Reklama

Wiara

Jak rozpoznać Bożą wolę?

Skąd mamy wiedzieć, czy dana myśl jest zgodna z wolą Bożą? W jaki sposób działać zgodnie z Jego wolą?

[ TEMATY ]

Bóg

Jezus

Sr. Amata CSFN

„W słowie Bożym jest napisane, że jesteś przeznaczony do chwały, że masz przechodzić z chwały do chwały, że masz zasiadać na wyżynach niebieskich, że masz broń, która czerpie moc z Boga, że masz przyoblecz się w zwycięstwo Chrystusa, że masz wszystkie narzędzia, które pomogą ci wieść szczęśliwe życie” – mówi dr Anna Saj, świecka misjonarka w ramach katolickiego Instytutu Ewangelizacji Świata ICPE Misja, dzieli się swoim doświadczeniem wiary i przybliża receptę na zmianę postrzegania świata.

Potrzebujemy luster

„Już słyszałeś wiele razy, że każdą myśl bierzemy w niewolę po to, by ją poddać pod posłuszeństwo Chrystusowi – mówi dr Anna Saj. – Skąd masz wiedzieć, że myśl albo jakieś rozumowanie czy przekonanie jest zgodne z wolą Bożą? Skąd masz mieć pewność, że to o czym myślisz, jest myślą, którą Bóg ma w swojej głowie? Użyję tutaj przykładu z Listu św. Jakuba, przykładu lustra. Wszyscy oglądamy się w lustrze, ale swojej twarzy nigdy nie oglądamy bezpośrednio, musimy wierzyć, że nasze oblicze w lustrze to nasza twarz. Żeby wyjść na zewnątrz, mając pewność, że dobrze wyglądamy, musimy spojrzeć w lustro. Obawiamy się oprzeć na poczuciu, że wyglądamy dobrze, chcemy mieć pewność”.

Jak poznać swoją duszę?

„Jak zobaczyć, jak wygląda twoja dusza? Jest to niewidzialna część ciebie. Mamy zaś możliwość nawet sprawdzenia, w jakiej kondycji jest nasza dusza. W duszy rozpoznajemy, czy coś jest dobre, czy coś jest złe. Dusza podejmuje decyzje i one kierują nas albo w stronę życia, albo w stronę śmierci. Mówi o tym Księga Powtórzonego Prawa w 30 rozdziale. Masz lustro, w którym twoja dusza potrzebuje się przejrzeć i tym lustrem jest słowo Boże. Żeby zobaczyć, w jakiej kondycji jest twoja dusza, musisz zaglądać do Pisma Świętego i to przynajmniej z taką częstotliwością, z jaką zaglądasz do lustra. Jeśli wstajesz rano i masz plany, które są bardzo dużym wyzwaniem dla ciebie, to przeglądając się w lustrze słowa Bożego, możesz w pokoju wypełnić to, co zostało ci zlecone i możesz być pewny tego, że nie jesteś sam, że Bóg, który wskrzesił Jezusa z martwych mieszka w tobie i ci we wszystkim pomoże. To lustro słowa Bożego jest absolutnie konieczne do tego, aby rozpoznawać, czy myśl lub rozumowanie jest zgodne z tym, co Bóg mówi o tobie”.

Reklama

Masz broń, która czerpie moc z Boga

„Zaglądaj do tego lustra, czytaj w nim, nawiązuj relację z Bogiem. Jezus odpowiadał swoim uczniom na liczne pytania. Możesz się dowiedzieć z tego, co jest prawdą, a co jest fałszem. Możesz nauczyć się tego, że Bóg ma dla ciebie wspaniały plan. Niestety, także nieprzyjaciel też ma dla ciebie plan. Jaki? Chce dla ciebie śmierci, chce cię okłamać, chce cię okraść, chce cię oszukać, chce sprawić, żebyś był przygnębiony i niezadowolony. W słowie Bożym zaś jest napisane, że jesteś przeznaczony do chwały, że masz przechodzić z chwały do chwały, że masz zasiadać na wyżynach niebieskich, że masz broń, która czerpie moc z Boga, że masz przyoblecz się w zwycięstwo Chrystusa, że masz wszystkie narzędzia, które pomogą ci wieść szczęśliwe życie. Możesz być zadowolony i pogodny. Jeśli św. Paweł w Liście do Filipian mówi, że zawsze możemy się radować, to mówi o prawdzie. Jeśli przywodzą ci do głowy myśli, które wywołują smutek w tobie, to zaglądasz do słowa Bożego i tam czytasz, że masz się zawsze radować. Kiedy stajesz w prawdzie o tym, kim jesteś, jaki jesteś, zawsze się raduj. Nieustannie się módl i w każdej chwili dziękuj. Dziękuj za to, kim jesteś. To jest odpowiedź na to, kiedy dopadają cię myśli pełne przygnębienia. Łap taką myśl w niewolę i kontrastuj ją z tym, o czym mówi słowo Boże”.

2021-12-30 16:03

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnica Boga

Tajemnica Boga, która jest tematem naszego rozważania, to na drodze wiary wspaniała prawda o Bogu, który kocha człowieka, prawda objawiona przede wszystkim przez Jezusa Chrystusa. Jego życie, Jego historia, którą poznajemy na kartach Ewangelii, to w rzeczywistości wielka opowieść o Ojcu, który tak umiłował człowieka, że nie cofnął się przed najwyższą ofiarą, aby ocalić go od nieszczęścia wiecznego. Jezus Chrystus powiedział nam, że Bóg jest miłością, że nas miłuje, że jest naszym Ojcem. Nakazał nam mówić do Niego: „Ojcze”. I właśnie Pan Jezus nam mówił, że jest to Ojciec kochający, który na nikogo się nie gniewa, dla wszystkich ma kochające serce. Który sprawia, że słońce wschodzi i zachodzi nad złymi i dobrymi. Ojciec miłosierdzia, który już w czasach Starego Testamentu kazał mówić o Nim, że jest zawsze pełen miłości: „Chociażby matka o tobie zapomniała, to Ja o tobie nie zapomnę” (Iz 49, 15); „Umiłowałem cię miłością odwieczną” (Jer 31,3); „bo góry mogą się rozstąpić i pagórki zachwiać, ale miłość Moja od ciebie nie odstąpi” (Iz 54,10). Jakże to ważne, aby w to uwierzyć! Św. Jan Ewangelista powiada: „A myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma do nas” (1 J 4,16). Czy moglibyśmy wszyscy w tej chwili powtórzyć, że wierzymy w Boga, który nas miłuje, wierzymy miłości, jaką Bóg ma do nas? Czasem, niestety, trudno jest tak powiedzieć, kiedy spotykamy nadmiar zła na ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Jak rozpoznać toksyczną osobę?

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. 49

[ TEMATY ]

psychologia

Adobe.Stock

Zwróć uwagę na cztery zachowania osób, które spotykasz. Jeśli zauważysz któreś z nich, powinna ci się zapalić czerwona lampka.

Nie ma znaczenia, czy jesteś w pracy, na spotkaniu koleżeńskim/przyjacielskim/integracyjnym, czy właśnie unosisz się na skrzydłach romantycznego związku albo po prostu przeżywasz małżeńską codzienność, a może jesteś zaproszony/-a do rady rodzicielskiej lub zaraz wkroczysz w jakieś inne relacje mniej lub bardziej interesujące – zawsze uważaj na zachowania innych.

CZYTAJ DALEJ

Uczestnicy Europejskiego Zgromadzenia Synodalnego modlą się za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-07 20:23

[ TEMATY ]

modlitwa

Renata Czerwińska

Kościoły Europy wyrażają swoją bliskość z ludnością południowej Turcji i północnej Syrii, mocno doświadczonych trzęsieniem ziemi w nocy 6 lutego – czytamy w deklaracji uczestników Europejskiego Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego w Pradze.

„Ogromna liczba zabitych, która prawdopodobnie będzie nadal rosła, zniszczenia, cierpienie tak wielu ludzi, mocno nas dotknęły i poruszyły nasze dusze” – czytamy w deklaracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję