Reklama

Z życia diecezji rzeszowskiej

Poświęcenie domu parafialnego w Jaśle

Niedziela rzeszowska 37/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

26 sierpnia w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle odbyły się uroczystości odpustowe. Mszy św. przewodniczył bp Edward Białogłowski, który dokonał poświęcenia nowego domu parafialnego. Dom będzie służył wspólnotom działającym przy kościele. Uroczystości w Jaśle połączone były z dożynkami. Parafianie przynieśli wykonane przez siebie wieńce oraz zebrane płody ziemi i bochny chleba.

Spotkanie przed koronacją cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej w Czudcu

27sierpnia w Czudcu odbyło się spotkanie komitetu koronacyjnego przed uroczystością koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej - Królowej Różańca Świętego. Spotkaniu przewodniczył bp Edward Białogłowski.

Przybyli też księża z Kurii Diecezjalnej i dekanatu oraz przedstawiciele władz lokalnych. Goście zapoznali się z programem uroczystości, obejrzeli plac koronacyjny ( boisko sportowe obok Podkarpackiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli ), parkingi dla pielgrzymów i ołtarz zaprojektowany przez architekta Marka Szorca.

Koronacja cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej w Czudcu odbędzie się 8 września. Połączona będzie z dożynkami diecezjalnymi.

Podsumowanie akcji letniej Caritas w Myczkowcach

28 sierpnia w Ośrodku Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym w Myczkowcach odbyło się spotkanie podsumowujące tegoroczną akcję letnią Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Spotkaniu przewodniczył bp Kazimierz Górny. Przybyli też dobroczyńcy, dzięki którym kolonie mogły się odbyć, wśród nich prezydent Rzeszowa Andrzej Szlachta, przedstawiciele marszałka województwa podkarpackiego oraz burmistrz gminy Solina.

Podczas tegorocznych wakacji w Myczkowcach wypoczywało ponad 2,5 tys. dzieci z najbiedniejszych rodzin naszego regionu, Ukrainy i Białorusi. W sumie zorganizowano 7 turnusów kolonijnych. W ich przygotowanie włączyło się około 300 wolontariuszy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wręczenie krzyży animatorskich i legitymacji ceremoniarza

Reklama

Bp Edward Białogłowski wręczył 28 chłopcom animatorskie krzyże Liturgicznej Służby Ołtarza. Ceremonia odbyła się 29 sierpnia br. w Kupnie. W uroczystej Mszy św. wzięli udział klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie, którzy włączyli się w prowadzenie kursu ceremoniarza. Ich zadaniem było prowadzenie ćwiczeń z zakresu liturgii. Dokonywało się to poprzez formację duchową. Ksiądz Biskup wręczył też 35 legitymacji ze znaczkiem ceremoniarza.

Kongregacje katechetyczne dla duchownych i świeckich

30 sierpnia br. w kościele katedralnym odbyła się konferencja katechetyczna dla kapłanów z Rzeszowa i części północnej diecezji. Podobna kongregacja miała miejsce 31 sierpnia u Ojców Franciszkanów w Jaśle. Przybyli na nią księża z południowej części diecezji. Gościem obydwu spotkań był ks. dr Janusz Królikowski, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Wygłosił on referat nt. Katechizm Kościoła Katolickiego i duszpasterstwo. Temat wybrano nie przypadkowo. W tym roku mija 10. rocznica ogłoszenia przez Papieża Jana Pawła II nowego Katechizmu. W referacie Ksiądz Profesor wskazał na konieczność wprowadzania w życie prawd w nim zawartych.

Konferencje przygotowujące do nowego roku katechetycznego, któremu towarzyszyć będzie hasło: Ukochać Chrystusa, zorganizowano też dla katechetów świeckich i sióstr zakonnych. Zgromadzili się oni 30 sierpnia w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie. W spotkaniu z udziałem bp. Edwarda Białogłowskiego wzięło udział ok. 250 osób.

Kongregacje dla duchownych i świeckich poprowadził ks. dr Janusz Podlaszczak, konsultant ds. katechetycznych diecezji rzeszowskiej.

W programie kongregacji znalazły się: komunikaty Wydziału Katechetycznego i Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej. Całość zakończyła dyskusja.

Obchody 22. rocznicy powstania "Solidarności"

Reklama

31 sierpnia w kościele farnym w Rzeszowie odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny i "Solidarności". Uroczystej Liturgii przewodniczył bp Edward Białogłowski. Słowo Boże wygłosił ks. prał. Ireneusz Folcik. W homilii Kaznodzieja pytał o to, co zrobiliśmy z ideałami "Solidarności". Apelował, by o nich nie zapominać, gdyż stanowią jedną z najpiękniejszych kart najnowszej historii. Ks. Folcik przypomniał słowa Ojca Świętego Jana Pawła II wypowiedziane podczas tegorocznej pielgrzymki do Polski: "Niech zapanuje duch miłosierdzia, bratniej solidarności, zgody i współpracy oraz autentycznej troski o dobro naszej Ojczyzny".

Po Mszy św. pod Krzyżem Misyjnym złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Na uroczystość licznie przybyli przedstawiciele rzeszowskiej " Solidarności", władz samorządowych, miejskich i poczty sztandarowe. Obchody podpisania porozumień sierpniowych zakończyło spotkanie okolicznościowe w Ratuszu.

Festyn Franciszkański w Bieczu

1 września br. w Bieczu odbył się Festyn Franciszkański, zorganizowany w celu pozyskania funduszy na restaurację zabytkowych obiektów klasztoru i kościoła św. Anny. W programie znalazły się m.in. występy zespołów regionalnych i chrześcijańskich, w tym miejscowego zespołu "Pojednanie" . Gwiazdą wieczoru był zespół "Sami". Na uroczystości przybyli licznie mieszkańcy Biecza i okolic.

Szkole w Wysokiej Głogowskiej nadano imię Jana Pawła II

2 września br. Zespół Szkół w Wysokiej Głogowskiej otrzymał imię Jana Pawła II. Uroczystości rozpoczęła Msza św., której przewodniczył bp Kazimierz Górny. W homilii podziękował społeczności szkolnej za to, że obrała za patrona największy autorytet moralny współczesnego świata - Papieża Polaka. Nauczycielom Ksiądz Biskup życzył, by byli przewodnikami wiedzy, szlachetności w kulturze słowa i dobroci. Rodziców prosił o współpracę z pedagogami i katechetami. Zwracając się do młodzieży, przypomniał, że uczy się ona nie dla szkoły, lecz dla siebie.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz miejskich, w tym burmistrz Głogowa Małopolskiego.

Miejska Inauguracja Roku Szkolnego 2002/2003 w Rzeszowie

2 września w hali widowiskowo-sportowej na Podpromiu w Rzeszowie odbyła się Miejska Inauguracja Roku Szkolnego 2002/2003.

W uroczystości udział wzięło ok. 4 tys. osób. Jednym z zaproszonych gości był bp Edward Białogłowski. W słowie skierowanym do nauczycieli, rodziców i dzieci Ksiądz Biskup podkreślił ogromny wkład władz miejskich i gminnych, a także ofiarodawców i pedagogów w zorganizowanie letniego wypoczynku dla najbiedniejszych dzieci w Ośrodku Caritas w Myczkowcach.

Egzaminy wstępne do WSD w Rzeszowie

2 września br. odbyła się druga tura egzaminów wstępnych do Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie. W tym roku przystąpiło do nich 4 kandydatów. Egzamin składał się z części pisemnej i ustnej. Część pisemna obejmowała wypracowanie z języka polskiego na dowolny temat, test z gramatyki i ortografii oraz kwestionariusz, który wypełniali kandydaci. Egzamin ustny przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy dotyczył wiedzy religijnej (materiał z zakresu szkoły średniej) i wiedzy z Katechizmu Kościoła Katolickiego. Drugi etap obejmował rozmowę kwalifikacyjną na tematy dotyczące motywów powołania przyszłego kandydata do Seminarium.

W bieżącym roku naukę w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie rozpocznie 20 kandydatów.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Narodowe Święto Niepodległości: wolności nie można tylko posiadać, trzeba ją stale tworzyć!

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

11 listopada

Karol Porwich/Niedziela

Papież Jan Paweł II podczas audiencji dla wiernych z Białorusi w 1998 roku mówił: „Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub pozornego”. Doskonale wiedział, o czym mówi - urodził się w 1920 roku i należał do pierwszego pokolenia Polaków urodzonych w wolnej Polsce.

11 listopada obchodzimy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Co roku świętujemy dzień, w którym po 123 latach zaborów nasz kraj stał się wolnym i niezależnym państwem.
CZYTAJ DALEJ

Być jak św. Marcin

2024-11-10 17:39

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Rafał Masztalerz

ks. Rafał Masztalerz

W parafii św. Marcina w Sicinach odbył się Wieczór Marcinowy, który poprzedziła Eucharystia. Mszy świętej przewodniczył ks. Rafał Masztalerz z parafii Różanka, w diecezji świdnickiej, który na początku Mszy świętej zachęcił, aby modlić się przez wstawiennictwo św. Marcinowi o odwagę i stawanie się rycerzem na wzór świętego patrona.

- Tą Eucharystią zaczynamy świętować imieniny naszej parafii, czyli święto św. Marcina. Wieczór Marcinowy zaczyna się Mszą świętą i chcemy przeżywać ten czas jako czas świąteczny dla naszej parafii - zaznaczył na wstępie ks. Józef Jarmuła, proboszcz sicińskiej parafii. W homilii ks. Rafał Masztalerz podkreślił, że św. Marcin był człowiekiem pełnym pokory, a historia o nim przetrwała do dziś. Kapłan nawiązał do Ewangelii związanej z historią o "wdowim groszu". - Ta kobieta wcale nie liczyła na to, że ją pochwalą, ale ona była wolna od "tego świata", tak, jak św. Marcin, który nie dał się przekupić - mówił kapłan, nawiązując do patrona parafii. - Waszym patronem można się inspirować i gdy zawsze są trudne czasy, kiedy świat zaczyna się ocierać o wojnę, biedę, to taki patron jak wasz, może duchowo podzielić się swoją historią i wszystkim, czym możemy się, patrząc na niego inspirować - mówił ks. Masztalerz.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś do uczestników IV Seminarium SESA: najważniejsze jest osobiste spotkanie z Bogiem

2024-11-11 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- My nerwowo reagujemy na Jezusowe słowa, kiedy mówi: jestem wśród was bezradny! Nie mam możliwości działać, bo nie ma wiary! W Sarepcie Sydońskiej jest jedna wdowa, która słucha. My nawet nie potrafimy przyjąć takich słów. Najłatwiej jest nam się wtedy obrazić, a tymczasem są to takie słowa, by przyjrzeć się swojemu życiu, swojej wierze. (…) My patrząc na nich, możemy po prostu zatęsknić i bardzo byśmy chcieli się przebić do takiej świeżej wiary przez te wszystkie warstwy, które na nią poukładaliśmy – struktury, organizacje, prawa, przepisy. To wszystko jest ważne, ale najważniejsze jest to osobiste spotkanie z Bogiem! – mówił kard. Ryś.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję