Reklama

Kościół

Celem wizyty ad limina Apostolorum jest szerokie poinformowanie Ojca Świętego o sytuacji Kościoła w Polsce

Celem wizyty ad limina Apostolorum polskich biskupów nie jest problem nadużyć seksualnych. Oczywiście ten bardzo trudny i bolesny temat będzie na pewno poruszany podczas wizyty w niektórych watykańskich urzędach i podczas spotkania z papieżem Franciszkiem. Podkreślono to podczas briefingu abp. Stanisława Budzika i bp. Jana Wątroby w siedzibie Radia Watykańskiego w Rzymie. Dzisiaj biskupi z metropolii warmińskiej, białostockiej, lubelskiej i przemyskiej rozpoczęli w Watykanie wizytę ad limina Apostolorum.

[ TEMATY ]

ad limina

ad limina Apostolorum

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Jan Wątroba poinformował o wizycie biskupów w Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia oraz Papieskiej Radzie ds. Nowej Ewangelizacji. Bp Wątroba był podczas tej wizyty głównym sprawozdawcą. Mówił m.in. o duszpasterstwie rodzin i małżeństw, ich problemach, sytuacjach kryzysowych oraz najważniejszych problemach ludzi świeckich i promocji życia. Wiele mówiono o rozpoczynającym się w Rzymie w dniach 9-10 października Synodzie Biskupów nt. synodalności, który ma być Synodem „rozmowy, słuchania i formacji laikatu”. Podczas spotkania poinformowano także o terminie Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, które odbędą się w dniach 1-6 sierpnia 2023 r.

Podczas spotkania w Papieskiej Radzie ds. Nowej Ewangelizacji wiele mówiono o szeroko pojętej ewangelizacji we współczesnym świecie. Biskupi otrzymali polską wersję Listu apostolskiego motu proprio "Antiquum ministerium" papieża Franciszka, ustanawiającego posługę katechety w Kościele.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Budzik przypomniał, że ostatnia wizyta ad limina Apostolorum miała miejsce w 2014 r. Kolejna miała się odbyć w 2019, ale z powodu pandemii koronawirusa odbywa się obecnie. Jej celem jest przede wszystkim szerokie poinformowanie Ojca Świętego o sytuacji Kościoła w Polsce, wymiana opinii na temat najważniejszych problemów oraz poszukiwanie inspiracji do dalszej pracy. Przypomniał, że poszczególne watykańskie dykasterie otrzymały wcześniej sprawozdania o działalności poszczególnych sfer życia Kościoła. Zaznaczył, że wizyta jest także pielgrzymką do grobów Apostołów oraz spotkaniem z papieżem Franciszkiem.

Abp Budzik pytany o ostatni list przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego w sprawie uchodźców przypomniał, że każdy z chrześcijan będzie sądzony z uczynków miłosierdzia. „Nie ma żadnych wątpliwości, że powinniśmy przyjmować przybyszów, gdyż za tym stoją słowa Chrystusa, które ze szczególnym naciskiem powtarza papież Franciszek, zwłaszcza, że jego pontyfikat zaczął się od wielkiego kryzysu uchodźczego w Europie” – powiedział abp Budzik. Wskazał, że abp Gądecki w swoim liście widzi możliwość pogodzenia tego nakazu Jezusa ze słusznym postulatem obrony naszych granic i zabezpieczenia się przed działaniami politycznymi z zewnątrz. Taką drogę ksiądz arcybiskup proponuje i potrzebny jest okrągły stół, aby ją odnaleźć” – powiedział.

Reklama

Metropolita lubelski na pytanie, czy w trakcie wizyty będzie poruszana kwestia nadużyć seksualnych duchownych zaznaczył, że nie jest to cel wizyty, ale ta „tragedia”, która dotyczy całego Kościoła, w tym polskiego, będzie na pewno poruszona w czasie spotkania w siedzibie watykańskiej Komisji ds. Ochrony Dziecka oraz podczas spotkania z Ojcem Świętym.

Podziel się cytatem

Reklama

„Na pewno powiemy o wszystkich działaniach podjętych od wielu lat przez Kościół w Polsce w walce z tym ciężkim przestępstwem, nad którym wszyscy bolejemy. Podejmujemy działania, aby wykorzystywanie seksualne dzieci i młodzieży we wszystkich środowiskach, a zwłaszcza w Kościele, nie miało miejsca. Kościół daje bardzo dobry przykład, aby to zjawisko zlikwidować, otoczyć opieką ofiary i ukarać sprawców” – zaznaczył abp Budzik.

Obecna wizyta ad limina Apostolorum polskich biskupów składa się z czterech etapów. Obecnie do Rzymu przyjechali biskupi z metropolii warmińskiej, białostockiej, lubelskiej i przemyskiej (łacińskiej). Przypomniano, że jest to wizyta do „progów apostolskich” oraz pielgrzymka do „grobów Apostołów”.

2021-10-04 15:34

Oceń: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Mering: Franciszek uzupełnia pontyfikaty swoich poprzedników

[ TEMATY ]

ad limina

Kolanin/ pl.wikipedia.org

„Swoją osobowością i nauczaniem papież Franciszek uzupełnia wspaniale pontyfikaty swych poprzedników: Jana Pawła II i Benedykta XVI” – uważa bp Wiesław Mering. W rozmowie z KAI biskup włocławski wyznał, że niezmiernie go cieszy fakt wspaniałego kontaktu Franciszka z rzeszami wiernych. „U biskupa budzi to refleksje, czy jest dostatecznie, prosty, otwarty i elastyczny w kontaktach z ludźmi” – powiedział. Bp Mering jest jednym z uczestników rozpoczynającej się jutro wizyty ad limina Apostolorum w Rzymie.

Bp Mering po raz drugi przebywa w Rzymie z wizytą ad limina Apostolorum Episkopatu Polski. Pierwszy raz był w 2005 r., za pontyfikatu Benedykta XVI. „Spotkanie z papieżem zapadło mi niezwykle w sercu. Po rozmowie z nim poczułem jakbym go znał od lat. Stał się mi osobą bardzo bliską. Był niezwykle zainteresowany tym, co dzieje się w mojej diecezji. Do dzisiaj bardzo sobie cenię sobie to bardzo osobiste i piękne spotkanie” – wspomina bp Mering.

Z nutą żalu bp Mering mówi, że niestety podczas tej wizyty zabraknie takiego osobistego spotkania z papieżem Franciszkiem. Zwraca uwagę, że nie umniejszając wagi spotkań w watykańskich dykasteriach, mają one w większości charakter sprawozdawczo-rachunkowo-sumieniowy.

„Człowiek widzi, co się udało, a co nie. Owszem, że jest to bardzo przydatne i konieczne. Ale następca św. Piotra z natury umacnia braci w wierze. Wolałbym, abyśmy jako biskupi mieli możliwość indywidualnej, choćby krótkiej, rozmowy z papieżem” – wyznał ordynariusz diecezji włocławskiej.

Bp Mering będzie stał na czele grupy biskupów, którzy odwiedzą Papieską Radę ds. Kultury. „Z ramienia episkopatu zajmuję się sprawami kultury i boli mnie, że wiele zjawisk w kulturze stanowi pomniejszenie osoby ludzkiej. Jeśli chcemy w ogóle zrozumieć człowieka, to musimy go widzieć na tle szerokiego rozumienia kultury. Niestety proponuje się redukcjonistyczną koncepcję osoby ludzkiej: człowieka konsumenta, człowieka zabawy, żyjącego chwilą, wykorzystującego wszelkie możliwości «używania» życia. Te nie najlepsze propozycje realizacji swego człowieczeństwa współczesnego człowieka płyną z ideologii geneder. Byłbym bardzo zadowolony, gdybym usłyszał ze strony przedstawicieli Papieskiej Rady jednoznaczną opinię na ten temat. Problematykę tę na pewno poruszę podczas spotkania z kard. Gianfranco Ravasim, który stoi na czele tej dykasterii” – mówi bp Mering.

Inną kwestią, która nurtuje bp. Meringa jest sprawa docenienia pracy i zaangażowania księży. „Sami niewiele znaczymy bez armii ludzi gotowych nam pomagać. Wierni muszą stać u boku biskupa, księży i pomagać im w codziennej służbie i pracy. Obecnie wiele mówi się o laikacie a chyba zbyt mało o tych z 'pierwszej linii' Kościoła. Dzięki ich zaangażowaniu wiele rzeczy się udaje. W tej nagonce jaka ma miejsce w większości mediów w Polsce potrzeba papieskiego głosu wsparcia dla kapłanów. Zresztą mówił o tym niedawno Franciszek i zachęcał, aby wspierać prezbiterów i biskupów w misji powierzonej im przez Pana” – przypomina bp Mering.

Mówiąc o znaczeniu pontyfikatu Franciszka biskup podkreśla, że niezmiernie go cieszy fakt wspaniałego kontaktu Franciszka z rzeszami wiernych. „U biskupa budzi to refleksje, czy jest dostatecznie prosty, otwarty i elastyczny w kontaktach z ludźmi. Swoją osobowością papież Franciszek uzupełnia wspaniale pontyfikaty swych poprzedników: Jana Pawła II i Benedykta XVI. Choć każdy z nich był inny to ich pontyfikaty stanowią doskonałe uzupełnienie. Tak jak to powtarzał papież Benedykt, że w Kościele funkcjonuje «hermeneutyka ciągłości». Bardzo też bym chciał, aby Franciszek takim samym ciepłem otaczał nas duchownych jak rzesze świeckich, których spotyka na swojej drodze” – powiedział ordynariusz diecezji włocławskiej.

Bp Meringowi w spotkaniu w Papieskiej Radzie ds. Kultury towarzyszyć będą biskupi: Jan Kopiec z Gliwic, Andrzej Siemieniewski z Wrocławia, Józef Górzyński z Warszawy, Ryszard Pindel z Bielska- Białej oraz abp Tadeusz Gocłowski z Gdańska.

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Polsce będzie miał 235 nowych księży diecezjalnych i zakonnych

2024-05-23 10:32

[ TEMATY ]

Kościół

kapłaństwo

święcenia

święcenia kapłańskie

Karol Porwich/Niedziela

Kościołowi w Polsce przybędzie w tym roku 235 nowych księży, z czego 153 diecezjalnych i 82 zakonnych - ustaliła KAI. To o około 50 kapłanów mniej niż rok wcześniej. Najwięcej księży zostanie wyświęconych w diecezji tarnowskiej i archidiecezji krakowskiej a w zakonach - u paulinów i franciszkanów. - Kończy się czas powołaniowego boomu, ale nie interpretowałbym tego wyłącznie w kategoriach kryzysu. Małe liczby są jednak na pewno wyzwaniem dla całej wspólnoty Kościoła - komentuje ks. Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych.

KAI zebrała informacje o święceniach z różnych źródeł kościelnych: kurii diecezjalnych, rektoratów i od rektorów seminariów duchownych oraz na stronach poszczególnych diecezji, a także z danych Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce (KWPZM).

CZYTAJ DALEJ

Katyńska Pani, módl się za nami...

2024-05-23 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Jarosław Ciszek

Matka Boża Katyńska na ścianie kościoła na Syberce

Matka Boża Katyńska na ścianie kościoła na Syberce

Wielkim czcicielem Matki Bożej Katyńskiej był śp. ksiądz prałat Zdzisław Peszkowski. Ten wieloletni kapelan Rodzin Katyńskich cudem przeżył pobyt w obozie w Kozielsku.

Rozważanie 24

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję