Reklama

Kościół

Rzecznik KEP: zachęcajmy do modlitwy w intencji Ojca Świętego

Zachęcajmy do modlitwy w intencji Ojca Świętego, o którą on zresztą nieustannie prosi. Kierowanie Kościołem w dzisiejszych czasach jest bardzo trudnym zadaniem. W czasie pandemii Ojcu Świętemu takiego wsparcia modlitewnego bardzo potrzeba - powiedział w czwartek podczas spotkania z dziennikarzami ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Episkopatu Polski. W piątek przypada 85. rocznica urodzin papieża Franciszka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W trakcie spotkania rzecznik KEP przypomniał, że 17 grudnia przypadnie 85. rocznica urodzin papieża Franciszka. - To nie jest może z zasady ważne wydarzenie kościelne, natomiast z całą pewnością jest to zachęta do modlitwy w intencji Ojca Świętego - o światło dla niego - powiedział.

Jak dodał, w dzisiejszym świecie kierowanie Kościołem jest bardzo trudnym zadaniem, bowiem trzeba się zmagać z różnymi nowymi wyzwaniami. - Jednym z nich jest pandemia, w której żyjemy i takiego wsparcia modlitewnego Ojcu Świętemu bardzo potrzeba. On zresztą nieustannie o tę modlitwę prosi. Zachęcajmy, by w dniu jego urodzin w tej modlitwie, w łączności z Piotrem naszych czasów zanosić Panu Bogu wszystkie sprawy Kościoła, zwłaszcza Kościoła w Polsce - dodał ks. Gęsiak SJ.

Podziel się cytatem

Reklama

Rzecznik KEP przypomniał ponadto, że w niedzielę 19 grudnia o godz. 15.00 w katedrze poznańskiej odbędzie się sakra nowego biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej Jana Glapiaka. Głównym konsekratorem będzie abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. Współkonsekratorami będą biskup kaliski Damian Bryl i poznański biskup pomocniczy Szymon Stułkowski.

Reklama

W tym roku 26 grudnia przypadnie Niedziela św. Rodziny. W Liście Rady KEP ds. Rodziny z tej okazji bp Wiesław Śmigiel zaznaczył, że życie w małżeństwie i rodzinie jest dla zdecydowanej większości chrześcijan drogą, na której realizują oni swoje wezwanie do świętości i uczestniczą w życiu i misji Kościoła.

Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP zachęca przede wszystkim do odnowienia przyrzeczeń małżeńskich a równocześnie przypomina, że tegoroczna Niedziela św. Rodziny przeżywana jest w Roku Rodziny Amoris Laetitia, który ustanowił papież Franciszek 19 marca. Zakończy się on w czerwcu przyszłego roku, w czasie Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie - poinformował ks. Gęsiak.

Reklama

Rzecznik KEP nawiązał do obowiązujących od 15 grudnia nowych obostrzeniach, które dotyczą m.in. limitów osób obecnych w kościołach. Limity obłożenia m.in. w świątyniach, obiektach sportowych i kulturalnych zostały obniżone z 50 do 30 proc.

- Jeżeli chodzi o zasadę ograniczeń, które istnieją, tak jak we wszystkich miejscach w Polsce, one obowiązują już od dłuższego czasu. Jedyne, co się zmieniło, to limit osób, które mogą wejść do świątyń, z zastrzeżeniem, że są to osoby niezaszczepione. Ten limit może zostać zwiększony o osoby zaszczepione. Zasady przestrzegania limitów się nie zmieniły, zmieniło się tylko kryterium ilościowe. Rozporządzenie mówi, że powiększenie limitu jest możliwe pod warunkiem okazania certyfikatu covidowego. Kłopot polega na tym, że to samo rozporządzenie nie precyzuje, kto ma prawo do weryfikowania takich zaświadczeń, ponieważ wiąże się to zarówno z kwestią uprawnień pewnych osób, z dostępem do danych osobowych itd. To wszystko jest cały czas przedmiotem analizy. Widzimy pewne braki, na które nie mamy do końca odpowiedzi - dodał rzecznik KEP.

2021-12-16 11:34

Oceń: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik KEP: Obchodzenie Halloween trudno pogodzić z istotą Wszystkich Świętych

[ TEMATY ]

Halloween

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

Episkopat News

Ks. Leszek Gęsiak

Ks. Leszek Gęsiak

Obchodzenie Halloween jest trudne do pogodzenia z istotą uroczystości Wszystkich Świętych. Chrześcijanie powinni skoncentrować się na świętowaniu dobra, jakie wnieśli do Kościoła święci – powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski jezuita ks. Leszek Gęsiak.

Rzecznik przypomniał, że Halloween ma korzenie w wierzeniach celtyckich i wywodzi się z dawnych praktyk pogańskich, dlatego jest obce chrześcijaństwu.

CZYTAJ DALEJ

Św. Joanna d´Arc

[ TEMATY ]

Joanna d'Arc

pl.wikipedia.org

Drodzy bracia i siostry,
Chciałbym wam dzisiaj opowiedzieć o Joannie d´Arc, młodej świętej, żyjącej u schyłku Średniowiecza, która zmarła w wieku 19 lat w 1431 roku. Ta młoda francuska święta, cytowana wielokrotnie przez Katechizm Kościoła Katolickiego, jest szczególnie bliska św. Katarzynie ze Sieny, patronce Włoch i Europy, o której mówiłem w jednej z niedawnych katechez. Są to bowiem dwie młode kobiety pochodzące z ludu, świeckie i dziewice konsekrowane; dwie mistyczki zaangażowane nie w klasztorze, lecz pośród najbardziej dramatycznych wydarzeń Kościoła i świata swoich czasów. Są to być może najbardziej charakterystyczne postacie owych „kobiet mężnych”, które pod koniec średniowiecza niosły nieustraszenie wielkie światło Ewangelii w złożonych wydarzeniach dziejów. Moglibyśmy je porównać do świętych kobiet, które pozostały na Kalwarii, blisko ukrzyżowanego Jezusa i Maryi, Jego Matki, podczas gdy apostołowie uciekli, a sam Piotr trzykrotnie się Go zaparł. Kościół w owym czasie przeżywał głęboki, niemal 40-letni kryzys Wielkiej Schizmy Zachodniej. Kiedy w 1380 roku umierała Katarzyna ze Sieny, mamy papieża i jednego antypapieża. Natomiast kiedy w 1412 urodziła się Joanna, byli jeden papież i dwaj antypapieże. Obok tego rozdarcia w łonie Kościoła toczyły się też ciągłe bratobójcze wojny między chrześcijańskimi narodami Europy, z których najbardziej dramatyczną była niekończąca się Wojna Stulenia między Francją a Anglią.
Joanna d´Arc nie umiała czytań ani pisać. Można jednak poznać głębiej jej duszę dzięki dwóm źródłom o niezwykłej wartości historycznej: protokołom z dwóch dotyczących jej Procesów. Pierwszy zbiór „Proces potępiający” (PCon) zawiera opis długich i licznych przesłuchań Joanny z ostatnich miesięcy jej życia ( luty-marzec 1431) i przytacza słowa świętej. Drugi - Proces Unieważnienia Potępienia, czyli "rehabilitacji" (PNul) zawiera zeznania około 120 naocznych świadków wszystkich okresów jej życia (por. Procès de Condamnation de Jeanne d´Arc, 3 vol. i Procès en Nullité de la Condamnation de Jeanne d´Arc, 5 vol., wyd. Klincksieck, Paris l960-1989).
Joanna urodziła się w Domremy - małej wiosce na pograniczu Francji i Lotaryngii. Jej rodzice byli zamożnymi chłopami. Wszyscy znali ich jako wspaniałych chrześcijan. Otrzymała od nich dobre wychowanie religijne, z wyraźnym wpływem duchowości Imienia Jezus, nauczanej przez św. Bernardyna ze Sieny i szerzonej w Europie przez franciszkanów. Z Imieniem Jezus zawsze łączone jest Imię Maryi i w ten sposób na podłożu pobożności ludowej duchowość Joanny stała się głęboko chrystocentryczna i maryjna. Od dzieciństwa, w dramatycznym kontekście wojny okazuje ona wielką miłość i współczucie dla najuboższych, chorych i wszystkich cierpiących.
Z jej własnych słów dowiadujemy się, że życie religijne Joanny dojrzewa jako doświadczenie mistyczne, począwszy od 13. roku życia (PCon, I, p. 47-48). Dzięki "głosowi" św. Michała Archanioła Joanna czuje się wezwana przez Boga, by wzmóc swe życie chrześcijańskie i aby zaangażować się osobiście w wyzwolenie swojego ludu. Jej natychmiastową odpowiedzią, jej „tak” jest ślub dziewictwa wraz z nowym zaangażowaniem w życie sakramentalne i modlitwę: codzienny udział we Mszy św., częsta spowiedź i Komunia św., długie chwile cichej modlitwy prze Krucyfiksem lub obrazem Matki Bożej. Współczucie i zaangażowanie młodej francuskiej wieśniaczki w obliczu cierpienia jej ludu stały się jeszcze intensywniejsze ze względu na jej mistyczny związek z Bogiem. Jednym z najbardziej oryginalnych aspektów świętości tej młodej dziewczyny jest właśnie owa więź między doświadczeniem mistycznym a misją polityczną. Po latach życia ukrytego i dojrzewania wewnętrznego nastąpiły krótkie, lecz intensywne dwulecie jej życia publicznego: rok działania i rok męki.
Na początku roku 1429 Joanna rozpoczęła swoje dzieło wyzwolenia. Liczne świadectwa ukazują nam tę młodą, zaledwie 17-letnią kobietę jako osobę bardzo mocną i zdecydowaną, zdolną do przekonania ludzi niepewnych i zniechęconych. Przezwyciężywszy wszystkie przeszkody spotyka następcę tronu francuskiego, przyszłego króla Karola VII, który w Poitiers poddaje ją badaniom przeprowadzanym przez niektórych teologów Uniwersytetu. Ich ocena jest pozytywna: nie dostrzegają w niej nic złego, lecz jedynie dobrą chrześcijankę.
22 marca 1429 Joanna dyktuje ważny list do króla Anglii i jego ludzi, oblegających Orlean (tamże, s. 221-22). Proponuje w nim prawdziwy, sprawiedliwy pokój między dwoma narodami chrześcijańskimi, w świetle imion Jezusa i Maryi, ale jej propozycja zostaje odrzucona i Joanna musi angażować się w walkę o wyzwolenie miasta, co nastąpiło 8 maja. Innym kulminacyjnym momentem jej działań politycznych jest koronacja Karola VII w Reims 17 lipca 1429 r. Przez cały rok Joanna żyje między żołnierzami, pełniąc wśród nich prawdziwą misję ewangelizacyjną. Istnieje wiele ich świadectw o jej dobroci, męstwie i niezwykłej czystości. Wszyscy, łącznie z nią samą, mówią o niej „la pulzella” - czyli dziewica.

Męka Joanny zaczęła się 23 maja 1430, gdy jako jeniec wpada w ręce swych wrogów. 23 grudnia zostaje przewieziona pod strażą do miasta Rouen. To tam odbywa się długi i dramatyczny Proces Potępienia, rozpoczęty w lutym 1431 r. a zakończony 30 maja skazaniem na stos. Był to proces wielki i uroczysty, któremu przewodniczyli dwaj sędziowie kościelni: biskup Pierre Cauchon i inkwizytor Jean le Maistre. W rzeczywistości kierowała nim całkowicie duża grupa teologów słynnego Uniwersytetu w Paryżu, którzy uczestniczyli w nim jako asesorzy.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 31.): Pasterze mili

2024-05-30 21:21

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

Materiał prasowy

Czy Maryja i Kościół mają podobne cechy? Czemu Maryja jest Matką Kościoła? Co Matka Boża ma wspólnego z biskupami? I co właściwie Jej postawa mówi nam o posłuszeństwie? Zapraszamy na trzydziesty pierwszy (ostatni) odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o maryjnym patrzeniu na Kościół i jego pasterzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję