Reklama

Niedziela Lubelska

Proboszcz miasta - ks. Janusz Rzeźnik

2021-07-20 11:27

Ks. Mieczysław Puzewicz

Kościół odgrywa dużą rolę w integracji Łęcznej.

Od kiedy w połowie lat 70. XX wieku zaczęto wydobywać pod Łęczną węgiel, ludność miasta wzrosła prawie dziesięciokrotnie. O miejscowych mówiono „krzoki”, o napływających do pracy w kopalniach „ptoki”. Ogromną rolę w integracji mieszkańców odegrały parafie. Szczególne znaczenie miały inicjatywy podejmowane przez ks. kan. Janusza Rzeźnika.

Reklama

Od wikariusza do proboszcza

Pierwsze kazanie w parafii św. Marii Magdaleny ks. Janusz Rzeźnik wygłosił na odpuście 22 lipca 1976 r. jako nowy wikariusz. Rok potem pojechał do Piekar na Śląsk, aby podpatrywać duszpasterstwo wśród gwarków i zorganizować pierwszą Barbórkę w nowym górniczym mieście. Potem przez kilka lat sprawował funkcję kapelana w Lublinie. Do Łęcznej powrócił już jako proboszcz. Zaczynał w 1987 r., także w dniu odpustu. Rosnące liczebnie miasto potrzebowało nowego kościoła. Budowa świątyni św. Barbary uszyła raźniej od tego czasu. Kierował nią ks. Adam Lewandowski (dziś proboszcz archikatedry) przy przyjaznym wsparciu proboszcza macierzystej parafii ks. Janusza Rzeźnika. Od tamtej pory z pierwszej łęczyńskiej parafii wyrosły jeszcze trzy: św. Józefa w samym mieście oraz dwie na jego obrzeżach w Ciechankach i Ludwinie.

Ponad 30 lat duszpasterzowania to czas wielu dzieł podejmowanych przez ks. Rzeźnika. W Łęcznej narodziła się idea „Święta Młodych”, tu powstało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i miesięcznik młodzieżowy „Spojrzenia”. Proboszcz włączył się również w „Opłakiwanie Żydów”, wspólną modlitwę wyznawców judaizmu i katolików za przedwojennych mieszkańców miasta. Wznowił pielgrzymki do Lublina na rocznicę „Cudu Łez” i reaktywował Bractwo Najświętszego Sakramentu, któremu przewodniczy były burmistrz Jerzy Blicharski.

Reklama

Odnowa kościoła

Zabytkowy kościół św. Marii Magdaleny to obecnie perfekcyjnie odnowiona świątynia. Ks. Janusz Rzeźnik dopilnował, aby osuszyć fundamenty, wymienić dach i ławki. Poddał renowacji wszystkie ściany i ołtarze, odsłonił również krypty fundatorów z rodziny Noskowskich. Wkrótce poświęcony zostanie nowy marmurowy ołtarz, a obraz Matki Bożej będzie zasłaniany ruchomą platformą z symbolami miasta. Proboszcz przywrócił także funkcjonalność dawnej plebanii z XVII wieku. W pomieszczeniach tzw. nowej plebanii znalazło miejsce przedszkole „Aniołek”, świetlica opiekuńczo-wychowawcza, szkoła muzyczna prowadzona przez organistkę, są tam też sale spotkań grup parafialnych. Od maja w jednym ze skrzydeł budynku funkcjonuje jedyne w naszej archidiecezji „Okno Życia”. Znakomitym pomysłem proboszcza była aranżacja i budowa parku III Tysiąclecia przy kościele. Kilkuhektarowy teren zajmują stacje Drogi Krzyżowej i różańcowej, rzeźby o charakterze sakralnym oraz pomnik św. Jana Pawła II.

Kapelan i kibic

Kończący swoją proboszczowską misję ks. Janusz Rzeźnik to postać ważna dla całego miasta. Kapelanuje istniejącej od 160 lat Straży Pożarnej. Inicjował zbiórkę krwi, która początkowo zlokalizowana była przy pomniku papieskim. Społecznie udziela się w zarządzie GKS Górnik Łęczna; bywało wcześniej, że towarzyszył zawodnikom przed każdym meczem. Za kilkanaście dni zasiądzie na trybunach, aby dopingować łęczyński klub, który powrócił do rozgrywek w najwyższej polskiej lidze.

W czasie proboszczowania ks. Rzeźnika w Łęcznej, w Rzymie posługiwało trzech papieży, na stolicy diecezji zmieniło się trzech arcybiskupów, miastem zaś rządziło czterech burmistrzów. Przekazanie parafii następcy odbędzie się 22 lipca, w święto patronki św. Marii Magdaleny. W tym samym dniu 34 lata wcześniej ks. Janusz Rzeźnik zaczynał swoją niezwykle owocną służbę dla „krzoków” i „ptoków”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tokio: Anita Włodarczyk z trzecim złotem, brąz Kopron w rzucie młotem

2021-08-03 15:32

[ TEMATY ]

IO Tokio

Tokio 2020

PAP/Leszek Szymański

Anita Włodarczyk rzuciła młotem 78,48 i została po raz trzeci w historii mistrzynią olimpijską. W Tokio brązowy medal wywalczyła Malwina Kopron - 75,49, a siódme miejsce zajęła Joanna Fiodorow - 73,83. Srebro zdobyła Chinka Zheng Wang - 77,03.

Niespełna 36-letnia Włodarczyk wcześniej byłą najlepsza w Londynie w 2012 roku i w Rio de Janeiro w 2016. O jej sukcesach można pisać dużo. Praktycznie na dekadę zdominowała tę konkurencję. Do dwóch tytułów mistrzyni olimpijskiej (w Londynie przegrała z Tatianą Łysenko, ale Rosjanka została zdyskwalifikowana za doping) dołożyła po cztery złote medale mistrzostw świata i Europy. Od 28 sierpnia 2016 do niej należy też rekord globu - 82,98.

CZYTAJ DALEJ

Episkopat Włoch: Msze i nabożeństwa bez paszportów covidowych

2021-08-03 18:27

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich /Niedziela

We Włoszech trwają ostatnie przygotowania do wejścia w życie w piątek obowiązku posiadania paszportu covidowego w wielu miejscach użyteczności publicznej. Episkopat Włoch zapewnił, że nie będzie on wymagany do udziału w Mszach, nabożeństwach i procesjach religijnych.

Tzw. Green Pass wchodzi w życie, gdy szczepienia zakończyło ponad 60 proc. Włochów. Sondaże mówią, że aż dwie trzecie społeczeństwa popiera wprowadzenie covidowych przepustek. Obowiązywać one będą m.in. przy wejściu do restauracji i barów w zamkniętych pomieszczeniach, teatrów, kin, muzeów i hal sportowych.

CZYTAJ DALEJ

Marzenie Franciszka: Kościół jeszcze bardziej misyjny

2021-08-03 19:45

[ TEMATY ]

Franciszek

vatichnnwes.va

Tożsamość Kościoła polega na ewangelizacji – przypomina Franciszek w intencji modlitewnej na sierpień, która poświęcona jest Kościołowi w drodze. Papież wyznaje, że jego marzeniem jest jeszcze większe zaangażowanie misyjne wierzących.

„Możemy odnowić Kościół jedynie poprzez rozeznawanie woli Bożej w naszym codziennym życiu. I podejmując przemianę prowadzoną przez Ducha Świętego. Nasza własna reforma jako osób, to jest przemiana” – mówi papież. Modli się, by „Duch Święty, który jest Bożym darem w naszych sercach, przypominał nam o tym, czego nauczał Jezus i pomagał nam wcielać to w praktyce”. „Zacznijmy reformę Kościoła od reformy nas samych” – zachęca Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję