Reklama

Niedziela Lubelska

Powrót św. Michała. Jubileusz lubelskiej parafii

2021-10-12 04:07

Paweł Wysoki

Parafia św. Michała Archanioła w Lublinie świętuje 100-lecie istnienia.


W listopadzie 1845 r. administrator diecezji lubelskiej bp Wincenty Pieńkowski poprosił rosyjskiego gubernatora Marka Albertowa o rozbiórkę kościoła św. Michała. Ta najstarsza świątynia w mieście, zwana farą, pełniła wówczas rolę katedry. Uzasadniał, że „na kosztowną restaurację tego kościoła nie masz funduszu (…), pozostać zaś dłużej nie może bez obawy zawalenia się, bo już część sklepienia upadła”.

Reklama

Bolesna rozbiórka

Tamtą decyzję skomentował po kilkunastu latach znakomity historyk kościelny ks. Jan Ambroży Wadowski: „społeczeństwo miejscowe ogarnęła jakaś martwota, magistrat miejski mało obchodziły teraz świątynie, a duchowieństwo wyższe, składające się z prałatów i kanoników, opuściło ręce i mniej gorliwym i ofiarnem okazywało się w podtrzymywaniu świątyni; coraz więc większa postępowała ruina, bo żadnej nie przedsiębrano gruntownej restauracji”. Rosjanom było to bardzo na rękę, po prawie sześciu wiekach zniknął najważniejszy symbol katolickości Lublina, ostatecznie zburzony przy użyciu prochu. Upadek fary św. Michała to jedno z najbardziej smutnych wydarzeń w historii miasta, kładące się cieniem zarówno na duchowieństwie, jak i wiernych świeckich.

Renesans św. Michała

Reklama

Inny lubelski biskup, pierwszy po odzyskaniu niepodległości, Marian Fulman, zaraz po nominacji rozpoczął dzieło odbudowy diecezji po latach zaborów. Zwołał m.in. pierwszy synod w diecezji, powołał do istnienia KUL i Biskupiak, dostrzegł brak parafii i świątyń, zarówno w mieście jak i na wsiach. Powstały m.in. w Leszkowicach, Ostrówku i Jastkowie, a w samym Lublinie erygował parafie Najświętszego Serca Jezusa przy ul. Kunickiego, św. Teresy od Dzieciątka Jezus przy ul. Krochmalnej i parafię św. Michała Archanioła. Nowy kościół i parafia były swoistym aktem zmycia win zaniedbania z poprzedniego wieku. Niektóre źródła mówią, że część cegieł z dawnej fary została najpierw użyta do budowy prawosławnej cerkwi na pl. Litewskim, a po jej zburzeniu posłużyła do wznoszenia murów obecnej świątyni. Tuż przed rozpoczęciem prac wieś Bronowice została włączona administracyjnie do miasta Lublin, tam też zaczęły powstawać pierwsze wielkie zakłady przemysłowe. Potrzeba nowej struktury kościelnej była więc bardzo nagląca. Kościół powstał w ciągu 11 lat, za plebanię służył (aż do 1974 r.) drewniany dworek Sachsów, byłych właścicieli terenów.

Parafia bez granic

W ciągu stu lat parafią kierowało siedmiu proboszczów, najdłużej - jak dotąd - budowniczy kościoła ks. Feliks Szeleźniak (1920-1944). Dla obecnego proboszcza, ks. Arkadiusza Paśnika, św. Michał jest pierwszą samodzielną placówką duszpasterską. Przez 13 lat odremontował świątynię z zewnątrz i w środku, otworzył parking, na którym samochód zostawimy za „Zdrowaśkę”. Tuż przy plebanii od dziesięciu lat funkcjonuje „Dom Chleba”; w dni powszednie rano częstują tam gorącymi napojami i chlebem ze smalcem. W starej plebanii siostry Nauczycielki od św. Doroty prowadzą świetlicę dla dzieci z pobliskich osiedli. Bronowice Stare są jedną z najbardziej zaniedbanych części Lublina. Na niektórych uliczkach normą jest toaleta na podwórzu. Duszpasterzowanie w takich warunkach jest specyficzne, ale ks. Paśnik ze współpracownikami skutecznie dociera do wiernych, dbając o tworzenie wspólnoty. Rok temu, w szczycie pandemii, parafianie wyścielili kościół swoimi zdjęciami, zapewniając o więzi z pasterzami.

Pasterzowanie ks. Paśnika wykracza daleko poza granice parafii dzięki siedmiu książkom napisanym z dużym talentem i duchową głębią. „Miłość”, „Obietnicę” czy „Życie” znają tysiące czytelników, a ich autor jest najlepszym pisarzem wśród lubelskiego duchowieństwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbednikKatolika: Różaniec święty w objawieniach maryjnych – Siekierki

2021-10-23 22:28

[ TEMATY ]

#NiezbędnikMaryjny

Renata Czerwińska

Lata drugiej wojny światowej to czas, kiedy Polska dźwigała krzyż straszliwej okupacji niemieckiej, a Stolica przeżywała gehennę pod batem władz okupacyjnych. Właśnie w czasie wojennej pożogi, 3 maja 1943 roku, w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, podwarszawskie Siekierki nawiedziła sama Matka Boża, ukazując się 12-letniej wówczas Władysławie Fronczak.

Stojąc w oknie wynajętej izdebki na poddaszu – dziewczynka ujrzała niebiańsko piękną postać młodej kobiety, która stała na kwitnącej pod oknem wiśni, ale „nie bezpośrednio na drzewie, lecz na białym obłoczku w kształcie pagórka”. Pani ubrana była w biały welon i białą szatę, przepasaną niebieską szarfą, a w Jej złożonych rękach tkwił różaniec... W następnych dniach Władzia miała kolejne widzenia tej pięknej, uśmiechniętej Osoby, która wreszcie 26 maja przemówiła do niej, nakazując, by zapaliła lampkę i przyniosła różaniec…

CZYTAJ DALEJ

Ponad 75 tys. dzieci z Polski modliło się na różańcu!

2021-10-22 08:23

[ TEMATY ]

różaniec

Mat.prasowy

W kampanii „Milion dzieci modli się na różańcu” udział wzięło ponad 75 tys. dzieci z Polski. To rekordowy wynik. Do akcji dołączyły szkoły, przedszkola, pojedyncze klasy, parafie i rodziny. Polska sekcja Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie podsumowała kampanię.

Kampania „Milion dzieci modli się na różańcu” gromadzi na wspólnej modlitwie dzieci z całego świata. Najmłodsi modlą się o pokój w nadziei, że spełnią się słowa wypowiedziane przez św. o. Pio: „kiedy milion dzieci będzie modlić się na różańcu, świat się zmieni”.

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy wieczór uwielbienia na Krzykach

2021-10-24 21:57

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Eucharystia, konferencja i adoracja. Tak wyglądał pierwszy wieczór uwielbienia w parafii przy ul. Krzyckiej we Wrocławiu.

Po wieczornej Mszy św. prelekcję wygłosił ks. Jakub Deperas. Jak stwierdził kapłan – ma nadzieję, że to wydarzenie będzie cykliczne w życiu wspólnoty parafialnej. Swoje rozważania oparł m.in. o myśli ks. Franciszka Blachnickiego dotyczące namiotu spotkania i wejścia w modlitwę z Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję