Reklama

Niedziela Lubelska

Stróża. Z Maryją ku przyszłości

2021-09-13 06:03

Paweł Wysoki

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Stróży został uroczyście poświęcony.

Historyczne wydarzenie zgromadziło parafian i gości w ostatnią niedzielę sierpnia. Liturgii przewodniczył abp Stanisław Budzik, homilię wygłosił były wikariusz tej parafii bp Jan Sobiło z diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie. - Oddajemy Chrystusowi we władanie owoc pracy i świadectwo wiary naszej społeczności. W Trójcy Jedynemu Bogu i Matce Najświętszej dziękujemy za to dzieło - powiedzieli wzruszeni parafianie. Wraz z nimi radość dzieli liczni goście, w tym przedstawiciele różnego szczebla władz, instytucji i organizacji lokalnych, a także kapłani i siostry zakonne. W organizację święta włączyły się parafialne grupy modlitewne, liturgiczne i charytatywne.

Reklama

Na kartach historii

Parafia w Stróży istniała już na początku XIV wieku, ale wraz z rozwojem pobliskiego Kraśnika została przeniesiona do miasta. Śladem dawnej świetności tych ziem jest późnobarokowa kaplica, wzniesiona na planie trójkąta w drugiej połowie XVII wieku z fundacji Zamoyskich. Dla wielu pokoleń mieszkańców Stróży i okolicznych wiosek na długie lata stała się domem modlitwy.

Powojenna historia parafii zaczyna się w 1957 r. Wówczas za zgodą biskupa lubelskiego u rodziny Kościów zamieszkał ks. Marian Dwornicki, który zajął się organizacją życia religijno-duchowego mieszkańców podkraśnickiej wioski. We wrześniu 1975 r. został pierwszym proboszczem nowej parafii, erygowanej przez bp. Bolesława Pylaka. Kolejny proboszcz, ks. Stanisław Łątka, w 1985 r. rozpoczął budowę nowego kościoła. Kamień węgielny pod jego budowę poświęcił Jan Paweł II. W 1991 r. mieszkańcy Stróży mogli modlić się w nowej świątyni, którą zaprojektował Jacek Gurbiel. W kolejnych latach wierni pod opieką duszpasterzy doposażyli dom Boży, a końcową aranżację wnętrza dopełnił ks. Grzegorz Stąsiek przy współpracy z artystą plastykiem Zbigniewem Mrozkiem z Lublina. W prezbiterium znajduje się wizerunek Jasnogórskiej Matki, której hołd oddają królowie i polscy święci z Janem Pawłem II i kard. Stefanem Wyszyńskim.

Reklama

Mocne fundamenty

- Świątynia zostaje uroczyście poświęcona, czyli oddana Bogu na własność. Stanowi dar Boga dla ludzi i jest znakiem obecności Jezusa i Maryi w naszej parafii. Jest zwieńczeniem pracy i wysiłku kilku pokoleń parafian. Dziękuję wam, drodzy parafianie, fundatorzy i budowniczy tej konsekrowanej świątyni. Przed 36 laty razem z ks. Stanisławem Łątką podjęliście trud budowy kościoła. Wspólna praca, ofiarny grosz, życzliwość, solidarność, pomoc, determinacja, troska i wiara są fundamentem tego kościoła. Chociaż nie wymieniam was z nazwiska, nie jesteście dla mnie anonimowi; pamiętam o was w modlitwie, a przede wszystkim pamięta o was Bóg i Matka Najświętsza. Trwajcie w miłości Bożej i zaufajcie naszej Pani i Królowej, która nieustannie oręduje za nami - powiedział podczas uroczystości proboszcz ks. Grzegorz Stąsiek. Dziękując wszystkim za dar spotkania i modlitwy w tak uroczystej chwili, powierzył opiece Maryi wspólnotę parafialną, która wzorem minionych pokoleń z ufnością idzie drogą Chrystusowej Ewangelii. Zapewnił o szczególnej trosce o rodziny, które są ostoją i przyszłością ojczyny. Słowami Prymasa Tysiąclecia prosił, by Matka Boża Jasnogórska uchroniła je przed niewiarą i wyjednała wszystkim trwały pokój.

W homilii bp Jan Sobiło wspominał czasy swojej pracy duszpasterskiej w Stróży. Zaświadczył o wielkiej miłości, jaką mieszkańcy tej ziemi darzą Maryję, i trosce, jaką otaczają swoje rodziny i domostwa, w tym najważniejszy dom czyli kościół parafialny. - Kościół jest piękny po to, żeby piękna stawała się nasza dusza. Patrząc na to, co mamy, zawsze zmierzajmy ku przyszłości. Z Maryją wędrujmy do nieba - powiedział ksiądz biskup.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj benedyktyński sposób na dobrą modlitwę!

2021-09-27 13:02

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Niezmiernie ważnym tematem codziennego życia mnichów jest modlitwa indywidualna. Jaka powinna być modlitwa? W jaki sposób dobrze się modlić?

Jednak św. Benedykt bardzo krótko pisze na jej temat w dwóch rozdziałach Reguły: w rozdziale 20 i 52:

CZYTAJ DALEJ

Różaniec naszych nadziei

2021-09-28 04:54

Karol Porwich/Niedziela

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję