Reklama

Niedziela Lubelska

Cyfrowa historia. Kościół Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie

Paweł Wysoki

Multimedialna prezentacja historii, architektury i zabytków świątyni zbudowanej jako wotum wdzięczności króla Władysława Jagiełły po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem to niezwykła lekcja patriotyzmu.

Kościół rektoralny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie w minionym roku zrealizował projekt pt. „Cyfrowa historia Kościoła Rektoralnego pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie - etap III” w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Cyfrowa kultura”. Owoce żmudnej pracy dostępne są na stronach www.swbrygida.pl i www.pobrygidkowski.pl 

Sześć wieków historii

Projekt został zrealizowany przy wykorzystaniu nowoczesnych form przekazywania informacji. - Przedstawia niezwykle ciekawą historię powstania kościoła, a także dzieje sióstr Brygidek, Wizytek i Urszulanek Unii Rzymskiej oraz księży diecezjalnych, którzy od końca XIX wieku opiekują się świątynią - mówi rektor ks. Dariusz Bondyra. Jak wyjaśnia, u początków tej historii leży przepowiednia św. Brygidy i zwycięstwo nad Krzyżakami w bitwie pod Grunwaldem. - Św. Brygida Szwedzka przepowiedziała klęskę Krzyżaków, a król Władysław Jagiełło odniósł tę przepowiednię do siebie. Jako wotum wdzięczności ufundował kościół i klasztor w Lublinie. Opiekę nad nim w 1426 r. powierzył Zgromadzeniu Najświętszego Zbawiciela, czyli braciom i siostrom brygidkom - wyjaśnia ksiądz rektor. Pierwszymi zakonnikami byli rodowici Niemcy, ale z czasem do klasztoru zaczęły wstępować panny i wdowy z bogatych polskich rodów. Za czasów ksieni Agnieszki Jastkowskiej i Doroty Firlejówny lubelska wspólnota dała początek założeniom klasztornym w Grodnie i Lwowie. Pamiątki z dawnych czasów dowodzą, że kościół Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej znany był także na Kresach Rzeczpospolitej. Brygidki obecne były w Lublinie jeszcze w XIX wieku. Ostatnia ksieni zmarła w 1871 r. W tamtych czasach, przez niemal 50 lat, w klasztorze przebywały Wizytki, a następnie zamieszkały tu Urszulanki Unii Rzymskiej.

Reklama

Obraz i słowo

Projekt podzielony jest na kilka części tematycznych, z których każda przedstawiona jest na trzech poziomach. Pierwszy zawiera najbardziej ogólne informacje, a trzeci szczegółowe opisy. Całość tworzy atrakcyjny wizualnie kolaż graficzny, któremu towarzyszą dokładne przedstawienia postaci oraz kontekstu historycznego. By zapoznać się z prezentacją, w zależności od wyboru ścieżki trzeba na nią poświęcić od 15 minut do nawet 2 godzin. - Pierwsza część przywołuje życiorys św. Brygidy, ze szczególnym akcentem na przepowiednię pokonania Krzyżaków. Druga przenosi nas na pola Grunwaldu. Znajdziemy tam wiele cennych informacji o zwycięskiej bitwie, a także poznamy historię konfliktu z Krzyżakami aż po pokój toruński - opowiada ks. D. Bondyra. Niezwykle ciekawie prezentuje się część trzecia, w której w technice 3D pokazany jest model kościoła. - Najpierw widzimy kaplicę pw. św. Zofii, św. Barbary i Najświętszej Maryi Panny, zbudowaną poza murami miasta w 1396 r., która po zwycięstwie w 1410 r. została przebudowana. Kolejne wielowymiarowe makiety odsłaniają dalsze przebudowy aż po czasy współczesne - kontynuuje ksiądz rektor. W pozostałych częściach prezentacji można zapoznać się z historią kościoła, który w drugiej połowie XX wieku stał się szczególnym sanktuarium pamięci narodowej, a także prześledzić wielką renowację, przeprowadzoną w latach 2011-2012. Całości dopełniają ekspozycje archeologiczne i numizmatyczne, a także prezentacja najcenniejszych zabytków, w tym obrazu św. Brygidy z XV wieku, gotyckiego krzyża i płyty nagrobnej. Zdigitalizowano również 3 cykle obrazów związanych ze św. Brygidą (32) oraz tabliczki memoratywne (108), poświęcone pamięci bohaterów narodowych.

2022-01-09 20:01

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sobór Watykański II był nie tylko potrzebny, ale wręcz konieczny

2022-10-06 09:57

[ TEMATY ]

Sobór Watykański II

Autorstwa Lothar Wolleh - Praca własna, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Sobór Watykański II był nie tylko potrzebny, ale wręcz konieczny, chociaż nie wszyscy w Kościele dostrzegali tę konieczność – mówi w rozmowie z KAI abp Henryk Muszyński, emerytowany metropolita gnieźnieński i prymas Polski. 11 października przypada 60. rocznica rozpoczęcia obrad tego najważniejszego wydarzenia w Kościele katolickim w XX wieku.

Odnosząc się do zwołanego przez papieża Franciszka synodu nt. synodalności 89-letni hierarcha wyraził przekonanie, że „podobnie jak Sobór w rozumieniu papieża Jana XXIII jest dziełem Ducha Świętego”, tak samo synodalny wymiar Kościoła „jest znakiem nowego tchnienia Ducha Święta na nasze niespokojne czasy”.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Wizja i zaangażowanie

2022-10-06 18:44

Magdalena Lewandowska

Studenci z duszpasterstw akademickich Wrocławia wspólnie modlili się na początku nowego roku.

Studenci z duszpasterstw akademickich Wrocławia wspólnie modlili się na początku nowego roku.

Uroczystą Mszą św. w Kościele Uniwersyteckim duszpasterstwa zainaugurowały nowy rok akademicki.

Eucharystii przewodniczył bp Maciej Małyga, a razem z nim modlili się duszpasterze akademiccy z Wrocławia, studenci i pracownicy naukowi. W homilii hierarcha mówił młodym o wizji i zaangażowaniu. – Ewangelia mówi nam, że za Jezusem idą uczniowie i uczennice. I to z ich perspektywy chcemy popatrzeć na naszego Pana i na samych siebie. Dwa słowa klucze do tych rozważań to wizja i zaangażowanie. Wizja życia, w której miłość jest na pierwszym miejscu i zaangażowanie w jej spełnienie. Bo cóż z wizjonerów, którzy nic ze swoją wizją nie robią? – pytał bp Maciej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję