Reklama

Kościół

Niemieccy biskupi z zadowoleniem przyjmują kampanię LGBT: Droga Synodalna do zmiany nauczania Kościoła

Kilku biskupów w Niemczech z zadowoleniem przyjęło szeroko zakrojoną, inspirowaną przez media kampanię LGBT z udziałem niemieckich księży i pracowników kościelnych, która oskarża Kościół katolicki o utrzymywanie "oszczerczego" nauczania na temat "płci i seksualności".

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nauczanie Kościoła na temat homoseksualizmu i tożsamości płciowej musi się zmienić - a niemiecka Droga Synodalna jest właściwym środkiem do osiągnięcia tego celu. Takie było przesłanie diecezji i stowarzyszeń kościelnych 24 stycznia z okazji kampanii "Out In Church".

Kampania, która ma swoją stronę internetową, obejmuje m.in. manifest, film telewizyjny "prime time" w ARD, filmy w mediach publicznych, publikację książkową oraz liczne reportaże, wiadomości i wywiady w mediach tradycyjnych i społecznościowych.

Podziel się cytatem

Konferencja Episkopatu Niemiec opublikowała 24 stycznia, oficjalne oświadczenie biskupa Helmuta Diesera z Akwizgranu. W imieniu Konferencji Biskupów Niemieckich wyraził on w nim zadowolenie z akcji LGBT, mówiąc, że kampania jest "znakiem, że pracujemy nad tym, aby taki klimat wolności od strachu powstał i zapanował w naszym Kościele".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup oświadczył: "Nikt nie powinien być dyskryminowany, dewaluowany czy kryminalizowany z powodu swojej orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej. Ponieważ na Drodze Synodalnej uczymy się głębiej rozumieć, że orientacja seksualna i tożsamość płciowa są częścią osoby i mamy obraz człowieka, który mówi nam, że osoba jest absolutnie kochana przez Boga i na tym fundamencie na nowo na Drodze Synodalnej podchodzimy do tematów orientacji seksualnej, tożsamości, ale także pomyślnej seksualności".

Hierarcha jest "przekonany, że na Drodze Synodalnej, zwłaszcza na naszym forum, które zajmuje się tymi pytaniami, mamy przestrzeń, aby odpowiedzieć na te pytania w sposób konstruktywny, tak aby właśnie to, czego ta grupa, która teraz się ujawniła, najbardziej pragnie, czyli wolność od lęku, zostało rzeczywiście osiągnięte."

Biskupi z zadowoleniem przyjmują kampanię

Podziel się cytatem

Diecezja Essen ogłosiła 24 stycznia wieczorem, że popiera inicjatywę "#OutinChurch". „Biskup Franz-Josef Overbeck "już dwa lata temu wezwał Kościół do 'odpatologizowania' homoseksualizmu" - czytamy w oświadczeniu diecezji. Wikariusz Generalny ks. Klaus Pfeffer bierze udział w tej kampanii poprzez książkę o tym samym tytule, która ukaże się w maju w wydawnictwie Herder-Verlag.

Biskup Osnabrück Franz-Josef Bode powiedział, że docenia kampanię jako "odważny krok 125 pracowników Kościoła katolickiego z całego kraju". Wezwał również do zmiany prawa pracy. „Niezawodne rozwiązanie może przynieść Droga Synodalna", powiedział bp Bode.

Podziel się cytatem

Diecezja Würzburg poinformowała dzisiaj, że diecezjalna "Duszpasterska Grupa Robocza Regenpastoral" powołana przez biskupa Franza Junga z zadowoleniem przyjmuje kampanię na rzecz osób LGBT.

Reklama

Biskup drezdeńsko-miśnieński Heinrich Timmerevers pochwalił akcję "ujawnienia" i podziękował aktywistom na oficjalnym koncie Twitter swojej diecezji za "imponujące świadectwa", za które był "bardzo wdzięczny".

Między innymi na oficjalnej stronie archidiecezji hamburskiej opublikowano cytaty i zdjęcia, w których arcybiskup Heße z zadowoleniem przyjął kampanię na rzecz osób LGBT, która w mediach i przez stowarzyszenia katolickie rozpowszechniana jest pod nazwą "#OutInChurch". Ponadto archidiecezja hamburska ogłosiła na Facebooku, że kampania LGBT chce "zrewidować oszczercze stwierdzenia dotyczące nauczania Kościoła na temat płci i seksualności" a działacze LGBT domagają się "dostępu do sakramentów katolickich".

Abp Heße wyjaśnił, że postulaty kampanii LGBT powinny być realizowane na Drodze Synodalnej. Debata "powinna doprowadzić do dalszego rozwoju kościelnej moralności seksualnej, a także kościelnego prawa pracy". Arcybiskup Hamburga powiedział, że ma "szacunek dla ludzi, którzy w tej kampanii wyznają swoją orientację seksualną".

"Kościół, w którym ludzie muszą się ukrywać z powodu swojej orientacji seksualnej, nie może być, moim zdaniem, w duchu Jezusa. Zawsze jesteśmy wezwani do autentyczności i przejrzystości przed Bogiem i, oczywiście, przed sobą nawzajem! Nie wolno i nie należy się tego obawiać", powiedział abp Heße.

Podziel się cytatem

Telewizja publiczna ARD wspiera kampanię w internecie i w telewizji poprzez film „Takimi, jakimi stworzył nas Bóg: Coming out w Kościele katolickim". W poniedziałek gazeta "Bild" przedstawiła również pracowników kościelnych w związkach homoseksualnych, w tym księży, którzy sami się identyfikują jako "geje".

Poza oficjalnym wsparciem chodzi także o prawo pracy: aktywiści LGBT domagają się m.in. zmiany kościelnego prawa pracy tak, aby "życie zgodne z orientacją seksualną i tożsamością płciową" nie prowadziło do zwolnienia z pracy.

Kilka stowarzyszeń katolickich w Niemczech również wyraziło solidarność z kampanią.

Nauczanie Kościoła na temat homoseksualizmu

Katechizm Kościoła Katolickiego na temat homoseksualizmu głosi:

Reklama

„2357. Homoseksualizm oznacza relacje między mężczyznami lub kobietami odczuwającymi pociąg płciowy, wyłączny lub dominujący, do osób tej samej płci. Przybierał on bardzo zróżnicowane formy na przestrzeni wieków i w różnych kulturach. Jego psychiczna geneza pozostaje w dużej części nie wyjaśniona. Tradycja, opierając się na Piśmie świętym, przedstawiającym homoseksualizm jako poważne zepsucie, zawsze głosiła, że „akty homoseksualizmu z samej swojej wewnętrznej natury są nieuporządkowane". Są one sprzeczne z prawem naturalnym; wykluczają z aktu płciowego dar życia. Nie wynikają z prawdziwej komplementarności uczuciowej i płciowej. W żadnym wypadku nie będą mogły zostać zaaprobowane.

2358. Znaczna liczba mężczyzn i kobiet przejawia głęboko osadzone skłonności homoseksualne. Osoby takie nie wybierają swej kondycji homoseksualnej; dla większości z nich stanowi ona trudne doświadczenie. Powinno się traktować je z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji. Osoby te są wezwane do wypełniania woli Bożej w swoim życiu i - jeśli są chrześcijanami - do złączenia z ofiarą krzyża Pana trudności, jakie mogą napotykać z powodu swojej kondycji.

2359. Osoby homoseksualne są wezwane do czystości. Dzięki cnotom panowania nad sobą, które uczą wolności wewnętrznej, niekiedy dzięki wsparciu bezinteresownej przyjaźni, przez modlitwę i łaskę sakramentalną, mogą i powinny przybliżać się one - stopniowo i zdecydowanie - do doskonałości chrześcijańskiej.”

2022-01-25 14:05

Ocena: +3 -13

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niebawem poznamy listę uczestników Synodu, wśród audytorów będą rodziny

[ TEMATY ]

papież

synod

Franciszek

Synod o rodzinie

David Paul Ohmer / Foter / CC BY

W najbliższych dniach poznamy listę uczestników III Zgromadzenia Nadzwyczajnego Synodu Biskupów, które będzie obradowało w Rzymie w dniach od 5-19 października - powiedział w wywiadzie dla portalu vaticaninsider abp Vincenzo Paglia. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny wyjaśnił motywy poszczególnych inicjatyw poprzedzających i towarzyszących obradom tego gremium. Zaznaczył, że w gronie audytorów będą pary małżonków, a więc nie zabraknie tam także głosu kobiet.

Abp Paglia przypomniał, że na tydzień przed rozpoczęciem Synodu Ojciec Święty modlił się będzie w jego intencji w kaplicy Salus Populi Romani w bazylice Santa Maria Maggiore. Wcześniej tego samego dnia spotka się z dziadkami i osobami starszymi, podkreślając w ten sposób znaczenie rodziny wielopokoleniowej. Franciszkowi zależy na dostrzeżeniu problemów osób starszych, ale także grożącego im odrzucenia, czy samotności. Apeluje o odrzucenie etyki indywidualistycznej. Pytany o uczestnictwo kobiet w październikowym Synodzie przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny zaznaczył, że liczba jego uczestników będzie mniejsza, niż podczas sesji zwyczajnych [obok papieża i mianowanych przez niego osób udział wezmą jedynie przewodniczący episkopatów - przyp. KAI]. Bez wątpienia obecni będą pary małżeńskie, a więc także i kobiety. Nie zabraknie więc głosu osób żyjących w rodzinach - podkreślił abp Vincenzo Paglia.

CZYTAJ DALEJ

Papież jedzie na Biennale w Wenecji – Watykan i sztuka współczesna

2024-04-27 11:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jutro papież papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - Biennale w Wenecji. Ojciec Święty odwiedzi Pawilon Stolicy Apostolskiej, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet, a prezentowana w nim wystawa nosi tytuł - "Moimi oczami". Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin obejmując między innymi Mszę św. na Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka. Jak się podkreśla, papieska wizyta będzie "kamieniem milowym w stosunku Watykanu do sztuki współczesnej".

Zapraszając Włocha Maurizio Cattelana do pawilonu Watykanu na 60. Biennale Sztuki w Wenecji, Kościół katolicki pokazuje, że jest otwarty na niespodzianki. Cattelan zyskał rozgłos w mediach w 1999 roku, prezentując swoją instalację naturalistycznie przedstawiającą papieża Jana Pawła II przygniecionego wielkim meteorytem i szkło rozsypane na czerwonym dywanie, które pochodzi z dziury wybitej przez meteoryt w szklanym suficie. Budzące kontrowersje dzieło Cattelana było wystawione również w Warszawie, na jubileuszowej wystawie z okazji 100-lecia Zachęty w grudniu 2000 r. „Dziewiąta godzina” - tak zatytułowano dzieło, nawiązując do godziny śmierci Jezusa - została wówczas uznana za prowokacyjną, a nawet obraźliwą. Ale można ją również interpretować inaczej: Jako pytanie o przypadek i przeznaczenie, śmierć i odkupienie. I z tym motywem pasowałby nawet do watykańskiej kolekcji sztuki nowoczesnej.

CZYTAJ DALEJ

64. rocznica obrony krzyża w Nowej Hucie

2024-04-28 09:40

[ TEMATY ]

Ryszard Czarnecki

Archiwum TK Niedziela

Dokładnie teraz mija rocznica wydarzeń które przed laty poruszyły katolicką Polskę . Chodzi o obronę krzyża, którego mieszkańcy nowej, przemysłowej dzielnicy Krakowa postawili na miejscu budowy przyszłego kościoła. Zgoda na jego powstanie została wymuszona na komunistach w wyniku dwóch petycji , podpisanych w sumie przez 19 tysięcy osób.

Gdy rządy „komuny” trochę chwilowo zelżały nowy „gensek” kompartii Gomułka obiecał delegacji z Nowej Huty, że kościół powstanie. Jednak komuniści , jak zwykle nie dotrzymali słowa : cofnięto pozwolenie na budowę, a pieniądze ze składek mieszkańców Nowej Huty (a właściwie Krakowa bo dawali pieniądze również ludzie spoza nowego „industrialnego"osiedla”) zostały skonfiskowane.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję