Reklama

Kościół

Kard. Nycz w Szpitalu Wolskim: Bóg chce czynić miłosierdzie naszymi rękami

W 30. Światowy Dzień Chorego kard. Kazimierz Nycz odprawił Mszę św. w Szpitalu Wolskim im. dr Anny Gostyńskiej w Warszawie. Modlił się za chorych i medyków a także o ustąpienie pandemii Covid-19. Czterem osobom udzielił sakramentu namaszczenia chorych.

[ TEMATY ]

kard. Kazimierz Nycz

Anna Wojtas/archwwa.pl

Kard. Nycz w Szpitalu Wolskim: “Bóg chce czynić miłosierdzie naszymi rękami”

Niech ta modlitwa w Szpitalu Wolskim będzie symbolem modlitw za wszystkich chorych w Archidiecezji Warszawskiej, ale także: w intencji służby zdrowia, która – jak się wyraził – ” jest skołatana tym wszystkim, co przeżywa w ciągu 2 lat pandemii”.

Metropolita warszawski zwrócił uwagę, iż pandemia dotknęła wielu wymiarów życia społecznego i zachęcał, by modlić się o jej jak najszybsze ustąpienie, “żebyśmy wszyscy mogli wrócić do normalności”.

W homilii kard. Nycz nawiązał do tegorocznego orędzia papieskiego na 30. Światowy Dzień Chorego. – Papież Franciszek przekazał nam słowa niezwykle ważne i wymagające: “Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny” (Łk 6,36) – podkreślił metropolita warszawski.

Podziel się cytatem

“Czy my jako ludzie w ogóle potrafimy być miłosierni, jak miłosierny jest dla nas Bóg? Z pewnością jest to ideał niedościgniony, poprzeczka została zawieszona wysoko – zarówno dla rodzin i opiekunów ludzi chorych, jak też dla pielęgniarek i lekarzy w szpitalach i wszędzie tam, gdzie Bóg chce to miłosierdzie świadczyć naszymi rękami” – mówił kard. Nycz.

Reklama

Podkreślił, że “Jezus czyni cuda, tylko dziś, niejako ‘rękoma’ dla tych cudów są ręce lekarskie, pielęgniarskie, salowych i wszystkich, którzy okazują chorym miłosierdzie. Natomiast chorzy ofiarując swoje cierpienie, ból i chorobę za Kościół, za świat i za Polskę chcą to miłosierdzie, którego doświadczają przekazać dalej.

Metropolita warszawski przypomniał też zasługi św. Jana Pawła, który przed 30 laty ustanowił Światowy Dzień Chorego, dla “wielkiej promocji człowieka chorego i służby zdrowia” oraz dowartościowania wieku starszego. – Jan Paweł II pokazywał, że człowiek starszy jest potrzebny, nie tylko przez to, co robi, ale jako punkt odniesienia dla młodych, którzy czasem zapominają o tym, że też kiedyś będą starszymi – zauważył.

“W świecie, w którym liczy się sprawność ciała, młodość i zysk papież mówi, że jesień życia nie tylko może być piękna, choć bywa trudna, jest bardzo potrzebna również po to, by młodzi dostrzegli sens życia – dodał.

Kard. Nycz odniósł się także do realiów czasu pandemii Covid-19, która dotknęła cały świat. Stwierdził, że tylko ktoś, kto nie zetknął się z tą chorobą może mówić, że to “nic wielkiego” albo że zostało to wyimaginowane. – Kto widział pracę lekarzy i pielęgniarek – a ja mogę powiedzieć, że to spotkałem – doceni ich.

Zdaniem metropolity warszawskiego “wysiłek skomasowany w tych dwóch latach pandemii na pewno jest ponad ludzkie siły”. – Dlatego na Mszy św. modlimy się o łaskę, która jest wam potrzebna jako wsparcie, żebyście prawdziwie byli przedłużeniem rąk Chrystusa, który chce uzdrawiać człowieka. Choć cuda także się zdarzają, to dziś najczęściej przez pracę lekarzy i wszystkich, którzy poświęcają się chorym – zaznaczył.

Podziel się cytatem

Reklama

– Chcemy wam powiedzieć, że was potrzebujemy i prosimy abyście na tych “posterunkach” trwali pomimo trudu i poświęcenia a przez wstawiennictwo Matki Bożej zanosili swoje modlitwy, bowiem zarówno chorzy są skarbem Kościoła i świata ale również ci, którzy chorym służą – powiedział kard. Nycz.

Ze względów ograniczeń epidemicznych we Mszy św. w kaplicy Ducha Świętego w Szpitalu Wolskim uczestniczyło jedynie niewielkie grono chorych, przedstawicieli personelu medycznego i dyrekcji szpitala.

Szpital Wolski jest szpitalem miejskim, który ma obecnie 11 oddziałów leczenia stacjonarnego z pododdziałami (łącznie 354 łóżka), w tym szpitalny oddział ratunkowy (SOR). Jako jeden z pierwszych szpitali w Polsce wprowadził w 2007 roku kompleksową informatyzację.

Światowy Dzień Chorego obchodzony jest co roku 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Ustanowił go w 1992 r. papież Jan Paweł II, aby w tym dniu Kościół oddał się modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu miejsca tych, którzy cierpią na duszy i na ciele.

2022-02-11 15:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz w “Gościu Wiadomości”: “Bóg chce wejść w nasze sprawy: problemy pandemii i na granicy”

[ TEMATY ]

kard. Kazimierz Nycz

PAP

W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia kard. Kazimierz Nycz w programie na żywo na antenie TVP przypomniał, że przesłanie świąt Bożego Narodzenia jest przesłaniem miłości Boga i miłości do bliźnich.

Rodzinny charakter tych świąt bierze swój początek w Betlejem, w Rodzinie Nazaretańskiej, – ale jak zaznaczył – trzeba wracać do realnej dramaturgii Wcielenia. “Bóg wchodzi w ludzkie sprawy, staje się człowiekiem, jest blisko nas. Świąt nie można sytuować obok problemów” – mówił odpowiadając na pytania red. Danuty Holeckiej.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny i kandydatura do święceń diakonatu i prezbiteratu

2022-12-08 21:30

Marzena Cyfert

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Alumni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu otrzymali strój duchowny i zostali przyjęci do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Kandydatura, której przewodniczył bp Jacek Kiciński, odbyła się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i miała miejsce w katedrze wrocławskiej. Sutannę podczas liturgii przywdziali: Krzysztof Leśniewicz, Wiktor Cyran, Kacper Dawiec, Robert Matuszyński, Bartłomiej Sikora. Zostali oni wraz z alumnem Szymonem Rojkiem przedstawieni Kościołowi jako kandydaci do kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję