Reklama

Polska

Kard. Nycz: Warto szukać okruchów dobra, które są w dzisiejszym człowieku

Warto szukać okruchów dobra, które są w dzisiejszym człowieku i nie zamykać się na współczesny świat, czasem bardzo skomplikowany - powiedział w piątek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas mszy św. na rozpoczęcie obchodów 21. Dnia Papieskiego.

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

kard. Kazimierz Nycz

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz

Kard. Kazimierz Nycz

Msza św. w kościele akademickim św. Anny w Warszawie poprzedziła konferencję naukową Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" oraz Akademii Katolickiej w Warszawie pt. "Czy jest lekarstwo na lęk?". Konferencja jest częścią obchodów 21. Dnia Papieskiego pod hasłem "Nie lękajcie się!".

"Wszyscy wspominamy ten dzień sprzed czterdziestu kilku lat, kiedy Jan Paweł II został wybrany i wyszedł do wiernych w pierwszym swoim wystąpieniu liturgicznym po to, by powiedzieć te pamiętne słowa: +Nie lękajcie się!+. To jest hasło tegorocznego Dnia Papieskiego" - przypomniał w homilii kard. Nycz.

Według metropolity warszawskiego, konferencja podejmuje temat bardzo ważny dla papieża Jana Pawła II, o którym mówił wielokrotnie podczas całego pontyfikatu. "Papież znał konkretne lęki człowieka, które ogarniały go w tamtym czasie, 40 lat temu" - mówił.

Jednocześnie zastrzegł, że konferencja nie ma skupiać się jedynie na lękach, którymi żyje współczesny świat i człowiek. "Tak naprawdę wołanie: +Nie lękajcie się!+, było zawsze wołaniem nadziei. Papież nie tylko nigdy nie utwierdzał człowieka w lękowości, ale mówił: nie lękaj się, ponieważ Jezus Chrystus czeka na ciebie. Bóg jest mocniejszy, On zna człowieka. Bez Niego trudno człowieka zrozumieć i On chce człowiekowi pomóc" - podkreślił metropolita warszawski.

Według hierarchy, konferencja ma dać odpowiedź na pytania, jak papież odpowiedziałby na lęki współczesnego człowieka.

Kard. Nycz zaznaczył, że odpowiedzi na te pytania można znaleźć w Piśmie Świętym. "Drogą do przyjęcia tej nadziei, którą przynosi Pan Bóg, jest nawrócenie i pokuta. Tak było za czasów proroka Joela, tak było za czasów innych proroków, a równocześnie tak było za czasów proroka Jonasza, który posłany przez Boga do grzesznego miasta Niniwy także głosił temu miastu nadzieję przetrwania, nadzieję ocalenia, głosił temu miastu przez nawrócenie i przez pokutę. I to jest właśnie ta droga, która jest drogą aktualną na wszystkie czasy" - mówił.

Reklama

Dodał, że z tą drogą przyszedł do świata Jan Paweł II. "Dlatego pochylmy się nad tą nadzieją, którą głosił nam Jan Paweł II i starajmy się wnikać w jego przepowiadanie, w jego naukę, nie próbując głosić światu swoich poglądów i myśli, nie próbujmy głosić swoich wątpliwości i nie wylewać swoich lęków" - zastrzegł.

Metropolita warszawski zaapelował, by wiedząc o tym, czego lęka się współczesny człowiek, starać się znajdować na to odpowiedź w słowach Pana Boga. "Wiedząc, że do takiego świata zalęknionego musimy iść, jesteśmy posłani. Dlatego, że także w tym świecie są ludzie, którzy są z nami, a tego nie wiedzą" - stwierdził.

"Warto szukać tych okruchów dobra, które są w dzisiejszym człowieku, natomiast nie zamykać się na współczesny świat, czasem bardzo skomplikowany i nie czekać, nie mówić: pójdę do niego z Ewangelią wtedy, jak się nawróci, jak się oczyści, jak będzie godny mojego głoszenia Ewangelii, bo można się takiej sytuacji nie doczekać nigdy" - ocenił kard. Nycz.

Dzień Papieski organizowany jest od 2001 r. w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża 16 października 1978 r. i jest dziełem Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia (FDNT), która powstała w 1999 r. jako pokłosie pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski.

W tym roku przebiega pod hasłem "Nie lękajcie się". Słowa te Jan Paweł II wypowiedział w homilii inaugurującej jego pontyfikat 22 października 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie.(PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ mir/

2021-10-08 18:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

12 października - XIV Dzień Papieski

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Tegoroczny Dzień Papieski będziemy obchodzili 12 października pod hasłem „Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie!” - informuje KAI ks. Jan Drob, prezes zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Dodaje, że obchody Dnia Papieskiego obejmą całą Polskę, jak również środowiska polonijne w Europie i na kilku kontynentach.

Wybór tematu: "Jan Paweł II - Świętymi Bądźcie", dokonany został przez Konferencję Episkopatu Polski w związku z tegoroczną kanonizacją papieża, która winna być odczytywana jako tym silniejsze powołanie nas wszystkich do świętości.

CZYTAJ DALEJ

Nie marnować żywności

Niedziela Ogólnopolska 39/2019, str. 31

[ TEMATY ]

homilia

DVIDSHUB / Foter.com / CC BY

Dzisiejsza liturgia słowa Bożego przypomina nam o przemijalności życia ludzkiego i o Bożej odpłacie za nasze czyny. W perspektywie rzeczy ostatecznych, którymi są śmierć, sąd, niebo albo piekło, Pan Jezus przestrzega nas przed niebezpieczeństwem beztroskiego i pełnego dobrobytu życia. Winą bogacza z dzisiejszej ewangelicznej przypowieści nie było to, że posiadał wielki majątek, lecz to, że pławił się w luksusie, a nie pomógł cierpiącemu i głodującemu żebrakowi, który leżał u bram jego pałacu.

CZYTAJ DALEJ

Rokitno. Spotkanie doradców życia rodzinnego

2022-09-24 16:54

Kamil Krasowski

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 24 września spotkali się doradcy życia rodzinnego.

Z doradcami życia rodzinnego w Rokitnie spotkał się bp Adrian Put, który wręczył im misje i pozwolenia, a także wygłosił konferencję.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję