Reklama

Niedziela Lubelska

Diamentowy jubileusz kapłaństwa ks. prał. Edwarda Wawerskiego z USA

2021-06-04 04:18

Archiwum

Każdy jubileusz, tym bardziej diamentowy jubileusz posługi kapłańskiej, jest doskonałą okazją do wdzięczności Panu Bogu, ale także ludziom, do których Bóg posyła swoich kapłanów. W tym duchu w diecezji Rockville Centre (Nowy Jork) w parafii św. Jadwigi we Floral Park, przeżywany był jubileusz kapłaństwa ks. prał. Edwarda Wawerskiego. Jubilat świętował jednocześnie 85. urodziny oraz 25-lecie posługi w Kościele jako Prałat Honorowy Jego Świątobliwości (Monsignor).

Reklama

Uroczysta Msza św. we Floral Park pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji Rockville Centre Andrzeja Zglejszewskiego, z udziałem kapłanów pracujących w tej oraz sąsiednich diecezjach, odprawiona została 15 maja 2021 r. Podczas celebracji modlono się nie tylko za dostojnego jubilata, ale także polecano te parafie, w których 60 lat jako wikariusz i proboszcz posługiwał ks. Wawerski w Polsce i USA. Nie brakło podczas homilii, wygłoszonej przez proboszcza parafii św. Jadwigi ks. Piotra Rożka, podkreślenia najważniejszych cech jubilata jak wytrwałość, oddanie Polonii oraz niestrudzony duch w ratowaniu polskich parafii.

Ksiądz Edward Wawerski urodził się 2 czerwca 1936 r. w Borkowie (archidiecezja lubelska) jako syn Michała i Stefanii Zielińskiej. Po ukończeniu „Biskupiaka” w Lublinie wstąpił do tamtejszego seminarium duchownego, gdzie 9 kwietnia 1961 r. przyjął święcenia kapłańskie przez posługę bp. Piotra Kałwy. Po święceniach został skierowany do parafii Przemienienia Pańskiego w Rachaniu. Kolejną placówką ks. Wawerskiego była parafia w Tarnogrodzie. Stamtąd w 1965 r. został oddelegowany do Różańca, gdzie tworzył nową parafię i budował plebanię. W 1973 r. ks. Wawerski podjął odważną decyzję wyjazdu do Stanów Zjednoczonych do pracy wśród Polonii. Posługiwał początkowo w New Jersey, North Dacota, później jako wikariusz w diecezji Rockville Centre (Nowy Jork): w parafii św. Jacka w Glen Head (1975-88), św. Jadwigi we Floral Park (1988-89), a następnie proboszcz w parafii św. Władysława w Hempstead (1989-2011) oraz jednocześnie proboszcz parafii św. Jadwigi we Floral Park (2005-11). We wszystkich tych miejscach dał się poznać jako gorliwy kapłan zatroskany o dobro parafii, budowniczy i odnowiciel świątyń.

Za swoją ofiarną pracę wśród Polonii abp Bolesław Pylak mianował go kanonikiem w 1992 r., natomiast 27 maja 1996 r. na wniosek bp. Johna R. McGann ks. Wawerski został Honorowym Prałatem Jego Świątobliwości. Ks. Wawerskiego uhonorował także kilkukrotnie specjalnym wyróżnieniem major Glen Cove (1983, 1984, 1986, 1988). Podobne wyróżnienie przyznały mu władze powiatu Nassau County w 1990 r. Został także odznaczony tytułem „Obywatela Roku” przez gazetę „Polish American World” (1983); „Człowieka Roku” przez American Polish Association of Professionals and Businessmen (1991). Największym jednak odznaczeniem, na które jubilat zapracował podczas 60-letniej posługi, są wdzięczność i pamięć ludzi, dla których poświęcił lata pracy kapłańskiej w Polsce i USA.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znamy datę beatyfikacji ks. Jana Machy

2021-06-16 08:05

[ TEMATY ]

Ks. Jan Macha

wikipedia.org

Beatyfikacja Sługi Bożego ks. Jana Machy, śląskiego kapłana i męczennika, odbędzie się w sobotę, 20 listopada br., w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Nowy termin uroczystości zaaprobował papież Franciszek, a datę potwierdził Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej.

Mszy św. beatyfikacyjnej będzie przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych – kard. Marcello Semeraro.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Valerio Marinelli opowiada o bilokacjach Natuzzy Evolo

2021-06-16 09:27

[ TEMATY ]

mistycy

Włodzimierz Rędzioch

Natuzza Evolo

Natuzza Evolo

Natuzza Evolo to jedna z największych mistyczek naszych czasów - miała wizje Jezusa, Maryi i świętych, rozmawiała z aniołami stróżami, spotkała dusze zmarłych, miała stygmaty i dar bilokacji. Jej głównym biografem jest prof. Valerio Marinelli, naukowiec, fizyk, który opublikował już wiele książek na temat kalabryjskiej mistyczki.

W przeddzień jedenastej rocznicy śmierci Natuzzy (1 listopada 2020 r.) prof. Marinelli wydał swoją nową książkę poświęconą bilokacjom mistyczki, zjawisku, które zawsze go fascynowało. Opisał w niej 300 przypadków tego zjawiska. Oto nasza rozmowa o jego dziele.

CZYTAJ DALEJ

Do Słubic trafi ziemia z grobu gen. Maczka

2021-06-16 12:42

[ TEMATY ]

Panteon Pamięci Żołnierza Polskiego

fb

Członkowie grupy rekonstrukcyjnej Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej „Antwerpia” 15 czerwca 2021 Na Polskim Wojskowym Cmentarzu Honorowym w Bredzie w obecności ks. Sławomir Klima - honorowego kapelana Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków

Członkowie grupy rekonstrukcyjnej Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej „Antwerpia” 15 czerwca 2021 Na Polskim Wojskowym Cmentarzu Honorowym w Bredzie w obecności ks. Sławomir Klima - honorowego kapelana Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków

Breda-Słubice. Do Panteonu Pamięci Żołnierza Polskiego trafi ziemia z grobu gen. Maczka.

Członkowie grupy rekonstrukcyjnej Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej „Antwerpia” 15 czerwca na Polskim Wojskowym Cmentarzu Honorowym w Bredzie w obecności ks. Sławomir Klima - honorowego kapelana Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków, dokonali uroczystego pobrania grudki ziemi z grobu gen. Stanisława Maczka. - Ziemię wraz z certyfikatem autentyczności przekażemy do Panteonu Pamięci Żołnierza Polskiego, który powstał przy kościele Ducha Świętego w Słubicach, gdy będziemy w drodze do Kraśnika na święto 24 Pułku Ułanów. Już wkrótce dołączymy do tego grudkę ziemi z grobu Nieznanego Żołnierza z Polskiego Wojennego Cmentarza w Lommel – zapewniają członkowie grupy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję