Reklama

Niedziela Lubelska

Andrzej Bobola. Święty na dzisiejsze czasy

2021-11-22 06:25

Archiwum parafii

Parafia św. Andrzeja Boboli w Lublinie wraz z Wyższą Szkołą Społeczno-Przyrodniczą im. Wincentego Pola i Towarzystwem Bobolanum zorganizowała sympozjum pt. „Św. Andrzej Bobola a tożsamość narodowa Polaków”.


Spotkania w kościele parafialnym, gmachu WSSP i Bobolanum w dn. 5-6 listopada zgromadziły liczne grono na konferencjach, modlitwie i koncercie. Szczególnym gościem był ks. prał. Józef Niżnik ze Starchociny, który ma objawienia św. Andrzeja Boboli. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. prof. Witold Kłaczewski, prof. Adam Biela, prof. Dorota Kornas-Biela i prof. Władysława Bryła. Konferencja przybliżyła sylwetkę świętego, była też okazją do wymiany myśli na temat dziedzictwa tej szczególnej postaci. - Chcemy odkrywać Bobolę. Naszym pragnieniem jest, by rozwijać i łączyć duchowość patrona z refleksją intelektualną, aby nasza wiara była osadzona na mocnych fundamentach - powiedział podczas inauguracji ks. Mirosław Ładniak, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Lublinie.

Reklama

Wybrany przez świętego

Podczas sympozjum obecny był ks. prał. Józef Niżnik, który chętnie dzielił się świadectwem osobistych spotkań ze św. Andrzejem Bobolą. W 1983 r., gdy zaledwie od 4 lat był kapłanem archidiecezji przemyskiej, przygotowywał się do podjęcia studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wczesną jesienią został wysłany na krótkie zastępstwo do Strachociny, gdzie zachorował proboszcz. Bóg tak poprowadził ks. Józefa, że w maleńkiej parafii, ukrytej w bieszczadzkich lasach, jest już niemal 40 lat. - W nocy pojawiła się nade mną jakaś postać. Myślałem, że to napad i zacząłem się bronić. Rano powiedziałem w zakrystii, że jeśli tak będą wyglądać kolejne noce, to ja wyjeżdżam. Wówczas usłyszałem, że od lat na plebanii straszy - dzielił się ks. Niżnik. Jak mówił, strach przed nieznanym był tak ogromny, że kolejne noce spędzał na sąsiednich plebaniach, spał przy zapalonym świetle. Dowiedział się, że na znajdującą się na odludziu plebanię były napady, że niegdyś doszło tu do morderstwa, że jakaś postać pojawia się na plebanii od 1938 r. Mimo strachu i czekających studiów z historii, młody kapłan postanowił zostać i wyjaśnić sprawę. - To nie był sen, to działo się naprawdę. Jakaś postać przychodziła do mnie w nocy. Dopiero po 4 latach odważyłem się zapytać: kim jesteś i jak ci pomóc. Wówczas usłyszałem: „Jestem św. Andrzej Bobola. Zacznijcie mnie czcić w Strachocinie” - opowiadał kapłan. To decydujące spotkanie miało miejsce 16 maja 1987 r. Minęły kolejne tygodnie, zanim ks. Józef zdecydował się opowiedzieć o wszystkim biskupowi. Pasterz odesłał go do jezuitów do Warszawy, by przy trumnie z ciałem świętego zbadać sprawę. Tam ks. Niżnik otrzymał relikwie św. Andrzeja dla swojej parafii, a z czasem w Strachocinie powstało sanktuarium, w którym św. Andrzej Bobola odbiera należną cześć i wstawia się za pielgrzymami. - Przez 30 lat zebrałem ponad tysiąc świadectw osób, które otrzymały wiele łask - powiedział kapłan.

Patron ojczyzny

Reklama

Spotykając się z młodzieżą akademicką, jak i z wiernymi w kościele na Czechowie, ks. Józef Niżnik podkreślał, że św. Andrzej Bobola jest patronem Polski, a sanktuarium w Strachocinie, gdzie urodził się święty, staje się miejscem szczególnej modlitwy za ojczyznę. - Znane są trzy proroctwa św. Andrzeja Boboli. Na początku XIX wieku, gdy Polska była pod zaborami, przepowiedział że ojczyzna odzyska niepodległość po wielkiej wojnie. Drugie dotyczyło ogłoszenia go patronem Polski, a nie był jeszcze uznany błogosławionym. Trzecie mówi o tym, że gdy św. Andrzej Bobola zostanie głównym patronem Polski, ojczyzna będzie pełna rozkwitu - przypomniał kapłan. - W ubiegłym roku, gdy poproszono mnie o napisanie artykułu o świętym, na modlitwie pytałem św. Andrzeja, co o nim napisać. Usłyszałem wówczas w sercu polecenie, by napisać, że Bobola jest głównym patronem Polski. Św. Andrzej powiedział mi, że są patronowie, których wybierają sobie ludzie, i są patronowie którym opiekę zleca sam Bóg. Św. Andrzejowi w chwili męczeńskiej śmierci Bóg polecił opiekować się ojczyzną - dzielił się ks. Józef Niżnik, równocześnie zachęcając do modlitwy za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli.

Wszystkie prelekcje i świadectwa można odsłuchać na www.bobola.pl

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś mija ponad 750 lat od rozpoczęcia najdłuższego konklawe w dziejach Kościoła

2021-11-29 18:48

[ TEMATY ]

biskupi

konklawe

Episkopat News

W dniu 29 listopada 1268 rozpoczęło się w Viterbo w środkowych Włoszech (region Lacjum) najdłuższe konklawe w dziejach Kościoła katolickiego, trwające prawie 3 lata.

Właśnie przedłużające się obrady kardynałów, którzy nie mogli przez tyle czasu dojść do porozumienia, skłoniły władców i mieszkańców miasta do podjęcia stanowczych kroków: zamknęli oni purpuratów-elektorów "pod kluczem" (cum clave), ograniczając im jednocześnie dostawy żywności, zmuszając ich tym samym do bardziej zdecydowanych działań. Sposób ten okazał się ostatecznie skuteczny i 1 września 1271, a więc 750 lat został wybrany Grzegorz X (†1276). Tak narodziła się instytucja konklawe, czyli całkowitego oddzielenia kardynałów od świata zewnętrznego do czasu wyboru papieża.

CZYTAJ DALEJ

Dziecięcy Telefon Zaufania na wrocławskim tramwaju

2021-11-30 10:47

materiał prasowy

Rzecznik Praw Dziecka i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu rozpoczęli wspólną kampanię społeczną promującą Dziecięcy Telefon Zaufania 800 12 12 12. Od dziś po Wrocławiu będzie jeździł specjalnie oklejony tramwaj, wyświetlane będą też informacje o telefonie i czacie internetowym.

– Uruchomiony przeze mnie całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania 800 12 12 12 oraz specjalny czat internetowy pełnią rolę „poradni pierwszego kontaktu” dla dzieci i młodzieży w całej Polsce. Dzięki współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Edukacji i Nauki nasi eksperci dyżurujący przy telefonie i czacie udzielają wszechstronnego wsparcia potrzebującym. Nie tylko w zakresie pomocy psychologicznej, co jest oczywiście podstawowym zadaniem, lecz także przy rozwiązywaniu problemów szkolnych – tłumaczy Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

CZYTAJ DALEJ

Uroczysta premiera piątego tomu „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka

2021-12-01 10:13

[ TEMATY ]

Biały Kruk

Mat.prasowy

W Krakowie odbywa się dziś uroczysta gala z okazji premiery V tomu „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka w Teatrze Słowackiego! Gośćmi wydawnictwa Biały Kruk i prof. Nowaka są Halina Łabonarska, prof. Krzysztof Ożóg oraz prof. Wojciech Polak!

Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo z tego wyjątkowego spotkania!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję