Reklama

Niedziela Lubelska

"Wyszyński. Narodziny nowego człowieka" - nowa publikacja o Prymasie Tysiąclecia

2021-09-14 16:57

Ewa Kamińska

Nowa książka o. prof. Zdzisława Kijasa OFM Conv pt. WYSZYŃSKI NARODZINY NOWEGO CZŁOWIEKA, opublikowana przez Instytut Wydawniczy „PAX”, przybliża postać Prymasa Tysiąclecia w kontekście czasu jego trzyletniego uwięzienia. Spotkanie z autorem publikacji odbyło się w piątek, 10 września, na Zamku Lubelskim.

Prezentację poprzedziła Msza św. w kaplicy Trójcy Świętej pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, z udziałem wielu księży, w tym autora publikacji. W homilii metropolita nawiązał do „Zapisków Więziennych” kard. Stefana Wyszyńskiego. – Ich lektura pokazuje nam, skąd Prymas czerpał siłę do przetrwania tych dni, skąd płynęła moc, promieniująca od tego człowieka przez wszystkie lata jego posługiwania – powiedział. Podkreślił, że całkowicie zgadza się z autorem książki, że kard. Wyszyński podczas uwięzienia stał się nowym człowiekiem, dziękującym Bogu za postawienie go nawet w tak trudnej sytuacji. – Oto, do czego zdolny jest człowiek, który całkowicie zaufał Bogu i wszystko postawił na Maryję. Taki był przez całe życie – podkreślił abp Budzik. Piękną oprawę Eucharystii zapewnił chór z parafii pw. św. Józefa w Lublinie.

Reklama

Spotkanie z o. prof. Zdzisławem Kijasem w Galerii Malarstwa Polskiego XIX i XX w. zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” wraz z Muzeum Narodowym w Lublinie. Prowadził je Łukasz Kot, przewodniczący Zarządu Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Lublinie. O. Zdzisław podkreślił, że jego celem nie było ukazanie biografii Prymasa, ale postawy i przemiany w czasie trzech lat uwięzienia. Od początku znalazł się on w sytuacji izolacji i konfrontacji z niewiadomą. – To moment, który decyduje, co będzie później, czy się narodzi nowy człowiek, czy nie – powiedział o. Kijas. Zauważył, że pierwsze, co zrobił Prymas, to ułożenie planu dnia i potem konsekwentne jego realizowanie. Nie marnował czasu. Stąd mogły zrodzić się dzieła, które stworzył w uwięzieniu, ale wpłynęło to także na przyszłe działania, nauczanie i nowe spojrzenie na Kościół w Polsce. Ojciec Profesor zauważył, że z zapisków można odczytać, że Prymas początkowo zastanawiał się, dlaczego go to wszystko spotkało, czy on jest za to odpowiedzialny, czy ktoś inny. Potem następuje przemiana, nie ma już smutku. Kiedy wychodzi z więzienia, odkrywa wokół siebie innych i już do nikogo nie ma pretensji, żadnego żalu. Przed śmiercią mówi, że jest tylko wdzięczność. O. Kijas dodał, że kard. Wyszyński odczuwał bardzo głęboko stan opuszczenia czy zapomnienia, lecz prędko nauczył się być z samym sobą i w tej samotności jeszcze mocniej odczuwał bliskość Boga i obecność Maryi. Jego maryjność bardzo się wtedy pogłębiła.

– Czas ciemności to błogosławiony czas scalania. Na czym ten czas polega? Jaka jest rola modlitwy kontemplacji w tym procesie? Czym jest wolność? O tym wszystkim prawi książka naszego gościa – powiedział Łukasz Kot, zapraszając do lektury i dziękując o. Zdzisławowi Kijasowi za prezentację publikacji. Tomasz Czechoński, zastępca dyrektora Oddziału Okręgowego NBP w Lublinie zaprezentował dwie monety kolekcjonerskie – srebrną i złotą – o nominale 10 i 100 zł, wybite z okazji beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego. Marcin Sułek, dyrektor Regionu Lubelsko-Rzeszowskiego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” powiedział, że spotkanie z o. Zdzisławem Kijasem wpisuje się w różne działania Stowarzyszenia na rzecz promocji postaci i nauczania Prymasa Tysiąclecia. Zapowiedział też otwarcie w Lublinie Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego; miejsca, które ma emanować na całą Polskę jego myślą i nauczaniem. – Pragniemy dotrzeć do nowych grup odbiorców, zwłaszcza młodzieży, nauczycieli, ale także przedsiębiorców – podkreślił. Inną inicjatywą są od 2018 r. spotkania w ramach Akademii Kozłowieckiej, nawiązujące do wykładów ks. Stefana Wyszyńskiego podczas okupacji niemieckiej. W czasie najbliższego – 18 września – zostanie otwarty nowy, drugi szlak śladami ks. Stefana Wyszyńskiego po Ziemi Lubelskiej z Kozłówki do Nasutowa. Powstał dzięki współpracy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych z Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Christiana” i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

– Myślę, że dzisiaj Prymas Wyszyński błogosławi nam z nieba i cieszy się, że w jego mieście, które tak ukochał, z którego tak dużo wyniósł, tak o nim pamiętamy – powiedział abp Stanisław Budzik na zakończenie spotkania.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Powrót braci studenckiej

2021-09-28 04:48

Archiwum Centrum Wolontariatu

Od października Lublin wyraźnie odmładza się, niemal co piąty mieszkaniec jest studentem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję