współpracę przy dziełach związanych z tematyką ekologiczną.
Prace nad tworzeniem Ekologicznej Agencji Informacyjnej trwały 4 lata.
W konferencji prasowej „W roku Laudato si” udział wzięli:
Reklama
Ireneusz Zyska - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, Abp Wacław Depo – Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, Bp Tadeusz Lityński - Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska Artur Michalski – Wiceprezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Sławomir Mazurek - Dyrektor Zarządzający - Bank Ochrony Środowiska, Ks. Jarosław Grabowski – Redaktor Naczelny Tygodnika Katolickiego NIEDZIELA, ks. Zbigniew Kucharski – dyrektor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA,.
Po konferencji prasowej zorganizowany został panel dyskusyjny „Wspólnota odpowiedzialności”, w którym udział wzięli: Ireneusz Zyska - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, Dariusz Piontkowski - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Artur Michalski - Wiceprezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Bp Tadeusz Lityński - Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska, Dyrektor Józef Kubica - Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych, Marek Surmacz – Zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Sławomir Mazurek - Dyrektor Generalny Banku Ochrony Środowiska.
Projekt jest realizowany przy współpracy z Ministerstwem Klimatu i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Przygotowywaną stronę Ekologicznej Agencji Informacyjnej można znaleźć pod adresem: EKOMAIKA
Projekt EKOMAIKA.PL realizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej we współpracy z Młodzieżową Agencją Informacyjną MAIKA został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.