Reklama

Niedziela Lubelska

Cyfrowa historia. Kościół Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie

2022-01-09 20:01

Paweł Wysoki

Multimedialna prezentacja historii, architektury i zabytków świątyni zbudowanej jako wotum wdzięczności króla Władysława Jagiełły po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem to niezwykła lekcja patriotyzmu.

Kościół rektoralny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie w minionym roku zrealizował projekt pt. „Cyfrowa historia Kościoła Rektoralnego pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie - etap III” w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Cyfrowa kultura”. Owoce żmudnej pracy dostępne są na stronach www.swbrygida.pl i www.pobrygidkowski.pl 

Reklama

Sześć wieków historii

Projekt został zrealizowany przy wykorzystaniu nowoczesnych form przekazywania informacji. - Przedstawia niezwykle ciekawą historię powstania kościoła, a także dzieje sióstr Brygidek, Wizytek i Urszulanek Unii Rzymskiej oraz księży diecezjalnych, którzy od końca XIX wieku opiekują się świątynią - mówi rektor ks. Dariusz Bondyra. Jak wyjaśnia, u początków tej historii leży przepowiednia św. Brygidy i zwycięstwo nad Krzyżakami w bitwie pod Grunwaldem. - Św. Brygida Szwedzka przepowiedziała klęskę Krzyżaków, a król Władysław Jagiełło odniósł tę przepowiednię do siebie. Jako wotum wdzięczności ufundował kościół i klasztor w Lublinie. Opiekę nad nim w 1426 r. powierzył Zgromadzeniu Najświętszego Zbawiciela, czyli braciom i siostrom brygidkom - wyjaśnia ksiądz rektor. Pierwszymi zakonnikami byli rodowici Niemcy, ale z czasem do klasztoru zaczęły wstępować panny i wdowy z bogatych polskich rodów. Za czasów ksieni Agnieszki Jastkowskiej i Doroty Firlejówny lubelska wspólnota dała początek założeniom klasztornym w Grodnie i Lwowie. Pamiątki z dawnych czasów dowodzą, że kościół Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej znany był także na Kresach Rzeczpospolitej. Brygidki obecne były w Lublinie jeszcze w XIX wieku. Ostatnia ksieni zmarła w 1871 r. W tamtych czasach, przez niemal 50 lat, w klasztorze przebywały Wizytki, a następnie zamieszkały tu Urszulanki Unii Rzymskiej.

Obraz i słowo

Projekt podzielony jest na kilka części tematycznych, z których każda przedstawiona jest na trzech poziomach. Pierwszy zawiera najbardziej ogólne informacje, a trzeci szczegółowe opisy. Całość tworzy atrakcyjny wizualnie kolaż graficzny, któremu towarzyszą dokładne przedstawienia postaci oraz kontekstu historycznego. By zapoznać się z prezentacją, w zależności od wyboru ścieżki trzeba na nią poświęcić od 15 minut do nawet 2 godzin. - Pierwsza część przywołuje życiorys św. Brygidy, ze szczególnym akcentem na przepowiednię pokonania Krzyżaków. Druga przenosi nas na pola Grunwaldu. Znajdziemy tam wiele cennych informacji o zwycięskiej bitwie, a także poznamy historię konfliktu z Krzyżakami aż po pokój toruński - opowiada ks. D. Bondyra. Niezwykle ciekawie prezentuje się część trzecia, w której w technice 3D pokazany jest model kościoła. - Najpierw widzimy kaplicę pw. św. Zofii, św. Barbary i Najświętszej Maryi Panny, zbudowaną poza murami miasta w 1396 r., która po zwycięstwie w 1410 r. została przebudowana. Kolejne wielowymiarowe makiety odsłaniają dalsze przebudowy aż po czasy współczesne - kontynuuje ksiądz rektor. W pozostałych częściach prezentacji można zapoznać się z historią kościoła, który w drugiej połowie XX wieku stał się szczególnym sanktuarium pamięci narodowej, a także prześledzić wielką renowację, przeprowadzoną w latach 2011-2012. Całości dopełniają ekspozycje archeologiczne i numizmatyczne, a także prezentacja najcenniejszych zabytków, w tym obrazu św. Brygidy z XV wieku, gotyckiego krzyża i płyty nagrobnej. Zdigitalizowano również 3 cykle obrazów związanych ze św. Brygidą (32) oraz tabliczki memoratywne (108), poświęcone pamięci bohaterów narodowych.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrocław: jest decyzja o odwołaniu rektora MWSD

2022-01-27 13:11

Agnieszka Bugała

Ks. Kacper Radzki, rektor MWSD we Wrocławiu

Ks. Kacper Radzki, rektor MWSD we Wrocławiu

Ks. Kacper Radzki przestał pełnić funkcję rektora Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.

W ostatnich dniach decyzję o zwolnieniu ks. Radzkiego z obowiązków podjął abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Wbrew doniesieniom medialnym, nie było to nagłe działanie ze strony wrocławskiego Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Papież zaapelował o pokój na Ukrainie: proszę - nigdy wojny!

2022-01-26 10:48

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na zakończenie audiencji ogólnej w Watykanie, przed odmówieniem modlitwy Ojcze nasz, papież Franciszek zachęcił wszystkich do odmawiania dzisiaj wielokrotnie tej modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie.

A teraz zapraszam was abyśmy pomodlili się o pokój na Ukrainie. Powtarzajmy tę modlitwę wielokrotnie w dniu dzisiejszym: prośmy Boga usilnie, aby ta Ziemia mogła zobaczyć rozkwit braterstwa i przezwyciężyć rany, obawy i podziały. Mówiliśmy o Holocauście. Pomyślmy o tym, że ponad 5 mln [osób] podczas ostatniej wojny zostało pozbawionych życia. To naród cierpiący, który cierpiał głód i tyle okrucieństw i zasługuje na pokój! Modlitwy i wezwania, które dzisiaj wznoszą się aż do nieba niech dotkną umysłów i serc odpowiedzialnych w świecie, ażeby przedłożyli dialog i dobro wszystkich ponad prywatne interesy. Proszę: nigdy wojny! Módlmy się o pokój modlitwą Ojcze nasz, jest to modlitwa dzieci, które zwracają się do tego samego Ojca, modlitwa, który czyni nas braćmi, modlitwa braci, którzy błagają o pojednanie i zgodę."

CZYTAJ DALEJ

Papież do dziennikarzy: walczyć z fake newsami, szanować wątpiących

2022-01-28 15:50

[ TEMATY ]

Franciszek

Episkopat News

Uzyskanie prawdziwych informacji, a także pomocy w ich zrozumieniu na podstawie danych naukowych, a nie fake newsów, jest prawem człowieka – powiedział Papież na audiencji dla międzynarodowego konsorcjum mediów katolickich „Catholic fact-checking”. Walczy ono z fake-newsami, ale w bardzo wąskim zakresie, odnoszącym się do szczepień na Covid-19.

Franciszek przyznał, że w naszych czasach obok pandemii szerzy się również „infodemia”, czyli deformowanie rzeczywistości pod wpływem lęku. W naszym zglobalizowanym świecie prowadzi to do prawdziwej „eksplozji” komentarzy na temat sfałszowanych czy zmyślonych informacji. Może mieć na to również wpływ nawał tak zwanych naukowych informacji, komentarzy i opinii, które rodzą w ludziach zamęt.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję