Reklama

Niedziela Lubelska

Łęczna. Taki proboszcz to skarb

2021-07-20 19:05

Grzegorz Jacek Pelica

W parafii Marii Magdaleny w Łęcznej przedstawiciele wielu środowisk i pokoleń podziękowali ks. kan. Januszowi Rzeźnikowi za kapłańskie posługiwanie parafii, miastu i Lubelszczyźnie. Dotychczasowy proboszcz przeszedł na emeryturę, zastąpił go ks. Andrzej Majchrzak.

18 lipca, w niedzielę poprzedzającą odpust parafialny ku czci św. Marii Magdaleny ustępujący proboszcz ks. Janusz Rzeźnik przewodniczył sumie, na której zgromadziły się rzesze wiernych. Mszę św. koncelebrowali: ks. prał. prof. Stanisław Janeczek, ks. prał. Adam Lewandowski, ks. kan. Kazimierz Janik i ks. Kazimierz Gabryel SCJ.

Reklama

Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. A. Lewandowski: „Dzisiaj Słowo jest pełne nadziei: oto Bóg ukazuje się nam jako Ten, Który troszczy się o człowieka. W czytaniu z księgi proroka Izajasza Bóg skarży się, że ci, którzy mieli się troszczyć o naród, sprzeniewierzyli się; w Liście do Efezjan Bóg objawia się jako Ten, Który obie części ludzkości, wierzących i pogan, połączył i pojednał przez Krew swojego Syna. W Ewangelii, Apostołom zachwyconym mocą w posłudze ewangelizacyjnej, mówi: odpocznijcie nieco, osobno! A widząc tłum, niczym owce nie mające pasterza, z troską ulitował się nad nim. Największą troską Chrystusa jest Kościół, wspólnota uczniów wyposażona w moc Ducha Świętego i posłana przez Chrystusa”.

Dar, troska, relacje

Kaznodzieja postanowił ukazać Boże działanie w duszpasterskiej posłudze ks. Janusza Rzeźnika, który zaprosił obecnych do dziękczynienia za ten dar i zadanie. Podkreślił, że jak dobry pasterz ks. Janusz zna swoje owce, co oznacza wejście w relacje, budowanie więzi tak, aby wierni odczuwali tę troskę i bliskość. - Dziś warto podziękować – mówił ks. A. Lewandowski - za te ciche spotkania, po których została w nas radość, wdzięczność Bogu, bo to On poprzez posługę duszpasterzy troszczy się o nas. Posługa jest poprzez głoszenie słowa Bożego, a nie nauki swojej; Kościół głosi Chrystusa, który umarł, zmartwychwstał i żyje. Po to, aby nasza odpowiedź wiary była pełna posłuszeństwa, zawierzenia... Dobry Boże! Dziś dziękujemy Ci za posługę proboszczowską ks. Janusza. Za dobro i Twoją moc Dobrego Pasterza, której przez jego posługę mogliśmy doświadczyć. Bo nas znasz, kochasz i prowadzisz do pełni życia”.

Reklama

Zwracając się do ks. Janusza Rzeźnika podkreślił, że jego duszpasterska troska otwierała tę parafię - matkę na kreowanie czterech nowych parafii: św. Barbary, św. Józefa, a także w Ciechankach i w Ludwinie. Podziękował za troskę, jaka otaczała kapłanów budujących przed laty wspólnotę i świątynię św. Barbary, na gościnnej plebanii św. Marii Magdaleny oraz za rozpoczęcie wznoszenia tak potrzebnego kościoła św. Józefa. Kaznodzieja przypomniał nawiedzenie Matki Bożej Fatimskiej, genezę procesji fatimskich i przywrócony blask zabytkowej świątyni, w której ocalone zostały bezcenne pamiątki ponad 400-letniej przeszłości. - „Sztuka sakralna jak ikona odnosi do rzeczywistości niewidzialnej, aby serce otwierało się na to, co Boże i święte. Ileż pokoleń przychodziło i odnajdywało tu swoją drogę do Pana Boga!” – mówił ks. Lewandowski, przywołując bogatą historię parafii. Podziękował za pełnienie funkcji dziekana roku święceń, życząc aktywnego odpoczynku w kapłańskiej posłudze, do którego też zapraszali wierni: od Liturgicznej Służby Ołtarza i Legionu Maryi po Radę Parafialną. Bo „pustynne miejsce” to czas, w którym człowiek musi się zmierzyć z ludzkimi słabościami, demonami; to miejsce, w którym na nowo odnajduje ład i harmonię w ludzkim życiu naznaczonym pięknem, zmaganiem się, dramatem…

Świątynie serc

Patrząc na ciebie uczyliśmy się, jak być bliżej Pana Boga – mówili ministranci. „Jesteś naszym ojcem duchowym, bronisz i wspierasz nas w trudnych chwilach. Jak dobrze, że Pan Bóg postawili cię na naszej drodze! Chętnie pomagaliśmy realizować pomysły, będące świadectwem naszej wiary. Zapamiętamy cię jako kapłana, który trzymał w swoich dłoniach nasze życie duchowe. Dostrzegamy teraz znaczenie słów: żyj tak, aby ślady twych stóp przetrwały ciebie!” - usłyszeliśmy od Rady Parafialnej. Przedstawiciel dozoru górniczego Spółki Akcyjnej „Bogdanka” powiedział, że spełniając marzenie zbudowania kościoła, ustępujący proboszcz „wybudował Kościół jako wspólnotę wierzących i wiarę w świątyniach serc. Szczególnie tych, którzy potrzebują spotkania we wspólnotowym doświadczeniu wiary, aby służyć, rozwijać dane charyzmaty; dać przykład miłości bliźniego...”. W imieniu władz samorządowych Łęcznej słowa najwyższego uznania wyraził sekretarz Urzędu Miasta Jerzy Małek wraz z wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Piotrem Winiarskim i radną Teodozją Sytą. Troska o najcenniejszy zabytek w mieście, także o zabytkową plebanię i udostępnienie krypt kościoła, były i są w dalszym ciągu wspólnym wyzwaniem dla parafii i samorządu: - „Dziękując za służbę Bogu i ludziom życzymy, niech dobry Bóg obdarza księdza długim życiem w zdrowiu i wspiera w trudach kapłańskiego życia”.

„Z miłością i podziękowaniem” za 34 lata proboszczowania pospieszyli członkowie Bractwa Najświętszego Sakramentu, reaktywowanego przed 6 laty dla pogłębienia wiary. „Niesłabnącego żaru Ducha w dalszej kapłańskiej posłudze i poczucia humoru” życzyła wspólnota Domowego Kościoła, a członkowie oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów dziękowali „za otwartość, uśmiech, dobre słowo oraz zaangażowanie w życie całej wspólnoty”. Wdzięczność „za wielorakie wsparcie i długie rozmowy oraz życzenie odwagi i wytrwałości” wyraziły dziewczęta z KSM. Jako „kierownik duchowy, który nie zasłaniając sobą celu, doprowadzi do niego” ks. kan. Janusz Rzeźnik odebrał podziękowania od członkiń prezydium i kurii Legionu Maryi.

Zwieńczeniem modlitwy i słów wdzięczności były powitalne życzenia ludzkiej życzliwości, zrozumienia i wielorakiego wsparcia dla uczestniczącego w uroczystości nowego proboszcza ks. Andrzeja Majchrzaka. Reprezentujący władze miasta, radni miejscy i parafialni oraz górnicy z Bogdanki gratulowali podjęcia wyzwania i misji prowadzenia parafii. Górnicze „Szczęść Boże!” wyrażało życzenie wszystkich zebranych na Eucharystii.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tokio: Anita Włodarczyk z trzecim złotem, brąz Kopron w rzucie młotem

2021-08-03 15:32

[ TEMATY ]

IO Tokio

Tokio 2020

PAP/Leszek Szymański

Anita Włodarczyk rzuciła młotem 78,48 i została po raz trzeci w historii mistrzynią olimpijską. W Tokio brązowy medal wywalczyła Malwina Kopron - 75,49, a siódme miejsce zajęła Joanna Fiodorow - 73,83. Srebro zdobyła Chinka Zheng Wang - 77,03.

Niespełna 36-letnia Włodarczyk wcześniej byłą najlepsza w Londynie w 2012 roku i w Rio de Janeiro w 2016. O jej sukcesach można pisać dużo. Praktycznie na dekadę zdominowała tę konkurencję. Do dwóch tytułów mistrzyni olimpijskiej (w Londynie przegrała z Tatianą Łysenko, ale Rosjanka została zdyskwalifikowana za doping) dołożyła po cztery złote medale mistrzostw świata i Europy. Od 28 sierpnia 2016 do niej należy też rekord globu - 82,98.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Pan chce przez młodych szerzyć swoje światło i nadzieję

2021-08-03 20:37

[ TEMATY ]

młodzi

młodzież

Karol Porwich/Niedziela

Pan chce, abyście wy, młodzi ludzie, byli środkiem, za pomocą którego będzie szerzył swoje światło i nadzieję, chce bowiem liczyć na wasze męstwo, na waszą dobroć i na wasz entuzjazm – powiedział metropolita gdański abp Tadeusz Wojda w Medziugoriu.

2 sierpnia przed południem wygłosił on katechezę do uczestników rozpoczętego dzień wcześniej w tej hercegowińskiej wiosce 32. Międzynarodowego Spotkania Młodych Mladifest. Biorą w nim udział młodzi ludzie z 54 krajów, w tym także z Polski. Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Co dobrego mam czynić?" (Mt 19, 16).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję