Reklama

Niedziela Lubelska

Orędownik wolności. Koncert w archikatedrze

Archiwum stowarzyszenia

Camerata Lubelska zaprasza na artystyczne wydarzenie pt. „Kard. Stefan Wyszyński. Orędownik wolności”.

Reklama

W ramach obchodów Roku kard. Stefana Wyszyńskiego, którego celem jest przywołanie i upamiętnienie postaci Prymasa Tysiąclecia, jego religijnego i społecznego nauczania jako wielkiego i trwałego dziedzictwa kultury narodu, Stowarzyszenie Camerata Lubelska zaprasza w niedzielę, 10 października, o godz. 20.00 do archikatedry lubelskiej. W duchu wdzięczności za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, zespół wokalno-instrumentalny wraz z solistami i aktorem przygotował artystyczne przedsięwzięcie, w którym splatają się ze sobą muzyka, słowo i obraz. W programie znajdą się utwory religijne, szczególnie kompozytorów polskich, których zwieńczeniem będzie prawykonanie dzieła wybitnego lubelskiego kompozytora Andrzeja Nikodemowicza pt. „Oratorium ku czci Matki Bożej Cudownej Przemiany”. W warstwie słownej przedstawione zostaną myśli z nauczania Prymasa Tysiąclecia, odwołujące się do idei wolności osobistej człowieka i wolności narodowej. Integralną część stanowić będzie referat pt. „Błogosławiony Prymas Stefan Wyszyński obrońcą Kościoła, Narodu i Tradycji”. Uzupełnieniem przekazu muzycznego i słownego jest prezentacja multimedialna z wizerunkami Matki Bożej z sanktuariów archidiecezji lubelskiej.

Camerata Lubelska to zespół powołany w 2001 r. z inicjatywy prof. Kazimierza Górskiego. Tworzą go instrumentaliści i śpiewacy z wieloletnią praktyką, wywodzący się z akademickiego środowiska chóralnego Lublina. Szczególne osiągnięcia lubelskich artystów to promowanie rodzimej twórczości barokowej i oświeceniowej, takich kompozytorów jak: Józef Zeidler, Jan Wański i Szymon Ferdynand Lechleitner oraz współpraca ze środowiskiem współczesnych kompozytorów lubelskich, takich jak: Andrzej Nikodemowicz, Mieczysław Mazurek i Rafał Rozmus. Wysoki poziom artystyczny, o jaki zabiega nieustannie Camerata Lubelska, jest wypadkową wielu czynników, takich jak: doskonalenie warsztatu wokalnego i troska o stylową interpretację wykonywanych dzieł, ale też dbałość o wielopłaszczyznowy wymiar realizowanych projektów, na które składają się: muzyka, słowo i obraz. Dzięki współpracy z solistami – wokalistami, instrumentalistami, a także aktorami i dyrygentami, Camerata tworzy zespół muzykujących artystów. W okresie swojego 15-letniego istnienia Camerata Lubelska wpisała się trwale w krajobraz muzyczny, stając się zespołem rozpoznawalnym i identyfikowanym z Lublinem w perspektywie ogólnopolskiej. Poprzez swoje nietuzinkowe projekty muzyczne oraz udział w cyklicznych imprezach artystycznych, zespół pozyskał stałe grono słuchaczy i wypracował atrakcyjną formułę promowania sztuki wysokiej.

Organizatorem realizowanego przedsięwzięcia muzycznego jest Stowarzyszenie Camerata Lubelska, organizacja społeczna, której celem statutowym jest wspieranie rozwoju i upowszechnianie kultury muzycznej w Lublinie, regionie, kraju i poza jego granicami, podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz świadomości narodowej i kulturowej.

2021-10-08 06:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boliwia: feministki zaatakowały kobiety przed katedrą

2021-11-30 17:26

[ TEMATY ]

wiara

kobieta

feministki

atak

Karol Porwich/Niedziela

„To zdumiewające, że samozwańczy obrońcy kobiet dopuszczają się przemocy wobec samych kobiet. Nietolerancyjna i agresywna postawa przeczy dobru sprawy” – czytamy w komunikacie wystosowanym przez boliwijską archidiecezję Santa Cruz de la Sierra po atakach feministycznych demonstrantów wobec grupy wiernych pilnujących kościoła w Międzynarodowym Dniu Eliminacji Przemocy wobec Kobiet w ubiegły czwartek.

Archidiecezja potępiła przemoc, jakiej przed katedrą w La Paz dopuścili się demonstranci feministyczni 25 listopada. W oświadczeniu z ubiegłej soboty wyrażono ubolewanie z powodu przemocy i obelg ze strony grupy feministek, które zaatakowały i brutalnie pobiły kobietę przed katedrą. Wieczorem tłum demonstrujących feministek zbliżył się do kościoła, gdzie grupa katolickich kobiet zebrała się w towarzystwie kilku mężczyzn, aby chronić kościół. Protestujące kobiety wykrzykiwały hasła proaborcyjne i domagające się rozdziału Kościoła od państwa. Demonstranci obrzucili także broniących kościoła przed atakiem czerwoną farbą, kałem i butelkami.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: nowe obostrzenia od 1 do 17 grudnia będą dot. m.in. kościołów

2021-11-29 14:27

[ TEMATY ]

COVID‑19

obostrzenia

Adam Niedzielski

twitter.com/MZ_GOV_PL

Wszystkie obiekty z limitem zapełnienia do 75 proc. osób zostaną zmniejszone do 50 proc. - dotyczy to gastronomii, hoteli, instytucji kultury, kościołów, i obiektów sportowych. Limity te jednak nie dotyczą osób zaszczepionych - podał w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej dotyczącej przywrócenia obostrzeń sanitarnych w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa - Omikron.

Podjęliśmy decyzję o wydłużeniu kwarantanny do 14 dni dla osób, które podróżują do Polski z krajów spoza strefy Schengen. Możliwość zwolnienia ich z kwarantanny - od 8. dnia po teście PCR - poinformował szef MZ Adam Niedzielski na konferencji prasowej w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Kaplica Świętej Rodziny na toruńskim Jarze

2021-11-30 22:49

Renata Czerwińska

Najmłodsza parafia w diecezji toruńskiej - parafia św. Andrzeja w Toruniu - świętowała dziś odpust parafialny oraz erygowanie i poświęcenie kaplicy Świętej Rodziny w Domu Parafialnym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję