„Cieszę się, że to mój ks. Henryk Zieliński - redaktor „Niedzieli Warszawskiej” jest pomysłodawcą i współautorem tej książki” - powiedział abp Sławoj Leszek Głódź. W sali obrad plenarnych Konferencji Episkopatu Polski odbyła się 14 października br. promocja książki „Idziemy” - odpowiedzi na papieskie wezwanie: „Wstańcie, chodźmy!”. Towarzyszyła jej dyskusja na temat: „Biskup - rządca czy sługa”, z udziałem kard. Józefa Glempa, bp. Piotra Libery i abp. Sławoja Leszka Głódzia.
Pierwsze egzemplarze książki zabrał do Rzymu abp Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, aby je ofiarować Ojcu Świętemu podczas prywatnej audiencji.
„Naszymi rozmówcami jest 22 biskupów zarówno rzymskokatolickich, jak i metropolita greckokatolicki - abp Jan Martyniak. Nie dobieraliśmy rozmówców według hierarchii czy piastowanych godności, ale według tematów poruszanych przez Ojca Świętego w książce Wstańcie, chodźmy! - powiedział ks. Zieliński. - Z uwagi na krótki wakacyjny czas, jaki mieliśmy na przygotowanie książki, nie udało się nam dotrzeć do wszystkich z ponad 100 biskupów Episkopatu Polski”.
Zamierzeniem autorów było zaobserwowanie, w jaki sposób biskupi odpowiadają na papieskie wezwanie, a jednocześnie przybliżenie ich sylwetek wiernym, którzy zwykle postrzegają biskupa jako postać monumentalną, znaną z oficjalnych spotkań. By przybliżyć elementy życia wewnętrznego, poglądy i sposób podejmowania decyzji, pasterzom diecezji stawiano wnikliwe pytania w rodzaju: jak często ksiądz biskup się spowiada albo czy podejmuje jakieś osobiste umartwienia w intencji swoich diecezjan.
„Chcieliśmy, by książka była odebrana przez wiernych i przez księży biskupów jako rodzaj życzliwego dopingu. Dziennikarze katoliccy życzliwie kibicują polskim biskupom i przyglądają się im, czy nadążają oni za Ojcem Świętym. Mamy też nadzieję, że i dla samego Jana Pawła II nasza książka będzie potwierdzeniem, że biskupi polscy nie tylko przeczytali książkę Wstańcie, chodźmy!, ale starają się uczynić z niej program duchowy” - mówił ks. Zieliński.
Wywiady do książki przeprowadziła grupa dziennikarzy: Piotr Chmieliński, Milena Kindziuk, Wojciech Świątkiewicz, Irena Świerdzewska, ks. Henryk Zieliński. Wydawcą jest Edycja Świętego Pawła.
Na kanwie książki Idziemy odbyła się dyskusja, czy biskup jest rządcą, czy raczej sługą.
Prymas Polski - kard. Józef Glemp zaznaczył, że w posłudze biskupiej trudno ustalić granice między służbą a władzą. U biskupa to, co nazwalibyśmy władzą, jest służbą, trudniejszą niż posługiwanie. To zarządzanie wiąże się z dużą odpowiedzialnością za podejmowane decyzje. „Jak sięgam pamięcią, nigdy nie miałem trudności z posłuszeństwem. Zaś jako biskup musiałem nauczyć się wydawać dyspozycje. Dla mnie to ciągle jest służba” - powiedział Ksiądz Prymas.
Bp Piotr Libera - sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski zauważył, że między służbą a rządzeniem istnieje pewien dylemat. Należy być władcą w dobrym znaczeniu tego słowa, a więc jako biskup partycypować we władzy przekazanej przez Chrystusa. Jednocześnie biskupowi cały czas musi towarzyszyć świadomość, że jest sługą. Łączenie tych dwóch aspektów to zadanie, które biskup ma podejmować każdego dnia. Jak powiedział bp Libera, problemy z zarządzaniem kościelną wspólnotą dotyczą nie tylko współczesnych biskupów. Podobne dylematy mieli kilkanaście wieków temu ówcześni hierarchowie. „Pozostaje pytanie o styl sprawowania władzy. Nie może on niszczyć człowieka, ale powinien ogarniać go wraz ze wszystkimi jego problemami” - zauważył bp Libera.
Abp Sławoj Leszek Głódź - ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej wyraził opinię, że biskup powinien być zarazem sługą i władcą, bo odpowiada za swoją diecezję przed Bogiem. Nie ma takiego specjalnego seminarium, które kształciłoby biskupów czy arcybiskupów. Każdy nadaje osobisty rys swojej posłudze. Biskup powinien mieć osobowość jasną i czytelną. Jest odpowiedzialny on za ważne decyzje, a te najtrudniejsze dotyczą drugiego człowieka.
„Wszystko ma swój czas” - napisał o. Tomasz Maniura OMI, ogłaszając zakończenie swojej siedemnastoletniej posługi w Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA w Kokotku oraz Duszpasterza Młodzieży Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. O swojej decyzji zakonnik poinformował dziś za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Jak podkreślił w opublikowanym wpisie, czas jego zaangażowania w dzieło NINIWY i Festiwalu Życia był „piękny i intensywny”, ale nadszedł moment, by „złapać dystans i bardziej zająć się sobą i swoim życiem duchowym”.
Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.
Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br.
Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego.
Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia.
„Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.
Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich”
Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel.
Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim.
W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek.
W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku
Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw.
W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
Oratorium Bachledowiańskie „Równoj ku Górze” Zofii Truty i Bartłomieja Gliniaka zabrzmi na Jasnej Górze 2 maja o godz. 20.00, wpisując się w uroczystości dziękczynne za peregrynację Matki Bożej w kopii Obrazu Częstochowskiego w polskich diecezjach przez ostatnie 40 lat. Projekt w niezwykły sposób łączy poezję góralską i muzykę z Podhala oraz symfoniczną w połączeniu z fragmentami nauczania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.
Oratorium Bachledowiańskie będzie muzycznym wyrazem hołdu bł. Prymasowi Wyszyńskiemu, który był twórcą idei nawiedzenia polskich diecezji i parafii przez Matkę Bożą w znaku Jasnogórskiego Obrazu w trudnych czasach komunistycznego ateistycznego reżimu. Wydarzenie to przybrało formę narodowych rekolekcji. Pierwszy etap Nawiedzenia wszystkich parafii w Polsce zakończył się w 1980 r. Drugi trwał od 3 maja 1985 r., a jego zwieńczeniem są uroczystości 2 maja na Jasnej Górze. Jako ostatnią w drugim etapie peregrynacji „Święta Wędrowniczka” nawiedziła arch. częstochowską. Pierwsza peregrynacja miała przygotować katolickie społeczeństwo polskie do Milenium Chrztu Polski, natomiast drugie do Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.