Reklama

Niedziela Lubelska

Dożynki w Puchaczowie

2021-09-08 15:17

Grzegorz Jacek Pelica

Przemarszem i prezentacją wieńców dożynkowych oraz życzeniami od przedstawicieli najwyższych władz państwowych zainaugurowano w niedzielę 5 września w Puchaczowie święto dziękczynienia za plony Powiatu Łęczyńskiego. Rozpoczynając uroczystą Sumę proboszcz parafii ks. Adam Siomak powitał posła i wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia, władze powiatowe na czele ze starostą Krzysztofem Niewiadomskim i władze samorządowe gminy z wójtem Adamem Grzesiukiem. 

Mszy św. przewodniczył ks. Kazimierz Gabryel SCJ, misjonarz i rodak puchaczowski w koncelebrze z ks. kan. Andrzejem Majchrzakiem, proboszczem parafii św. Marii Magdaleny w Łęcznej. Celebrans dokonał po Mszy św. poświęcenia chlebów, owoców, warzyw, ziół i wieńców dożynkowych, których wielość i piękno były najwspanialszą dekorację przestrzeni wokół ołtarza polowego. Wieńce były dziełem gospodyń, sadowników i rolników ze wszystkich gmin powiatu Łęczyńskiego, często z mało znanych rolniczych wiosek. Najwięcej uznania zyskały wieńce z Małkowa w gm. Cyców oraz z gminy Spiczyn. Środowisko górników reprezentowała orkiestra Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A., która uświetniła uroczystość nie tylko koncertem melodii, ale także udziałem w oprawie Mszy św.

Reklama

Okolicznościowe kazanie wygłosił proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Puchaczowie ks. A. Siomak. Proboszcz parafii w Puchaczowie przypomniał, że uroczystości dożynkowe są naszym polskim świętem dziękczynienia, a szczególną wdzięczność trzeba okazać w tym właśnie roku, gdy uświadamiamy sobie, że Bóg jest Stwórcą i Dawcą wszystkiego. Nawiązał do trudnej pogody, która w ostatnich tygodniach sierpnia nie pozwoliła zebrać do końca wielu plonów z pól: „Dopiero, gdy gorsza pogoda, mniejsze plony, gorsze ziarno, rozumiem, co znaczy chleb na stole i dobry rok urodzaju” – mówił ks. A. Siomak, podkreślając zależność wielu zawodów i zakładów pracy w terenu powiatu, jak górnictwo z Bogdanki czy przetwórstwo rolne z Milejowa i Ludwina, od panującej aury i klimatu.

Ks. A. Siomak przywołał opis tradycji żniwnych i dożynkowych, utrwalony przez Zofię Kossak, której dzieła powróciły od nowego roku szkolnego b.r. do kanonu lektur obowiązkowych. Na kartach książki „Rok polski. O obyczajach ludu polskiego” jest fragment dotyczący szacunku dla chleba: „Czarny, żytni chleb był święty; traktowano go z niezwykłym szacunkiem jako najwspanialszy dar od Boga. Nie wolno go było upuścić na ziemię, rzucać nim czy deptać go. Nie wolno go było położyć na stole spodem do góry”. Kaznodzieja zwieńczył słowo modlitwą: „Dobry Boże, dziękujemy za chleb na stole, nawet jeśli widzimy w tym Twoje trudne wyroki, jak np. pasmo niepogody. Chylimy głowy: Ty jesteś Dawcą życia i utrzymania naszego. I z pokorą prosimy: pobłogosław Ojczyźnie, pobłogosław powiatowi, wszystkim gminom naszym, miejscowościom i rodzinom”.

Oprócz artystycznych prezentacji gmin i gromad z terenu powiatu, radość święta dziękczynienia za plony dopełnił występ górniczej kapeli podwórkowej Karbon, Wędrownych gitar, Arkadii, Pawła Stasiaka z zespołem Papa D oraz zabawa z zespołem Takt.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szwajcaria: mieszkańcy za małżeństwem i adopcją dzieci dla par jednopłciowych

2021-09-27 14:12

[ TEMATY ]

małżeństwo

adopcja

LGBT

Szwajcaria

Adobe Stock

Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za zmianą w Kodeksie Cywilnym, która przyznaje parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństwa i adopcji dzieci. Propozycję tę poparło 64,1 proc. głosujących. Do urn poszło 52,6 proc. obywateli.

Konferencja Szwajcarskich Biskupów opowiadała się przeciwko projektowi. Podkreślając jednocześnie konieczność walki z wszelkimi dyskryminacjami, optowała za adaptacją do potrzeb par jednopłciowych istniejących już przepisów dotyczących związków partnerskich. Występowała jednak przeciwko udostępnieniu tym parom możliwości zapłodnienia in vitro.

CZYTAJ DALEJ

San Marino zalegalizowało aborcję...

2021-09-27 14:18

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Republika San Marino, będąca enklawą na terytorium Włoch, zalegalizowała aborcję. We wczorajszym referendum poparło ją 77,3 proc. głosujących. Do urn poszło jedynie 41 proc. uprawnionych.

Aborcja będzie legalnie dostępna do 12. tygodnia ciąży, a po upływie tego terminu - w przypadku zagrożenia życia matki lub poważnej wady rozwojowej płodu.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: medal „Per Artem Ad Deum” dla Ernesta Brylla

2021-09-27 16:46

[ TEMATY ]

nagroda

Kielce

SacroExpo

Papieska Rada Kultury

Targi Kielce S.A./ Facebook

Ernest Bryll, pisarz, dziennikarz i krytyk filmowy, otrzymał w poniedziałek „Per Artem Ad Deum” – medal przyznawany co roku przez Papieską Radę ds. Kultury i wręczany podczas Targów SacroExpo w Kielcach.

W poniedziałek rozpoczęła się 22. edycja wydarzenia łączącego sferę biznesu i szeroko rozumianej kultury sakralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję