Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rekolekcje biskupów na Jasnej Górze i 315. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Na Jasnej Górze 29 listopada br. zakończyły się czterodniowe rekolekcje dla polskich biskupów. Uczestniczyło w nich podnad stu hierarchów na czele z Prymasem Polski - kard. Józefem Glempem. Nauki rekolekcyjne głosił w tym roku wieloletni generał Zakonu Paulinów - o. dr Józef Płatek.
"Dla nas był to święty czas, bardzo upragniony czas głębokiej refleksji i modlitwy" - powiedział w rozmowie z KAI Prymas Polski. Podkreślił bardzo dobre przygotowanie rekolekcjonisty, który "z wielką prostotą, a jednocześnie po mistrzowsku mówił o zadaniach biskupa w nowym tysiącleciu". Abp Tadeusz Gocłowski - metropolita gdański podkreślił, że dni spędzone na Jasnej Górze były dla niego radosnym spotkaniem z Matką Bożą.
Z kolei bp Piotr Libera - sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski dodał, że dla niego rekolekcje były pewnego rodzaju powrotem do źródeł wiary. "Na nowo uświadomiliśmy sobie, że najpierw jesteśmy chrześcijanami, a dopiero potem biskupami" - podkreślił. Episkopat Polski jest jednym z nielicznych odprawiających wspólne rekolekcje.
Tradycyjnie już, po rekolekcjach rozpoczęło się Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Podczas dwudniowych obrad ( 29-30 listopada) biskupi podsumowali pracę duszpasterską Kościoła w Polsce w kończącym się roku oraz zapoznali się z kalendarium posługi w 2002 r. Wiele miejsca poświęcili sprawom misji. Gościem specjalnym obrad była dr Wanda Błeńska, zwana misjonarką trędowatych. Omówiony został szczegółowo plan zbiórki pieniędzy na pomoc Kościołowi na Wschodzie, która będzie przeprowadzona w polskich kościołach 9 grudnia br. Ważnym tematem obrad była również sytuacja mediów katolickich. Nowym przewodniczącym Rady Episkopatu ds. Mediów, po tragicznej śmierci bp. Jana Chrapka, został bp Sławoj Leszek Głódź.

I Krajowy Kongres Akcji Katolickiej

I Krajowy Kongres Akcji Katolickiej odbył się w Poznaniu w dniach 23-25 listopada br. Ponad 1000 delegatów z całej Polski zastanawiało się nad rolą świeckich w Kościele. Wystosowali oni przesłanie Kongresu pt. Radość i wdzięczność. Zapał i nadzieja, a także wysłali do Jana Pawła II telegram, dziękując za błogosławieństwo i wsparcie. W przesłaniu czytamy m.in.:
"My, uczestnicy I Kongresu Akcji Katolickiej w Polsce, w momencie zwieńczenia tego historycznego w Kościele i społeczeństwie polskim wydarzenia pragniemy skierować do wszystkich członków naszej apostolskiej organizacji świeckich oraz wszystkich ludzi dobrej woli orędzie radości i wdzięczności, zapału i nadziei. Kongresowa modlitwa i refleksja uformowały z tysięcznej grupy delegatów, przybyłych z wszystkich polskich diecezji, wspólnotę radości wiary i wdzięczności za Kościół oraz działającą w nim od pięciu lat odnowioną Akcję Katolicką. ( ...) Dni kongresowe umocniły nas w przekonaniu, że autentyczna wiara powinna prowadzić do ciągle młodego zapału w świadczeniu o dobru, prawdzie i pięknie. Wiara nie straciła dzisiaj swojej wewnętrznej mocy. Jak w przeszłości, tak i dzisiaj jest w stanie wyrazić się jako siła przemieniająca człowieka i świat. Także dzisiaj wiara może i powinna instaurare omnia in Christo - ´odnowić wszystko w Chrystusie´. Apelujemy do wszystkich ludzi ochrzczonych w Polsce, obdarzonych darem wiary - zarówno duchownych, jak i świeckich - by rozbudzili w sobie nowy zapał wiary i apostolstwa, by także dzisiaj na polskiej ziemi ukształtowanej ponadtysiącletnią historią chrześcijaństwa wiara okazywała się realną siłą przekształcającą człowieka i społeczeństwo - ku cywilizacji miłości. Nade wszystko zaś I Kongres Akcji Katolickiej stał się powiewem nadziei. Nie wypływała ona bynajmniej z diagnozy współczesnej rzeczywistości, lansowanych dziś idei czy tym bardziej ideologii. Podstawą nadziei, którą przeżyli uczestnicy I Kongresu Akcji Katolickiej była Osoba Jezusa Chrystusa. To On jest jedyną Nadzieją, także dla współczesnego człowieka i świata.(...)
I Kongres Akcji Katolickiej przygotowywaliśmy przez duchową i intelektualną formację w ramach nowenny miesięcy. Po powrocie do własnych środowisk, do diecezji i parafii, pragniemy nadal żyć Kongresem, jego treściami, atmosferą, by ożywiać swoje powołanie i misję. Nade wszystko zaś chcemy być apostołami radości wiary i wdzięcznej aktywności w Kościele. Inspiratorami zapału apostolskiego i nadziei, która zawieść nie może.
Chryste, króluj! Chryste, zwyciężaj! Twoją miłość odnów w nas!".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Rozpoczęła się siódma edycja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, które trwać będzie przez cały Adwent. Od ubiegłego roku Dzieło ma charakter ekumeniczny. Biorą w nim udział trzy siostrzane organizacje charytatywne: rzymskokatolicka Caritas Polska, ewangelicko-augsburska Diakonia i prawosławny Ośrodek Miłosierdzia "Eleos". Patronat nad Dziełem objął I Program TVP, wspiera go większość polskich mediów.
Diakonia zamierza przeznaczyć środki z tegorocznej akcji sprzedaży wigilijnych świec na pomoc dzieciom z Ukrainy i z białoruskiego Czarnobyla, a prawosławny "Eleos" - m.in. na letni wypoczynek dzieci, darmowe obiady, uruchomienie dwóch świetlic socjoterapeutycznych i pomoc świąteczną dla dzieci z Białorusi.
"Obok tradycyjnie pustego nakrycia przy wigilijnym stole pojawił się nowy obyczaj: świeca symbolizująca Chrystusa, który jest ´światłem na oświecenie pogan´ - powiedział 29 listopada o. Hubert Matusiewicz, bonifrater, wicedyrektor Caritas Polska, podczas konferencji prasowej w Warszawie. - Jej płomień jest dowodem pomocy konkretnemu dziecku" - dodał.

Reklama

9. Sympozjum Duszpasterzy Młodzieży Uzależnionej

Ok. 100 osób uczestniczyło 23 i 24 listopada w dorocznym spotkaniu zorganizowanym przez biskupa pomocniczego Częstochowy - Antoniego Długosza. Hasło sympozjum brzmiało: Rola wychowania w profilaktyce uzależnień, a celem była wymiana doświadczeń w posłudze uzależnionym. Podczas pracy w grupach zastanawiano się, jak winien wyglądać model wychowawcy pracującego z trudną młodzieżą oraz jak wychowywać tę młodzież.
W sympozjum uczestniczyli przedstawiciele zakonów i ośrodków, które pomagają uzależnionym, a także rodzice, nauczyciele i wychowawcy młodzieży. Jeden z wykładów wygłosił ks. Arkadiusz Nowak, doradca ministra zdrowia ds. narkomanii i AIDS.
Podczas Eucharystii do uczestników sympozjum bp Długosz powiedział: "Jako duszpasterze, opiekunowie, terapeuci ludzi uzależnionych najpierw uczmy się od Jezusa, jak realizować Jego przepis na życie, aby stając przy człowieku uzależnionym, być jego świadkiem".

Reklama

11. Ogólnopolska Pielgrzymka Górników

Przed dorocznym świętem - Barbórką - 25 listopada na Jasną Górę przybyło 2,5 tys. górników wraz z rodzinami. Pielgrzymi wyruszyli spod kościoła pw. św. Barbary, aby o godz. 11.00 wziąć udział we Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej. Eucharystii przewodniczył ks. prał. Bernard Czernecki, kapelan Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność". O. Marian Lubelski, podprzeor Jasnej Góry, przywitał zebranych, wśród nich o. Jana Zinówkę, paulina, duchowego opiekuna górników z ramienia Jasnej Góry, który przed wstąpieniem do Zakonu przez 7 lat pracował jako górnik. W homilii ks. Czernecki dziękował górnikom za trwanie przy wierze i Ojczyźnie, podkreślając, że to właśnie górnicy w czasach ateizmu wołali "o wolne od pracy niedziele, o religię w szkole, o budowę nowych kościołów". Jako wotum górnicy złożyli figurkę św. Barbary i płaskorzeźbę z Matką Bożą Jasnogórską. Po Eucharystii, w czasie której grała Orkiestra Górnicza Kopalni " Miechowice", górnicy odprawili Drogę Krzyżową i ponowili Akt Zawierzenia. Na pielgrzymce obecni byli przedstawiciele Sekretariatu Górnictwa i Energetyki z przewodniczącym Kazimierzem Grajcarkiem oraz 11 sekcji górnictwa i energetyki. Za organizację pielgrzymki odpowiadał Józef Sowada.

Reklama

Czuwanie Współpracowników Apostolskich Sióstr Pallotynek

24 listopada w dorocznym - 12. nocnym czuwaniu pod hasłem: Skarbem rodziny jedność wzięło udział ok. 1,8 tys. osób zaangażowanych w pomoc Zgromadzeniu Pallotynek. Głównym punktem czuwania była Msza św. o północy pod przewodnictwem ks. Zenona Hanasa, pallotyna. Podczas tej Eucharystii młoda para zawarła związek małżeński. Czuwanie zakończyło się rozesłaniem - każdy z uczestników otrzymał zapaloną lampkę, którą w dniu Wigilii zapali na znak jedności ze wspólnotą. Organizatorką czuwania była s. Consolata Majewska.

3. Pielgrzymka Stowarzyszeń Uwłaszczeniowych

25 listopada biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej Edward Frankowski odprawił Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej dla ok. 500 członków stowarzyszeń. Zebranych powitał podprzeor - o. Marian Lubelski. Bp Frankowski, ukazując współczesne przemiany gospodarczo-polityczne, mówił: "Udręczony i umęczony naród polski jak powietrza i wody potrzebuje pokrzepienia i nadziei (...), potrzebuje ukierunkowania. Ten kierunek dzisiaj, każdego roku i każdego dnia wyznacza nam Chrystus Król", a "bez powrotu do Chrystusa i Jego praw ani człowiek nie może odnaleźć się w prawdzie, ani naród nie może odzyskać czy obronić swojej podmiotowości i suwerenności". Po Wyznaniu Wiary prof. Adam Biela, prezes Ogólnopolskiego Forum Stowarzyszeń Uwłaszczeniowych i senator Ligi Polskich Rodzin, odmówił Akt Uznania Jezusa Chrystusa za Króla stowarzyszeń uwłaszczeniowych. Na zakończenie Halina Szustak, członek zarządu OFSU i poseł LPR, poświęciła stowarzyszenia Najświętszemu Sercu Jezusa. Po Mszy św. pielgrzymi wysłuchali wykładu prof. Bieli o zadaniach stowarzyszeń uwłaszczeniowych.

W SKRÓCIE:

21 listopada przybyła delegacja Zachodniego Dowództwa Operacyjnego Ukrainy, goszcząca w Polsce w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju. Gościom z Ukrainy towarzyszyli polscy wojskowi. Wszystkich powitał przeor Jasnej Góry - o. Izydor Matuszewski, a oprowadził po Sanktuarium o. ppłk Jan Golonka.

22 listopada we Mszy św. uczestniczyła 100-osobowa grupa głównych księgowych zakładów energetycznych w Polsce, która przybyła do Częstochowy na seminarium szkoleniowe. Za organizację spotkania odpowiedzialna była Joanna Wąsek, prezes Zakładu Energetycznego w Częstochowie.

22 listopada na modlitwie i śpiewie spotkały się chóry częstochowskie w ramach "Święta Muzyki", zorganizowanego w dniu wspomnienia św. Cecylii, patronki muzyków.

23 listopada na nocne czuwanie przybyła 100-osobowa grupa młodzieży z Wydziału Nauk Społecznych Instytutu Pedagogiki KUL (organizatora pielgrzymki) oraz z innych uczelni lubelskich. Mszę św. odprawił ks. Krzysztof Łuszczek, a homilię wygłosił ks. Krzysztof Kisielewicz.

24 listopada Mszę św. dziękczynną za 90-lecie istnienia ZHP Ziemi Częstochowskiej odprawił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz. Na Eucharystii zgromadziło się ponad 300 osób, które przywitał ks. Andrzej Parusiński, kapelan Hufca Częstochowskiego i duszpasterz harcerzy na archidiecezję częstochowską. Na zakończenie Mszy św. odczytano Akt Zawierzenia oraz złożono dziękczynne wotum.

ZAPOWIEDZI:

12-13 grudnia - Sympozjum historyczne: Władysław Opolczyk w 600-lecie Fundacji Klasztoru na Jasnej Górze.

13 grudnia - Nocne czuwanie internowanych w 20. rocznicę stanu wojennego.

O. Robert Mirosław Łukaszuk - rzecznik prasowy Jasnej Góry

JEDNYM ZDANIEM

Senat Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie podjął uchwałę o przyznaniu doktoratu honoris causa Janowi Pawłowi II. "Prosząc Jego Świątobliwość o łaskawe przyjęcie tego najwyższego wyróżnienia akademickiego, jakim dysponujemy, pragniemy wyrazić naszą wdzięczność, zapewnić o duchowej bliskości oraz uczcić Jego Osobę i Pontyfikat" - napisano m.in. w uchwale. Uroczystość wręczenia dyplomu doktora h.c. odbędzie się w Pałacu Apostolskim w Watykanie 15 grudnia br. Weźmie w niej udział senat UKSW oraz przedstawiciele całej społeczności uczelni.

Zamknięcie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego ks. Franciszka Blachnickiego odbyło się w Katowicach. W trakcie publicznej sesji metropolita górnośląski - abp Damian Zimoń postanowił, że zebrana w ciągu ostatnich 6 lat dokumentacja zostanie teraz przekazana do Stolicy Apostolskiej, a postulatorem procesu na etapie rzymskim będzie ks. Adam Wodarczyk.

Z wizytą w Polsce przebywał arcybiskup Hawany - kard. Jaime Ortega y Alamino. Odwiedził on m.in. Jasną Górę, Kraków i Wadowice oraz Podkowę Leśną.

Liga Polskich Rodzin złożyła do marszałka Sejmu wniosek o wotum nieufności dla Włodzimierza Cimoszewicza, ministra spraw zagranicznych. Wniosek podpisało ok. 100 posłów z LPR, PiS i "Samoobrony" . Roman Giertych powiedział, że powodem jest brukselska deklaracja szefa MSZ o wyprzedaży polskiej ziemi cudzoziemcom, złożona bez wcześniejszych konsultacji, m.in. z Sejmową Komisją Europejską.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wybór na posła lub senatora nie zwalnia z odpowiedzialności. "Immunitet to nie bezkarność" - stwierdzono; jednak na jego uchylenie musi dać zgodę parlament; natomiast nie potrzeba takiej zgody na kontynuowanie postępowania w sprawach o czyny popełnione przed zdobyciem mandatu.

Marszałek Sejmu Marek Borowski przyjął przysięgę od 18 nowo wybranych członków Trybunału Stanu. Wśród nich od rekomendowanego przez PSL Krzysztofa Śniegockiego, zamieszanego w sprawę wyłudzenia pieniędzy (występował on również w procesie przeciwko działaczowi " Solidarności" w stanie wojennym), oraz od rekomendowanej przez "Samoobronę" mec. Róży Żarskiej, przeciwko której trwa postępowanie dyscyplinarne. Sejm odwołał Andrzeja Leppera ze stanowiska wicemarszałka. Za głosowało 318 posłów z SLD, UP, PO oraz PiS. Przeciw było 74, głównie z "Samoobrony", 21 wstrzymało się od głosu. Podczas dyskusji w Sejmie Lepper wygłosił mowę oskarżycielską, wymierzoną w polityków rządzących Polską po 1989 r. Jednocześnie zarzucił korupcję na wielką skalę czołowym politykom SLD oraz PO.

Liga Polskich Rodzin przyjęła i ogłosiła strategię w wyborach samorządowych. Politycy LPR zdecydowali, że Liga samodzielnie wystartuje w walce o mandaty w sejmikach wojewódzkich, natomiast w wyborach do rad gmin i powiatów gotowa jest zawierać sojusze z innymi prawicowymi formacjami.

Czterej dziennikarze łódzkiej TVP, którzy zostali dyscyplinarnie zwolnieni z pracy po emisji wywiadu z mordercą ks. Jerzego Popiełuszki - Grzegorzem Piotrowskim, mają zostać przywróceni do pracy. Pomysłodawcą programu był według nich były dyrektor łódzkiej TVP Witold S.; on też był inicjatorem ich spotkania z zabójcą, aprobował treść programu, wywiadu oraz podziękowań.

Gazeta Polska napisała, że Andrzej Kryże, który ma zastąpić Barbarę Piwnik w procesie FOZZ, w 1980 r. skazywał działaczy niepodległościowych za twierdzenia, że PRL nie jest niepodległym państwem.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Magdalena Guziak-Nowak: wszystkie ręce na pokład dla ochrony życia dziecka nienarodzonego

2024-05-04 09:55

[ TEMATY ]

pro life

Adobe.Stock

- Jestem przeciw aborcji, ponieważ po pierwsze nie wolno zabijać niewinnych dzieci, a po drugie kobiety zasługują na dobrą, konkretną, realną pomoc w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów, z którymi czasami w ciąży muszą się borykać, a nie na taką tanią alternatywę, która do końca życia pozostanie wyrwą w sercu - mówi Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji.

Pani Magdalena wraz z mężem Marcinem wygłosiła 2 maja konferencję nt. „Każde życie jest święte i nienaruszalne” w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w ramach comiesięcznych modlitw w intencji rodzin i ochrony życia poczętego.

CZYTAJ DALEJ

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

abp Tadeusz Wojda SAC

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

W kazaniu abp Wojda, przywołując obranie Matki Chrystusa za Królową narodu polskiego na przestrzeni naszej historii, od króla Jana Kazimierza do św. Jana Pawła II i nas współczesnych, podkreślił że nasze wielowiekowe złączenie z Maryją nie ogranicza się jedynie do wymiaru historycznego a jego wymowa jest znacznie głębsza i „mówi o więzi miedzy Królową i Jej poddanymi, miedzy Matką a Jej dziećmi”. Wskazał, że dla nas „doświadczających słabości, niemocy, kryzysów duchowych i ludzkich, Maryja jest prawdziwym wzorem wiary, mamy więc prawo i potrzebę przybywania do Niej”.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa/ W sobotę rozpoczyna się w parafiach peregrynacja relikwii rodziny Ulmów

2024-05-04 07:58

[ TEMATY ]

relikwie

peregrynacja

Marzena Cyfert

Relikwie bł. Rodziny Ulmów

Relikwie bł. Rodziny Ulmów

W sobotę w parafiach archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej rozpoczyna się peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Ulmów - Józefa i Wiktorii i ich siedmiorga dzieci zamordowanych przez Niemców w 1944 r. za ratowanie Żydów. Potrwa do 18 maja.

Peregrynacja rozpocznie się 4 maja w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, gdzie o godz. 19.00 mszy św. będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję