Reklama

Polska

Kard. Nycz: Warto szukać okruchów dobra, które są w dzisiejszym człowieku

Warto szukać okruchów dobra, które są w dzisiejszym człowieku i nie zamykać się na współczesny świat, czasem bardzo skomplikowany - powiedział w piątek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas mszy św. na rozpoczęcie obchodów 21. Dnia Papieskiego.

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

kard. Kazimierz Nycz

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz

Kard. Kazimierz Nycz

Msza św. w kościele akademickim św. Anny w Warszawie poprzedziła konferencję naukową Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" oraz Akademii Katolickiej w Warszawie pt. "Czy jest lekarstwo na lęk?". Konferencja jest częścią obchodów 21. Dnia Papieskiego pod hasłem "Nie lękajcie się!".

"Wszyscy wspominamy ten dzień sprzed czterdziestu kilku lat, kiedy Jan Paweł II został wybrany i wyszedł do wiernych w pierwszym swoim wystąpieniu liturgicznym po to, by powiedzieć te pamiętne słowa: +Nie lękajcie się!+. To jest hasło tegorocznego Dnia Papieskiego" - przypomniał w homilii kard. Nycz.

Reklama

Według metropolity warszawskiego, konferencja podejmuje temat bardzo ważny dla papieża Jana Pawła II, o którym mówił wielokrotnie podczas całego pontyfikatu. "Papież znał konkretne lęki człowieka, które ogarniały go w tamtym czasie, 40 lat temu" - mówił.

Jednocześnie zastrzegł, że konferencja nie ma skupiać się jedynie na lękach, którymi żyje współczesny świat i człowiek. "Tak naprawdę wołanie: +Nie lękajcie się!+, było zawsze wołaniem nadziei. Papież nie tylko nigdy nie utwierdzał człowieka w lękowości, ale mówił: nie lękaj się, ponieważ Jezus Chrystus czeka na ciebie. Bóg jest mocniejszy, On zna człowieka. Bez Niego trudno człowieka zrozumieć i On chce człowiekowi pomóc" - podkreślił metropolita warszawski.

Według hierarchy, konferencja ma dać odpowiedź na pytania, jak papież odpowiedziałby na lęki współczesnego człowieka.

Reklama

Kard. Nycz zaznaczył, że odpowiedzi na te pytania można znaleźć w Piśmie Świętym. "Drogą do przyjęcia tej nadziei, którą przynosi Pan Bóg, jest nawrócenie i pokuta. Tak było za czasów proroka Joela, tak było za czasów innych proroków, a równocześnie tak było za czasów proroka Jonasza, który posłany przez Boga do grzesznego miasta Niniwy także głosił temu miastu nadzieję przetrwania, nadzieję ocalenia, głosił temu miastu przez nawrócenie i przez pokutę. I to jest właśnie ta droga, która jest drogą aktualną na wszystkie czasy" - mówił.

Dodał, że z tą drogą przyszedł do świata Jan Paweł II. "Dlatego pochylmy się nad tą nadzieją, którą głosił nam Jan Paweł II i starajmy się wnikać w jego przepowiadanie, w jego naukę, nie próbując głosić światu swoich poglądów i myśli, nie próbujmy głosić swoich wątpliwości i nie wylewać swoich lęków" - zastrzegł.

Metropolita warszawski zaapelował, by wiedząc o tym, czego lęka się współczesny człowiek, starać się znajdować na to odpowiedź w słowach Pana Boga. "Wiedząc, że do takiego świata zalęknionego musimy iść, jesteśmy posłani. Dlatego, że także w tym świecie są ludzie, którzy są z nami, a tego nie wiedzą" - stwierdził.

"Warto szukać tych okruchów dobra, które są w dzisiejszym człowieku, natomiast nie zamykać się na współczesny świat, czasem bardzo skomplikowany i nie czekać, nie mówić: pójdę do niego z Ewangelią wtedy, jak się nawróci, jak się oczyści, jak będzie godny mojego głoszenia Ewangelii, bo można się takiej sytuacji nie doczekać nigdy" - ocenił kard. Nycz.

Dzień Papieski organizowany jest od 2001 r. w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża 16 października 1978 r. i jest dziełem Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia (FDNT), która powstała w 1999 r. jako pokłosie pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski.

W tym roku przebiega pod hasłem "Nie lękajcie się". Słowa te Jan Paweł II wypowiedział w homilii inaugurującej jego pontyfikat 22 października 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie.(PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ mir/

2021-10-08 18:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień Papieski w Roku Świętym Miłosierdzia

Koncerty, happeningi, konferencje naukowe, spotkania propagujące nauczanie św. Jana Pawła II oraz uroczyste Msze św. – tak będzie wyglądać XVI Dzień Papieski, obchodzony w całej Polsce oraz poza jej granicami

Podczas zorganizowanej w Warszawie konferencji prasowej zaproszono na XVI Dzień Papieski, który będzie obchodzony 9 października pod hasłem: „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. – W świadectwie zawierają się zarówno głoszenie, modlitwa, wypraszanie miłosierdzia Bożego, jak i czynienie miłosierdzia. Takie hasło przyjęliśmy, aby przypomnieć ważny fragment nauczania papieskiego o miłosierdziu Bożym, ale także by otworzyć swoje serca na działania miłosierne wobec ludzi potrzebujących. W Roku Świętym Miłosierdzia hasłem obchodów Dnia Papieskiego nie mogły być inne słowa – powiedział kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

CZYTAJ DALEJ

Wspomnienie o ks. Zbigniewie Zapaśniku

2022-01-28 16:14

Archiwum ks. Tobiasza Matkowskiego

Zapraszamy do lektury wspomnienia o zmarłym dziś ks. Zbigniewie Zapaśniku. Słowa te zostały przygotowane przez pochodzącego z Jaszkotla, ks. Tobiasza Matkowskiego.

Nasz Dobry Pasterz przyszedł na świat w domu Józefa i Melanii z dom. Dowgiałło dnia 10 stycznia 1944 roku w Jasiańcach, w województwie nowogródzkim, w powiecie lidzkim, w gminie Werenów. Po zmianach terytorialnych, jakie nastąpiły po roku 1945 miejscowość ta, znajduje się w granicach Białorusi. Ks. Zbigniew doskonale znał biedę, wielokrotnie przy spotkaniach opowiadał, jak sporą odległość musiał pokonywać, jeszcze jako dziecko, w celu zakupienia chleba. Te doświadczenia lat dzieciństwa niewątpliwie miały wpływ na formację zarówno duchową jak i ludzką, kształtując Jego kapłańskie serce, pełne wrażliwości na krzywdę i trudności życia.

CZYTAJ DALEJ

Konferencja "Święci, błogosławieni i kandydaci na ołtarze - związani z KUL"

2022-01-28 15:57

[ TEMATY ]

KUL

święci

Święci, błogosławieni i kandydaci na ołtarze - związani z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II - będą tematem pierwszej z cyklu konferencji naukowej, która 29 stycznia odbędzie się na KUL. W szczególny sposób zostaną przedstawione postacie, które odegrały znaczącą rolę w Kościele katolickim: kard. Stefan Wyszyński, bł. Władysław Miegoń, bp Władysław Goral, założyciel ruchu oazowego Franciszek Blachnicki i Idzi Radziszewski.

Zaproszenie prorektora KUL, ks. prof. Mirosława Sitarza:

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję