Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z Papieżem

O opiekę Maryi „nad ludzkością w godzinie naznaczonej wstrząsającymi wybuchami przemocy” prosił Jan Paweł II w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański 12 września. Papież prosił Matkę Bożą, by czuwała szczególnie nad młodym pokoleniem, „pragnącym budować przyszłość nadziei dla wszystkich”.
Ojciec Święty nawiązał do święta Najświętszego Imienia Maryi. „Związane nierozerwalnie z Imieniem Jezusa, jest ono dla chrześcijan najsłodsze, albowiem przypomina wszystkim o wspólnej Matce. To Jej konający Jezus zawierzył nas wszystkich” - podkreślił Papież. Przypomniał następnie swą pielgrzymkę do Loreto 5 września br. i spotkanie tam z Włoską Akcją Katolicką, w czasie którego ogłosił błogosławionymi troje członków tej organizacji. Powtórzył też trzy zadania, jakie postawił Akcji Katolickiej: kontemplacja na drodze do świętości, jedność w krzewieniu duchowości i misja, aby być „ewangelicznym zaczynem w każdym miejscu”. „Kościół liczy na czynną obecność Akcji Katolickiej i na jej wierne oddanie wielkiej sprawie Królestwa Chrystusa. I ja spoglądam z ufnością na Akcję Katolicką i zachęcam wszystkich jej członków, aby byli wielkodusznymi świadkami radosnej nowiny Ewangelii po to, aby przywrócić nadzieję dzisiejszemu społeczeństwu szukającemu pokoju” - zakończył Jan Paweł II.

Jan Paweł II do Polaków

Reklama

Podczas audiencji generalnej 15 września na Placu św. Piotra w Watykanie Jan Paweł II pozdrowił pielgrzymkę Prawa i Sprawiedliwości. Posłowie PiS: Barbara Marianowska, Marek Jurek i Kazimierz Michał Ujazdowski wręczyli Papieżowi uchwałę Sejmu z 27 sierpnia br. ustanawiającą dzień 24 marca Narodowym Dniem Życia.
Jan Paweł II, zwracając się do ok. 2 tys. zgromadzonych na Placu św. Piotra rodaków, powiedział: „Serdecznie witam moich rodaków. W sposób szczególny pozdrawiam pielgrzymkę członków Prawa i Sprawiedliwości z rodzinami. Wszystkim, którym leży na sercu dobro naszej Ojczyzny, życzę, aby ich mądre rady i solidarne wysiłki przynosiły błogosławione owoce.
Witam delegację Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Władzom i wszystkim mieszkańcom tego regionu dziękuję za życzliwość i proszę Boga, aby obficie im błogosławił.
Pozdrawiam również pielgrzymów ze szczecińskiej Akademii Rolniczej, która świętuje 50-lecie istnienia. Życzę Wam wielu sukcesów naukowych w dalszych dziesięcioleciach, dla dobra polskiej wsi i całego narodu.
Wszystkim tu obecnym i Waszym najbliższym z serca błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiencja generalna, 15 września 2004 r.

List Ojca Świętego Do polskich teologów

„Trzeba umieć dostrzec nowe wyzwania, właściwie je ocenić i podjąć odpowiednie wysiłki, aby im sprostać” - napisał Jan Paweł II w liście do uczestników VII Kongresu Teologów Polskich, przesłanym na ręce przewodniczącego Rady Naukowej Episkopatu Polski - bp. Stanisława Wielgusa. Zdaniem Papieża, „Kościół, a wraz z nim teologia, staje wobec wezwania nie tylko do obrony dziedzictwa chrześcijańskiego, ale także do aktywnego wychodzenia do miejsc życia codziennego i współczesnej cywilizacji, aby na drodze dialogu i ewangelizacji skutecznie głosić prawdę o Bogu żywym i Jego zamyśle zbawienia przez Jezusa Chrystusa”. Kongres obradował w Lublinie w dniach 12-15 września pod hasłem: Kościół w życiu publicznym. Teologia polska i europejska wobec nowych wyzwań.

W obliczu laicyzacji papież do biskupów Nowej Zelandii

Reklama

„Świat pilnie potrzebuje niosącego wyzwolenie orędzia Chrystusa” - napisał Papież w przesłaniu do przebywających w Watykanie biskupów Nowej Zelandii, podkreślając, że głoszenie tego orędzia jest obowiązkiem każdego chrześcijanina. Jego zdaniem, „rozdźwięk między wiarą a kulturą ma już charakter radykalny”, w tej sytuacji obowiązkiem chrześcijan jest „żarliwe szerzenie blasku prawdy Chrystusa”.
Jan Paweł II przypomniał także o obowiązku udziału w niedzielnej Mszy św. i skrytykował „coraz popularniejszy weekend”, sprowadzający się tylko do szukania „rozrywki i sportu”, a więc pogoni za nowościami „pozbawionymi sensu”.

Papieskie kondolencje po śmierci patriarchy Aleksandrii

W związku z tragiczną śmiercią patriarchy prawosławnego Aleksandrii i całej Afryki Piotra VII Jan Paweł II wystosował telegram kondolencyjny do tamtejszego Świętego Synodu, w którym wspomina prowadzoną ze zmarłym „braterską korespondencję”, duchową bliskość oraz jego udział w dniu modlitwy o pokój w Asyżu w styczniu 2002 r. Jan Paweł II podkreślił wkład Piotra VII w dialog z Kościołem katolickim i w ruch ekumeniczny i modli się za spokój jego duszy, a także w intencji patriarchatu Aleksandrii.
Prawosławny patriarcha Aleksandrii i całej Afryki Piotr VII zginął 11 września 2004 r. w katastrofie śmigłowca nad Morzem Egejskim. Udawał się z Aten na odległą o ponad 600 km Świętą Górę Athos. Miał 55 lat.
Wraz z nim zginęło 16 innych osób, w tym trzech hierarchów Patriarchatu Aleksandryjskiego: metropolici Ireneusz i Chryzostom oraz bp Nektariusz, a także rodzony brat patriarchy. Ich ciała wyłowiono z Morza Egejskiego w niedzielę 12 września.
15 września w Kairze, w prawosławnej katedrze św. Jerzego odbył się pogrzeb patriarchy Piotra VII z udziałem m.in. prezydenta Grecji Konstantinosa Stefanopulosa i koptyjskiego patriarchy Szenudy III. Obecni byli także m.in. liczni przedstawiciele autokefalicznych (niezależnych) Kościołów prawosławnych z całego świata i Stolicy Apostolskiej.

Orędzie na 100. rocznicę koronacji Matki Bożej z Aparecidy

W orędziu z okazji obchodzonej obecnie 100. rocznicy koronacji Cudownego Wizerunku z Aparecidy, przesłanym na ręce abp. Raymunda Damasceno Assisa, Jan Paweł II przypomniał, że ten wizerunek Matki Bożej od prawie trzech wieków jest miejscem szczególnego Jej spotkania z miejscowym ludem. „Ten patronat Maryi nad narodem nie jest możliwy bez współdziałania tych, którymi się Ona opiekuje, zakłada ich wolną zgodę, ponawianą każdego dnia, zakłada, że będą się oni stawać godnymi tego patronatu, przekładającego się na zaangażowanie życiowe, inspirowane głęboką i mocną pewnością wiary” - napisał Ojciec Święty. „Pomagajcie więc wiernym przeżywać ich pobożność maryjną jako jasne i cenne świadectwo miłości do Chrystusa” - prosił Papież. Podkreślił, że pobożność ta pomoże też umacniać więzy wspólnoty z pasterzami Kościoła Chrystusowego, stawiając czoła poniżaniu wiary, do którego tak często dochodzi w wyniku prozelityzmu sekt.

W rocznicę zamachów z 11 września 2001 r.

11 września br. - w trzecią rocznicę zamachów na Nowy Jork i Waszyngton Jan Paweł II zapewnił biskupów USA o swej bliskości z narodem amerykańskim. Podczas audiencji w Castel Gandolfo dla grupy biskupów ze Stanów Zjednoczonych Papież powiedział, że przyłącza się do ich modlitw o położenie kresu pladze terroryzmu i umocnienie cywilizacji miłości.
Dłuższe przemówienie, przekazane gościom na piśmie, Papież poświęcił problemom związanym z władzą w Kościele. Wyraził przekonanie, że dzięki mądrości, przenikliwości i gorliwości swych biskupów, a przede wszystkim dzięki ich świętości, Kościół w Stanach Zjednoczonych znajdzie siłę do prawdziwego odrodzenia.
Ojciec Święty przypomniał też biskupom o obowiązku wykorzystywania przez nich swej władzy, a nawet umacniania jej.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Muskus zaprzecza informacjom o kompromisie z rządem ws. lekcji religii

2024-11-13 19:13

[ TEMATY ]

religia

bp Damian Muskus

religia w szkołach

Mazur/episkopat.pl

Według informacji "Gazety Wyborczej", podczas ubiegłotygodniowego spotkania przedstawicieli rządu i Konferencji Episkopatu Polski ws. lekcji religii w szkole biskupi zaproponowali szefowej MEN Barbarze Nowackiej kompromisowe propozycje w sprawie ograniczenia lekcji religii w szkołach.

Według nieoficjalnych ustaleń dziennika, biskupi zaakceptują ograniczenie lekcji religii do jednej tygodniowo pod warunkiem, że zmiana ta wejdzie w życie dopiero od 2026 roku.
CZYTAJ DALEJ

Nagrody Samarytanin Caritas wręczone

2024-11-15 12:58

ks. Łukasz

Do wspólnego świętowania 35-lecia zaprosiła Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Dwudniowe obchody rozpoczęła gala Samarytanin Caritas, która odbyła się w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Wydarzenie podzielone było na 3 części. a podczas gali nagrodzone zostały instytucje oraz osoby, które w sposób szczególny pomagały w ostatnim pięcioleciu, na które przypadły wymagające pomocy: czas pandemii, czas wojny na Ukrainie, czas powodzi, a także inna bardzo ważna dla działalności Caritas na różnych frontach. Podczas gali głos zabrał Maciej Awiżeń, wojewoda dolnośląski. - Chciałbym podziękować Caritas i wszystkim, którzy przez te 35 lat pomagali i pomagają, zwłaszcza w ostatnim czasie powodzi i mam nadzieję, że nasza współpraca będzie bardzo owocna.
CZYTAJ DALEJ

Złoty jubileusz

2024-11-15 18:21

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Państwowa Szkoła Muzyczna 1 st. w Ostrowcu Świętokrzyskim świętowała 50-lecie swojego istnienia.

Wydarzenie rozpoczęło się w nowej sali koncertowej od odśpiewania hymnu państwowego. Dyrektor szkoły muzycznej pani Ewa Jurkowska Siwiec przywitała gości, wśród których był Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, przedstawiciele władz, instytucji, nauczyciele oraz rodzice. Następnie zaprezentowane zostały dwa filmy dokumentalne o historii szkoły i budowie sali koncertowej. Jej poświęcenia dokonał Biskup Ordynariusz. Na zakończenie uroczystości zebrani mieli możliwość wysłuchania koncertu przygotowanego przez młodzież uczącą się w placówce.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję