Reklama

Niedziela Małopolska

Abp Kowalczyk: Abp Jędraszewski przedstawił mi sprawę abp. Paetza. Materiał przesłałem do Watykanu

Zawiadomienie z zarzutem, że obecny metropolita krakowski Marek Jędraszewski wiedział o molestowaniu kleryków, którego dopuszczać miał się nieżyjący już metropolita poznański abp Juliusz Paetz, zostało wysłane do papieża Franciszka.

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

flickr.com/archidiecezjakrakow

Treść pisma opublikował w mediach społecznościowych ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Tymczasem rzecznik krakowskiej kurii, ks. Łukasz Michalczewski, w odpowiedzi wskazuje na fragment książki „Wspomnienia” abp. Józef Kowalczyka, z którego wynika, że abp Jędraszewski zgłosił sprawę abp. Juliusza Paetza w Nuncjaturze Apostolskiej.

Zawiadomienie ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego

Reklama

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski opublikował w mediach społecznościowych pierwszą stronę pisemnego zawiadomienia skierowanego do papieża Franciszka. Napisano w nim, że „biskup Marek Jędraszewski, ówczesny biskup pomocniczy poznański, przynajmniej od 1999 roku posiadał wiarygodne informacje o nadużyciach wobec kleryków Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu ze strony abpa Juliusza Paetza, ówczesnego metropolity poznańskiego”. Jak podkreślono w zawiadomieniu, „nadużycia te były przedmiotem dochodzenia prowadzonego przez Stolicę Apostolską”.

Kopie zawiadomienia, jak wynika z treści pisma, oprócz krakowskiego księdza otrzymali też: prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Luis Ladaria Ferrer, prymas Polski Wojciech Polak i przewodniczący episkopatu, metropolita poznański Stanisław Gądecki.

Jest to oficjalne zawiadomienie napisane językiem prawniczym, powołujące się na dokumenty kościelne — doprecyzował ks. Isakowicz-Zaleski. Jak dodał, w piśmie znalazła się informacja, że Paetz zmarł, a Marek Jędraszewski jest obecnie metropolitą krakowskim. Ksiądz wyjaśnił, że po konsultacjach z prawnikiem zdecydował się upublicznić tylko pierwszą stronę pisma, ponieważ na kolejnych znajdują się poufne dane, adresy i inne informacje.

Reklama

Reakcja krakowskiej kurii

„Arcybiskup (Jędraszewski) nie komentuje doniesień medialnych dotyczących zawiadomienia do nuncjatury” - poinformował PAP w czwartek rzecznik kurii ks. Łukasz Michalczewski. Jednocześnie przekazał PAP skan strony nr 240 z książki abp. Józefa Kowalczyka - nuncjusza apostolskiego w Polsce w latach 1989-2010 - który napisał, że o sprawie abp. Paetza poinformował go właśnie bp Jędraszewski, będący wówczas biskupem pomocniczym w archidiecezji poznańskiej.

Po kilkuletnim okresie jego pracy (abp. Paetza – PAP) w archidiecezji poznańskiej złożyli mi wizytę w nuncjaturze apostolskiej w Warszawie ks. bp Marek Jędraszewski i ks. proboszcz – obecnie biskup – Grzegorz Balcerek, którzy przedstawili pewne opinie wypowiadane ustnie w środowisku duchownych poznańskich, budzące ich niepokój, a dotyczące arcybiskupa metropolity poznańskiego. Podziękowałem im za wizytę i troskę o Kościół poznański, prosząc zarazem o udokumentowanie na piśmie wiarygodnych opinii na ten temat — napisał abp. Kowalczyk.

Po kilkunastu dniach otrzymałem oczekiwane pisma wraz z listem rektora poznańskiego seminarium duchownego. Całość zebranego materiału niezwłocznie przesłałem do Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, spełniając w ten sposób mój obowiązek — zapewnił w książce nuncjusz. Dodał, że wysłał do Watykanu także pismo kapłanów z diecezji poznańskiej, którzy stanęli w obronie abp. Peatza. Podpisał je m.in. Marek Jędraszewski. Abp Kowalczyk zapewnił, że „w tej trudnej sprawie zrobił wszystko” zgodnie z obowiązującymi go jako nuncjusza przepisami, poleceniami i procedurą Stolicy Apostolskiej.

Przewodniczący KEP abp. Stanisław Gądecki, pytany w czwartek w Poznaniu o zawiadomienie przyznał, że dokumentu nie zna.

Natomiast wiem, że księża biskupi pomocniczy w archidiecezji poznańskiej w tym czasie afery abp. Paetza podejmowali rozmowy z nuncjuszem i przekazywali wszystko to, czego się dowiedzieli. To, że oni nie biegali po mediach i nie opowiadali o tym nie znaczy, że byli bezczynni. Przeciwnie – o wszystkim powiadomili nuncjusza — powiedział.


Podziel się cytatem

Abp Paetz zmarł w listopadzie 2019 r. w wieku 84 lat. Był m.in. prałatem antykamery papieskiej podczas pontyfikatu trzech papieży, biskupem łomżyńskim oraz metropolitą poznańskim w latach 1996-2002. Ustąpił ze stanowiska po oskarżeniach o molestowanie kleryków. Abp Paetz wielokrotnie zaprzeczał tym zarzutom.

2021-09-30 18:17

Ocena: +4 -6

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp M. Jędraszewski: Krzyż nadaje sens ludzkim dziejom

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Łukasz Głowacki

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Jezus Chrystus przez cierpienie, mękę i krzyż dał światu prawdziwą radość serca, niezależnie od tego, co może ludzi spotkać. Chrześcijanie doskonale zdawali sobie sprawę, że gdy łączą swoje cierpienia z cierpieniami Chrystusa, to budują Kościół – powiedział abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki. Wygłosił on kazanie podczas Mszy św. odpustowej odprawionej na błoniach sanktuarium w Gietrzwałdzie.

Podkreślił, że zrozumienie sensu Chrystusowego krzyża, złączenie swego życia z nim nadało sens ludzkim dziejom, poszczególnym osobom, ale także całym społecznościom i narodom. "W tym tkwi sens bycia chrześcijaninem, czyli kierunek, ku któremu się zdąża w całym osobistym pielgrzymowaniu, a które swój kres odnajduje w domu Ojca bogatego w miłosierdzie. Wobec tej nadziei życia wiecznego nie straszne są trudności, prześladowanie, cierpienie, niekiedy odtrącenie, czy zwykłe szyderstwo" - stwierdził kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu papież spotkał się z ocalałą z Auschwitz

W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu papież Franciszek spotkał się w Watykanie z ocalałą z Zagłady 90-letnią pisarką, poetką i reżyserką Edith Bruck, urodzoną na Węgrzech. Od ponad 60 lat mieszka ona w Rzymie, a przed rokiem papież odwiedził ją w jej domu.

Watykan poinformował w czwartek, że spotkanie Franciszka z Edith Bruck w Domu Świętej Marty trwało około godziny.

CZYTAJ DALEJ

Pomoc rzeszowskiej Caritas dla studentów – Polaków ze Wschodu

2022-01-28 17:17

[ TEMATY ]

studenci

Caritas

Rzeszów

źródło: https://ordoiuris.pl/

Spotkanie dla studentów polskiego pochodzenia z krajów za wschodnia granicą zorganizowała 27 stycznia Caritas diecezji rzeszowskiej. Aktualnie w Rzeszowie przebywa 33 studentów polskiego pochodzenia z Białorusi, Ukrainy, Mołdawii i Jordanii. Doskonalą oni język polski i przygotowują się do podjęcia specjalistycznych studiów.

Młodzież zza wschodniej granicy zaprezentowała program artystyczny, recytując wiersze oraz śpiewając kolędy. Przede wszystkim jednak członkowie tej grupy podzielili się refleksjami, dotyczącymi ich krajów pochodzenia, a także wrażeń z pobytu w Rzeszowie oraz planów na przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję