Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

USA

Niebezpieczny wyrok w sprawie aborcji

„Ograniczanie prawa kobiety do usunięcia ciąży jest sprzeczne z konstytucją” - uznała sędzia federalna z San Francisco, Phyllis Hamilton. To precedensowy wyrok, który może odmienić debatę o aborcji w USA.
Sędzia P. Hamilton - znana ze swych liberalnych poglądów - uznała za słuszną skargę na podpisaną niecały rok temu ustawę zakazującą jednego z rodzajów zabiegów aborcyjnych. Ubiegłoroczna ustawa została powitana z prawdziwą euforią przez przeciwników aborcji. Miała być bowiem pierwszym krokiem w kierunku całkowitego zdelegalizowania usuwania ciąży w USA.
Zwycięstwo zwolenników aborcji nie jest jednak ostateczne. Teraz sprawą może zająć się Sąd Najwyższy USA.

Belgia

Kościoły i religie - odpowiedzialność za stworzenie

W dniach od 3 do 6 czerwca 2004 r. w Namur (Belgia) odbyła się VI Konferencja Delegatów Episkopatów Europy na temat odpowiedzialności za stworzenie. W konferencji udział wzięło ponad 60 uczestników z 19 państw Europy.
Delegatami Episkopatu Polski byli: bp Edward Janiak - krajowy duszpasterz leśników oraz prof. Jan Szyszko - kierownik Katedry Architektury Krajobrazu SGGW, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski.
Tegoroczne obrady i dyskusje poświęcone były szczególnie ekologii i ekumenii ze zwróceniem uwagi na zależności między ekologią i ekonomią: roli Kościoła w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju; praktycznym działaniom ekumenicznym i wewnątrzreligijnym w zakresie odpowiedzialności za stworzenie.
Wśród wielu bardzo interesujących wystąpień na szczególną uwagę zasługują referaty wygłoszone przez profesora świata islamskiego M. Mahi Yacoub, znanego rabina z Brukseli Alberta Guigui oraz przedstawiciela wyznawców religii Tybetu Lama Karta.
Nuncjusz Apostolski Wspólnoty Europejskiej, abp Faustino Sainz Munoz, przedstawił stanowisko Stolicy Apostolskiej widziane przez pryzmat polityki ochrony środowiska prowadzonej przez Kościoły lokalne. Stanowisko Kościoła po konferencji międzynarodowej w Rio de Janeiro w 1992 r. dostrzegalne jest w „postsynodalnym” liście apostolskim Ecclesia in Europa, a po konferencji w Johannesburgu Stolica Apostolska pragnie wnieść w centrum zainteresowania problemy ochrony środowiska, ekologii oraz edukacji do odpowiedzialnej konsumpcji.
Nowością w tegorocznych obradach było wprowadzenie krajowych raportów obejmujących przykłady ekumenicznej współpracy w zakresie odpowiedzialności za stworzenie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wielka Brytania

Poświęcenie polskiego kościoła w leicester

6 czerwca br. bp Ryszard Karpiński - delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji - zaproszony przez proboszcza polskiej parafii w Leicester - ks. Tadeusza Kordysa i rektora Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii - ks. prał. Tadeusza Kuklę, poświęcił kościół i cały ośrodek duszpasterski oraz udzielił sakramentu bierzmowania polskiej młodzieży.
W uroczystości wzięło udział kilku polskich kapłanów, związanych z tą parafią, przedstawiciel biskupa z Nottingham i proboszcz pobliskiej parafii angielskiej, który w każdą niedzielę i święto w tutejszym nowym kościele polskim celebruje jedną Mszę św. po angielsku. Później na dużym placu przy kościele miał miejsce festyn parafialny, w którym wzięły udział całe rodziny i przyjaciele.
Wieczorem odbyła się specjalna akademia. W programie były tańce ludowe oraz występy chóru „Halka”. Przy parafii istnieje Zespół Pieśni i Tańców Ludowych „Polesie” oraz „Młode Polesie”.

* * *

Katolicka wspólnota polska w Leicester powstała w 1948 r., utworzyły ją rodziny lotników i żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, które zaczęły się osiedlać w tym mieście, ok. 150 km na północ od Londynu. Parafia polska korzystała najpierw z kościoła Ojców Dominikanów pw. Świętego Krzyża. Później, gdy liczba parafian sięgała 4 tys., zakupiono kościół, który 12 czerwca 1965 r. został poświęcony przez bp. Władysława Rubina. Po blisko 40 latach kościół wymagał gruntownych remontów i był coraz trudniejszy w utrzymaniu. Polacy zdecydowali się więc budować nowy, bardziej funkcjonalny, połączony z salkami szkolnymi dla dzieci z Polskiej Szkoły Sobotniej i świetlicami dla osób starszych i niepełnosprawnych oraz dla Klubu Seniorów, a także z zapleczem kuchennym. Po zebraniu odpowiednich funduszów i uzyskaniu pomocy ze strony władz miasta zakupiono teren od jednej z parafii angielskich i przystąpiono pod koniec ubiegłego roku do prac budowlanych. W ciągu sześciu miesięcy obiekt został wybudowany.

Reklama

R. K.

Ekwador

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano zażądał od państw Ameryki Północnej i Południowej pełnego respektowania życia ludzkiego we wszystkich jego fazach. W liście skierowanym w imieniu Papieża Jana Pawła II do obradującej w stolicy Ekwadoru - Quito Organizacji Państw Amerykańskich - do której należy 35 państw ze wszystkich części kontynentu amerykańskiego - kard. Sodano podkreślił, że cywilizację pokoju można budować tylko opierając się na poszanowaniu życia. Orędzie zostało ogłoszone 7 czerwca br. przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Hierarcha watykański zaapelował również do krajów bogatych i instytucji finansowych o wielkoduszną pomoc krajom biednym. „Wiele państw zaopatruje się w broń, gdy tymczasem bardziej potrzebne są środki żywnościowe, szkoły, miejsca pracy czy podstawowa infrastruktura” - stwierdził.

Uganda

Uroczystą Mszą św. w sanktuarium męczenników ugandyjskich w Namugongo zakończył wizytę w Ugandzie kard. Renato Martino. Przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” przebywał na terenach od 18 lat ogarniętych wojną domową (katolicy stanowią tam ponad 50% mieszkańców). „Musimy ratować Afrykę rękami mieszkańców tego kontynentu” - podkreślił hierarcha, wskazując jednocześnie na odpowiedzialność świata zachodniego. „W tej całej wojennej tragedii najgorsza jest sytuacja dzieci. Chcąc czuć się nieco bezpieczniej i ujść przed porwaniem przez rebeliantów, tysiące dzieci kryje się wieczorami w obiektach kościelnych, w szkołach, szpitalach i domach parafialnych” - dodał. Według agencji „Misna”, wizyta przedstawiciela Stolicy Apostolskiej w Ugandzie została przyjęta przez terroryzowaną przez rebeliantów z „Lord’s Resistance Army” (LRA) miejscową ludność jako znak solidarności. Konferencja Biskupów Ugandy oświadczyła, że wizyta przewodniczącego Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” stanowi wsparcie dla jej zaangażowania na rzecz ofiar konfliktu.

Francja

„Rozprzestrzeniający się na cały świat terror stał się nowym rodzajem wojny światowej” - powiedział kard. Joseph Ratzinger podczas uroczystości 60. rocznicy lądowania wojsk alianckich w Normandii, które odbyły się 5 czerwca br. we francuskim Cayenne. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary, reprezentujący na tych uroczystościach Kościół katolicki, przypomniał, że terroru nie da się zniszczyć tylko na drodze przemocy. Walki przeciwko wojskom hitlerowskim kard. Ratzinger określił jako wojnę sprawiedliwą. „Ta sytuacja ukazała, że nie istnieje absolutny pacyfizm” - dodał. Jego zdaniem, obecnie należy postawić pytanie, „czy i w jakich warunkach dzisiaj możliwe jest coś takiego jak wojna sprawiedliwa, to znaczy zbrojna ingerencja przeciwko systemom bezprawia, służąca sprawie pokoju i odpowiadająca normom moralnym”.

Tydzień na świecie

Od października 2004 r. do października 2005 r. trwać będzie w Kościele katolickim Rok Eucharystii. Zapowiedział to Jan Paweł II 10 czerwca w kazaniu podczas Mszy św. odprawionej w uroczystość Bożego Ciała na placu przed bazyliką św. Jana na Lateranie. Liturgii przewodniczył wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej kard. Camillo Ruini. Następnie rozpoczęła się procesja z Najświętszym Sakramentem, która przeszła ulicami Rzymu do bazyliki Matki Bożej Większej.

Polski zakonnik - o. Joao Wilk OFMConv został mianowany nowym ordynariuszem diecezji Anapolis w Brazylii. Wcześniej - 26 maja Ojciec Święty mianował biskupem Araçatuby ks. Sérgio Krzywego, polskiego pochodzenia, urodzonego w Brazylii.

Jan Paweł II przyjął z wielkim smutkiem wiadomość o śmierci Ronalda Reagana, zasłużonego w walce z komunizmem prezydenta USA (w latach 1981-89). Ojciec Święty doceniał jego wkład w historyczne wydarzenia, które zmieniły życie milionów ludzi, głównie w Europie, oraz w rozwój Stanów Zjednoczonych. R. Reagan zmarł w wieku 93 lat w swym domu w Bel Air (Los Angeles). Od co najmniej 10 lat cierpiał na chorobę Alzheimera i nie brał udziału w życiu publicznym.

Przywódcy 17 państw wzięli udział w uroczystościach we Francji upamiętniających 60. rocznicę inwazji wojsk alianckich w Normandii.

Amerykanie będą mogli skarżyć obce rządy, domagając się zwrotu mienia zagrabionego przed II wojną światową i po niej - uznał Sąd Najwyższy USA. To precedens, który może otworzyć drogę do skarg przeciwko Polsce.

W Europie i USA za sprawą telewizji CNN wyemitowano zrealizowany przez Davida Ensora film dokumentalny, który z dużą rzetelnością ukazuje dramat Powstania Warszawskiego w 1944 r. Może to znacząco wpłynąć na stan świadomości mieszkańców Zachodu o pomijanych dotychczas milczeniem wstydliwych dla nich wydarzeniach z II wojny światowej, może też zasadniczo zmienić dominujący na Zachodzie stereotyp Polaka.

George Tenet, kierujący Centralną Agencją Wywiadowczą (CIA) od 7 lat, złożył dymisję, a prezydent George W. Bush ją przyjął. Obserwatorzy twierdzą, że to dopiero początek zmian w Białym Domu, wywołanych błędami przed inwazją na Irak i po niej.

Komitet Praw Dziecka ONZ wystąpił do władz francuskich z prośbą o nieusuwanie ze szkół uczennic noszących islamskie chusty. Zaapelowano, by ustawa zakazująca noszenia we francuskich szkołach publicznych „ostentacyjnych znaków religijnych” nie prowadziła do wykluczania dziewcząt z systemu szkolnego i aby indywidualne prawa każdego nie były naruszane.

Al-Kaida ponownie zagroziła atakami na zachodnie linie lotnicze w szczytowym okresie letnich wyjazdów wakacyjnych. Biały Dom ogłosił, że USA weszły w „okres poważnego zagrożenia” atakami terrorystycznymi.

Mosad otworzył swoją stronę internetową, na której poszukuje ludzi „do zadań specjalnych”. Uznano, że skończyły się czasy, kiedy kariera w izraelskiej bezpiece i wywiadzie była szczytem marzeń obywateli Izraela.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

“Dzisiejszy dzień dla naszego Zgromadzenia jest jednym z najważniejszych wydarzeń w 800-letniej historii Zakonu Ducha Świętego. Spełniły się oczekiwania i starania Zgromadzeń Zakonnych pochodzących od Ojca Gwidona z Montpellier o potwierdzenie mocą Kościoła Jego kultu” - powiedziała matka Kazimiera Gołębiowska, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia. “Cieszymy się z tak wielkiej łaski jaka nas spotkała, iż Ojciec Gwidon został wpisany do katalogu Błogosławionych Kościoła. Wyrażamy wielką wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi, Dykasterii ds Kultu Bożego i Sakramentów i wszystkim, którzy wspierali nas na drodze starań o nadanie naszemu Założycielowi tytułu Błogosławionego” - dodała matka generalna.

CZYTAJ DALEJ

Potrzebujemy światła i odwagi Ducha Świętego

2024-05-19 16:47

Tomasz Lewandowski

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Po podpisaniu przez abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, dokumentów rozpoczynających II Synod Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczęła się Eucharystia.

W katedrze wrocławskiej zgromadziło się ponad 1000 wiernych Archidiecezji Wrocławskiej. Słowo wprowadzenia do Liturgii wypowiedział ks. Paweł Cembrowicz. proboszcz katedry: - Doświadczenie mocy Ducha Świętego stało się także naszym udziałem w ramach długich miesięcy przygotowań synodalnych. Świadczą o tym wasze sprawozdania, w których odkrywamy podobieństwo do Kościoła pierwszych chrześcijan, Kościoła wzajemnej miłości i jedności, wychodzącego do tych, co nie znają Jezusa Chrystusa - są to słowa abp Kupnego w liście na rozpoczynający się synod - mówił ks. Cembrowicz, dodając: - Jesteśmy pielgrzymami nadziei, jesteśmy zaproszeni i wezwani przez Ducha Świętego, w Kościele Chrystusowym, aby idąc wspólną drogą podejmować duchową i religijną formację, aby być przygotowanymi do misji, do której wzywa nas Ojciec Niebieski. Towarzyszy nam Maryja w słowach: “Uczyńcie wszystko, co powie nam Syn”.

CZYTAJ DALEJ

Piknik dzielnicowy - czas integracji i zabawy

2024-05-20 14:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

festyn parafialny

Karol Porwich

To był rodzinny czas spędzony w miłej atmosferze - mówią uczestnicy festynu dzielnicowego, który odbył się 19 maja 2024r. na terenie parafii św. Kaspra del Bufalo Misjonarzy Krwi Chrystusa w Częstochowie.

Wśród licznych atrakcji dla dzieci i dorosłych znalazły się dmuchańce, malowanie twarzy, kurs nordic walking prowadzony przez instruktora tej dyscypliny sportu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję