Reklama

Niedziela Lubelska

Modlitwa niesie powołania. Spotkanie Towarzystwa Przyjaciół Seminarium

2021-07-20 11:20

Dk. Marcin Dudek

Chrystus zobowiązał swoich uczniów, a przez nich i wszystkich chrześcijan, aby stale prosili Boga o nowych robotników, którzy będą ofiarnie pracować dla zbawienia ludzi. Z tej troski o liczne i święte powołania kapłańskie zrodziła się w 2009 roku inicjatywa założenia Towarzystwa Przyjaciół Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. Ta wspólnota osób, którym leży na sercu dobro Kościoła, stale się powiększa. Obecnie należy do niej 729 członków, którzy przez modlitwę i ofiarę pomagają w rozeznawaniu życiowej drogi oraz w odpowiedniej formacji alumnów.

Co roku w organizowane jest spotkanie przyjaciół i społeczności seminaryjnej. Tym razem odbyło się ono w sobotę 17 lipca. Rektor ks. Jarosław Marczewski, serdecznie witając przybyłych, dziękował za wielkie zaangażowanie wszystkich członków, za modlitwę o nowe powołania i o wytrwanie dla tych, którzy pozytywnie odpowiedzieli na głos Jezusa. – Wasza modlitwa niesie nasze powołania. Wszystko, co dobrego w naszym życiu, ma na pewno związek z waszą modlitwą. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni – powiedział ksiądz rektor. Przedstawił nowego opiekuna Towarzystwa, ojca duchownego ks. Andrzeja Flisa, który jest też przewodniczącym archidiecezjalnego zespołu ds. powołań kapłańskich. Dodał, że we wrześniu w MSD podejmą pracę nowi wychowawcy: ks. Sławomir Jargiełło i ks. Adam Pendel. Przypomniał też trudny czas dla całej społeczności seminaryjnej, kiedy wielu alumnów przechodziło Covid-19 lub było na kwarantannie i trzeba było zajęcia prowadzić zdalnie. Obecnie pogłębieniem formacji, ale także więzi, są wakacyjne dwutygodniowe turnusy dla poszczególnych roczników.

Reklama

Mszy św. w intencji wszystkich przyjaciół seminarium i ich rodzin, a także za tych, którzy odeszli już do Pana, przewodniczył ks. Marcin Grzesiak, dyrektor administracyjny MSD. On też wygłosił homilię, w której mówił o delikatności Jezusa. – Ma On jedną słabość. To słabość do grzesznika - powiedział. Przykładem, jak bardzo kocha człowieka i chce mu pomóc w słabości, jest opowieść o uzdrowieniu człowieka trędowatego, wykluczonego ze społeczeństwa, w pewnym sensie już umarłego. Jezus sam wychodzi naprzeciw niemu i uzdrawia go. My też niejednokrotnie czujemy się odrzuceni, przytłoczeni różnymi sytuacjami życiowymi. - Jezus nigdy nas nie zostawi, ciągle wychodzi do nas – powiedział ks. Grzesiak. – Pamiętajmy, że gdy przystępujemy do Komunii Świętej, to Jezus nas oczyszcza; przeżywa, że za chwilę będzie blisko, w naszym sercu. Tak bardzo nas kocha, że nie słyszy naszego biadolenia, że nie nadajemy się do przyjaźni z Jezusem, że mamy poczucie własnej grzeszności. Jezus czuje wielką radość, że może przebaczyć, że może nas oczyścić - podkreślił kapłan.

Konferencję formacyjną na podstawie listu papieża Franciszka Patris corde czyli Ojcowskim sercem wygłosił ks. Andrzej Flis. Papież wskazał w nim na kilka cech Opiekuna Świętej Rodziny, które można odnieść także do naszego życia i wiary. Św. Józef to człowiek dyskretnej obecności, mający poczucie służby, czuły, posłusznie przyjmujący wolę Bożą, człowiek pracy, „ojciec w cieniu”. Opiekun TPS podkreślił, że papież Franciszek, na podstawie osoby św. Józefa daje wskazówki, jak ma wyglądać prawdziwe ojcostwo.

Po Mszy św. w ogrodzie seminaryjnym przygotowany został posiłek. Była to także okazja do wspólnych rozmów, także bliższego poznania księży pracujących w seminarium i kleryków z III roku studiów oraz diakonów z VI roku, którzy nie tylko służyli pomocą, ale i chętnie odpowiadali na pytania. Sprzyjała temu postawa wzajemnej życzliwości i otwartości. Spotkanie zakończyło się odśpiewaniem Litanii do św. Józefa i błogosławieństwem.

Reklama

Informacje o MSD dostępne na www.seminarium.lublin.plOceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

2021-08-02 19:02

Radosław Jóźwiak/Cyfrasport / newspix.pl

Student komunikacji medialno-marketingowej na UKSW Dariusz Kowaluk zdobył w Tokio olimpijskie złoto w sztafecie mieszanej 4 x 400 m. Nie biegł on wprawdzie w finale w sobotę 31 lipca, ale w półfinale przyczynił się do awansu drużyny i zdobycia złota.

Biało-czerwoni w biegu półfinałowym z czasem 3:09.87 ustanowili nowy rekord Europy. – Gratuluję w imieniu całej społeczności akademickiej. Jesteśmy dumni, że mamy takiego studenta – mówi rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

CZYTAJ DALEJ

Episkopat Włoch: Msze i nabożeństwa bez paszportów covidowych

2021-08-03 18:27

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich /Niedziela

We Włoszech trwają ostatnie przygotowania do wejścia w życie w piątek obowiązku posiadania paszportu covidowego w wielu miejscach użyteczności publicznej. Episkopat Włoch zapewnił, że nie będzie on wymagany do udziału w Mszach, nabożeństwach i procesjach religijnych.

Tzw. Green Pass wchodzi w życie, gdy szczepienia zakończyło ponad 60 proc. Włochów. Sondaże mówią, że aż dwie trzecie społeczeństwa popiera wprowadzenie covidowych przepustek. Obowiązywać one będą m.in. przy wejściu do restauracji i barów w zamkniętych pomieszczeniach, teatrów, kin, muzeów i hal sportowych.

CZYTAJ DALEJ

Marzenie Franciszka: Kościół jeszcze bardziej misyjny

2021-08-03 19:45

[ TEMATY ]

Franciszek

vatichnnwes.va

Tożsamość Kościoła polega na ewangelizacji – przypomina Franciszek w intencji modlitewnej na sierpień, która poświęcona jest Kościołowi w drodze. Papież wyznaje, że jego marzeniem jest jeszcze większe zaangażowanie misyjne wierzących.

„Możemy odnowić Kościół jedynie poprzez rozeznawanie woli Bożej w naszym codziennym życiu. I podejmując przemianę prowadzoną przez Ducha Świętego. Nasza własna reforma jako osób, to jest przemiana” – mówi papież. Modli się, by „Duch Święty, który jest Bożym darem w naszych sercach, przypominał nam o tym, czego nauczał Jezus i pomagał nam wcielać to w praktyce”. „Zacznijmy reformę Kościoła od reformy nas samych” – zachęca Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję