Reklama

Niedziela Lubelska

Orędownik wolności. Koncert w archikatedrze

2021-10-08 06:34

Archiwum stowarzyszenia

Camerata Lubelska zaprasza na artystyczne wydarzenie pt. „Kard. Stefan Wyszyński. Orędownik wolności”.

Reklama

W ramach obchodów Roku kard. Stefana Wyszyńskiego, którego celem jest przywołanie i upamiętnienie postaci Prymasa Tysiąclecia, jego religijnego i społecznego nauczania jako wielkiego i trwałego dziedzictwa kultury narodu, Stowarzyszenie Camerata Lubelska zaprasza w niedzielę, 10 października, o godz. 20.00 do archikatedry lubelskiej. W duchu wdzięczności za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, zespół wokalno-instrumentalny wraz z solistami i aktorem przygotował artystyczne przedsięwzięcie, w którym splatają się ze sobą muzyka, słowo i obraz. W programie znajdą się utwory religijne, szczególnie kompozytorów polskich, których zwieńczeniem będzie prawykonanie dzieła wybitnego lubelskiego kompozytora Andrzeja Nikodemowicza pt. „Oratorium ku czci Matki Bożej Cudownej Przemiany”. W warstwie słownej przedstawione zostaną myśli z nauczania Prymasa Tysiąclecia, odwołujące się do idei wolności osobistej człowieka i wolności narodowej. Integralną część stanowić będzie referat pt. „Błogosławiony Prymas Stefan Wyszyński obrońcą Kościoła, Narodu i Tradycji”. Uzupełnieniem przekazu muzycznego i słownego jest prezentacja multimedialna z wizerunkami Matki Bożej z sanktuariów archidiecezji lubelskiej.

Camerata Lubelska to zespół powołany w 2001 r. z inicjatywy prof. Kazimierza Górskiego. Tworzą go instrumentaliści i śpiewacy z wieloletnią praktyką, wywodzący się z akademickiego środowiska chóralnego Lublina. Szczególne osiągnięcia lubelskich artystów to promowanie rodzimej twórczości barokowej i oświeceniowej, takich kompozytorów jak: Józef Zeidler, Jan Wański i Szymon Ferdynand Lechleitner oraz współpraca ze środowiskiem współczesnych kompozytorów lubelskich, takich jak: Andrzej Nikodemowicz, Mieczysław Mazurek i Rafał Rozmus. Wysoki poziom artystyczny, o jaki zabiega nieustannie Camerata Lubelska, jest wypadkową wielu czynników, takich jak: doskonalenie warsztatu wokalnego i troska o stylową interpretację wykonywanych dzieł, ale też dbałość o wielopłaszczyznowy wymiar realizowanych projektów, na które składają się: muzyka, słowo i obraz. Dzięki współpracy z solistami – wokalistami, instrumentalistami, a także aktorami i dyrygentami, Camerata tworzy zespół muzykujących artystów. W okresie swojego 15-letniego istnienia Camerata Lubelska wpisała się trwale w krajobraz muzyczny, stając się zespołem rozpoznawalnym i identyfikowanym z Lublinem w perspektywie ogólnopolskiej. Poprzez swoje nietuzinkowe projekty muzyczne oraz udział w cyklicznych imprezach artystycznych, zespół pozyskał stałe grono słuchaczy i wypracował atrakcyjną formułę promowania sztuki wysokiej.

Organizatorem realizowanego przedsięwzięcia muzycznego jest Stowarzyszenie Camerata Lubelska, organizacja społeczna, której celem statutowym jest wspieranie rozwoju i upowszechnianie kultury muzycznej w Lublinie, regionie, kraju i poza jego granicami, podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz świadomości narodowej i kulturowej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Halloween to pogaństwo - przestrzega Arcybiskup

[ TEMATY ]

Halloween

abp Marek Jędraszewski

Archiwum kurii łódzkiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

"Halloween jest świętem z gruntu antychrześcijańskim" - przestrzega abp Marek Jędraszewski w liście do wiernych. Metropolita łódzki podkreśla, że nie powinny w nim uczestniczyć, nawet w formie zabawy, osoby wierzące. Dorośli zaś "powinni chronić dzieci i młodzież przed obrazami grozy i strachu związanymi z tym pseudoświętem". Abp Jędraszewski podkreśla w liście, że w uroczystość Wszystkich Świętych wierni czczą "nieznaną nam w większości z imienia i nazwiska ogromną rzeszę ludzi cieszących się już szczęściem wiecznym". "Poprzez nich chcemy uwielbić samego Boga, który 'jest źródłem wszelkiej świętości'" - wyjaśnia metropolita łódzki. Z kolei Dzień Zaduszny jest wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych. "W Dniu Zadusznym wspomina się zmarłych pokutujących za grzechy w czyśćcu. Chodzi więc o tych zmarłych, którzy nie mogą wejść do nieba, ponieważ mają jeszcze pewne długi do spłacenia Bożej sprawiedliwości" - tłumaczy pasterz Kościoła w Łodzi. Obydwa święta mają długą tradycję - kult świętych rozpoczął się w pierwszych wiekach chrześcijaństwa od oddawania czci męczennikom, a Dzień Zaduszny wziął swój początek w opactwie Cluny w końcu X wieku.

CZYTAJ DALEJ

Jak dobrze się modlić?

2021-10-19 13:47

Niedziela Ogólnopolska 43/2021, str. VII

[ TEMATY ]

modlitwa

Teolog odpowiada

Karol Porwich/Niedziela

Pytanie czytelnika:
Jak dobrze się modlić?

CZYTAJ DALEJ

Św. Krzyż: Przy bazylice ustawiono krzyż morowy

2021-10-24 18:50

[ TEMATY ]

bazylika św. Krzyża

PAP

Przy bazylice na Świętym Krzyżu stanął w niedzielę sześciometrowy krzyż morowy tzw. karawaka. Krzyż ma upamiętnić ofiary epidemii koronawirusa.

Krzyż morowy został zamontowany przy murze okalającym klasztor po południowej stronie Łyśca. Został wykonany z profili stalowych i wypełniony onyksem; ma sześć metrów wysokości i waży około 1500 kg. Jego dłuższe ramię poprzeczne mierzy 2,70 m, krótsze - niemal półtora metra.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję