Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 21/2005

Krzysztof Świertok

Młodzież akademicka podąża w procesji na Jasną Górę

Młodzież akademicka podąża w procesji na Jasną Górę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Festiwalowe spotkania

Reklama

W ramach 15. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” na Jasnej Górze odbyły się:
- 4 maja w Bazylice - koncert muzyki ze zbiorów jasnogórskich dla uczczenia 300-lecia urodzin o. Eryka Briknera, jasnogórskiego kompozytora. Zebrani wysłuchali Completorium jego autorstwa oraz oratorium Christiani poenitentes ad sepulchrum Domini Jana Tomasza Żebrowskiego w wykonaniu Chóru Kameralnego „Sine Nomine”, solistów oraz Zespołu Muzyki Dawnej Concerto Polacco.
- 4 maja w Sali Rycerskiej - spektakl plenerowy pt. Wielki Teatr Świata, wyreżyserowany przez Henryka Adamka. Wystąpili aktorzy Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie.
- 5 maja w Domu Pielgrzyma - sympozjum naukowe poświęcone o. Briknerowi. Nad spotkaniem czuwali podprzeorowie: o. Nikodem Kilnar i o. Sebastian Matecki. Wykłady przedstawili: o. Dariusz Cichor, paulin; dr hab. Remigiusz Pośpiech z Uniwersytetu Opolskiego; dr Wojciech Marchwica z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz ks. dr Piotr Tarliński z Uniwersytetu Opolskiego.
- 5 maja w Bazylice - koncert muzyki polskiej w 350. rocznicę obrony Jasnej Góry. Zabrzmiały prawykonania: Alma Redemptoris Mater Józefa Świdra; Hymnus Mariana Borkowskiego; Canticum sapientiale Mariae Marka Jasińskiego oraz Te Deum Stanisława Moryto. Wystąpili: Polski Chór Kameralny „Schola Cantorum Gedanensis”; Akademicki Chór Politechniki Częstochowskiej „Collegium Cantorum” i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej.
- 6 maja w Bazylice - koncert finałowy Festiwalu: oratorium Quo vadis? Feliksa Nowowiejskiego w wykonaniu solistów oraz Chóru Polskiego Radia w Krakowie i Madrygalistów „Capelli Cracoviensis”. Zagrała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Rzeszowskiej.

Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków

Ponad 100 tys. strażaków zawodowej i ochotniczej Straży Pożarnej przybyło 7 maja przed Szczyt. Mszy św. przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź - biskup diecezji warszawsko-praskiej, koncelebrowało 115 kapelanów. „Jesteście wspaniałym świadectwem Ojczyzny - mówił Ksiądz Arcybiskup - poprzez Wasz mundur, Waszą godność, Wasze zespolenie w wymiarze całej Polski”. Strażacy odnowili swoje ślubowania. Zagrało 126 orkiestr pod batutą Mariana Chmielewskiego. Śpiewał Kameralny Chór „Cantus” z Połczyna Zdroju. Wystawiono ok. 2 tys. pocztów sztandarowych oraz 8 kompanii honorowych OSP i PSP. Obecni byli m.in.: Ryszard Kalisz - minister MSWiA, Waldemar Pawlak - prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP, gen. Teofil Jankowski - komendant główny PSP. Pielgrzymkę zorganizowali: Komenda Główna PSP RP, Zarząd Główny Związku OSP RP, kapelan strażaków - ks. Jerzy Kołodziejczak oraz Państwowa Główna Szkoła Pożarnictwa w Częstochowie z komendantem Elżbietą Rakowską. Pielgrzymka zakończyła obchody 1700. rocznicy śmierci patrona strażaków - św. Floriana oraz była hołdem dla Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W poszukiwaniu mądrości

69. Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka zgromadziła w dniach 6-8 maja ok. 5 tys. studentów, ponad 200 rektorów i profesorów, ok. 70 duszpasterzy oraz 25 pocztów sztandarowych. Centralnej Mszy św. w sobotę wieczorem na Szczycie przewodniczył bp Edward Dajczak z Zielonej Góry, a koncelebrował bp Marek Jędraszewski - delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Akademickiego. Przybyłych powitał przeor Jasnej Góry - o. Bogdan Waliczek OSPPE. Bp Dajczak w homilii wezwał młodzież do odwagi: „Chcę Wam powiedzieć, byście byli Jezusem i mocą Ducha odważni. Strach zawęża spojrzenie. To nie jest postawa mądrości”. Mszę św. poprzedziła procesja z archikatedry z obrazem Matki Bożej Sedes Sapientiae - Stolicy Mądrości oraz Apel, któremu przewodniczył bp Jan Wątroba z Częstochowy. W programie pielgrzymki znalazły się m.in.: procesja eucharystyczna prowadzona przez bp. Dajczaka, koncerty, prelekcje zaproszonych gości i nocne czuwanie. W niedzielę Mszę św. w Bazylice odprawił bp Marek Jędraszewski. Młodzież ponowiła ślubowanie. Organizatorem pielgrzymki był ks. Bogdan Bartołd - sekretarz Ogólnopolskiego Kolegium Duszpasterstwa Akademickiego w Polsce.

Modlitwa Sybiraków i kombatantów

1,5 tys. osób przybyło na 16. Ogólnoświatową Pielgrzymkę Sybiraków 7 i 8 maja, wraz z ks. prał. Edmundem Cisakiem - krajowym kapelanem. W pielgrzymce wzięło udział 12 harcerzy seniorów, tzw. piątaków poznańskich, wraz z hm. Zenonem Wechmanem, którzy przybyli w swojej 22. pielgrzymce, oraz 2 uczestników bitwy pod Monte Cassino - była to ich 53. pielgrzymka.
Mszę św. 8 maja odprawił bp Jan Kopiec z Opola. „Przychodzimy, aby wypowiedzieć swoje bardzo ważne słowo pamięci o tych losach, które - pełne dramatyzmu, pełne tragicznych wydarzeń - mają jednak przypomnieć o wielkim sensie, w którym odnajdujemy naszą tożsamość” - mówił Ksiądz Biskup. Eucharystię poprzedził Apel Poległych pod pomnikiem o. Kordeckiego, który poprowadził o. ppłk Jan Golonka OSPPE. Odczytano też pozdrowienie od o. płk. Adama Studzińskiego OP - kapelana 2. Korpusu Polskiego. Apelowi towarzyszyła Orkiestra Jasnogórska pod dyr. Marka Piątka.

W skrócie

4 maja o. Jan Golonka OSPPE odprawił Mszę św. dla uczestników Uczniowskiego Sejmiku Szkół Podstawowych Częstochowy z okazji Jubileuszu 350-lecia obrony Jasnej Góry. Organizatorem była SP nr 52 w Częstochowie oraz Urząd Miasta;

4 maja w nocnym czuwaniu modliło się ok. tysiąca wiernych diecezji kieleckiej wraz z biskupami: Kazimierzem Ryczanem, Marianem Florczykiem i Kazimierzem Gurdą oraz rektorem WSD - ks. Jerzym Ostrowskim. Pielgrzymi dziękowali za 200-lecie istnienia diecezji;

5 maja odbyło się spotkanie nowo mianowanego przeora Jasnej Góry - o. Bogdana Waliczka OSPPE z mediami. O. Waliczek objął urząd 6 maja.

Zapowiedzi

26 maja - Procesja z archikatedry na Jasną Górę - Boże Ciało

27-28 maja - 25. Pielgrzymka Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

28 maja - 7. Pielgrzymka Młodych Słuchaczy Radia Maryja

28 maja - Pielgrzymka Telekomunikacji Polskiej

28 maja - Archidiecezjalny Kongres Misyjny Dzieci

29 maja - 7. Pielgrzymka Stowarzyszeń Uwłaszczeniowych

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jest coś niezwykle pociągającego w ludziach, którzy oddali wszystko Panu

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Magdalena Pijewska/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 6. 12-14. <- KLIKNIJ

Wtorek, 23 czerwca. Dzień Powszedni.
CZYTAJ DALEJ

Ktoś podszywa się pod biskupa Artura Ważnego. Kuria wydała komunikat

2026-06-22 18:52

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Diecezja sosnowiecka

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Kuria biskupia w Sosnowcu ostrzega przed fałszywymi e-mailami podszywającymi się pod biskupa diecezjalnego Artura Ważnego. Fałszywa korespondencja jest rozsyłana do księży z wykorzystaniem imienia i autorytetu biskupa. - Mamy do czynienia z działaniem nieuprawnionym, którego celem może być wprowadzenie odbiorców w błąd, wyłudzenie informacji lub nakłonienie do podjęcia określonych działań - czytamy w przesłanym KAI komunikacie rzecznika prasowego diecezji sosnowieckiej.

Podziel się cytatem - brzmi komunikat kurii sosnowieckiej.
CZYTAJ DALEJ

Jak katolicy reagują na gregoriański śpiew generowany przez sztuczną inteligencję?

2026-06-23 09:44

Karol Porwich/Niedziela

Na platformach muzycznych, takich jak Spotify, pojawiło się nowe zjawisko: śpiew przypominający chorał gregoriański, generowany przez sztuczną inteligencję. Teksty bywają mieszaniną słów brzmiących jak łacina, a zamiast ludzkich głosów słyszymy komputerową symulację. Jak katolicy powinni odnosić się do tego nowego fenomenu, który hymnista (twórca hymnów) Alan Hommerding nazwał „Chant GPT”? Głosy różnych specjalistów na ten temat zebrała dziennikarka portalu EWTN Kate Quinones.

Zdaniem katolickich teologów i muzyków chorał nie jest czymś przeznaczonym do biernej konsumpcji, jak media społecznościowe czy rozrywka. Jest przede wszystkim formą modlitwy i kultu Bożego. “Chorał nie został stworzony po to, by być wykonywanym dla artystycznej przyjemności słuchaczy, ale po to, by z biegiem czasu dostrajać nasze serca do Boga” - przypomina o. Phillip Alcon Ganir SJ, wykładowca muzyki sakralnej w Boston College.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję