Reklama

Wiadomości z Polski

Niedziela Ogólnopolska 46/2002

Adam Wojnar

Modlitwa za władców Polski na Wawelu

Modlitwa za władców Polski na Wawelu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa za władców Polski

Tadeusz A. Janusz

Królewskie berło i biskupia infuła ułożone na castrum doloris (obóz boleści) - to specjalna dekoracja, która ma przypominać ziemskie oznaki godności, które piastowali królowie i dostojnicy kościelni spoczywający na wawelskim wzgórzu. Ustawiona nad dekoracją figura Chrystusa Zmartwychwstałego i płonący paschał wskazują, że życie ludzkie nie kończy się wraz ze śmiercią... Ta dekoracja towarzyszy uroczystościom żałobnym, jakie co roku w Dzień Zaduszny odbywają się w królewskiej katedrze na Wawelu. Zgodnie z wielowiekową tradycją, metropolita krakowski - kard. Franciszek Macharski odprawił uroczystą Mszę św., a następnie poprowadził procesję żałobną do grobów królewskich. Metropolita ubrany był specjalnie na tę uroczystość w historyczną kapę, czarną ze złotymi gwiazdami, a asysta - w dalmatyki ufundowane przez wawelskiego kanonika Scipio de Campo. W otoczeniu członków Kapituły Metropolitalnej, księży, kleryków i wiernych, wyruszył on w modlitewnej procesji żałobnej, która najpierw zatrzymała się przy konfesji św. Stanisława, następnie przy ołtarzu Krzyża Świętego Królowej Jadwigi i przy poszczególnych kaplicach, w których znajdują się sarkofagi władców, biskupów i innych dostojników duchownych i świeckich. Gdy procesja zaczęła schodzić do królewskich grobów, zabrzmiał Dzwon Zygmunta. W krypcie św. Leonarda odprawiono egzekwie za królów i narodowych bohaterów, które zakończono odśpiewaniem Salve Regina.
Największą królewską nekropolią w Polsce jest katedra na Wawelu. Tu bowiem w pobliżu ołtarza głównego został pochowany pierwszy król Polski Władysław Łokietek. W nawie kościoła spoczęli kolejni królowie - Kazimierz Wielki i Władysław Jagiełło. W pięknym sarkofagu z białego marmuru dłuta Antoniego Madeyskiego do niedawna spoczywały relikwie św. Jadwigi Królowej, zmarłej w 1399 r. Po beatyfikacji w 1986 i kanonizacji w 1997 r. jej relikwie spoczęły w specjalnej trumience-relikwiarzu. W sarkofagu rzeźbionym przez Wita Stwosza w kaplicy Świętokrzyskiej spoczęła trumna Kazimierza Jagiellończyka. W kaplicy Zygmuntowskiej znajdują się grobowce z czerwonego marmuru: Zygmunta Starego, Zygmunta Augusta i Anny Jagiellonki. Stefan Batory spoczął w kaplicy Mariackiej. W podziemnych kryptach katedry spoczywają również królewskie szczątki Jana Kazimierza, Michała Korybuta Wiśniowieckiego, Jana III Sobieskiego, Marii Kazimiery, Augusta II Mocnego i wielu innych. Pierwsi władcy Polski zostali pochowani w katedrze poznańskiej, gdzie w Złotej Kaplicy znajdują się groby Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Mieszka II i Kazimierza Odnowiciela. Tu też został pochowany Przemysław II. Królewska nekropolia znajduje się także w katedrze w Płocku. Spoczęli tam Władysław Herman i Bolesław Krzywousty.
Wawel to także miejsce wiecznego spoczynku biskupów krakowskich, wieszczów i bohaterów narodowych - Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Norwida, Tadeusza Kościuszki, księcia Józefa Poniatowskiego, Władysława Sikorskiego. Nad wejściem do krypty Srebrnych Dzwonów, gdzie został pochowany marszałek Józef Piłsudski, jest łaciński napis: Corpora dormiunt, vigilant animae - Ciała śpią, duchy czuwają.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

"Dni Niepodległości"

Muzeum Niepodległości w Warszawie w dniach 5-12 listopada br. zorganizowało "Dni Niepodległości", o bogatym i różnorodnym programie. Główną częścią tych obchodów była konferencja naukowa z udziałem wybitnych historyków pt. Wizje programowe Polski Niepodległej w przeszłości i teraźniejszości. Analizowane były m.in. wizje polityczne ludowców, narodowej demokracji, ruchu robotniczego, Józefa Piłsudskiego i chrześcijańskiej demokracji. Odbyły się liczne koncerty, zorganizowano wystawy, złożono wieńce w Bramie Straceń Cytadeli Warszawskiej. W ramach II Przeglądu Polskich Filmów Historycznych "O Polskę Niepodległą i Suwerenną" pokazano Huragan (1928, reż. J. Lejtes). Odbyła się również promocja 18. numeru półrocznika muzealno-historycznego Niepodległość i Pamięć. J. S.

Reklama

Uroczystość Wszystkich Świętych

Wieloletnią tradycją na Jasnej Górze jest udostępnianie w dniach 1-8 listopada przybywającym częstochowianom i pielgrzymom krypty z 36 grobami pod trzecią częścią Kaplicy Matki Bożej. Krypta pochodząca z XVII wieku kryje doczesne szczątki m.in.: o. Piotra Markiewicza, przeora Jasnej Góry w czasie I wojny światowej i długoletniego generała Zakonu, oraz o. Piusa Przeździeckiego, generała Zakonu Paulinów w okresie II wojny światowej. Od lat 60. XX wieku zmarli ojcowie i bracia paulini są chowani w paulińskich grobowcach na cmentarzu św. Rocha.
1 listopada o godz. 16.00 w Bazylice Jasnogórskiej o. Michał Fuksa przewodniczył uroczystym Nieszporom i procesji z wypominkami za zmarłych. W nabożeństwie wzięli udział ojcowie i bracia paulini oraz przybyli częstochowianie. Śpiewy prowadził o. Kamil Szustak. Na środku Bazyliki ustawiono figurę Chrystusa Zmartwychwstałego oraz paschał. Dekoracji towarzyszyło hasło: Bóg bogaty w miłosierdzie. W Kaplicy św. Pawła I Pustelnika, gdzie przed pogrzebem wystawiane są trumny z doczesnymi szczątkami zmarłych paulinów, dekorację stanowiła zapalona świeca oraz krąg chryzantem, jako wyraz pamięci o zmarłych ojcach i braciach. Dekoracje przygotował o. Michał Fuksa.
Przez cały listopad o godz. 7.00 w Bazylice jest odprawiana Msza św. za zmarłych polecanych w wypominkach.

W służbie wolności i pokoju

O. Joachim Andrzej Dembicki, paulin, we wtorek 5 listopada w czasie uroczystej Mszy św. przed Cudownym Obrazem na Jasnej Górze złożył na ręce generała Zakonu Paulinów - o. Izydora Matuszewskiego 7 najcenniejszych medali i odznaczeń przyznanych mu za zasługi przez ponad 20 lat służby kapelana w armii USA. "To, że jestem w Zakonie Paulinów i służyłem w wojsku, zawdzięczam Matce Bożej. Jej się należą i Jej ofiaruję wszystkie moje odznaczenia i medale. Tu, na Jasnej Górze, jest najwłaściwsze miejsce na ich złożenie" - wyznał o. Joachim. W sumie o. Dembicki otrzymał 18 wysokich odznaczeń, na czele z Bronze Star Medal (Medalem Brązowej Gwiazdy), otrzymanym po wojnie o wolność Kuwejtu w 1991 r. "Służba kapelana była pełna błogosławieństwa. Służyłem dla żołnierzy i ich rodzin. To wotum - to skromny wkład Zakonu Paulinów w historię USA i historię pokoju" - stwierdza o. Joachim.
W Zakonie Paulinów o. Joachim jest od 43 lat, a kapłanem jest od 35 lat. Od 1976 r. służbę kapelana armii USA pełnił w USA, Niemczech, Korei Płd., Kuwejcie, a w ostatnim czasie koordynował pracę kapelanów 11 państw na Synaju w Egipcie. Po ponad 20 latach służby wojskowej jako podpułkownik w stanie spoczynku pozostaje we wspólnocie paulinów w Australii. Jest także autorem tomiku poezji.

O. Stanisław Tomoń OSPPE Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

W skrócie

28 października na ręce przeora Jasnej Góry - o. Mariana Lubelskiego Janina i Adam (niepełnosprawny) Kołodziejczykowie ze Złotoryi złożyli wotum w postaci złotej korony z czarnymi szafirami. Koronę wykonał p. Adam.

29 października we Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej uczestniczyła 55-osobowa grupa pracowników restauracji "Bąkowo Zohylina" w Zakopanem wraz z właścicielem Włodzimierzem Gąsienicą-Gładczanem. Mszy św. dziękczynnej za 12 lat działalności firmy przewodniczył ks. prał. Piotr Miklasiński z Zawiercia. Pielgrzymów powitał o. Marian Lubelski - przeor Jasnej Góry. Po Eucharystii Ojciec Przeor, Ksiądz Prałat oraz opiekun duchowy pielgrzymów - ks. Jan Szwajkowski otrzymali ludowe nakrycia głowy wzorowane na kołpakach zbójnickich.

2 listopada na Jasnej Górze modliło się 13 kleryków z Zakonu Bernardynów wraz z o. Jarosławem Kanią z Kalwarii Zebrzydowskiej.

Zapowiedzi

21 listopada - 6. Ogólnopolskie Sympozjum Księgowych Energetyków;

22/23 listopada - Pielgrzymka Duszpasterzy Młodzieży Uzależnionej;

23/24 listopada - Współpracownicy Apostolskiej Misji;

24 listopada - 12. Pielgrzymka Górników;

24 listopada - 4. Pielgrzymka Stowarzyszeń Uwłaszczeniowych.

O. Robert Mirosław Łukaszuk OSPPE Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

Tydzień w Polsce

"Społeczny rezonans Dnia Papieskiego był bardzo duży" - powiedział Prymas Polski - kard. Józef Glemp na podsumowanie tej inicjatywy. Wstępnie oszacowano, że na stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin zebrano z okazji Dnia Papieskiego obchodzonego 13 października 2002 r. ok. 4 mln zł.

Zagwarantowania zakazu aborcji, eutanazji, manipulacji genetycznych i klonowania po integracji z Unią Europejską domaga się Forum św. Wojciecha. Członkowie Forum przyłączyli się do apelu Obrońców Życia, wystosowanego już w marcu w tej sprawie do polskich parlamentarzystów. 12 listopada Sejm ma dyskutować nad nienaruszalnością ustawodawstwa polskiego odnoszącego się do ochrony praw człowieka i rodziny.

Ks. Jacek Stępczak, b. redaktor naczelny Przewodnika Katolickiego, który we wrześniu 2001 r. wraz z ks. Tomaszem Węcławskim, ks. Tadeuszem Karkoszem, ks. Marcinem Węcławskim oraz p. Pawłem Wosickim skierował list w sprawie abp. Juliusza Paetza do Delegatów Episkopatu Polski na Synod Biskupów w Rzymie, oświadczył, że po długim zastanowieniu się i modlitwie - anuluje swój podpis z ww. listu istwierdza, iż nie identyfikuje się więcej z jego treścią. Uważa, że popełnił bardzo poważny błąd, działając na szkodę Kościoła, a zwłaszcza niszcząc dobre imię abp. Juliusza Paetza, ówczesnego metropolity poznańskiego.

Ponad 4 tys. osób uczestniczyło 3 listopada w Drodze Krzyżowej w byłym hitlerowskim obozie zagłady w Brzezince. Modlitwę zanoszono do Boga w intencji ofiar obozów koncentracyjnych i gułagów - wszystkich wyznań i narodowości. Drogę Krzyżową zakończyło odsłonięcie tablicy upamiętniającej papieską modlitwę w obozie oświęcimskim 7 czerwca 1979 r.

W siedzibie Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu odbyła się sesja naukowa poświęcona metodom działań operacyjnych Urzędu Bezpieczeństwa w stosunku do Kościoła. Sesja nosiła tytuł Represje wobec Kościoła katolickiego na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie 1945-1989.

Ustawa "oddłużeniowa" wicepremiera Kołodki daje słabe efekty: chętnych do oddłużenia niewielu i same "płotki".

Komisja dyscyplinarna oczyściła prof. Bogdana Chazana z zarzutów postawionych mu przez dyrekcję Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie; profesor jest dyskryminowany jako przeciwnik aborcji.

Do Warszawy przybył z kilkugodzinną wizytą kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder, usiłując zmiękczyć możliwe opory strony polskiej, związane z dyktowanymi przez UE warunkami akcesu.

Kokietując przed wyborami środowiska homoseksualne, kandydat SLD na prezydenta Warszawy zapowiedział utworzenie w stolicy "centrum gejowsko-lesbijskiego".

Pierwsza koalicja samorządowa SLD i Samoobrony zawarta została w Lublinie.

Wraz ze stołecznym Zakładem Energetycznym "STOEN SA" sprzedany ma zostać Niemcom także system monitorowania opolskich elektrowni, kabel awaryjny łączący Warszawę z Górnym Śląskiem oraz sieć światłowodowa specjalnej łączności.

Posłowie z Ligi Polskich Rodzin zbojkotują specjalną sesję Parlamentu Europejskiego poświęconą rozszerzeniu Unii Europejskiej.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: ogłoszono program papieskiej wizyty w Weronie

2024-04-29 11:54

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

Werona

PAP/EPA/ANDREA MEROLA

Nazajutrz po wizycie duszpasterskiej w Wenecji, Stolica Apostolska ogłosiła oficjalny program wizyty papieża w Weronie w dniu 18 maja.

Franciszek wyruszy helikopterem z Watykanu o godz. 6.30, by wylądować w Weronie o godz. 8.00.

CZYTAJ DALEJ

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 27-31a.

Wtorek, 30 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Nieprzechodni puchar

2024-04-29 23:36

Kacper Jeż/ LSO DT

    W Brzesku odbyły się XVII Mistrzostwa Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Tarnowskiej w Piłce Nożnej Halowej.

    W rozgrywkach wzięło udział 46 drużyn z całej diecezji. Łącznie na trzech brzeskich halach zagrało ponad 300 ministrantów i lektorów.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję