Reklama

Niedziela Lubelska

Rumuńskie echo. Historia loretanki

2022-01-09 19:56

Łukasz Wiśniewski

Darem Bożym są osoby życia konsekrowanego spoza Polski.

Przywykliśmy do widoku sióstr i braci zakonnych o innym kolorze skóry niż biały. Czasem przywdziewają oryginalne habity, niepodobne do „polskich”, w których dominują kolory czarne i szare. Globalizacja - jej najlepszym przykładem jest życie akademickie; na uczelniach wyższych w naszym regionie znajdziemy studentów z ponad 100 narodów - powróciła po 1989 r. również do życia zakonnego.

Reklama

Dobre wpływy obcych

Powróciła, bo do ostatniej wojny wielonarodowość wspólnot religijnych była oczywista. Najczęściej wynikało to z faktu, że nowe zgromadzenia wysyłały braci do innych krajów w celu tworzenia tam swoich placówek. Wśród Pięciu Pierwszych Męczenników Polski dwóch było Włochami; cystersi z Niemiec zbudowali w Polsce pierwsze huty, młyny wodne i browary. Takie procesy trwały do pierwszych lat po wojnie. Wraz z ideologiczną zarazą komunizmu, wszelkie niepolskie kongregacje zakonne w zasadzie nie miały wstępu do kraju budującego szczęśliwy socjalizm. Przełomowym wydarzeniem była instalacja sióstr Misjonarek Miłości (św. Matki Teresy z Kalkuty) w 1983 r. Jakimś cudem udało się przekonać ówczesne władze, choć długo oponowały argumentując, że przecież w socjalistycznej Polsce nie ma biednych i ubogich. Z czasem wśród habitowych pojawiali się obywatele narodów z byłych krajów socjalistycznych, głównie z byłego ZSRR. Lublin, dzięki katolickiemu uniwersytetowi, stał się i nadal w dużym stopniu jest magnesem przyciągającym siostry i braci. Tu można zdobyć dyplom wyższej uczelni.

Ucieczka Iriny

Reklama

Siostra Irina Dunca urodziła się i wychowała w małej miejscowości na północy Rumunii, w rejonie, gdzie po odzyskaniu niepodległości przez ten kraj, z wielką siłą odżył nacjonalizm powiązany z prawosławiem. Jeszcze wcześniej jej dziadkowie wylądowali w komunistycznym więzieniu, bo jeden z braci babci był grekokatolickim księdzem. W młodości przeżyła ogromną traumę. Pewnej zimnej nocy tzw. „nieznani sprawcy”, inspirowani zachętą miejscowego popa, podpalili dom rodzinny siostry, która wraz z matką i rodzeństwem ledwo uszła z życiem. Już wtedy nosiła w sercu pragnienie oddania się Chrystusowi na drodze życia zakonnego. Pomogła w tym wizyta sióstr Matki Bożej z Syjonu, zgromadzenia zaangażowanego w dialog międzyreligijny. Rozstrzygające znaczenie miało spotkanie z ks. Mihai Popem, grekokatolikiem pracującym na początku lat 90. XX wieku w niemieckim dziele Kościoła Katolickiego „Kościół w Potrzebie”. To on zorganizował nie do końca legalny wyjazd Iriny oraz trzech jej koleżanek do Włoch w pobliże Bergamo. On też podpowiedział, że dobrym rozwiązaniem byłby wybór Loretanek, sióstr których misją jest apostolat poprzez słowo pisane i drukowane.

W duchu bł. Ignacego

Rumunia bardzo potrzebowała literatury religijnej, modlitewników, katechizmów i ksiąg liturgicznych. Rumuńskie Loretanki mogły znakomicie wyjść naprzeciw tym problemom. Lubelski błogosławiony, ks. Ignacy Kłopotowski, założyciel Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej, wspierał z nieba tę ideę. Pięknie się zaczęła i trwa nadal. Dziś w Baia Mare, z okolicy z której pochodzą cztery pierwsze rumuńskie Loretanki, funkcjonuje świetne wydawnictwo i drukarnia, z nowoczesną poligrafią. Powstające tam książki i broszury chronią katolickiego ducha wśród wyznawców naszej wiary, przybliżają ją także innym wyznaniom i religiom. Za przykładem s. Iriny poszło w sumie dziewięć kolejnych dziewcząt, cztery służą właśnie w Baia Mare. A pierwsza, omal nie spalona w rodzinnym domu loretanka, dzisiaj pracuje w Wydawnictwie Archidiecezji Lubelskiej Gaudium.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prof. Pyrć: Jest nowy rodzaj szczepionek: to szczepionka podjednostkowa

2022-01-27 19:23

[ TEMATY ]

szczepionka

COVID‑19

Karol Porwich/Niedziela

Obok szczepionek mRNA i wektorowych jest nowy rodzaj szczepionek: to szczepionka podjednostkowa - poinformował wirusolog prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Dodał, że jest ona już zatwierdzona i w tym momencie wchodzi do użytku.

W czwartek, podczas panelu ekspertów "Info Covid–19. Zapytaj – Zdecyduj", prof. Pyrć wyjaśniał, jak powstają szczepionki. Wskazał na trzy rodzaje szczepionek.

CZYTAJ DALEJ

Prezentacja raportu: Zjawisko „przestępstw z nienawiści” Instytutu Ordo Iuris

2022-01-27 17:31

[ TEMATY ]

raport

przestępstwo

nienawiść

Artur Stelmasiak/Niedziela

Konferencja w KAI

Konferencja w KAI

– Kwalifikowanie jakiegoś czynu jako czyn z nienawiści, wskazuje, że ustawodawca widzi szczególne zagrożenie związane z czynnikami, takimi jak nienawiść etniczna, narodowościowa czy religijna – zauważył prezes Instytutu adwokat Jerzy Kwaśniewski podczas konferencji, na której przedstawiono główne tezy raportu: „Zjawisko przestępstw z nienawiści” przygotowanego przez Fundację Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Opracowanie przedstawia zasady regulacji prawnych dotyczących zwalczania przestępstw z nienawiści, jak również odpowiada na pytanie, czy w polskim systemie prawnym konieczne jest wprowadzenie pojęcia „mowy nienawiści”.

CZYTAJ DALEJ

Wspomnienie o ks. Zbigniewie Zapaśniku

2022-01-28 16:14

Archiwum ks. Tobiasza Matkowskiego

Zapraszamy do lektury wspomnienia o zmarłym dziś ks. Zbigniewie Zapaśniku. Słowa te zostały przygotowane przez pochodzącego z Jaszkotla, ks. Tobiasza Matkowskiego.

iNasz Dobry Pasterz przyszedł na świat w domu Józefa i Melanii z dom. Dowgiałło dnia 10 stycznia 1944 roku w Jasiańcach, w województwie nowogródzkim, w powiecie lidzkim, w gminie Werenów. Po zmianach terytorioalnych, jakie nastąpiły po roku 1945 miejscowość, ta znajduje się w granicach Białorusi. Ks. Zbigniew doskonale znał biedę, wielokrotnie przy spotkaniach opowiadał, jak sporą odległość musiał pokonywać, jeszcze jako dziecko, w celu zakupienia chleba. Te doświadczenia lat dzieciństwa niewątpliwie miały wpływ na formację zarówno duchową jak i ludzką, kształtując Jego kapłańskie serce, pełne wrażliwości krzywdę i trudności życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję