Reklama

Niedziela Lubelska

100-lecie Chóru KUL

2021-11-17 16:03

KUL

Uświetnia najważniejsze wydarzenia uniwersyteckie, nadaje uroczystą oprawę świętom i jubileuszom, koncertuje w Polsce i zagranicą, zdobywa nagrody w prestiżowych konkursach, występuje na wielkich scenach i podczas kameralnych uroczystości – Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II kończy właśnie sto lat. Uroczysty jubileusz odbędzie się w najbliższą sobotę, 20 listopada. 

Reklama

Chór KUL powstał w roku akademickim 1921/22 i jest jednym z najstarszych chórów akademickich w Polsce. Zrzesza studentów, absolwentów i pracowników KUL. Wykonuje muzykę klasyczną wokalną, wokalno-instrumentalną i wielkie formy oratoryjno-kantatowe. Promuje polską twórczość religijną i kulturę muzyczną poprzez współczesne prawykonania i nagrania studyjne zapomnianych dzieł dawnych kompozytorów polskiej muzyki kościelnej. Każdego roku daje kilkadziesiąt koncertów na uniwersytecie, w Lublinie, w kraju i za granicą.

Współpracował ze światowej klasy dyrygentami i solistami oraz zawodowymi orkiestrami. Brał udział w ponad stu festiwalach krajowych i zagranicznych. Uczestniczył w Światowym Sympozjum Muzyki Chóralnej w Sydney, Australia w 1996 r. i w Seulu, Korea Płd. w 2014 r. Koncertował kilkakrotnie przed Ojcem Świętym Janem Pawłem II w Watykanie. Swoją działalnością promuje polską kulturę za granicą – zarówno w Europie, jak w obu Amerykach, Afryce, Australii i Azji. Chór KUL jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (PZChiO), Europejskiego Stowarzyszenia Chórów - Europa Cantat (ECA) i Międzynarodowej Federacji Muzyki Chóralnej (IFCM). W 2014 roku pełnił zaszczytną funkcję Ambasadora Międzynarodowej Federacji Muzyki Chóralnej.

Chór KUL zaprasza wszystkich miłośników muzyki, a szczególnie byłych chórzystów, sympatyków i przyjaciół na wspólną Eucharystię w Kościele Akademickim KUL o godz. 12.30, a następnie, o godz. 14.00, na uroczysty koncert w auli im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który będzie również transmitowany online: https://youtu.be/cT8iglY9By0 Na program koncertu złożą się utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta: Alma Dei creatoris, Ave verum, Regina coeli, Benedictus sit Deus oraz Johna Ruttera Gloria. Chórowi KUL towarzyszyć będzie Orkiestra Trybunału Koronnego w Lublinie oraz soliści: Agnieszka Tyrawska – sopran, Ewa Wołoszkiewicz – sopran, Natalia Skipor – mezzosopran. Na organach zagra Stanisław Maryjewski. Dyrygent - Grzegorz Pecka. Po koncercie, w Atrium Collegium Norwidianum otwarta zostanie wystawa z okazji 100-lecia Chóru KUL.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziecięcy Telefon Zaufania na wrocławskim tramwaju

2021-11-30 10:47

materiał prasowy

Rzecznik Praw Dziecka i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu rozpoczęli wspólną kampanię społeczną promującą Dziecięcy Telefon Zaufania 800 12 12 12. Od dziś po Wrocławiu będzie jeździł specjalnie oklejony tramwaj, wyświetlane będą też informacje o telefonie i czacie internetowym.

– Uruchomiony przeze mnie całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania 800 12 12 12 oraz specjalny czat internetowy pełnią rolę „poradni pierwszego kontaktu” dla dzieci i młodzieży w całej Polsce. Dzięki współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Edukacji i Nauki nasi eksperci dyżurujący przy telefonie i czacie udzielają wszechstronnego wsparcia potrzebującym. Nie tylko w zakresie pomocy psychologicznej, co jest oczywiście podstawowym zadaniem, lecz także przy rozwiązywaniu problemów szkolnych – tłumaczy Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

CZYTAJ DALEJ

Co wiesz o "Niedzieli"?

2021-11-30 16:35

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

quiz

Sprawdź jak dużo wiesz o "Niedzieli". Czy pamiętasz wszystkie szczegóły, a może tylko ogóły, to łatwo sprawdzisz robiąc quiz.

Czasopismo wydawane od 1926 roku, w Częstochowie początkowo jako pismo diecezjalne, a po II wojnie światowej, jako tygodnik ogólnopolski.

CZYTAJ DALEJ

Miejmy odwagę mówić współczesnemu światu o Jezusie

2021-12-01 09:10

[ TEMATY ]

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Tak jak św. Andrzej Apostoł miejmy odwagę we współczesnym świecie mówić o Jezusie - mówił bp Damian Bryl podczas sumy odpustowej ku czci św. Andrzeja Apostoła w Słupi pod Bralinem. Uroczystość połączono z 370. rocznicą istnienia kościoła. Biskup kaliski poświęcił też krzyż misyjny.

W homilii biskup kaliski nawiązując do 370. rocznicy kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła wskazywał, że pamięć o minionych pokoleniach jest bardzo ważna. – Bardzo chciałbym, aby ta Msza św. dziękczynna był wyrazem szacunku wobec wysiłku i trudu ludzi, którzy wznosili tę świątynię. Ta świątynia jest znakiem wiary tych, którzy byli przed wami. Skoro wznieśli taką świątynię to znaczy, że Pan Bóg był dla nich kimś ważnym. To świadectwo wiary jest pobudzeniem dla nas, abyśmy troszczyli się o sprawy Boże – powiedział celebrans.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję