Reklama

Niedziela Sandomierska

Jubileusz Fundacji Uniwersyteckiej

W parafii akademickiej pw. św. Jana Pawła II bp Krzysztof Nitkiewicz sprawował Mszę św. z okazji 30-lecia Fundacji Uniwersyteckiej w Stalowej Woli.

Ks. Krzysztof Tryk

Wraz z Biskupem Ordynariuszem Eucharystię koncelebrowali: bp pomocniczy senior Edward Frankowski, ks. prof. dr hab. Mirosław Sitarz, prorektor KUL oraz liczne grono kapłanów. We wspólnej modlitwie uczestniczyli parlamentarzyści m. in. Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, samorządowcy na czele z Lucjuszem Nadbereżnym, prezydentem miasta, wykładowcy, pracownicy oraz studenci Filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Stalowej Woli.

Nawiązując w homilii do przeczytanej Ewangelii o uzdrowieniu niewidomego, bp Nitkiewicz mówił o różnych sposobach poznawania rzeczywistości: fizycznym, intelektualnym i duchowym. Zauważył, że w misję fundacji uniwersyteckiej w Stalowej Woli wpisane jest pomaganie wszystkim szukającym prawdy na przeplatających się ze sobą drogach wiary i wiedzy. Osoby obojętne religijnie, czy wręcz odrzucające Boga, mogą to uznać za coś nieracjonalnego, za marnotrawienie czasu i pieniędzy, jednak fundacja pozostaje otwarta również na nich.

Reklama

- Tym bardziej więc fundacja powinna być rzeczywistością żywą, w stałym dialogu z drugim człowiekiem. A wiadomo, że szczególnie młodzi mają wiele pytań i pragnień. Dlatego bądźcie zawsze otwarci i przyjaźni, a przez to kreatywni – zachęcał biskup.

Dalsza część uroczystości z okazji 30-lecia fundacji miała miejsce w Auli Uniwersyteckiej im. Solidarności, gdzie odbyło się sympozjum jubileuszowe. Na początku przybyłych gości powitała Małgorzata Kobylarz, prezes zarządu fundacji. Następnie z prelekcjami wystąpili: Lucjusz Nadbereżny, prezydent miasta, który mówił na temat „Stalowa Wola – miasto symbol wielkiej wiary ludzi pracy”. Kolejnym z prelegentów była prof. dr hab. Franciszka Wanda Wawro, która poruszyła temat „Geneza Filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Stalowej Woli, natomiast o „Roli katolickiej uczelni (KUL) w rozwoju osobowym i społecznym” mówił prof. dr hab. Roman Jusiak OFM. Jubileuszowe sympozjum zakończyło wystąpienie Małgorzaty Kobylarz, która przedstawiła zebranym wykład na temat „Misja Fundacji Uniwersyteckiej w Stalowej Woli”. Po zakończonym sympozjum zebrani mogli wysłuchać koncertu Zespołu „Duet Gajda”.

Fundacja Uniwersytecka w Stalowej Woli powstała w 1991 r. Założona została przez największe instytucje i zakłady pracy Miasta Stalowej Woli, Nowej Dęby oraz osoby prywatne.

2021-10-24 19:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pięć rad Jezusa na Adwent

2021-11-27 20:47

[ TEMATY ]

adwent

Adwent2021

Sr. Amata CSFN

Adwent – czas radosnego oczekiwania. Ewangelia z pierwszej niedzieli Adwentu mówi nam o oczekiwaniu na Syna Człowieczego. A Adwent sam w sobie jest właśnie czasem radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. W tym klimacie Jezus daje pięć praktycznych rad.

Ewangelia Łk 21, 25-28. 34-36

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęły się intensywne prace przy budowie szopek

2021-11-30 11:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

szopka

szopka

twitter.com/JasnaGoraNews

Wraz z rozpoczęciem adwentu na Jasnej Górze jeszcze intensywniej ruszyła budowa szopek: na dziedzińcu i na tzw. fosach w otwartej przestrzeni. Przed wejściem do Bazyliki stanie tradycyjna „betlejemka” a po prawej stronie Wieczernika, wzdłuż murów szopka ruchoma, a w niej Betlejem.

- Chatę przed Bazyliką ustawili, jak zwykle, wierni z Podhala, z paulińskiej parafii w Czerwiennym - powiedział o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Świeca, która łączy

2021-12-01 09:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

W Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi odbyła się premiera najnowszej płyty „Mocnych w Duchu” - „Oddycham na nowo”. Podczas koncertu przedstawiciele Caritas Kościoła Rzymsko-Katolickiego, Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Diakonii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos zapalili świece, modląc się o dar jedności dla wszystkich chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję