Reklama

Niedziela Lubelska

Moc wspólnoty. Parafia Świętej Rodziny w Lublinie

2021-11-22 06:20

Archiwum parafii

W dekanacie Lublin - Zachód zakończyła się wizytacja kanoniczna.

W niedzielę, 7 listopada, bp Józef Wróbel odwiedził parafię Świętej Rodziny. - Dziękuję za troskę o świątynię ducha i o kościół, który jest odbiciem piękna waszych serc. Dziękuję za wasze świadectwo wiary - powiedział ksiądz biskup do kapłanów, sióstr zakonnych i świeckich tworzących jedną z najliczniejszych w diecezji parafii. Należy do niej ok. 17 tys. osób. Parafia Świętej Rodziny została erygowana 21 listopada 1984 r., ale już dwa lata wcześniej podjęto działania zmierzające do jej powstania. Pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła został ks. Ryszard Jurak.

Reklama

Umocnienie w wierze

Wyjaśniając powody wizytacji, bp Józef Wróbel podkreślił, że Kościół, który od 2 tysięcy lat głosi tę samą Ewangelię i sprawuje te same sakramenty, musi rozpoznać religijne potrzeby wiernych w zmieniającym się czasie. - Gdyby dziś Pan Jezus zawitał do waszej parafii, co z całego bogactwa słów i gestów wybrałby, aby do nas przemówić, ożywić nasze serca miłością i pogłębić wiarę? - zastanawiał się. Jak wyjaśniał, Kościół wciąż potrzebuje umocnienia w wierze, jedności i miłości; wciąż potrzebuje nowych form duszpasterstwa, by zaradzić potrzebom i problemom. Wśród nich wymienił m.in. kryzys małżeństwa i rodziny oraz odchodzenie młodych ludzi.

Duchowe oblicze

Reklama

Wizytacja, podczas której bp Józef Wróbel sprawował Msze św., głosił słowo Boże oraz wsłuchiwał się w głos wiernych, rozpoczęła się od sprawozdania złożonego przez proboszcza. Od 2014 r. jest nim ks. prał. Tadeusz Pajurek. Kreśląc strukturę wspólnoty, proboszcz wskazał na obecność w niej arcybiskupa seniora Stanisława Wielgusa, sióstr ze Zgromadzenia Rodziny Betańskiej oraz kilku wikariuszy i rezydentów. Mocna kapłańska obsada zapewnia sprawną organizację duszpasterstwa w parafii, w której działa ponad 30 grup modlitewnych i formacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Mimo pandemii, wierni licznie uczestniczą w niedzielnych Mszach św. i nabożeństwach, chociaż po lockdownie do kościoła powróciła zaledwie połowa parafian. Część wciąż łączy się duchowo ze wspólnotą za pośrednictwem internetowych transmisji. Specyfikę duchowości parafii tworzy Święta Rodzina i św. Jan Paweł II. W każdy wtorek odbywa się nabożeństwo do Świętej Rodziny. Codziennie w kaplicy Matki Bożej Nieustającej Pomocy trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Czerwcowy odpust w rocznicę wizyty św. Jana Pawła II gromadzi nie tylko parafian, ale też mieszkańców miasta i regionu. Do osoby i dzieła Ojca Świętego odwołuje się Międzynarodowy Festiwal Organowy, jaki na Czubach został zainaugurowany przed 25 laty.

Codzienna troska

Świątynia parafialna i jej otoczenie, niemi świadkowie spotkania Jana Pawła II z milionową rzeszą wiernych w 1987 r., są obiektami szczególnej troski kapłanów i świeckich. Dzięki ich wielkiemu zaangażowaniu i ofiarności, wciąż prowadzone są liczne parce renowacyjne. W ostatnim czasie została przeprowadzona termomodernizacja kościoła, wymieniono w nim okna i drzwi, a także posadzkę, pod którą zamontowano ogrzewanie podłogowe. Zakończyła się rekultywacja zieleni w Ogrodzie Różańcowym, który jest niezwykłą galerią rzeźb sakralnych, a przede wszystkim miejscem refleksji i modlitwy. Podjęte zostały prace przy renowacji organów i wymianie dachu; w planach jest m.in. utworzenie ołtarzy św. Judy Tadeusza i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. - Ufamy, że dzięki łasce Bożej i dobrej współpracy nasz codzienny trud przyniesie bogate owoce w życiu duchowym parafii. Wszystkim dziękuję za modlitwę, ofiarność i wielką troskę o duchowy i materialny kształt naszej wspólnoty - powiedział ks. Tadeusz Pajurek.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Dziecięcy Telefon Zaufania na wrocławskim tramwaju

2021-11-30 10:47

materiał prasowy

Rzecznik Praw Dziecka i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu rozpoczęli wspólną kampanię społeczną promującą Dziecięcy Telefon Zaufania 800 12 12 12. Od dziś po Wrocławiu będzie jeździł specjalnie oklejony tramwaj, wyświetlane będą też informacje o telefonie i czacie internetowym.

– Uruchomiony przeze mnie całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania 800 12 12 12 oraz specjalny czat internetowy pełnią rolę „poradni pierwszego kontaktu” dla dzieci i młodzieży w całej Polsce. Dzięki współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Edukacji i Nauki nasi eksperci dyżurujący przy telefonie i czacie udzielają wszechstronnego wsparcia potrzebującym. Nie tylko w zakresie pomocy psychologicznej, co jest oczywiście podstawowym zadaniem, lecz także przy rozwiązywaniu problemów szkolnych – tłumaczy Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

CZYTAJ DALEJ

Bieszczadzki Wieczór Uwielbienia

2021-12-01 10:35

Maciej Kisała

Uwielbienie animował zespół Bankruci

Uwielbienie animował zespół Bankruci

Lesko. W przeddzień rozpoczęcia Adwentu w kościele parafialnym odbył się Bieszczadzki Wieczór Uwielbienia.

Wydarzenie rozpoczęło się Eucharystią sprawowaną przez ks. Przemysława Macnara – wikariusza miejscowej parafii. Po niej wspólnota Szkoły Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Przemyskiej prowadziła modlitwę uwielbienia. Śpiew animował zespół Bankruci, a w modlitwę włączała się cała wspólnota parafialna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję