Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Austrii

Głos za odniesieniem do chrześcijaństwa w Konstytucji UE

Nadzieję na uwzględnienie w przyszłej konstytucji europejskiej odniesienia do wartości chrześcijańskich wyraził przewodniczący Federacji Katolickich Stowarzyszeń Rodzin w Europie Johannes Fenz. Reprezentant 30 mln członków katolickich stowarzyszeń rodzinnych podkreślił m.in., że „chodzi nie tylko o sprawiedliwość dziejową, ale o dopomożenie narodom naszego kontynentu w odnalezieniu swej tożsamości”. Zdaniem Fenza, „nie ma żadnej sprzeczności między odniesieniem do chrześcijańskich korzeni Europy a neutralnością światopoglądową państwa”. „Bez wpływu chrześcijaństwa trudno byłoby mówić o jakimkolwiek zakotwiczeniu wartości czy też o prawach człowieka” - powiedział.
29 sierpnia br. austriacka minister spraw zagranicznych Benita Ferrero-Waldner stwierdziła m.in., że rząd austriacki nie zaakceptuje tekstu Konstytucji Europejskiej, który pomijałby odniesienie do wartości chrześcijańskich. W podobnym duchu wypowiadał się minister spraw zagranicznych Włoch Franco Frattini i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox.

Z Ziemi Świętej

Apel przywódców religijnych

Plan pokojowy „Mapa drogowa” dla Bliskiego Wschodu mógłby przynieść korzystne skutki, jednak mur wznoszony przez Izrael między osiedlami żydowskimi a palestyńskimi stanowi tu poważną przeszkodę - stwierdza pierwsze w tej sprawie wspólne oświadczenie hierarchów jerozolimskich, w tym patriarchy łacińskiego - abp. Michela Sabbaha oraz kustosza Ziemi Świętej - o. Giovanniego Battistellego OFM. Dokument przypomina m.in., że budowa muru zmniejszy o 10% obszar należący do Palestyńczyków po 1967 r., rozdzieli wiele rodzin, a nawet pozbawi Palestyńczyków środków do życia. Budowa muru będzie tragiczna w skutkach dla wspólnoty chrześcijańskiej; będzie zniechęcać pielgrzymów do odwiedzania Ziemi Świętej - piszą m.in. przywódcy religijni, powtarzając po raz kolejny swą „zdecydowaną wolę uczynienia wszystkiego, co możliwe, dla przywrócenia pokoju w Ziemi Świętej, dla dobrobytu wszystkich jej mieszkańców, zarówno Izraelczyków, jak i Palestyńczyków”. Przywódcy religijni z Jerozolimy wezwali do powstrzymania budowy muru, stanowiącego „przeszkodę dla trwałego i powszechnego pokoju”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Indie

Biskupi Indii zaproponowali rządowi federalnemu, aby dzień beatyfikacji Matki Teresy - 19 października br. ogłoszono w tym kraju świętem narodowym. Biskupi postulują równocześnie, by publiczna telewizja indyjska przeprowadziła bezpośrednią transmisję z beatyfikacji, która odbędzie się w Watykanie. Zaapelowali do premiera kraju, aby wysłał na rzymskie uroczystości państwową delegację wysokiego szczebla. Wśród innych sugestii indyjscy biskupi zaproponowali umieszczenie portretu Matki Teresy w głównej sali Parlamentu oraz utworzenie specjalnego funduszu pomocy sierocińcom i dzieciom opuszczonym.
Ze swej strony indyjski rząd już zapowiedział, że uczci to wydarzenie ufundowaniem krajowej nagrody im. Matki Teresy dla osób zaangażowanych w pomoc społeczną.

Szwajcaria

Komitet Naczelny Światowej Rady Kościołów obradował w dniach 26 sierpnia - 2 września br. w Genewie. Na zakończenie obrad ogłoszono Deklarację nt. Europy. Powitano w niej z zadowoleniem zapowiedź przystąpienia do Unii Europejskiej w przyszłym roku 10 krajów naszego kontynentu. Podkreślono znaczenie wkładu chrześcijaństwa w dzieje cywilizacji europejskiej, aktualizując tym samym stanowisko Komitetu Naczelnego z 1992 r. Jednocześnie wyrażono przekonanie, że powodzenie UE nie może się opierać wyłącznie na gospodarce rynkowej. „Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej Europa potrzebuje dzisiaj «serca i duszy», czyli ponownego odkrycia i odnowienia wartości i duchowości” - głosi dokument. Komitet Naczelny odniósł się także do problemów ubóstwa i poszanowania praw człowieka, a także do sytuacji w Iraku, gdzie siły okupacyjne nie radzą sobie z chaosem i nędzą, która jest udziałem 80% mieszkańców kraju.

Reklama

Rosja

Kościół katolicki w Rosji pilnie potrzebuje pomocy - stwierdzono na spotkaniu biskupów tego kraju z przedstawicielami organizacji „Renovabis” we Fryzyndze (Niemcy). W specjalnym komunikacie biskupi wskazali na pogłębiającą się ciężką sytuację materialną wiernych w Rosji, a także na poczucie niepewności wielu księży obcokrajowców tam pracujących, co negatywnie odbija się na ich pracy duszpasterskiej. Zdaniem biskupów, największą troskę wzbudza prawna sytuacja księży i zakonników z zagranicy, którzy często mają problemy z przedłużeniem czy też otrzymaniem wiz pobytowych w Rosji, a nadal brakuje rodzimych kapłanów.

Kolumbia

Kościół katolicki w Kolumbii zainicjował kampanię: „Tydzień dla Pokoju”. Jej organizatorem jest Krajowy Sekretariat Duszpasterstwa Społecznego. We wszystkich parafiach kraju podjęto wiele inicjatyw mających na celu wychowanie społeczeństwa do pokoju i przestrzegania praw człowieka. W kampanię pod hasłem Pojednanie horyzontem pokoju zaangażowane zostały m.in. grupy młodzieżowe, organizacje kulturalne, ośrodki wychowawcze, a także środowiska biznesowe i związki zawodowe. Zdaniem Krajowego Sekretariatu Duszpasterstwa Społecznego, otwarcie na pojednanie jest jedyną szansą przezwyciężenia podziałów, poczucia niepewności i panującej w kraju przemocy. W Kolumbii od prawie 40 lat panuje stan „pełzającej” wojny domowej.

Tydzień na świecie

Jan Paweł II ustanowił egzarchat apostolski Serbii i Czarnogóry dla katolików obrządku bizantyńskiego, mieszkających w tym kraju. Został on wydzielony z eparchii (diecezji) w Kriżewcach (Chorwacja) i będzie miał swą siedzibę w miejscowości Ruski Krstur. Jednocześnie Ojciec Święty mianował pierwszym egzarchą nowej jednostki terytorialnej bp. Djurę Dżudżara, dotychczasowego biskupa pomocniczego eparchii mukaczewskiej na Ukrainie.

Kenijski metodysta - dr Samuel Kobia został nowym sekretarzem generalnym Światowej Rady Kościołów. Jest on pierwszym Afrykańczykiem na tym stanowisku od czasu utworzenia Rady w 1948 r.

Relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus będą pielgrzymować po Hiszpanii od 4 września do 22 grudnia br., odwiedzając ponad 150 miejscowości w 51 diecezjach. W lipcu i sierpniu br. przy doczesnych szczątkach patronki misji modlili się mieszkańcy Malty. Wiosną 2005 r. relikwie mają pielgrzymować po Polsce.

4 września br. minęła 40. rocznica śmierci Roberta Schumana. Jeszcze w tym roku we francuskiej diecezji Metz ma się zakończyć etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego „ojca zjednoczonej Europy”. Postulator procesu - ks. Jacques Paragon powiedział m.in., że dużą wagę do tej sprawy przywiązuje osobiście Jan Paweł II, który wielokrotnie wskazywał na postać Schumana jako wzór chrześcijanina zaangażowanego w życie polityczne.

W 107 paryskich parafiach został odczytany list kard. Jeana-Marie Lustigera, w którym metropolita Paryża wezwał wiernych do modlitwy za dusze 13 tys. ofiar tegorocznych upałów we Francji - w większości starszych, samotnych, pozbawionych opieki.

W Rzymie zmarła Dina Bellotti, malarka znana jako „portrecistka Papieży”.

Nastąpił zwrot w polityce USA: Waszyngton oznajmił, że Organizacja Narodów Zjednoczonych powinna przejąć jak największą odpowiedzialność za to, co dzieje się w Iraku. Szef dyplomacji USA Colin Powell rozpoczął już rozmowy w tej sprawie z Francją, Wielką Brytanią i Niemcami, a prezydent George W. Bush - negocjacje z Radą Bezpieczeństwa nt. wysłania wojsk ONZ do Iraku. Sztab generalny USA przyznał, że „iracka operacja go przerosła”.

W wyniku zamachu terrorystycznego w Nadżafie (Irak) zginął umiarkowany lider irackich szyitów - ajatollah Mohammed Bakir al-Hakim.

W Szwecji przed referendum w sprawie wprowadzenia wspólnej waluty UE aż 47% badanych jest przeciwko euro, 39% jest „za”, a 14% stanowią niezdecydowani. Sondaż opublikowano w periodyku Dagens Industri.

Zmarł Pavel Tigrid, m.in. twórca czeskiej sekcji Radia Wolna Europa.

Fiaskiem zakończyły się pekińskie rozmowy delegacji 6 państw - obu Korei, Chin, USA, Rosji i Japonii - mające na celu przekonanie komunistycznej Korei Północnej, by zaniechała realizacji programu atomowego. Północnokoreański parlament zaaprobował decyzję rządu o zwiększeniu „sił nuklearnego odstraszania”. Według koreańskiej agencji informacyjnej KCNA, ma to być reakcja na „wrogą politykę USA”.

Na Morzu Barentsa znów zatonął rosyjski atomowy okręt podwodny; zginęło 9 marynarzy.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent o kandydaturze Najdera: nie podpiszę zgody na tak ustanowionego ambasadora RP przy NATO

2024-05-23 14:05

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Paweł Supernak

Nie podpiszę zgody na tak ustanowionego ambasadora - zapowiedział prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do kandydatury Jacka Najdera na ambasadora RP przy NATO. Podkreślił, że nie konsultowano jej z nim, co uważa za złamanie dotychczasowej procedury.

W czwartek sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Jacka Najdera na ambasadora RP przy NATO. Najder ma objąć to stanowisko po raz drugi, był już stałym przedstawicielem RP przy NATO w latach 2011–2016. Obecnie ma zastąpić na tym stanowisku Tomasza Szatkowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

[ TEMATY ]

święto

Adobe Stock

Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana obchodzone jest w Polsce od 2013 r. Ma ono przyczynić do świętości życia duchowieństwa oraz być inspiracją do modlitwy o nowe, święte i liczne powołania kapłańskie.

Papież Benedykt XVI zaproponował, żeby do kalendarza liturgicznego wprowadzić nowe święto ku czci Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Jest to odpowiedź Ojca Świętego na postulaty zgłaszane przez różne episkopaty, ale przede wszystkim środowiska zakonne dla upamiętnienia Roku Kapłańskiego, który był obchodzony od 19 czerwca 2009 do 11 czerwca 2010 r. Jest to odpowiedź papieża na potrzebę obchodzenia takiego święta. (Do tej pory w Mszale Rzymskim jest tylko Msza wotywna, którą często kapłani sprawują z okazji pierwszego czwartku miesiąca, gdy w sposób szczególny modlimy się o powołania kapłańskie i dziękujemy Chrystusowi za ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa).

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP o sprawie ks. Adriana G.: jeśli w procesie zabrakło empatii, bardzo za to przepraszam

2024-05-24 15:00

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

Yt/Archidiecezja Gdańska

Abp Tadeusz Wojda

Abp Tadeusz Wojda

Zapewniam, że postępowanie ws. oskarżanego o molestowanie seksualne ks. Adriana G. prowadzone jest prawidłowo. Jeśli w procesie zabrakło empatii, bardzo za to przepraszam - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda w nagraniu zamieszczonym na YouTube.

9 maja na portalu Więź ukazał się artykuł: "Czy Ksiądz Biskup mógłby w końcu usłyszeć mój głos? Pytania do abp. Tadeusza Wojdy", w którym poinformowano, że w marcu 2024 r. do Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie wpłynęło oficjalne zawiadomienie w sprawie możliwych zaniedbań metropolity gdańskiego w kwestii wyjaśniania sprawy molestowania seksualnego osoby małoletniej przez księdza z archidiecezji gdańskiej. Sprawę opisała również "Gazeta Wyborcza".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję