Reklama

Niedziela Lubelska

Łęczna. Kolędnicy misyjni

2022-01-07 09:08

Grzegorz Jacek Pelica

Uroczystość Objawienia Pańskiego to tradycyjne rozesłanie kolędników w parafii św. Barbary w Łęcznej.

Koordynatorką tegorocznych grup misyjnych jest s. Magdalena Zawadzka ze zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi. Sześcioosobowe grupy, których w tym roku jest 15 (pod opieką dorosłych opiekunów spośród rodziców, katechetów, legionistów Maryi i innych grup duszpasterskich), tworzą uczniowie i uczennice szkoły podstawowej.

Reklama

Inspiracje

Jak informuje s. Elżbieta Łutnik, przełożona sióstr, przed ograniczeniami sanitarnymi było zazwyczaj 20-25 grup. W wielu domach kolędnicy są oczekiwani i stanowią o świątecznym kolorycie okresu po Bożym Narodzeniu: „Niektórzy odmawiają nam wprost; możemy się poczuć jak Pan Jezus, nieprzyjęty ze swoimi Rodzicami. To zniechęca niektóre dzieci, np. w ośmiu klatkach 4-piętrowego bloku przyjęły nas 4 rodziny, ale to rzadkość. Rodziny, które od początku zamieszkują parafię, chętniej nas przyjmują”. Co najbardziej inspiruje dzieci? „Katecheza szkolna, bo tam organizujemy grupy, które wywodzą się też ze stałych grup formacyjnych, np. Dzieci Maryi. Główną inspiracją jest to, że mogą pomóc swoim rówieśnikom w innych krajach. Korzystamy z materiałów, przygotowanych przez Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci; przy okazji uczymy się o tych krajach”. Kolędnicy misyjni: Maja, Michalina, Alicja i Helena, przygotowali oprawę Mszy św. rozesłania, której przewodniczył proboszcz ks. Andrzej Lupa. Witając kolędników celebrans przypomniał, że „…uroczystość Epifanii to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Pociągnięci światłem gwiazdy, Mędrcy ze Wschodu idą na spotkanie z Nowonarodzonym. Nie spotykają Go jednak w pałacu, ale w ubogiej izbie” - mówił.

Mądrość poszukiwania

Reklama

Kazanie wygłosił ks. Zdzisław Burza, który zwrócił uwagę na relatywizm moralny, przy którym pojawia się nawet negacja Boga: „Oto Bóg odbiera człowiekowi radość życia, ponieważ nakazuje mu żyć według przykazań Bożych. One są tak zniewalające, trudne do wypełnienia, bo ograniczają wolność człowieka”. I u źródeł postawy Heroda znalazło się błędne odczytanie tajemnicy Dziecięcia, choć Jezus nie chciał mu zabrać władzy, lecz podarować mu nowe serce. Kaznodzieja mówił: „Bo rozpoznać Mesjasza mogą jedynie oczy serca. Dlatego świętujemy dzisiaj tajemnicę narodzin Boga w ludzkim sercu. Mędrców doprowadziła ich myśl o pokłonie mądrości narodzonego Mesjasza-Człowieka, być może z racji uprawiania astrologii, a może z wiedzy, zaczerpniętej od przebywających kiedyś w niewoli babilońskiej mieszkańców Betlejem. Ich mądrość polegała na tym, że poszukiwali prawdy. Rozpoznali w Jezusie Mesjasza, pomimo błędnych założeń, na których się opierali”. Podkreślił, że człowiek wiary ustawicznie poszukuje prawdy jak źródła, z którego czerpie; stawia pytania, wątpi i docieka, ale musi też mądrość wiary pielęgnować. Tak, jak pielęgnuje się Dziecię; nawet w skrajnych warunkach sanitarnych. „Gdzie jest prawda? W twoim sercu. Musisz je otworzyć i zobaczyć”.

W sobotę 08.01. kolędnicy odwiedzali rodziny, które zostawiły zaproszenia. A w niedzielę 09.01. po każdej Mszy św. przedstawiali scenki i zbierali ofiary do puszek; w tym roku dla dzieci z Azji Środkowej z Kazachstanu, Uzbekistanu i Kirgistanu. W uwielbieniu za Eucharystię kolędniczka Helena mówiła Jezusowi: „Ty masz słowa życia wiecznego. Objawiasz się całemu światu, niesiesz miłość i pokój. Karmisz nas, by uczynić do siebie podobnymi. Jesteś przy nas tak blisko! Uwielbiony bądź tu i teraz, a chwała Twoja niech rozświetli cały świat”. Po Mszy św. odbyło się spotkanie uczestników i animatorów w auli.

Dodatkowym akcentem rozesłania kolędników była wizyta symbolicznego Orszaku Trzech Mędrców, wędrujących po wszystkich świątyniach miasta. Złożyli oni pokłon przy Żłóbku i życzenia zgromadzonym na Eucharystii. Wszyscy obecni uczestniczyli w błogosławieństwie dzieci, aby jako kolędnicy „uwrażliwiali serca na potrzeby wszystkich, którzy Chrystusa nie znają, doświadczając nędzy duchowej i materialnej”.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172


Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zaapelował o pokój na Ukrainie: proszę - nigdy wojny!

2022-01-26 10:48

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na zakończenie audiencji ogólnej w Watykanie, przed odmówieniem modlitwy Ojcze nasz, papież Franciszek zachęcił wszystkich do odmawiania dzisiaj wielokrotnie tej modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie.

A teraz zapraszam was abyśmy pomodlili się o pokój na Ukrainie. Powtarzajmy tę modlitwę wielokrotnie w dniu dzisiejszym: prośmy Boga usilnie, aby ta Ziemia mogła zobaczyć rozkwit braterstwa i przezwyciężyć rany, obawy i podziały. Mówiliśmy o Holocauście. Pomyślmy o tym, że ponad 5 mln [osób] podczas ostatniej wojny zostało pozbawionych życia. To naród cierpiący, który cierpiał głód i tyle okrucieństw i zasługuje na pokój! Modlitwy i wezwania, które dzisiaj wznoszą się aż do nieba niech dotkną umysłów i serc odpowiedzialnych w świecie, ażeby przedłożyli dialog i dobro wszystkich ponad prywatne interesy. Proszę: nigdy wojny! Módlmy się o pokój modlitwą Ojcze nasz, jest to modlitwa dzieci, które zwracają się do tego samego Ojca, modlitwa, który czyni nas braćmi, modlitwa braci, którzy błagają o pojednanie i zgodę."

CZYTAJ DALEJ

PKWP pomaga dzieciom z Kamerunu

2022-01-28 09:28

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Kamerun

PKWP.ORG

Polska sekcja Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie przekazuje środki na wyżywienie dzieci z Ayos w Kamerunie. Sierociniec prowadzą tam Siostry Opatrzności Bożej. Mieszka w nim 18 dziewczynek.

Siostry Opatrzności Bożej od ponad 20 lat posługują w Kamerunie. W kraju mają dwie placówki misyjne. Jedna z nich znajduje się w małym miasteczku Ayos, gdzie siostry prowadzą ośrodek zdrowia i pracownię haftu. W ubiegłym roku zrealizowały swoje ogromne marzenie. „20 sierpnia otworzyłyśmy sierociniec dla dzieci, dokładnie dla dziewcząt” – wyjaśnia s. Dariusza Dąbrowska, która przebywa w Kamerunie.

CZYTAJ DALEJ

Konferencja "Święci, błogosławieni i kandydaci na ołtarze - związani z KUL"

2022-01-28 15:57

[ TEMATY ]

KUL

święci

Święci, błogosławieni i kandydaci na ołtarze - związani z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II - będą tematem pierwszej z cyklu konferencji naukowej, która 29 stycznia odbędzie się na KUL. W szczególny sposób zostaną przedstawione postacie, które odegrały znaczącą rolę w Kościele katolickim: kard. Stefan Wyszyński, bł. Władysław Miegoń, bp Władysław Goral, założyciel ruchu oazowego Franciszek Blachnicki i Idzi Radziszewski.

Zaproszenie prorektora KUL, ks. prof. Mirosława Sitarza:

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję